Ne, Kalousek nepadne. Ale co Nečas?

Na ministra financí se Nečas nevrhne. Sám bude mít onačejší starosti.

Politika
Petr Nováček | 15.07.2012
Premiér Miroslava Kalouska sám neodvolá, jednak proto, že k tomu nemá dost odvahy, jednak s ohledem na vládu.

Do druhé poloviny července chtěli už poslankyně a poslanci vkročit, případně vplout u lesů, vod a strání. Však jsou to také jenom lidé a v poločase svého mandátu potřebují nabrat síly do své další náročné práce. Z toho důvodu také koalice přivolila žádosti ČSSD zhustit program schůze Sněmovny ze dvou do jednoho jednacího týdne, takže s restitucemi církevního majetku pak zápolili v pátek třináctého v hodinách vyhrazených kdysi ponocným. Leč vše marno! Ve středu 18. července se budou muset sejít znovu.

Za prvé kvůli takzvanému druhému pilíři zákona o důchodovém pojištění, který vláda potřebuje ve prostrčit třetím čtením, aby po očekávaném „Ne!“ Senátu stihla zákon „stojedničkou“ na podzim schválit a mohl začít včas platit. Ve středu to nicméně bude ve Sněmovně něco pro fajnšmekry, anžto jen co skončí řádná 42. schůze, přijdou na řadu dvě schůze mimořádné:

  • Schůze 43. (v 14:30 hodin), kterou iniciovaly Věci veřejné a „píchla“ jim ČSSD, schůze, jež by měla projednat „návrh na zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k možným snahám o ovlivňování policejního vyšetřování v souvislosti s kauzou CASA“.
  • Deset minut po jejím ukončení má pak začít 44. schůze, svolaná k projednání návrhu na vyslovení nedůvěry Nečasově vládě.

Bude to již čtvrté hlasování o nedůvěře této vládě, tentokráte vyvolané sociální demokracií, komunisty a „véčky“ poté, co premiér opakovaně nereagoval na požadavek opozice, aby odvolal z vlády ministra financí a prvního místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska.

Nejtěžší zápas zkušeného dinosaura

Kalousek na zasedání výboru pro bezpečnost, v němž má opozice většinu, odmítl tvrzení policejního prezidenta Petra Lessyho, že na něj Kalousek vyvíjel v případu CASA opakovaně nátlak. A to tak razantně, až se spor dostal do roviny, že buď lže ministr, anebo policejní prezident. Mimochodem na podporu Lessyho, kterého vybral do funkce ne právě průhledným způsobem bývalý ministr vnitra a předseda VV Radek John, už policisté rozjeli podpisovou akci. Tahanice kolem případu CASA a hysterické výjevy ve sněmovně, jež ministr vnitra Kubice vtipně přirovnal k cirkusu Merano, hrozí tedy destabilizací policie, a to je velmi vážná věc.

Lessy přitom hraje va bank, poněvadž jakkoli je policejní prezident de facto neodvolatelný, Lessyho předchůdce ze své funkce vytlačen byl. Nejde ale jenom o plukovníka Lessyho! V obecném zájmu doufejme, že Miroslav Kalousek jen přehání a kope kolem sebe, hovoří-li v souvislosti s případem Vlasty Parkanové a kauzou letounů CASA opakovaně o „policejní provokaci“.

Kdyby Kalousek pouze nepřeháněl, ale cosi naznačoval, museli bychom si položit otázku, zdali policisté inscenují provokace ze své vlastní vůle, anebo na něčí popud či dokonce objednávku

Kdyby totiž Kalousek pouze nepřeháněl, ale cosi naznačoval, museli bychom si položit otázku, zdali dotyční policisté inscenují provokace ze své vlastní vůle, anebo na něčí popud či dokonce objednávku. První varianta je málo pravděpodobná: co by z takového divadélka, které by si hráli sami pro sebe, měli, že ano? Jen maléry, které by jim za trochu toho povyražení asi nestály! Druhou možnost si však teoreticky představit lze. Zatím jen teoreticky, nicméně ve vedení a v poslaneckém klubu TOP 09 a Starostů, přestože zejména ti poslední mají ke Kalouskovým slovním eskapádám výhrady, lze nikoli od včerejška zaslechnout následující tajemnou větičku: „Ocitli jsme se ve válce!“

Topka zatím na matrace nezalehla a možná si jen fandí, že je tak trochu pupkem malého českého světa. Nicméně mnozí „topáci“ jsou přesvědčeni, že svým politickým programem, tím, že ji zatím minuly aféry a v neposlední řadě protikorupčním tažením Finančního analytického útvaru ministerstva financí určitým kruhům a jednotlivcům vadí do té míry, že se ji a jmenovitě Kalouska snaží zdiskreditovat a „odrovnat“. Jde prý o „kmotry“ napojené na pražskou protinečasovskou část ODS, ale také na jejich „opozičněsmuvní“ přátele z ČSSD a prý rovněž na Bártovy Věci veřejné, neboť někteří z „kmotrů“ ODS pomáhali v roce 2008 „véčkám“ v rozmachu, aby v případě rozkladu ODS měl jejich zájmy kdo hájit.

Doložit tuto smělou hypotézu fakty bude asi obtížné, podobně jako v „topce“ zmiňované indicie o kontaktech některých policejních plukovníků a podplukovníků s emisary jistého podnikatelského giganta, majícího nyní též politické ambice.

Leč kdyby „na tomto šprochu bylo pravdy trochu“, o osud demokracie v této zemi bychom se museli vážně obávat. Každopádně je zápas s několika prominentními policisty asi nejtěžší z těch, které „zkušený dinosaurus“ Kalousek v politice dosud absolvoval. Pokud ho vyhraje, nemohou ho neprohrát ti v čele s Petrem Lessym. Pak by bylo zajímavé sledovat, kampak že zamíří kroky do té doby plukovníků a podplukovníků.

Roztomilý premiér

Kalousek nejspíš vyhraje, považujeme-li za výhru jeho další setrvání ve vládě. Tak či onak totiž uškodí pověsti své i celého kabinetu!

Ano, Kalousek nejspíš vyhraje, považujeme-li za výhru jeho další setrvání ve vládě. Tak či onak totiž uškodí pověsti své i celého kabinetu! Ministr vnitra Jan Kubice po Lessym měsíce jde jak s prominutím „slepice po zrní“, a proto neudivuje, že Lessyho v souvislosti s Kalouskovým atakem nepodržel, ale ruče mu vytkl několik chyb a shodil jeho kreativní nápad podrobit se s Kalouskem testu na detektoru lži.

Zobrazit diskusi
Reakcí:9

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Co je důležité

NEčas nemá formální ani věcbý důvod Kalouska odvolat:

 

1. LEssy skutečně není vyšetřovatel, SZ, ani činný v tr. řízení - tudíž se na něj nevztahuje zákaz telefonátů

2. LEssy nejen že svoje skandáklní obvinění nedoložil, ale sám říká každou chvíli něco jiného. Na výboru tvrdil, že na něj byl činěn nátlak, a že se mu Kalous pak omlouval. Druhý den se ho ptali, proč neudělal úřední záznam, jak byl povinen, tak zase tvrdil opak, a sice, že telefonát jako nátkal nevnímal. Lhal na výboru, nebo lhal potom???

Nečas? Pimprle Kalouska..

Pane Kalino,

jaké formální důvody? Jde přece o to,neovlivňovat policii a justici  jako celek! A co Kalousek udělal, volal Nečasovi navzdory..a..A kuní ksicht Nečas opět zakličkoval, když řekl, že policejního prezidenta  nejmenoval v tom seznamu funkcíonářů, kterým zakázal volat.. Co není zakázáno je povoleno? V tomhle případě to silně smrdí, chabý argument..Podívejte se na ohlas veřejného  mínění, Lessy vede o 70%...A pro doložení, jak mají občané "rádi" naše vládní a parlamentní funkcionáře..Paní Němcová z ODS byla nakupovat s manželem. Měla za to, že ji alespoň někdo pozná a třeba ji podpoří, nebo osloví..Čekala marně, lidé ji obcházeli a  okázale ignorovali, jako by byla malomocná..Před"deformami" to bylo jinak. Když už jsme  takhle daleko, co ještě může  být  horšího..Počkejme si na causu Parkanová..

Denunciant Kalouse drží kuní ksicht Nečase i celou vládu pod krkem..

Velký "Otec deforem" ..Uvidíme,jak tuhle dobu označí historie..

Já tipuji TEMNO 2..

 

Drby

Ale Vy pořád operujete s tím, že Kalousek někoho ovlivňoval nebo zastrašoval. NIC TAKOVÉHO NENÍ DOLOŽENO. Je to v rovině drbů... V tom je celá potíž Vaščich argumentů...

Chyba lávky..

Myslím, že se budeme ještě divit..Nikde není řečeno, že odposlechy nejsou. Silně pochybuji, že tomu tak je..Navíc by bzlo od policie hloupé,kdyby je přiznala. Další podpůrný argument pro Lessyho je, že je odhodlaný jít na detektor lži, proč asi to odmítl prapodivným doprovodným vyjádřením Kalousek? O Kalouskovi navíc jdou řeči, že opět chlastá a je nemocný,údajně má dnu..Proto prý se tak vzteká. Vyčkejme, jak dopadne setkání Lessyho s Klausem..To může být taky hraniční a určující moment..

Nečas začíná mít navíc ve straně silnou opozici..

A opozici v ODS se nelíbí,jak má Kalousek kuní ksicht Nečase v hrsti..

Po komunálních volbách může nýt horký podzim..

Možná slyším trávu růst,

ale zajímalo by mě, co dnes dělá Íčko a jeho kontakty na vnitru a policii. Vůbec bych se nedivil, kdyby byl stále ještě ve hře - nehrající kapitán? :-)))

Poděkování autorovi

Děkuji autorovi za velmi zajímavý článek a obzvlášť oceňuji odkaz v podobě ulehnutí na matrace, je to bohužel až děsivě trefné.

 

P.S.: Jsem ten poslední, kdo by chtěl zavádět nějakou cenzuru, ale prosím redakci, zada by nějaká forma blokování diskusního spamu nestála za zvážení. Pauk se sice dnes překonal, když odeslal pouze zkrácenou verzi svého obvyklého příspěvku, ale otravné je to pořád a hlavně to odrazuje ostatní diskutery mající zájem o kultivovanou debatu.

Dobrý článek..

Ano, článek  pana Nováčka je dobrý a trefný  jako ostatně vždy...

Co se týká Pauk, cenzuru odmítám, bylo jí už dost v minulosti.

Názor přeskakuji, je mi šuma fuk,  udělejte to také..Díky.   :-))

Připodepisuji

Ty diskusní spamy vadí velmi i mě.

Sniper ?

Text i skladba je dost podobná tapetáři Sniperovi.Možná je to ten Pauk. Pravda ovšem je,že pokud vidím několik takových dlouhých tapet, ztrácím zájem číst dále...

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah