Navzdory kritikům, Kollerův protestsong má úspěch

Na festivalu Rock for People se ukázalo, že prvoplánová přímočarost spolehlivě funguje. 

Politika
Ondřej Koutník | 09.07.2012

Bylo 6. července, krátce po jedné z těch prudších nočních bouří, jež asi dvakrát „úspěšně“ přerušily hudební festival Rock for People (navštívilo jej třicet tisíc lidí). V namačkaném obřím stanu pro zhruba sedm tisíc lidí koncertoval David Koller. Vydařené vystoupení prošpikované šlágry z dílny skupiny Lucie (Kollerova někdejší formace).

Koncert už se chýlil ke konci, když zpěvák avizoval poslední dvě písně, které mu prý svým obsahem nedělají žádnou radost, ale v kontextu trýznivého stavu současných politických poměrů a vzhledem k tomu, že je pouze několik měsíců před volbami, cítí potřebu, aby zazněly. První dílkem byla známá píseň Oheň (album Lucie, rok 1990), jejíž význam s ústředním motivem „Už se nechcem nikdy vracet / Tam kde nám bylo mizerně“ netřeba vysvětlovat.

Druhý popěvek Koller věnoval zlodějům a korupčníkům. Čekáte-li, že se jednalo o protestsong Jsme sami, který Koller nedávno nazpíval s herečkou a zpěvačkou Barborou Polákovou (na koncertu na hradeckém letišti vystoupila též), čekáte dobře. Reakce publika byla svého druhu odpovědí na některé pochybnosti nad touto skladbou, jež zaznívaly zejména ze strany „lidí kolem muziky“. (Kolega Macháček například v článku Nuda českého protestsongu napsal: „Máte chuť spolknout hořící lípu, když vám David Koller s Barborou Polákovou pobrukují do ouška, že ,jsme v prdeli, můžeme si za to sami´, a prostě jen recitují názvy velkých korupčních kauz posledních let, jako by četli útržky z denního tisku?“)

Na hradeckém letišti lidé nejenže znali zpaměti text, ale bučení a pískání při pasážích zmiňujících lahůdky jako Mostecká uhelná, tunel Blanka či Opencard prozrazovaly nepochybné souznění. Vlastně člověka napadá, zda právě to, samo o sobě, neopravňuje vznik takového díla. Dozráli jsme možná do doby prvoplánové přímočarosti.

ČESKÁ POZICE se tématu českého protestsongu věnovala v několika článcích:

 

Zobrazit diskusi
Reakcí:6

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Jsme sami

Když jsem slyšel protestsong ,,JSME SAMI" tak mne velmi oslovil.Ale po vystoupení pana Kollera V Hyde parku, když jsem slyšel jeho názory,tak jsem zjistil že jsme opravdu V P----I.

Úspěch písně potvrzuje Werichovu tezi:

"To tam nechte. To je blbý, to se bude líbit."

Samozřejmě, že text více méně pravdivě pojmenovává realitu, a říká nahlas, co si většina lidí myslí. Jen bychom od těchto tvůrců čekali trochu víc, než od Zuzany Bubílkové.

 

Jestli to náhodou nebude tím

Jestli to náhodou nebude tím, že Koler vystihl přesně to co si lidé skutečně myslí. A jazykem, kterým by to řekli SAMI (;-).

 

Nechť si o mém vkusu myslí kdo chce, co chce, ale mě se „SAMI“ líbí. Stejně jako, Trubců úl od Vojty Dyka či Klusovy protestsongy, který mj. s tímto žánrem v polistopadové éře začal.

 

Mám-li být upřímný, tak článek Pana Macháčka, který na nich nenechal nit suchou, jsem vnímal spíše jen jako kritiku pro kritiku. Nic ve zlém, ale mě prostě prvoplánová přišla zejména okázalá kritika Jana Macháčka (;-(.

Holt...

...není článek ten, aby zalíbil se všem :)
Věřte mi, že mnohem raději píšu o věcech, které mě těší, než o těch, které mě zvedají ze židle.

Sic

mi s vaším tvrzením „Věřte mi, že mnohem raději píšu o věcech, které mě těší, než o těch, které mě zvedají ze židle.“ nesedí vyznění mnohých Vašich článků viz.

http://www.ceskapozice.cz/u/jan-machacek

tak mohu podotknout pouze to, že se jedná jen a jen o můj subjektivní dojem, jakým na mě Váš článek „Nuda českého protestsongu“ zapůsobil. Podobně jako ve Vašich recenzích prezentujete svůj subjektivní dojem na to či ono hudební dílo.

Třebaže já bych svůj osobní vkus asi neuměl prezentovat tak autoritativně jako zjevenou pravdu (;-).

   

 

 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah