O rígách bratří Bártů & nočních můrách politiků

Z některých opisovačských kauz politických vzdělanců je člověk trochu rozpačitý. Proč nás téma cinknutých diplomek tolik provokuje?

Politika|Věda a vzdělávání
Martin Rychlík | 12.05.2012
S poslední opisovačskou kauzou se vytasil týdeník Reflex, když prozkoumal pochybné rigorózní práce JUDr. Víta Bárty a JUDr. Matěje Bárty, kriminalistických expertů z agentury ABL.

Z napsaných slov se opět staly zbraně sui generis. Nikoli ovšem takové, že by v nich obsažené myšlenky ničily cizí říše a převracely dějiny, ale politikou hýbou opravdu mocně. Týká se to pochopitelně plagovaných, opsaných, cinknutých a obšlehnutých diplomových, rigorózních i dizertačních prací, kterými se ČESKÁ POZICE nejednou zabývala. V pravý čas vytažený plagiát – jasný to důkaz mravního selhání politikova – může být devastační rozbuškou, která smete sebenadějnější personu.

Vezměte si třeba „barona zu Googleberga“, respektive německého ministra obrany Karl-Theodora zu Guttenberg, jehož dizertace byla z části opsaná a stála ho parádní kariéru. Vyprávět by o tom mohl i maďarský prezident, bájný a bájivý šermíř. Studijní hříchy mládí jsou zkrátka mediálně-společenskou bombou, neboť vědecká poctivost je dosud jednou z posledních domén, kde se podvádění netoleruje. Alespoň tedy v civilizovaném světě.

Nicméně i mediální střelba někdy pálí slepými anebo míjí terče. Jakkoli jsou snahy žurnalistů o dohled nad studijními podvody záslužné a společensky potřebné, přinášejí občas lehké rozpaky z neodvolatelné skandalizace...

Nebylo tak tomu v případě škváru Stanislava Grosse o 33 stranách z Právnické fakulty UK (odhalení týdeníku Respekt) ani u podměrečného ríga Marka Bendy v Plzni (práce České televize), ani u opisujících výtečníků Miroslava Svobody z Vysoké školy finanční a správní (objev Aktuálně.cz) nebo Dalibora Mlejnského, jenž na Univerzitě J. A. Komenského zjistil, že k tématu „už není možné napsat nic nového“ (kauza Českého rozhlasu). Cílený zásah dostala od týdeníku Reflex i šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová.

Véčkářské studijní supertrio

Přede dvěma roky nebesa nadělila českým novinářům komediální soubor Věcí veřejných. A hned tři akademické práce jejich vrcholných představitelů se dostaly do mediálního hledáčku: diplomová práce exministra školství a psychologa Josefa Dobeše, rigorózní práce teoložky Kateřiny Klasnové a nejnověji i dvě „ríga“ kriminalistických bratří Víta a Matěje Bártů, kteří podle časopisu Reflex opisovali ve svých textech z necitovaných skript známého profesora Jiřího Strause. Týdeník též u těchto „XeroxJudrů“ nahlásil státnímu zastupitelství na Praze 5 podezření z korupce, neboť oponent prací Straus je vychválil, ač měl být v textech „plagován“. On sám to ale výslovně odmítá.

Opisovala? Deník Aktuálně.cz trochu nespravedlivě nařkl Kateřinu Klasnovou, že má titul ThDr. neprávem.

Ale postupně. Plytkou diplomku z roku 1994 vytáhla na ministra Dobeše Mladá fronta DNES, která si nechala udělat i odborné posudky. Práce postrádala citace, měla chabý seznam literatury (25 prací) a nabídla triviální závěry ze vzorku 40 osob. Sociolog Jan Keller ji označil za „karikaturu diplomky“. Že nešlo o dobrou práci si nemá cenu namlouvat, leč rozcupování na titulní straně novin si přece jen (asi) nezasloužila.

Kauza druhá je jednoznačnější. Server Aktuálně.cz totiž prolustroval rigorózní práci o antických kultech od Kateřiny Klasnové, místopředsedkyně sněmovny, aby přišel se skandálním titulkem „Klasnová je doktorkou, ačkoliv nepsala doktorskou práci“. Nadpis sice pěkný, ale článek ignoroval v ČR běžnou praxi, že (kvalitní) magisterská práce může být navržena jako dostatečný opus k udělení malého doktorátu typu PhDr. nebo ThDr., jako se tomu stalo v případě Kačenky Klasnové-Bártové s její prací o 57 zdrojích.

Akademie pro opisující šéfy policie?

Poslední případ, který rozpoutala čtyřstránka Reflexu, bude mít jistě pokračování. Vít Bárta se proti nařčení, že od Strause opisoval, ohradil a tvrdí, že na necitovaných pasážích rovněž pracoval – údajně už v dávném výzkumu. Serveru Parlamentní listy ukázal i „důkazy“, že se na bádání podílel už v letech 1997 až 2003 a svou odbornou způsobilost dokládal slovy o čtyřech letech studií na medicíně – odtud prý rozumí biomechanice a tedy i trasologii.

Mediální posměch za svou diplomovou práci sklidil i exministr školství Josef Dobeš.

Na práci Víta Bárty z Akademie policejního sboru v Bratislavě, která má 150 stran, se už u slovenského ministerstva vnitra poptávali i novináři z deníku SME. „Na základě pozitivního hodnocení obou součástí zkoušky byl Vítu Bártovi udělen akademický titul,“ uvedla tamní tisková mluvčí. List SME však napsal, že údajné opisování v obou pracích úřad nijak více nekomentoval; podezření z opisování diplomových prací při studiu na této akademii už v minulosti čelili dva nynější viceprezidenti slovenské policie...

Posuzovat akademické přehmaty a podvody není zvnějšku snadné. To, že byl Josef Dobeš špatným ministrem, je neprůstřelným faktem. To, že je Klasnová prazvláštní teoložkou, jež dokáže u soudu vyřknout v jedné větě slova Ježíš + ženský genitál, už také víme. A o záměrech Víta Bárty, jenž pod své rígo připojil legrační podpis o rozměru Bááááááártáááááááá, si už nedělají iluze snad ani notoričtí odmítači „kmentovin“ a „tendenčních článků“.

Zůstává však validní otázkou, zda se toto trio nestalo příliš vděčným terčem, na kterém se může každý vyřádit, zpranýřovat ho a zadupat do země až hanba. Těžko (v novinách) soudit. Nezavedeme akademický tribunál? 

Zobrazit diskusi
Reakcí:8

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Malé ryby?

"........ prozrazený plagiát smete i sebenadějnější personu..."

No nevím, nevím. Již léta visí na internetu plastický popis  velmi  nestandardního získání docentského (UK) a následně profesorského titulu (VŠE) Václavem Klausem. Nebudu zde citovat, kdo si  nagoogluje: Ladislav Andrey,  Klaus,  pobaví se podobně jako  při TV přenosu české privatizace  chilského psacího náčiní.  Proti tomu co L Andrey na VŠE našel po V.Klausovi   jsou práce zmíněných Véčkařů i upšouknutí např. Marka Bendy úplná  veledíla.  

Veřejně se propírají plzeňská práva, méně se propírají akademická pracoviště pojmenovaná po Komenském a Englišovi (ti dva v tom jsou v tom opravdu nevinně) ještě méně některé  další  ekonomicko právně manažerské velkovýrobny třetí kategorie.  

Karlovka i VŠE jsou zatím (?) důvěryhodné instituce.   

Klaus

Klausův profesorký titul je hodně trapná šaškárna, už jen proto, že ho dostal, aniž by kdy učil. U docenta to s vyučováním bylo podobné, avšak častá výtka, že se nenalezla habilitační práce, je ahistorismus. Klaus se stal docentem ještě podle komunistické zákona (zákonů na změnu bylo hodně a "zákon o titulech" měl pochopitelně nižší prioritu než zákony o ekonomice), který habilitační práci vůbec neznal, docentský titul se uděloval "za zásluhy o obor".

 

Na adresu hlasatelů Klausových akademických podvodů:

"Hrabě" Jan Berwid-Buquoy, syn manželů Kopeckých, je mimořádně neseriózní zdroj informací, který má s tituly sám máslo na hlavě (čtyřleté studium politologie v Západním Berlíně ukončil titulem Dipl.-Pol., který si dal v postkomunistické Praze uznat jako PhDr, který vzápětí v Německu používal jako Dr. = Ph.D.). O Ladislavu Andreyovi nic nevím, avšak citovaný text je také pěkně blábolivý.

pro pořádek... VŠE ovšem

pro pořádek... VŠE ovšem nikdy nebyla důvěryhodnou institucí...

Pro pobavení

Některé vaše obrazy byly dokonce padělány…

Je to zarážející a padělatelství je svinstvo jako každý podvod. Velcí nežijící mistři se už nemůžou bránit a je to pak vždycky válka kunsthistoriků a znalců, ale falšovat žijícího autora je úplná pitomost, protože ten na to musí dříve nebo později přijít, a to byl i můj případ. Jenže dneska se krade všechno. Jediné, co se snad nekrade, jsou myšlenky vrcholných politických funkcionářů, protože tam není co ukrást.

 

http://www.novinky.cz/zena/styl/264943-jan-kanyza-zavist-je-rakovina-ducha-a-cloveka-sezere-zevnitr.html?ref=ostatni-clanky 

Opisování

Vymezit pojem plagiát pro potřebu praktického potírání plagiátorství není vůbec jednoduché. Domnívám se, že pro začátek by stačilo nekompromisně trestat "doslovné opisovače". To jsou ti nejdrzejší a nejstupidnější z plagiátorů. Je jich velmi mnoho a publicita jejich postihu by nepochybne vedla k naprave stavu.

 

Mám také příklad plagiátora, jehož texty jsem velmi rád četl:

"Tak například před čtyřmi lety se přišlo na to, že český politolog žijící v Německu Petr Robejšek podle etické komise Německé asociace politických věd opisoval z cizího článku, aniž tento pramen uvedl. Na kauzu tehdy upozornil Respekt. Renomovaný magazín ZIB (Časopis pro mezinárodní vztahy), odkud Robejšek opisoval, se například rozhodl, že tento autor má na jeho stránky jednou provždy vstup zakázán."  http://hn.ihned.cz/c1-21287510-kdyz-opisuji-studenti-ceka-je-trest-ucitele-ne  

http://hn.ihned.cz/c1-21287510-kdyz-opisuji-studenti-ceka-je-trest-ucitele-ne

 

Zloději myšlenek. 

http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2004041047 

 

Britská vláda opsala svou aktuální zprávu o Iráku ze studentské práceText zprávy byl povědomý jednomu univerzitnímu učiteli z Cambridge University. Ukázalo se, že obsahuje doslovné pasáže z článku publikovaného v málo známém časopise Middle East Review of International Affairs .. . Text zprávy byl povědomý jednomu univerzitnímu učiteli z Cambridge University. Ukázalo se, že obsahuje doslovné pasáže z článku publikovaného v málo známém časopise Middle East Review of International Affairs  

http://blisty.cz/art/12793.html 

 

 

 

 

 

 

K odebírání akademických titulů chybí legislativa - ?

Rád bych si přečetl srovnání, jak se tato problematika řeší v zahraničí, a co zázračného je v maďarském právním rámci, že tam titul odebrat lze. Možná to bude jen tím, že maďarští zákonodárci řádně vystudovali, na rozdíl od těch našich (hlavně některých)? Určitě by si náš právní řád příslušné doplnění zasloužil, jestli opravdu tam zeje díra. A možná by to ani nebylo tak složité. Třeba by stačila jedna věta, namísto nablblého přejmenovávání letiště.

Jak asi vypadá Kmentova diplomová práce

z Pedagogické fakulty UK v Praze?

 

Souhlasím s Vámi, že účelovost ataků na VV akademiky je zřejmá. Ale našli bychom nějakého sestřeleného plagiátora?

 

Vzpomínáte na kauzu Ctihodného Bratra Ivo T. Budila?

http://www.infogram.cz/findInSection.do?sectionId=1115&categoryId=1178 

 

 

 

Na kauzu pror. Ivo T. Budila...

si pochopitelně vzpomínám, dotyčnou knížku Za obzor Západu (2001) mám nyní asi tak 135 cm od hlavy (a o kousek dál je i onen Sociologický časopis, kde  to článkem D. Scheffela zřejmě začalo), znám trochu i interní okolnosti případu,  nicméně Budilovy přednášky, na které jsem jeden semestr na UK chodil, byly fakt super. Kmentovu diplomku jsem ale nečetl ;-) Vytáhne ji z knihovny nějaký politik? Mějte se pěkně, rmt

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah