Peake vzkazuje Nečasovi: Mám 10 provládních poslanců! Kabinet si otestuje důvěru.

Miroslav Petráň sice nechce vstoupit do nového poslaneckého klubu, jenž se okolo političky vytváří, ale podporu kabinetu prý podepíše.

Politika
Martin Shabu | 23.04.2012

Aktualizováno. Vicepremiérce Karolíně Peake se v pondělí podařilo přesvědčit devátého poslance, který podpoří vládu Petra Nečase. Dle informací webu Aktuálně.cz je jím Miroslav Petráň, který ale do nového poslaneckého klubu, jenž se okolo političky vytváří, vstoupit nechce. Nyní má tedy Peake (včetně sebe) deset podporovatelů kabinetu, z nichž devět je připraveno založit poslanecký klub.

Dohromady by tak koalice ODS, TOP 09 a desetičlenné platformy Peake disponovala 102 hlasy. Vláda by se mohla opřít i o hlas poslance Michala Doktora. Důvěru v Poslanecké sněmovně si otestuje v pátek.

Shrneme-li všechny informace médií, v nové platformě vicepremiérky Karolíny Peake jsou:

  • Karolína Peake
  • Viktor Paggio,
  • Jana Suchá
  • Dagmar Navrátilová,
  • Martin Vacek,
  • Lenka Andrýsová
  • Jiří Rusnok,
  • Radim Vysloužil,
  • Milan Šťovíček
  • Miroslav Petráň

Co do počtu poslanců tedy Peake splnila podmínku premiéra Nečase z minulého týdne. Vlastní klub zatím ale založit nemůže. Dle pravidel Poslanecké sněmovny je pro ustanovení klubu potřeba minimálně deseti poslanců.

Podmínka, že „Peakovci“ založí vlastní klub však není tak horká. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík říká, že si jeho strana podmínku pro vznik klubu nekladla. „Osobně požaduji, aby měla koalice ve sněmovně většinu minimálně 103 hlasů. Na vlastním klubu nové platformy netrvám,“ řekl ČESKÉ POZICI Gazdík.

Později se v podobném duchu vyjádřili i představitelé ODS. Ještě před odpoledním zasedáním grémia místopředsedové strany Miroslava Němcová a Pavel Drobil uvedli, že ani občanští demokraté netrvají na podmínce vzniku samostatného klubu „post-véčkařů“. „Od téhle podmínky bych uměla odstoupit,“ řekla webu iDNES Němcová. „Jestli ten samotný klub bude ustaven dnes nebo bude po hlasování o důvěře vládě, je druhá stránka věci,“ dodal Drobil. „Klíčové je, aby se nemusela podepisovat dohoda s každým poslancem individuálně,“ prohlásil premiér Petr Nečas.

O politickém vývoji jednalo v pondělí odpoledne vedení ODS, které nakonec vypovědělo koaliční smlouvu s TOP 09 a Věcmi veřejnými. V pátek požádá vláda sněmovnu o důvěru. Pokud neuspěje, měla by se sněmovna nejpozději do 3. května rozpustit, řekl novinářům po jednání výkonné rady ODS premiér Nečas.

Později večer se grémium Věci veřejných rozhodlo, že vypoví koaliční smlouvu s ODS a TOP 09 už k úterý a ne až k pátku, jak se v neděli dohodli lídři ODS, TOP 09 a VV. Strana přejde do „konstruktivní opozice“ a nechce ani podporovat všechny dosud v koalici dohodnuté návrhy. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:4

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Komu a čemu je prospěšná tahle vláda?

Vláda a parlament mají sloužit lidem (svému zaměstnavateli).  Poslanci a ministři jsou na dobu trvání mandátu pověřeni jediným ůkolem: 

Řešit problémy společnosti a zajistit fungování státu (majetku občanů).

Tato vláda se však místo práce zabývá jen SAMA SEBOU.  

Už nepatřičně dlouho sledujeme jen nechutnou frašku boje o koryta.

 

ODS ceka v rijnovych

ODS ceka v krajskych volbach pekny debakl. Nemaji zadneho vyrazneho kandidata, ktery by mel sanci uspet v prezidentskych volbach. HC pravicove volice jim bere TOPka a jestli bude kandidovat se svoji stranou A.B., tak ODS bude v 2014 rada, kdyz budou mit 10%. Ta strana mi svoji perspektivou pripomina Nokii. Akorat u Nokie porad verim, ze se z toho muze vzpamatovat.

Už dost!

Nepochopím jednu věc: to se nikdo z těch šašků z vládní koalice nedokáže podívat na dění aspoň trošičku z odstupu? Podle mne až tahle vláda skončí (a doufám, že to bude velmi brzy) a z koaličních politiků spadne stress a zpětně si vzpomenou, co prováděli, jak lhali den po dni, hodinu po hodině, tak se ze sebe pozvrací...

Začněte vnímat realitu

Politici trpí takovou zvláštní paranoiou že po nich všichn jdou. A tak si většinou kolem sebe budují zeď VELMI pochybných poradců a pijavic, kteří tuto paranoiu ještě živí. To má několik nehezkých důsledků. Přičemž základ všeho je ta absence odstupu.
Tedy ač většina z nich skutečně nekorumpuje, tak je stát korupcí prolezlí a efektivní zákony proti ní netvoří.
Krásný příklad osoby, které toto požralo absolutně je Vondra. Přestal bojovat o efektivitu armády velmi rychle.

A ne, dokud tu nebude termín voleb ničemu neuvěřím. Už se určitě opakuji, ale síla moci a miliard všude kolem je silný tmel. Až tak že Kalousek (dokonce za lidovce!!) uvažoval i o podpoře od Komunistů...

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah