ODS je v největší krizi za éru Petra Nečase

Fiasko prezidentského kandidáta Přemysla Sobotky přimělo ODS k dosud nejvýraznější sebereflexi. Mnoho času na nápravu už nezbývá.

Politika
Jakub Kalenský | 07.02.2013

Občanská demokratická strana prochází nejhlubší krizí za uplynulých několik let. Řada straníků je nespokojená nejen s katastrofálními volebními výsledky, ale hovoří i o naprosté programové vyprázdněnosti. Petr Nečas a jeho místopředsedové zatím ještě dostali lhůtu na nápravu, ale někteří starostové už hrozí, že by mohli za 1,5 roku kandidovat pod jinou značkou než ODS.

U občanských demokratů je tři měsíce po nedávném kongresu prachbídná nálada. Znepokojení neslavným výsledkem v krajských a senátních volbách umocnil výbuch jejich prezidentského kandidáta Přemysla Sobotky i průzkumy preferencí – podle některých ODS padá nejen za ČSSD, ale i za KSČM nebo TOP 09. Neuvěřitelná personální krize je vidět při obsazování ministerstva obrany, kam Nečas plánuje posadit už třetího nestraníka ve svém kabinetu.

ČESKÁ POZICE v minulých dnech oslovila řadu občanských demokratů, kteří nejsou přímo v nejužším vedení strany, ale ve svých regionech mají významné slovo. Z rozhovorů je patrné, že Nečas a spol. dostávají od straníků poslední šanci. A zatímco v minulosti byla nejostřejší kritika slyšet i v rámci samotného grémia, nyní se v ODS šikuje fronta odporu přímo zespoda členské základny.Nepředloží-li vedení jasné kroky, jak situaci v ODS zlepšit, jsou některé regiony ochotné iniciovat změnu podzimního kongresu na volební

V regionech se hovoří o potřebě personálních změn ve vedení strany nebo o vyvolání předčasného kongresu. Naplno to zatím říkají jen menší organizace, například sokolovská ODS, která vyzvala k rezignaci celé grémium strany, nebo iPraha 9, jež chce svolávat mimořádný kongres. Navzdory ojedinělosti takto radikálních výzev je však neklid mezi občanskými demokraty výrazný a řada silných regionálních postav připouští, že zažívají nejhlubší deziluzi za dobu existence Nečasovy vlády.

Žádné principy, žádná strategie

„Dvoje rychlé volby za sebou, v nichž byl výsledek téměř tragický. Nálada je tedy samozřejmě špatná. Hlavně i z toho důvodu, že straníci mají do jisté míry oprávněný pocit, že nevidí nějaký exit, nějakou strategii, jak dál. Straníci cítí určité vakuum, nevidí cíl, nevidí vizi a potřebují, aby vedení v čele s předsedou bylo schopné ji prezentovat,“ řekl ČESKÉ POZICI šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

„Znepokojení samozřejmě slyšet je. Příliš jsme se soustředili na udržení vlády a našich pozic a zapomněli jsme hájit vlastní principy, které se nám vypařily,“ soudí jihočeský senátor Tomáš Jirsa. Podobné hlasy lze zaslechnout i z dalších regionů.

Nejde jen o volby. Řadě členů ODS nevyhovují i některé programové ústupky (podrobněji popsané níže) vůči koaličním partnerům na vládní úrovni. Nová pravidla komplikují život zejména starostům, které se vedení strany pokusilo ukonejšit na pondělním mimořádném setkání. Podle informací ČESKÉ POZICE od jednoho z účastníků dorazilo na 300 starostů.

Účastníci hovoří o „konstruktivním“ jednání, na němž konečně zazněla i sebereflexe (přestože Nečas podle několika účastníků zkusil zahájit diskusi tím, že Česko má díky vládní politice skvělý rating). Ovšem podle kritiků byly veškeré vládní přešlapy (zavedení sKaret, chyby v registru vozidel) připsány koaličním partnerům a samotné chyby ODS byly i na pondělním setkání spíše upozaďovány. Tomu ostatně celkem odpovídá i titulek serveru novinky.cz: „Neúspěchy jiných nejsou naše vina“.

„Nastal ten správný čas. Vysvědčení, které jsme dostali v prezidentských volbách, není odhad nebo průzkum – to je známka, kterou máme. Musíme padnout na hubu, abychom mohli povstat. Starostové deklarovali, že mají ochotu spolupracovat, ale že jsou značně otrávení prostředím, které tu je a tou nekondicí ODS,“ řekl ČESKÉ POZICI kbelský starosta Pavel Žďárský.Historický neúspěch Přemysla Sobotky vystrašil řadu straníků natolik, že se obávají, aby značka ODS nepoškodila při kandidování do zastupitelstev i je

Ten ze současné krize viní nejen nejužší vedení, ale i další vrcholné politiky ODS, zejména poslance. A zdůrazňuje, že členové strany jim to mohou spočítat na podzim při sestavování kandidátek pro volby do Poslanecké sněmovny. „Deklaroval jsem jednoznačně, že budu velmi zvažovat, zda někomu poskytnu svá záda, aby po nich přelezl. Výzva byla: buď teď začnete velmi intenzivně pracovat a bude to vidět i ve vztahu k veřejnosti a k nám – anebo děj se vůle boží. Kolegové ze sněmovny by se taky nemuseli dostat na kandidátky,“ hrozí Žďárský. „U sebe v obci mám výsledek přes 50 procent a nedám ho všanc jen proto, že je společnost postavená proti ODS.“

„Jsme na hraně smysluplnosti!“

Zřejmě nejodbojnější krajskou organizací je v současnosti Olomoucko. Regionální rada zdejší ODS přijala usnesení, v němž od vedení požaduje jasně formulované body, díky kterým bude strana ze současné situace vyvedena. „Není to výzva, aby odstoupilo vedení nebo byl vyvolán předčasný kongres. Ale diskuse na téma situace v ODS je velmi vážná a v ODS jsou slyšet silné hlasy, že vedení musí předložit konkrétní a srozumitelné řešení, jak z krize ven,“ řekl ČESKÉ POZICI šéf olomouckého regionu Robert Knobloch.

Zobrazit diskusi
Reakcí:12

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Zlodějský projekt jménem ODS skončil.

Dojedou do konce volebního období - a pápá!

Tunely jménem Tunel Blanka či Opencard jen v pitomé Praze ukazují, co ódéesáci dovedou nejlépe - krást.

Lustrační zákon by se měl buď zrušit, nebo doplnit o členství v ODS.

Proboha, ať už jdou !

Z ODS se pak možná bude moci stát v opozici normální strana. Bude na to mít cca 8 let. A pan Klaus nechť si sjednotí národovce, někteří z nich už jásají, co se nám tak pěkně urodilo :

 

"Široká národní koalice konzervativní pravice, národně smýšlejících socialistů i komunistů je nejlepší zprávou prezidentských voleb".

http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/10163-siroka-narodni-koalic...

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 6.2.2013

 

P.S.: Není ale potřeba Adama Bartoše na to, aby člověk viděl frontu, která se konečně v prezidentské volbě stala dobře viditelnou. Každý musel přiznat barvu. To bych zase za dobrý výsledek volby označila já.

 

Ideová vyprázdněnost,

Ideová vyprázdněnost, neukojená touha po moci, snaha po "úspěchu" jen v materiálním bohatství a politická neprozíravost udělaly své. I za vlády ČSSD oni byli diktátory sociálního vývoje společnosti. Jen se jim, "podnikatelům", vrací to, co zaseli! Farizeové.....

Výzvy k návratům ke kořenům nebo k návratu Václava Klause

nejsou ničím jiným než návratem jedné skupiny žáků ke svému profesorovi. VK naučil své žáky mistrně dojit veřejné prostředky veskrze politiku, ale jednoho dne žáci překonali svého mistra a začali si účtovat desetinásobky. VK nemůže s ničím jiným přijít než s tím, že nabídne nižší ceny. Trošku málo. Společnost je už dnes dál a nechce se nechat primitivně dojit.

ODS musí začít aktivně přicházet s návrhy zákonů, které země/občan požaduje. Pilování programových prohlášení už tuto stranu nezachrání.

hra na demokracii v ods

ods se odchýlila od principů, pravidel slušné politické strany. Stačí si najmout členy (na Praze západ dokonce brigádníky jak se psalo v ČP) a dostanete se na oblastní sněm a tam vyhrajete. Pak se dohodne pár oblstí a vyhraje na tom regionálním sněmu. No a pak se jede na kongres a udělají se ty DOHODY a navolí se to jak je potřeba.

Takže pan Kuba (v zádech s kmotrem Dlouhým) se dohodne s reginem Praha, Střední Čechy, Ústí a Morava, a je to.

Dámy a pánové toto je hra na demokracii.  A už to chápou i voliči.

Takže svoláte-li kongres volební, tak se nic nevyřeší, sesadíte Nečase a přijde Kuba (cesta s děště pod okap).

Musíte změnit stanovy, zamezit technologům moci . Ti mladí hoši co přichází jsou sand ještě horší (viz článek v ČP - s kmotry v zádech jde jistý pan Pánek po 3 měsících do Výkonné rady)

Možná  

Čekání na Klause

Není to celé jen divadlo a la vrtěti psem? Najednou začalo starostům vadit činnost vedení ODS. Protože už je přestávají lidi volit jen pro to, že jsou v ODS a musí najednou ukázat, že i něco dělají pro město?

Není toto pnutí jen přípravná palba na návrat Klause do aktivní politiky?

Na založení nové, opradové a nacionalistické pravice?

chyba

myslím, že se pletete, naopak devízou ODS byli vždy právě schopní komunální politici, díky nim měla a má oDS vždy pevnou základnu kolem 10%, problém pro tyto starost začíná být v tom, že ztrácí podporu v regionu, právě proto, že jsou v ODS... 

přesně tak, řada starostů,

přesně tak, řada starostů, místostarostů kandiduje-li za ODS tak dnes už je to mínus, prostě značka ODS netáhne. Protože je zprofanovaná.

Jak kde

Nevím jak je to jinde, ale u nás v okr. městě, ODS kvalitně vládla naposledy tak v 90. letech/přelomu milénia. Ale poté co nejdřív odstranila svého populárního a pak i méně populárního starostu (ale alespoň byl známý), tak se dostala snad poprvé v historii do opozice.
Naprosto mě fascinovalo, jak nejsimpatičtější kandidáty nasazovala až na dno kadidátky.

Navíc poslední roky vlády to už byl opravdu jeden pochybný a megalomanský projekt za druhým.

Pavel Suchánek se postaral, že ODS "poroste" ještě níž

ODS se chce vrátit ke kořenům, ale nikdy jsem nebyl svědkem toho, že by ODS alespoň zčásti plnila svůj oficiální program. Na Pospíšila jsem opravdu zvědavý. Možná by se mohlo konečně profláknout, proč ho Václav Klaus odvolal.

Odvolání Pospíšila

IMHO: Pospíšila odvolal Nečas, protože by přes něj neprošla Klausova amnestie.

V tom případě Nečas mohl být spolupachatel

a amnestii vládě zatajil schválně. Amnestie mohla tedy být připravována velmi dlouho dopředu. A protože jsme v Česku, tak se to dříve nebo později provalí.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah