Platforma Stop vládě chce pokračovat další stávkou

Odborářům nedávný masivní protest na Václavském náměstí zachutnal. Na konci června by mělo být Nečasově vládě znovu horko.

Politika
Ondřej Koutník | 27.04.2012
„Proč by odbory neměly být militantní? Odbory mají přece v základu založenou určitou militantnost,“ řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů JaroslavZavadil v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny.

Tento způsob léta se bude zřejmě zdát vládě Petra Nečase poněkud nešťastným. Společná platforma odborů, občasných iniciativ a sdružení Stop vládě totiž naplánovala na konec června další masivní stávku. Ta o minulém víkendu přivedla na Václavské náměstí podle odhadů až sto tisíc demonstrantů nesouhlasících s činností Nečasovy vlády i s jejími výsledky. Vedoucí představitelé Stop vládě vycítili šanci a v pátek 27. dubna oznámili, že hodlají uspořádat další protestní akce, jejichž cílem je ukončit působení současné vlády.

„Bude to série akcí, která by měla vyvrcholit tím, co bylo dříve řečeno. Našim cílem je, abychom se dohodli na formě všeobecné stávky,“ prohlásil šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Konkrétní akce zatím nebyly upřesněny, pro jejich pořádání však podle Zavadila bude vytvořeno koordinační centrum.

Zdá se, že se odborářům podařilo to, co si před několika týdny představovala legenda Holešovské výzvy Slávek Popelka – dostat do ulic masivní počet protestujících a vytvořit na Nečasovu vládu co možná největší tlak. Holešovské výzvě však postupně zvlhl prach, poslední akce v polovině dubna měla nízkou návštěvnost. Tehdy si Popelka v rozhovoru pro ČESKOU POZICI na odbory postěžoval: „Máme trochu pocit, že se chtějí svézt na vlně, kterou jsme zvedli.“

To, že se do letních prázdnin uspořádá ještě jedna protivládní akce pod označením Stop vládě, naznačil Zavadil v pátečním rozhovoru pro Hospodářské noviny. Přinášíme několik otázek a odpovědí:

HN: Odbory mají hájit zaměstnance, ne se stávat politickou silou, nemyslíte?

Zavadil: Z toho, že to bylo interpretováno jako politická akce, jsem na rozpacích. To, že se tam lidé sešli, bylo výrazem jejich naštvanosti. Byl to hlavně občanský a sociální protest. Vládní reformy prostě ohrožují peněženky statisíců lidí.

HN: Kde se nejedná, tam se většinou válčí. Pak se nemůžeme divit, že premiér Nečas řekne, že jste militantní.

Zavadil: Proč by odbory neměly být militantní? Odbory mají přece v základu založenou určitou militantnost. My své požadavky prosazujeme i militantním způsobem, když už to nejde jinak. (…)

HN: A s kým z vlády si tykáte ještě? (Zavadil si tyká s Kalouskem)

Zavadil: Skoro se všemi s výjimkou Nečase. Třeba si vůbec nedokážu představit, že bych s premiérem šel na pivo. S Kalouskem se pohádám, řeknu mu, co si myslím. Věřte, že je to daleko brutálnější, než co říkám na veřejnosti, a vím, že někdy nad tím i přemýšlí. Je určitě přístupnější argumentům než Nečas. V osobních jednáních je s ním lepší řeč než s Nečasem. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:2

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Póvl

Vůbec nechápu, nač se seriózně zabývat myšlenkami takového póvlu jako Zavadil, potažmy odbory jako takové... Fuj...

Kdo věří

Kdo věří, že nepovstal z hovada, musí tím hovadem zůstat!

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah