Pavel Brázda: Proč jsem vrátil Klausovi medaili

Protestní gesto šestaosmdesátiletého malíře má podle našeho mínění váhu. Obsáhlé odůvodnění zveřejnil na svém webu.

Politika
Jan Brabec | 05.03.2013

Václav Klaus si jistě takový konec svého úřadování nepředstavoval. V posledních dnech dokonce na něj mířená kritika dostává až hrozivý ráz: vždyť Senát ho žaluje za velezradu a to není jen tak nějaké plácnutí do větru. Přesto je tu vedle politiky či právní kvalifikace ještě jedna, a to občanská až osobní, lidská rovina. Bez nějaké exekutivy a jen ve své symbolistní rovině je asi o to významnější.

Jak známo, malíř Pavel Brázda vrátil Václavu Klausovi jím udělené státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti umění II. stupně. Pokud pomineme pondělní rozhodnutí Senátu, zdá se, že je to prozatím asi nejpregnantnější a v jistém smyslu nejautentičtější vyjádření odporu vůči Klausovu působení v čele státu. Může být i zpochybňováno, třeba už jen tím, proč umělec za ty celé dlouhé roky vůči Klausovi mlčel (vyznamenání obdržel 28. října 2008) a proč se tak stalo právě teď, kdy se na Klausovu hlavu sypou výhrady ze všech stran (a co si v jistém smyslu sám vyprovokoval).

Přesto takové protestní gesto má svoji váhu. Jednak se tak stalo v dějinách této země vůbec poprvé a jeho autorem je muž na hony vzdálený ať už svým věkem či svým celoživotním postojem nějaké servilní soutěži o čísi přízeň či nějaký vlastní prospěch.

Důvody, proč učinil, jak učinil, umělec obsáhle vyložil na svých webových stránkách, jejichž návštěvu doporučujeme.

ČESKÁ POZICE s umělcem loni v září přinesla rozsáhlý rozhovor Malíř Pavel Brázda: Jsem společensky zodpovědný individualistický anarchista. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:12

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

podivuhodné

Opravdu podivuhodná logika, představuji si, že pan Brázda teď už také nikdy nenavštíví Pražský hrad, ten je  přece desetiletím neblahého působení Václava Klause znečistěn. Předpokládám, že vyznamenat P.Brázdu, nebylo z prezidentovy hlavy, doporučil ho někdo, nebo někteří, kteří považovali Brázdovo dílo za natolik významné, že si ocenění zaslouží. Vyznamenání je státní, nepatří prezidentovi, Brázda ukázal prostředník lidem, kteří ho na medaili navrhli. Zajímavý je také fakt, že se Brázda od udělení medaile s ní nikdy neopomněl pochlubit ve svých textech k výstavám, takže tak lhostejná, jak popisuje, mu asi nebyla.  Ale nepodezírám Pavla Brázdu z konjukturalizmu, v současné době vystavuje v Obecním domě - a kdo je ředitelem OD? Je to Vlastík "děkujeme odejděte" Ježek - myslím, že to celé je z jeho hlavy. A mimochodem - bylo by zajímavé vědět, kdo vedl Brázdovu ruku při psaní dopisu - zatím jen tuším, ale v Čechách se nic neutají....

Pan Brázda není ojedinělý

 vyznamenání odmítla převzít i vdova po herci Radoslavu Brzobohatém!

Pozoruhodné. Okázale

Pozoruhodné. Okázale pravicový politik a má slabost pro bývalého agenta KGB Putina, volí okázale levicového Zemana (kámoše z prognosťáku), přičemž sám je volen komunisty. Záhada. Ovšem jak pro koho.  Nejjednoduší vysvětlení je: Reagan uzbrojil SSSR, Gorbačov to zabalil a nechal satelitní státy svému osudu, vůdčí garnitury a nomenklaturní kádry v nich se lekly, aby nenastala opravdová revoluce a řekly si - kdo chce mít běh událostí pod kontrolou, musí se chopit iniciativy - a to taky udělaly. Listopad 1989 = sametový estébácký puč. Vyměnily jen politickou moc za ekonomickou (různé zlodějské privatizace, tunelování a rozkrádačky), když si v přestrojení za "pravičáky" vymyslely a upravily pravidla tak, aby vše šlo jak po másle. Vzpomínám si na vyprávění J. Wericha o nezdařené kovbojské show na Letné, kde 10000 lidí marně čekalo na vystoupení nějakého podvodníka. Prý pak o tom šel vtip, jaký že je nejsilnější člověk na světě. Odpověď byla jméno toho podvodníka (zapoměl jsem), protože vytáhl na Letnou 10000 volů. Kam se ovšem hrabe na Klause. Tomu se podařilo utáhnout na vařené nudli nejméně 2000000 idiotů (voličů ODS).

i já pane Brázdo děkuji

za Váš občanský postoj

Klobouk dolů!

Dobře jste to udělal, moc pěkně jste to napsal.

Děkuji, pane Brázdo!

Předložil jste naprosto výstižné hodnocení toho Klause.

Pane Brázda,

napsal jste hodně slov,ale zapomněl jste na jeden daleko nejvýznamnější čin. Byl "ředitelem" privatizace českého průmyslu. Asi vám ušlo, že jsme státem bez vlastního českého průmyslu. Taková maličkost, že. Tato máme zase velkou armádu. (nezaměstnaných)

P. Opolzere,

placate nesmysly... V nasem podniku okresniho formatu pracovalo 4500 zamestnancu / 2000 THP + A, 2500 D, z toho 800 JD = prac. v ukole /.

Tzn. 800 lidi dene zivilo 3700 flakajicich se pracovniku. Pritom byly vsechny vyrobky po roce 1990 ve svete temer neprodejne = neschopne konkurence...

Pise pan Brazda o Havlovi, nebo presidentovi Klausovi???

Se divim, ze si ho nevyznamenal byvaly president...Doufam, ze je lepsi malir, nez glosator a kritik druhych...

Vase paralela plivancu na pana presidenta p. Brabec mne nechava klidnym. Ustavni soud vam - stekajicim hyenam vsech bulvaru zatrhne vbrzku tipec...

Uz se tak v 1. pripade stalo....

Pokud si chcete precist objektivni hodnoceni na VK, prectete si blog D. Kaisera, to je jiny borec....Nesahate mu ani ke kotnikum !!!

http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-ten-ktery-mel-pravdu-d2x-/p_po...

 

píšete o stekajicich hyenach

vsech bulvaru -  přepněte si to alespoň na českou klávesnici   ......

 

pan Brázda vyjádřil svůj občanský postoj, podobně jako zhruba dnes už více jak 130.000 lidí

 

http://jednej.cz/petition.php?id=123

 

p.s.   asi jste přehlédnul něčí kotníky

Nevim, jeli jich 130 tis,

ale poslat Miladu Horakovou na sibenici podporilo taky myslim 80 000 pomatencu podobneho razeni, jako js vy...

Zmanipulovana luza bez ohledu na vyjadreni prislusnych soudu odsuzuje a dehonestuje jednoho z nejlepsich presidentu, ktere js meli...

Prectete si: http://neviditelnypes.lidovky.cz/ustava-nevitezny-unor-aneb-absurdita-za...

 

 

 

 

 

 

jak příznačné

zmanipulovaná lůza, pomatenci, a ještě zmiňujete doktorku Horákovou.....

vadí vám, když lidé vyjádří názor, který se neshoduje s vaším? Váš problém

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah