Natočí Jan Svěrák film o požírači fondů EU?

Casting na ROPáka 2 by mohl být velice snadný a rychlý, adeptů je víc než malé množství.

Politika
István Léko | 12.06.2012

Režisér Jan Svěrák by mohl natočit nový film o ropákovi. Tentokrát by však nešlo o fiktivní dokument o objevu zvláštního vymyšleného druhu zvířete ropáka bahnumilného, které žije v severních Čechách, živí se uhlím a nade vše miluje výfukové zplodiny. Svěrákův první ropák je menší tvor žijící ve velmi znečištěném prostředí.

Hlavní postava nového filmu by nebyla ani fiktivní ani malá, jednalo by se o zcela konkrétní druh homo sapiens, prostě velké zvíře, který žije v korupcí velice znečištěném prostředí, zejména ve středních, jižních a severních Čechách, živí se vyžíráním fondů Evropské unie, zejména Regionálních operačních programů (ROP) a nade vše miluje veřejné peníze. Zkrátka ROPák.

Casting na ROPáka 2 by mohl být velice snadný a rychlý, adeptů je víc než malé množství. Nemáme na mysli jen exhejtmana Davida Ratha, jehož herecké výkony jsme mohli nedávno ocenit při projevu před poslanci. Ve filmu by mohli zahrát další hejtmani a bývalí šéfové krajů zejména z řad regionálních politiků ČSSD, ale i ODS (dosaďte sami dle denního tisku). Menší, leč stejně významné role by mohli dostat nižší úředníci, majitelé stavebních firem, bankéři specializovaní na financování municipalit, poradenské firmy se zaměřením na získávání evropských dotací, všelijací lobbisté a šíbři.

Divácký zájem je zaručen, producenti filmu by možná mohli získat dokonce i nějaké dotace z protikorupčního fondu Evropské unie. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:10

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Coach Outlet Online

the opportunity to

Coach Outlet Online

demonstrate that it can play a moderate and constructive role internationally. That includes responsible action on the nuclear program

Coach Outlet Online

which is among the top concerns of the international community," Ban said.Iran's nuclear aspirations have been a top issue

Coach Outlet

for the United States and other Western The United States, along with other permanent members of the U.N. Security Council,

Coach Outlet Store

have engaged in discussions with Iran this year about its nuclear program. Western countries believe Tehran is intent on building nuclear

Coach Factory Online

weapons. Iran claims the program is only for civilian medical and energy purposes.

Coach Outlet Online

"For the sake of peace and security in this region and globally, I urge the government of Iran to take the necessary measures to build international

Gucci Belts

confidence in the exclusively peaceful nature of its nuclear program," Ban said.Earlier at the summit, Iranian Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei defended

Louis Vuitton Belts

his country's right to produce nuclear energy for peaceful purposes."The Islamic Republic of Iran considers the use of nuclear, chemical

Coach Outlet

and similar weapons as a great and unforgivable sin," Khamenei said.This does not mean forgoing our right to peaceful use of nuclear power and production of nuclear fuel," he said.

Louis Vuitton Handbags

"On the basis of international laws, peaceful use of nuclear energy is a right of every country."While defending his nation's nuclear program, Khamenei took jabs at the United States.

Coach Factory Outlet

"A bitter irony of our

Louis Vuitton Bags

era is that the U.S.

zz

error

Nevím, co je cítit ve vzduchu v redakci ČP, ale...

...z mnoha článků, které jsem přečetl a komentoval, jsem nabyl dojmu, že by to mohl být drahá toaletní voda Martina Romana.

   Pocit, že v česku nejsou novináři hlídací psi demokracie, má asi každý, kdo má všech pět pohromadě. Druhá věc je, že charakteristickým znakem českého "novináře" je, že vůbec neví co to demokracie vlastně je, a plete si demokracii s volbami. Autoři české pozice tento nedostatek, řekl bych, pohříchu sdílejí. V jejich rádobyanalýzách pak chybí to naprosto podstatné, z čeho jakákoliv analýza demokratické politiky musí vycházet a to je identifikace legitminích zájmových skupin a jejich zájmů a jak jsou prosazovány. S pochopitelným důrazem na demokratickou fair-play, tedy demokratický kompromis.

   Novináře zase tolik neviním. Zodpovědnost mají šéfredaktoři a vydavatelé, kteří si novináře vybírají podle svých potřeb. Nikoliv naopak. Stejně jako si kmotři vybírají své politky a ne obráceně, jak se snaží média přesvědčit českou veřejnost v případě Petra Nečase z kauzy 500 milionů na ministerstvu sociálních věcí a jeho "Dalíka v sukních " Jany Nagyové. Je tedy zrovna tak šikovný jako Vlasta Parkanová. Nakonec i pražský sklepmistr a středočeský gauleiter Rath říká v odposleších: "Musíme tu bestii nakrmit." Nemluví náhodou o lidech z mediálních mafií?

   Nutnost hodnotit stav a činnost demokratických institucí je pak základem seriozního přístupu. Kdo z politiků instituce buduje a kdo oslabuje.

   Nejspíš by bylo nejlepší poslat do USA na stáž všechny české novináře a studenty práv, pak bychom si ušetřili různá křupanská hňupovství.

   Mnozí Češi se dívají na Američany spatra, pro jejich křiklounské demonstace v případě poklesků politiků, které by v Česku ani nebyly zaznamenány, nebo neochotě odevzdat vládě zbraně. Přitom právě odpor vůči autoritě, tvrdošíjné vyžadování čistoty v politice, osobní zodpovědnost a vlastnictví zbraně je pravým důvodem , proč to v Americe nevypadá tak jako u nás.

   Dovedete si představit, že by Mirek Topolánek, Miroslav Kalousek, Renáta Vesecká, Petr Nečas, Aleš Řebíček a další elitní političtí manažeři, mohli tak dlouho dělat to, co dělali, v zemi kde dva lidé ze tří vlastní střelnou zbraň?

2:3 ve střelných zbraních

Bohužel, mohli...

Beru to podle toho, co mohou dělat v USA jejich farmaceutické firmy na lidecha na dětech. Zkrátka to dělají. A přitom, tam opravdu mají dva lidé ze tří střelnou zbraň! Problém je asi v tom, že ti, kteří s ních chtějí střílet po lidech, ti všichni ji už dávno mají, ať již žijí na světe kdekoliv...

Díky za reakci.

   Měl jsem na mysli, jednoznačné porušování ústavy a nedbání výroků ústavního soudu naší vládou a stranami politického kartelu, plus otevřené a ani nijak neskrývané kradení. Taková vláda je pochopitelně nelegitmní.

Co by měl řešit hlavní hrdina

Tomuto navrhovaném filmu s dovolením dodám zápletku. Hlavní hrdina by měl být příjemcem malé dotace, kterého drtí brutalita, tupost, bezohlednost a úřední kixy administrátorů dotace. Je to taková ta úplně zbytečná činnost, která najde při kontrole 100 chyb, z nichž se za rok vždy všech 100 vyřeší. (Tedy nejde se požádných skutečných lumpárnách, pouze se dělá práce pro práci, která výtečně živí mnohohlavé administrátorské firmy, odbory úřadů a různé zbytečné konzultanty z řad bývalých státních úředníků.)

 

Hlavní hrdina by se dopustil 3 hloupých chyb v ještě hloupější administraci, které by znamenaly půl miliónu neuznaných výdajů, které však řádně provedl a zcela zjevně využil ve prospěch projektu. Uvažoval by "ukrást" si tyto svoje peníze zpátky proto, že je to chudý slušný člověk, který půl milionu ze svého zaplatit zkrátka nemůže. Pozval by si tedy konzultanaty velkých nestátních neziskových organizací (grantové machry), kteří by mu předvedli a vysvětlili asi 20 různých způsobů, jak se dotace rozkrádají zevnitř a jak je celý systém vlastně nastaven na to, že kdo si úplatkem zajistí obdržení dotace, může si ji vykrást "dle libosti" a "dle únosnosti" rozpočtu, aby alespoň nějakou hloupost realizoval.

 

Hlavní hrdina by tedy řešil dilema, zda krádež "jemu uloupeného" je omluvitelná. Zjistil by, že není. Ale protože nejsme  ve filmu Cevina Costnera, ale ve filmu Zdeňka Svěráka, tak by si to zpátky určitě ukradl. Přitom by se však zamiloval do administrátorky grantových projektů, a adoptoval by s ní rómské dítě z konkurenčního souciálního projektu na podporu integrace národnostních menšin, který by byl naneštěstí už celý dávno rozkradený, takže by mu bylo nabídnuto náhradní řešení - adopce indického dítěte na dálku. A všechno by tedy dobře dopadlo...

Námět pošlete Svěrákovi,

Námět pošlete Svěrákovi, jinak hezký. Ale Costner je Kevin, ne Cevin :))

Zcela s autorem souhlasím, že...

..."Ve filmu by mohli zahrát další hejtmani a bývalí šéfové krajů zejména z řad regionálních politiků ČSSD, ale i ODS (dosaďte sami dle denního tisku). Menší, leč stejně významné role by mohli dostat nižší úředníci, majitelé stavebních firem, bankéři specializovaní na financování municipalit, poradenské firmy se zaměřením na získávání evropských dotací, všelijací lobbisté a šíbři."

   Jenom bych ještě doplnil, vydavatele "nezávislých" médií, šéfredaktory veřejnoprávního rozhlasu a televize, členy mediálních rad, "top manažery ČEZ" a jiných politiky uchvácených firem, kteří odměňují zaručeně objektivní zpravodajství penězi, které ukradli z našich daní. Autor je nespravedlivě opomenul, a to přesto, že tato forma herectví má v ČR rozhodně více oskarových kvalit, než venkovská šmíra lokálních gauleitrů.

   A protože i tak dlouhý real-time-ový seriál, jako ordinace v Kalouskově zahradě, musí jednou skončit, a to státním krachem, kdy už nebude ani na placení důchodů, mohli bychom ho na paměť "tvrdě a poctivě pracujících lidí" nějak pěkně pojmenovat. Hlavní party budeme konečně hrát my sami, tak co třeba : "Stáří v hajzlu".

 

Cenný článek nazvaný : PR články jsou běžnou součástí českých médií si můžete přečíst po kliknutí myší.

 

Přihlaste se na stáž k nám.

Myslím, že Vám to rozptýlí určité pochybnosti. (Úryvek z Vámi citovaného článku) Když jsem v New York Times pracoval jako stážista a pomáhal jednomu reportérovi s vyhledáváním informací, byl všude ve vzduchu cítit určitý etický kodex a vědomí, že žurnalistika má nějaké vyšší morální poslání. V těch několika redakcích v České republice, kde jsem měl možnost pracovat, byl právě v tomhle největší kontrast. Jako by tu chyběl pocit, že novináři by měli být především „hlídacími psy" demokracie.

err

error

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah