Na koho padne Zemanův hněv?

Bývalí kolegové ze sociální demokracie se shodují, že jedním z nejvýraznějších rysů povahy nového prezidenta je pomstychtivost.

Politika
Jakub Kalenský | 05.02.2013

I v rámci kampaně Miloš Zeman zdůrazňoval roli „zrádců“, kteří mu znemožnili stát se prezidentem už o deset let dřív. V jeho Životním příběhu rozeslaném do českých domácností stojí, že „v roce 2003 nebyl zvolen prezidentem vzhledem k tomu, že proti němu hlasovalo 27 poslanců ČSSD“. Zeman na staré křivdy nezapomíná a je mu jedno, že realita byla trochu jiná. Na koho padne hněv nové hlavy státu?

Jak se zrazovalo při volbě v roce 2003

Miloš Zeman tehdy sám oznámil, že do prezidentské volby půjde až v momentě, kdy nebude nikdo zvolen na první pokus. Do prvního kola první volby 15. ledna 2003 tedy ČSSD jako svého kandidáta vyslala Jaroslava Bureše. Ten ovšem dostal skoro o polovinu méně hlasů, než kolik měla ČSSD poslanců, a hned šel „z kola ven“ – což byl jasný signál sociálních demokratů směrem k vlastnímu předsedovi Vladimíru Špidlovi, že jeho pozice ve straně je slabá. Poslanci ČSSD nerespektovali přání šéfa, a aby mohl kandidovat Zeman, potopili vlastního kandidáta. I proto dnes za „zrádce“ naopak označuje Zemana Špidla. Do druhého kola postoupil díky hlasům poslanců Václav Klaus, za Senát Petr Pithart, ani jeden z nich pak ale nezískal potřebnou většinu. 

Ve druhé volbě 24. ledna nastoupil proti Klausovi a Jaroslavě Moserové Zeman. Ovšem překvapivě nepostoupil ani z prvního kola a ještě před vyhlášením jeho výsledků opustil Pražský hrad zadním vchodem. Není ale pravda, že nebyl zvolen kvůli sedmadvaceti sociálním demokratům, kteří pro něj nehlasovali – i s jejich hlasy by měl jen šanci na postup do druhého kola druhé volby. Ani v ní nikdo nezvítězil.

Dne 28. února pak byl zvolen Václav Klaus; jeho protikandidátem ve třetí volbě byl Jan Sokol.

Hlavní „vrazi“ takzvané Operace důchodce byli známí bezprostředně po Zemanově fiasku. Tehdejší předseda sociálních demokratů Vladimír Špidla, předseda sněmovny Lubomír Zaorálek a v pozadí operující Stanislav Gross. Seznam „zrádců“ si Miloš Zeman na Vysočině celá léta cizeloval a rozhovořil se o něm i ve své zatím poslední knize z loňského podzimu – Zpovědi informovaného optimisty. „Protože se v Čechách všechno vykecá, máme dnes seznam kompletní,“ pochlubil se publicistovi Petru Žantovskému.

Mezi Zemanovými „zrádci“ figurují vedle Špidly, Zaorálka a předsedy strany Sobotky i Milan Urban nebo šéf pardubické ČSSD Miroslav Váňa „Se zrádci se nevyjednává, dokonce bych řekl, že se zrádci se nemluví,“ říká v této knize na dotaz, zda se se Špidlou někdy k okolnostem volby 2003 vrátili. Sám Špidla je dnes mimo vrcholové stranické funkce. Mezi Zemanovými „zrádci“ však figurují i výše postavení sociální demokraté, než je bývalý český eurokomisař. Kromě již zmíněného Zaorálka je to především současný předseda strany Bohuslav Sobotka. Podle zpráv z médií v něm figurují i předseda hospodářského výboru Milan Urban nebo, jak uvádí iDnes.cz,  šéf pardubické ČSSD Miroslav Váňa.

Během euforie po zvolení prezidentem 26. ledna měla ve štábu Miloše Zemana zaznít slova, že po porážce konkurence jsou teď na řadě zmínění sociální demokraté. A varuje před tím i Zemanův protikandidát, místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, jenž se vůči expremiérovi v kampani silně vyhraňoval: „Snažil se rozbíjet sociální demokracii a v tomto bude pokračovat i nadále,“ řekl iDnes.cz mezi oběma koly prezidentské volby. 

Hlavně se tvářit nebojácně

Zemanovi emisarové vysílají dovnitř sociální demokracie nejrůznější vzkazy, což mimo záznam potvrzují i zdroje z vedení ČSSD. Stejně jako obavu, že s bývalým předsedou na Hradě je čekají krušné časy. Navenek se ale předáci ČSSD snaží budit dojem, že nejde o žádný problém.

„Miloš Zeman určitě nekandidoval proto, aby rozvracel ČSSD,“ řekl minulou středu Sobotka MF Dnes. „Pokud bychom nedokázali zvládnout ani tohle, tak by ta strana neměla ani vládnout. To je stokrát těžší než tohle, tam budeme mít stokrát vážnější problémy,“ sdělil ČESKÉ POZICI Zaorálek.

Místopředseda ČSSD si navenek nepřipouští ani to, že by mu mohla Zemanova pomstychtivost (na kterou v rozsáhlém portrétu sepsaném pro deník Insider upozorňuje třeba Karel Hvížďala nebo v komentáři pro Právo Petr Pithart) způsobit nějaké problémy. „Nepřikládám tomu zas takový význam. S nepřízní Miloše Zemana jsem žil dlouho,“ soudí Zaorálek. „Sociální demokracie nepochybně najde nějakou formu kohabitace s Milošem Zemanem,“ sdělil ČESKÉ POZICI Špidla.

Rétoriku pár dní po volbách mírní i místopředseda strany Dienstbier. „Miloš Zeman řekl, že zasahovat nebude, chci tomu věřit. A kdyby chtěl zasahovat, tak musíme být dostatečně silní, abychom si to nenechali líbit. Jsme svébytná strana a sami si určujeme, kdo nás vede a jakým způsobem do toho zasahuje někdo zvenčí,“ řekl ČESKÉ POZICI.

Zobrazit diskusi
Reakcí:34

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Zemanův novoroční projev (parodovaný před desítkou let)

- viz Šimek-Bubílková (YouTube)  Od té doby se Zeman nezměnil, pro srandu kocourkovským králíkům se jenom dohrabal na prezidenský úřad... :-)

Každý notorik je nebezpečný svému okolí

Klaus škodí zdraví, šíří jenom negativní auru. Zeman ničí zdraví zatím sám sobě, ale brzy se dočkáme. Znají jenom nepřátele. Jeden ze sebe dělá pravičáka, druhý levičáka, oba jsou přitom prachsprostí bolševici. Vyvolávání negativních emocí je jejich metoda diskuse, přímo vyplývající z marxistického učení, kde politický rival není člověk s odlišným názorem, kterého je potřeba respektovat, ale úhlavní nepřítel, kterého musí v třídním boji zničit!

Výstižné !

Nejspíš jste poskytl i vysvětlení zdánlivě nepochopitelného jevu: Uctívači V.K. se obratem změnili v příznivce M.Z. Stačí si projít zdejší diskuze. Ideje jsou jen zástěrka, bolševismus zadřený pod kůží je skutečným hybatelem.

Narcistická porucha osobnosti destruuje především sebe

Nejen alkoholismus, ale i image, pobíjení přátel, udržet si defektní zážitek převahy, bezchybnosti, geniality je dost fuška. V tom i naše naděje, nejen gravitace co působí, považte, i na schodech, ale mnohem více psychosomatika sama. Lze na narcismu najít i jeho kladný přínos, jeho pozitivní polaritu. Ukončí trápení subjektu jež je jeho nositelem včas. Zevnitř nebo zvenku. Jak diagnostikovat narcistní poruchu? Věřme svým pocitům, kdekdo jsme také trochu narcist a jiný narcist v nás budí tu hněv, odpor, tu lásku a sympatie. Odi et amo, polarity se přepínají snadno.

Akce Olovo (Pb) se nezdařila

tak teď možná proběhne v politické laboratoři zvané "hrad" likvidace celé Mendělejevovy chemické tabulky-............

Zrada má být potrestána.

Jen ať Zeman ukáže, že se s padouchy nemazlí. Za to ho kritizovat nebudu.

Nebýt oněch "padouchů",

byl by nejspíš v uplynulých 10ti letech prezidentem Zeman a ne Klaus. To jste si tenkrát přál nebo teď zase jen tak plácáte ?

Inteligentní člověk

rozlišuje mezi subjektivním přáním /Klaus prezidentem/ a objektivní skutečností /zrada v táboře protivníka/. Padouch zůstane padouchem, a to i v případě, že se mi právě jeho jednání hodí.

Inteligentní člověk

především nekriticky nepřejímá Zemanovo hodnocení tehdejší události. A to, ani když jej momentálně podporuje jako "menší zlo".

A považovat za padouchy ty, kteří možná (volba byla tajná) nehlasovali podle přání vůdce ? To už nesouvisí s inteligencí - to je prostě bolševické vnímání politiky.

Ano, schopnost vnímat padoušství nesouvisí s inteligencí,

ale s charakterem.

Vidím to tak, že několik nul nesneslo pocit, že žijí ve stínu opravdové osobnosti. A tak z uražené ješitnosti zradili nejen svého vůdce, ale i své voliče, a umožnili zvítězit kandidátovi konkurence.

Chcete-li mé opovržení bezectným jednáním nazývat "bolševickým vnímáním politiky", je to Váš problém.

Snažím se odlišit realitu od mediálního autoportrétu

různých figur tuzemské politiky. Opravdovou (politickou) osobností bych se proto zdráhal označit jedince, který neunese porážku a 10 let špicluje, aby zjistil, kdo mu nebyl po vůli v jedné tajné volbě.

Vaše opovržení bezectným jednáním sdílím. Podezření na bolševické vnímání politiky jsem však vyslovil v reakci na Vaše volání, aby se Zeman s padouchy nemazlil. Sám jsem zvědav zda jej (podezření) v příštích svých příspěvcích (pod tímto článkem už snad ne) potvrdíte či naopak.

Dotaz

A co se Šloufem, který nakupoval hlasy pro Klause?-) 

Pokud něco víte,

měl jste podat trestní oznámení.

škoda času

v rámci amnestií jsou jakákoliv oznámení zbytečné.  Policie by neměla závažnými případy ztrácet čas a měla by se důsledněji věnovat řidičům, cyklistům co si dali na výletě pivo a "Smetanům" !

Sám víte,

že to je jen výmluva. Toto byla první amnestie, a měl jste mnoho let čas. Ale nejspíš to bude tak, že jen bezmyšlenkovitě omíláte nějaký novinářský žvást.

Šlouf přece neexistuje a pro Zemana už dávno nepracuje! :-)

Říkal to prý Zeman. Tak mu věřte! :-P

Chcete-li diskutovat,

buďte tak laskav a vyjadřujte se k věci. Na tlachání, tak typické pro absolventy různých politologických a podobných škol, nemám čas.

Na kauzu, jak natočili vyjednávání zástupce Hradu se Šloufem

v hotelu bezpečnostními (?) kamerami, si ještě matně vzpomínám. Inu, cesty k prezidentské stolici mohou být klikaté a komu jde o existenci, rád si připlatí. Takových případů v české politice máme nespočet a skrytá korupce se těžko dokazuje - viz řada případů typu "akcie na úvěr" Stáni Grosse, kde je "všechno v pořádku" (vydělal obratem ruky několik desítek milionů), a přesto je jasné, že to nemohl být poctivý způsob, jak přišel k penězům.

Zadní

Kde má, pane Kalenský, Hrad zadní vchod? Který z těch vchodů pokládáte za zadní?

No přeci ten,

u kterého nebyly televizní kamery.

Nechme Zemana chvíli žít,

ať ukáže, co v něm dnes je. Jestli něco dobrého dokáže - OK. A nebo se znemožní, je to teď na něm.

Potíž je, že on to už ukázal ...a znemožnil se.

Jenom to jisté části voličstva ještě nedocvaklo. :-P

Neberte si to tak osobně.

Neberte si to tak osobně.

Dilema čtenářovo

Víte,co je po té mediální nalejvárně před volbama nejhorší? Že teď už člověk pochybuje, jestli těm písmenkům může vůbec věřit, i kdyby byla náhodou pravdivá. To byla medvědí služba žurnalistice :(

Je zřejmé, že v zemích s přímou volbou jste nikdy nežil

Je zřejmé, že jste nikdy dlouhodobě nežil v zemích, kde přímá volba je zažitá a dlouho uplatňovaná. "Mediální nalejvárna", jak to, co se u nás dělo před prezidentskou volbou,  nazýváte, byla proti tomu, co zažijete v takových zemích, jen malým douškem neškodného a slabého heřmánkového odvaru.

Jinými slovy, problémem, který vidíte,  nebyla média - ta to zvládla docela a) kultivovaně, b) krátkodobě a c) v proporcích, zvládla se souběžně věnovat i jiným tématům a dát jim dostatek prostoru. "Problém" plyne jen z toho, že volič byl dosud nezkušený,  všechno to pro něho bylo nové a nezvyklé. Mediální pokrytí kampaně probíhalo  téměř výhradně  z vlastní iniciativy novinářů, a ne proto, že by se týmy jednotlivých kandidátů rozhodly si média podmanit.

Určitě čekejte, že v budoucnosti bude mediální mobilizace mnohem delší (ne třítýdenní, ale spíše i mnohaměsíční), intenzivnější a vyhrocenější,  zkušenost ze světa to jednoznačně ukazuje. Bude to tak především proto, že kandidáti a jejich týmy se mediální prostor naučí pořádně používat jako nástroj kampaně.

Budete ještě rád vzpomínat na pionýrské doby první volby.

Mlha svoji nenávist a touhu

Mlha svoji nenávist a touhu po pomstě deset let pěstoval zejména pravidelnou zálivkou kvalitní slivovicí. Díky tomu má dnes problém zdolat jeden schůdek a vyhrabat se ven z auta, ale pro konzumaci pomsty je v dokonalé formě. Ubožáci jako je Sobotka a Hašek se mají na co těšit. A my občané se také nebudeme nudit. Budeme diváky antického dramatu na téma řádění aligátora v ČSSD, ale i veselých kousků nalitého presidenta.

Zemana na Hradě je potřeba chápat jako "trest Boží" Čechům

za to, že se včas nevyrovnali s pozůstalostí komunistické éry. Teď ji máme na Hradě v zájmu zachování kontinuity i se Šloufem, Čubou a dalšími hrdiny éry budování rozvinutého socialismu jako přípravy na éru komunismu. Práce je jim životní potřebou, pracují podle svých schopností a čerpají ze společného podle svých potřeb... :D

Bezvýhradně

V tomto s vámi bezvýhradně  souhlasím.

Z vás teda ta žízeň závisti

Z vás teda ta žízeň závisti jen prýští! Dejte si taky panáka a jděte mrmlat k ODSákům, ti jsou určitě bez "problémů"! Kolovrátek Kuba bude potřebovat povzbudit v  "čistotě" politických keců a Bendovi padaj brejle.

Ještě k tomu nezdolanému schůdku : do úzké uličky mezi sloupem, provazovým ohraničením a schodem "za rohem vidění" jej poslal ředitel ČT, body už se tam nevešel. V letech pana MZ jsou problémy s chůzí obvyklým příznakem tohoto věku, ostatně jeho protikandidát KS má problémy s chůzí i orientací také. Co pak byste vytýkal asi jemu? Dovolil byste si to vůbec, nebo byste lál všem okolo zůčastněným? Nezapomeňte, že boží mlýny jsou spravedlivé, v jejich věku třeba budete rád, že nohy vůbec máte. Přeji hezký den!

Svým veselým příspěvkem jsem

Svým veselým příspěvkem jsem vás nečekaně podebral. Berete to sakra vážně. Kdo neviděl Mlhu v TV, tak by z vašeho příspěvku mohl nabýt dojmu, že ničemný televizní principál zrádně zahnal čiperného důchodce do nastražené pasti mezi sloupem a jakýmsi špagátem a "za rohem vidění" (btw co tento výraz přesně znamená?) pan prezident nemohl jinak, než se poroučet k zemi. Problémy s chůzí, stabilitou a dementní žvásty byly způsobeny tím, že náš nový prezident byl prostě ožralý.

A ještě bych prosil vysvětlit výraz, že bych " lál všem okolo zůčastněným". Je to na mně dost složité.

:-)

Hezké, ale obávám se skoro s jistotou, že MiFrAH váš příspěvek nepochopí.

Já to hned říkal

Že se najdou nesvéprávní jedinci, kteří to označí za atentát. Že z toho obviní takového patolízala jako je ředitel televize, to se přiznám, to mě nenapadlo. 

Inu, člověk se furt učí, ja.

Je to tak, ale pomalu se už

Je to tak, ale pomalu se už učte říkat: "Člověk se pořád učí, da." Anebo rovnou: "Učíť sa, učíť sa, učíť sa".

Tak už toho nafoukanýho dědka nechte, ať si svou prezidenturu

a z ní vyplývající zdravotní péči ve stáří a hmotné zajištění užije. Vždyť i takový Špidla měl jako komisař víc! :-P

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah