Unikátní rozbor: ODS analyzuje, proč tak drsně prohrává

Interní dokument umožňuje pochopit nynější obtíže ODS. Stává se strana zájmovým sdružením kmotříků, kteří usilují jen o vlastní zisk a moc?

Politika
Martin Shabu | 22.02.2013

Po prohraných krajských a senátních volbách a po debaklu v přímé prezidentské volbě, v níž Přemysl Sobotka jen o fous unikl poslednímu místu, se v médiích objevuje množství článků na téma „kdysi zářící hvězda ODS padá a padá“. Veřejnost dosud od čelných politiků strany slýchávala, že na hodnocení volebních neúspěchů je příliš brzy – nejprve je prý nutné zpracovat důkladnou analýzu.

Žádný relevantní rozbor se ale zatím na veřejnosti neobjevil. Tu a tam jsme sice mohli slyšet, že za to může Petr či Vašek, konkrétní data ale zoufale scházela. To však neznamená, že by uvnitř strany vládly klid a apatie. Svědčí o tom interní dokument ODS s názvem Analýza volebního neúspěchu v Libereckém kraji (v plném znění přikládáme v PDF souboru), který charakteristiky důkladné analýzy splňuje.

Materiál, který se ČESKÉ POZICI podařilo získat, je výsledkem práce oblastního sdružení občanských demokratů v Jablonci nad Nisou. Jeho vedení  rozeslalo téměř dvěma stovkám členů dotazník pátrající po důvodech odlivu voličů. Připomeňme, že v krajských volbách získala liberecká ODS, pod níž spadají i Jablonečtí, pouhých 9,26 procenta hlasů.

Proč se nám nedaří?

Občanští demokraté z jablonecké organizace na přelomu roku odpovídali například na otázku, zda neúspěch v krajských volbách zapříčinilo působení ODS ve vládní koalici, vystupování v opozici v zastupitelstvu Libereckého kraje či politika na komunální úrovni. Autoři dotazníku se chtěli také dozvědět, kteří občanští demokraté jsou nejméně důvěryhodní.

Oblastní rada z výsledků ankety učiní závěry, které bude prezentovat na regionální úrovniDále je zajímaly také názory na volební kampaň a na rozdíl mezi dobrým výsledkem v senátních (do Senátu se probojoval v obvodu Jablonec nad Nisou Jaroslav Zeman) a špatným v krajských volbách. Poslední otázka cílila na potřebnost personálních změn od oblasti až po celorepublikové vedení ODS.

„Anketu iniciovala oblastní rada. Odpovědělo nám 25 procent členské základny (52 vyplněných formulářů – pozn. red.). Oblastní rada z výsledků učiní závěry, které budeme prezentovat na regionální úrovni,“ poodhalil pro ČESKOU POZICI pozadí vzniku dotazníku Karel Dlouhý, předseda oblastního sdružení Jablonec nad Nisou.

Jaký byl výsledek ankety? Řadoví občanští demokraté nešetřili kritikou, v analýze se mimo jiné píše:

  • „Výrazná většina, 86 procent, respondentů považuje za hlavní důvod neúspěchu působení ODS ve vládní koalici a 62 procent se domnívá, že za neúspěchem je také špatné působení ODS v krajském zastupitelstvu.“
  • ODS je vnímána jako ,pravicové křídlo ČSSD‘ a jako spoluvládce v Libereckém kraji.“
  • „Hlavním důvodem nedůvěryhodnosti dotazovaní uvádějí zejména propojení byznysu s politikou, vytváření trafik pro vysloužilé politiky, klientelismus, medializované kauzy (mistrovství světa v klasickém lyžování, Pozemkový fond), neřešení špatné situace strany, nulovou sebereflexi.“
  • „Převládá názor, že ODS trpí deficitem skutečných politiků a stává se ,zájmovým sdružením‘ lidí, usilujících o vlastní zisk, peníze a moc.“
  • Na republikové úrovni požaduje změny 67 procent, na regionální 74 procent a na oblastní úrovni 19 procent dotázaných.“

Podle předsedy Dlouhého je nelichotivé vyznění průzkumu důsledkem neúspěchu v podzimních krajských a letošních prezidentských volbách.

Řekněme si to hezky od plic

Ještě zajímavější sondu do uvažování běžných členů strany nabízejí jejich komentáře:

Zobrazit diskusi
Reakcí:15

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Po letech jsem snad našel vhodnou alternativu

Po celá léta jsem byl této straně důsledně věrný, ale rozhodně nemohu říct, že i ve všem souhlasící. Číše přetekla. Přestal jsem definitivně věřit na ozdravení a našel si z mého pohledu vhodnou alternativu s velmi zajimavým programem. Mrkněte na www.svobodni.cz

Po letech jsem snad našel vhodnou alternativu

Po celá léta jsem byl této straně důsledně věrný, ale rozhodně nemohu říct, že i ve všem souhlasící. Číše přetekla. Přestal jsem definitivně věřit na ozdravení a našel si z mého pohledu vhodnou alternativu s velmi zajimavým programem. Mrkněte na www.svobodni.cz

      

 

    

ODS !!!

ODS - JMENUJTE JAKÉKOLI JMÉNO Z ODS , CO JMÉNO TO POJEM !!!

Titulek článku "ODS analyzuje, proč tak drsně prohrává"

je jazykově nesprávně - namísto nedokonavého slovesa "prohrává" mělo správně být použito sloveso dokonavé - "prohrála".

Konečně! Ufff....

Až ODS půjde pod 10 procent,

Až ODS půjde pod 10 procent, začnou hledat nového lídra.

Pro všechny členy ODS,

 jejich příbuzné a přátele je už myslím nepodstatné sledovat pokles svých preferencí.  Logicky je pro ně důležitější sledovat křivku preferencí ČSSD, blížící se ještě nebezpečí 50ti procentní mety preferencí voličů bude pro mnohé ODSáky startovní meta předplatit si letenky na dlouholetou dovolenou na slunečných ostrovech. Majetková přiznání, prokázání původu majetku, navrácení "toho co bylo ukradeno" ( krásné naběhnutí Martina Kuby v diskuzi s Haškem na Primě), to vše můžou čekat až přesáhne ČSSD padesáti procentní podporu a nebude možnost jí vyčítat podporu komunistů. Levicový prezident, levicový Senát a nakonec třešnička, levicová Poslanecká sněmovna.

 

 

V ODS se jasní ?

Možná. Je třeba najít správný azimut - pravdu, skutečnou, jedinou. Dá to           

  ale hledání. 

V ODS se začíná jasnit prostředí.

Jen poznámku, víc si nedovolím. Je třeba najít pravdu, tu skutečnou, opřenou o důkazy, čísla, ne jen o přání. ODS, pokud vezme správný azimut, mohla by řídit dál.

Popularita nestačí

Nebudou horší, než jiní, jen jejich hochštapleři jsou moc profláklí. Ty věcný obsah nezajímá, paroubkovské tancování podle PR agentur, občas na televizní diváky udělá dojem, preference zvedne. Ale bez identity jen plácnutí do vody. Průměrný standart, hezké české vlastenecké. Dokud bylo možno je volit jako menší zlo, nějaký hlas uhnali. Ale i tento volič se unaví. Politický hřbitov není špatný konec, pokud tam vezmou Klause s sebou. Třeba ale pády Zemana nás naučí ještě i kmotříky vyškrabovat špendlíkem.

ODS už není stranou podnikatelů

Podnikatel obecně nemá dnes nikoho, kdo by hájil jeho zájmy. Nemá tedy důvod nějakou stranu podporovat finančně. 

ODS už nepotřebuje anonymní podporovatele z řad podnikatelů. Stačí jim anonymní akcie, nasypou si, a "vy, podnikatelé a podnikatelky, polibte nám..."

Sebereflexe

Oni to přeci v ODS všichni vědí, kde je problém. Bohužel už tam ale nezbyl žádný slušný člověk. Co se týče elit je pozoruhodně podobna KSČ před rokem 89. Do popředí se dostávají neschopní jedinci ochotní plnit zájmy kmotrů. Ti jediní jsou schopni získat podporu protože kmotři ovládající regiony jsou schopni sehnat novou krev velrybářskými praktikami a schopní ovlivnit zcela členy  v regionu ať už slibem teplého místa nebo penězi z cinklých zakázek. Pochopitelně vyjma pana Pospíšila jsou to víceméně mediálně odvaření jedinci. (Kuba von Hluboká, Key Investment Chalupa) Bohužel pan Pospíšil je i přes kmotra Jurečka tunelech na Plzeňsku - za přispění ČSSD ( čti Škoda Transportation a opravny tramvají) stále veřejností vnímán pozitivně.

Před volbami se pokusí ODS o restart, do čela půjde Pospíšil s tváří očistného procesu a pojede se dál ve starých kolejích. K Plzeňskému regionu se přidají Jižní Hluboké Čechy, Pablovo Brno a Hrdličkova Praha, Oulického Sever a je to v kapse. Kmotři jsou s ČSSD již dobře sžití takže žádná újma nehrozí.

O PRAVÝCH ÚKONECH KAJÍCNÍKA

 aneb NEČAS BUĎTO PŘEDSTÍRÁ PŘED NĚMCI LÍTOST ANEBO PŘED ČECHY VůLI K ZADOSTIUČINĚNÍ.

Nečas, vyjadřující současně s LÍTOSTÍ nad poválečným odsunem Němců zároveň i ODMÍTNUTÍ ZADOSTIUČINĚNÍ, se dopouští podobně kontradikce jako Schwarzenberg, který tvrdí, že z jeho morálního odsudku odsunu Němců prý neplyne, že by tím rovněž nutně projevil i vůli napravit toto uznané bezpráví - měnit nespravedlivé poválečné uspořádání.§ Je-li totiž Nečasova lítost nepředstíraná, musí být nutně komponentou celku autentického postoje kajícího se z nepravostí, tj. je nutně spojena s uznáním - SEBEOBŽALOBOU z těchto nepravostí a ZADOSTIUČINĚNÍM. Bez koexistence všech těchto třech komponent nelze kající postoj uznat. § Nečasovo odmítnutí ZADOSTIUČINĚNÍ je tedy nutným popřením celku kajícího postoje a devalvuje tedy nutně i jeho projev LÍTOSTI jakožto falešný. § ZADOSTUČINĚNÍM se rozumí i náprava poměrů, například: navrácení ukradených věcí, vrácení občanství těm, kterým bylo neprávem odňato, očištění zhanobených etc. etc. § Jest tedy otázkou, koho Nečas klame: falešnou lítostí klame Němce či otevíráním cesty k zadostiučinění - ke změně poválečných poměrů - klame Čechy?

...času, jako husa klasu

..funguje něco jako spirituální (ne virtuální) existování. Tak třeba otec v kriminále je otcem svým dítkám  mnohem více, než řada otců doma na kanapi. Svobodu si zjednat nemůže, otcovství ano. Zda píše pohádky dětem jako V.Benda, M.Jirous, , nebo je jen silnou oporou manželky, případ od případu.

 

Tak se pracuje ve stylu b-žích mlýnů na mnoha věcech. Restitucio ad integram obvykle ne, jednak voda v řece se už také posunula, jednak o mnohé už ani zájem není. Časem věci i očekávání zrají, nakgba je dědičná věc, podobně jako národnost upíraná v každé další generaci jen sílí. Lze si přát prohloubení, zrání, zvednutí výzev pozitivních, nejen ztrát.

 

Když už se stalo, a Beneš mohl napáchat věci i horší, (Zemanovo "ke zdi")  dialog na dálku může být plodnější, než hádka v kleci. České vzepětí šovinismu naznačuje také vysychání jeho zdrojů, strach není z německy mluvících rodáků, jako spíše z momentu, kdy strach bude už směšný.

 

Znám řadu "odsunutých", co se v nové generaci vrátili, posbírali parkety z vily lidem v kolnách na topení zapomenutých. Žel se s tím vydělili z celku, německy mluvící byli a jsou týmoví, kolektivističtí. Množství má setrvačnost, asi jako tanker nezastavíte na fleku. Jako minorita drželi pohromadě, byli snadná kořist.

 

Čechům neradím, člověk má měnit sebe, ne druhé. Německy neumím, přesto mi je jejich svět i stanoviska bližší.

O PRAVÝCH ÚKONECH KAJÍCNÍKA

Jest otázkou, proč se Karl Treu vyhýbá rytířsky čelnému střetu s předmětnou argumentací?Pomíjení věcné kritiky a uchylování se k dobrými důvody nepodloženým a mlhavým tvrzením o nezájmu kohosi o cosi..., ačkoli např. programové dokumenty landsmannschaftů deklarují setrvalý zájem..., o Benešově pachatelství, o vzepětí českého šovinismu a strachu Čechů, o kulturně nadřazených, nebo´t parkety z vil po kolnách schraňujících übermenschích... etc etc. totiž kouzlem nechtěného svědčí právě o šovinismu a zbabělém strachu nikoliv Čechů.  

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah