Ministr kultury nemusí být nutně umělec. Ale ani Besser.

Jiří Besser rezignoval. Měl v čele ministerstva dobrý úmysl: udělat v kultuře pořádek. Otázkou zůstává, co by z té kultury nakonec zbylo. 

Politika
Pavel Pokorný | 08.12.2011
Odcházející ministr kultury Jiří Besser.

Ministr kultury Jiří Besser odeslal premérovi rezignační dopis. Podle informací českých celostátních deníků by se měla jeho nástupkyní stát poslankyně Alena Hanáková (TOP 09/Starostové a nezávislí). Besser prý rezignoval proto, že postrádá podporu svých kolegů ze sdružení Starostové a nezávislí. Stěžuje si, že nedostal prostor se hájit. V minulých dnech vyšlo najevo, že porušil zákon - ve svém majetkovém přiznání zamlčel spoluvlastnictví bytu na Floridě. Přikládáme ministerský nekrolog.

Česká kultura má smůlu. Naděje na její obrodu se opět vzdaluje do mlhavé dáli. V brzké době totiž ztratí svého manažera číslo jedna Jiřího Bessera. Současně však až zaráží, že člověk, který chtěl kontrolovat všechny výdaje 30 příspěvkových organizací ministerstva kultury vyšší než jedna (!) koruna česká, opomene přiznat účast ve firmě, která vlastní nemovitost za 4,4 milionu korun na Floridě a do níž jezdí s manželkou na dovolenou. Je snad pan Besser detailista jen na státní majetek a ohledně toho svého – a trestněprávního profilu svých přátel – je poněkud velkorysejší?

Možná je důvodem celé aféry, jež nečekaně ukončila jeho éru na ministerstvu kultury, spiknutí kvůli církevním restitucím, jak tvrdí jeho manželka. (Protože kvůli drobotině, jako je byt na Floridě, by se přece nerozjela taková mediální masáž, domnívá se Blanka Besserová, toho času policejní ombudsmanka!) Možná. Jaký tedy byl pan Besser ministr? Nebo lépe řečeno ministr kultury?

Jak řídit kulturu s nadhledem a odstupem

O stomatologovi, komunálním politikovi i bývalém komunistovi Besserovi se sice po loňských volbách do Poslanecké sněmovny spekulovalo jako o možném ministru zemědělství či místního rozvoje, nakonec se však překvapivě ocitl (za TOP 09 a STAN) v Nostickém paláci na Malé Straně, tedy na ministerstvu kultury. Přijal to, coby bývalý hokejista, sportovně.

„Já si nemyslím, že ministr musí být zrovna rolník nebo herec podle toho, ve kterém působí resortu. Je především potřeba, aby to byl člověk s určitými manažerskými schopnostmi, ty jsem doufám za 16 let na berounské radnici získal, a člověk, který bude resort řídit s nadhledem, odstupem, ale přitom se bude života aktivně účastnit, a to myslím, že dělám,“ řekl Besser, tehdy již žhavý kandidát na funkci, loni 1. července Českému rozhlasu.

Najít či uspořit zdroje, vybrat nové, vhodné lidi, redukovat, zkonsolidovat, optimalizovat. To bylo Besserovým manažerským krédem.

A ještě jeden výrok, který by se dal tesat: „Některým umělcům bude možná trochu vadit, že navrhovaný ministr není z jejich oboru. Budu-li zvolen, budu muset svou prací dokázat, že ministr kultury nemusí být nutně umělec. Rozhodně to ale musí být někdo, kdo má manažerské schopnosti, o toto téma se zajímá a umí pro ty, kteří kulturu přímo dělají, vytvořit optimální podmínky,“ sdělil Besser o dva dny později Berounskému deníku.

Nový ministr se ihned pustil do díla – ponořil svůj pohled manažera do říše kultury. Angažoval mediálního profesionála Stanislava Brunclíka, který byl právě odejit z televite Nova, a jal se řešit problémy. Česká filharmonie, Národní galerie, Národní knihovna, Národní technické muzeum, Státní fond kultury a další a další, jen v prvních měsících. A připomeňme, že prioritou pro něho od začátku bylo dohodnout majetkové vyrovnání s církvemi! Personální změny, výběrová řízení, hloubkové kontroly a především peníze, peníze a zase peníze. Najít či uspořit zdroje, vybrat nové, vhodné lidi, redukovat, zkonsolidovat, optimalizovat. To bylo Besserovým manažerským krédem. Jinak řečeno, udělat v kultuře pořádek. Ale umění, kultura, natož umělci, to ministra nezajímalo ani náhodou.

Řada ministrových rozhodnutí za necelý 1,5 roku ve funkci vzbudila pozornost, jiná méně (i když by měla), některé vyvolaly emoce až hysterické. Nezapomínejme, že se někdy bytostně týkaly přímo umělců, což jsou – jak známo – duše citlivé. Ale někde je pan Besser tepán trochu nespravedlivě. Pojďme se na ty nejzajímavější ve stručnosti podívat.

Slučování Státní opery a Národního divadla

Začalo to prosincovou rezignací ředitele Státní opery (SOP) Olivera Dohnányiho, který údajně odešel na nátlak ministerstva kultury. Začátkem března Besser odvolal pověřeného ředitele SOP Dolanského a vedením pověřil ředitele Národního divadla (ND) Ondřeje Černého. Stalo se tak v souvislosti s chystaným spojením operního domu s ND, se kterým Dolanský nesouhlasil. S koncem samostatnosti SOP nesouhlasí část odborné veřejnosti a proti plánu protestovali i zaměstnanci, Besser nicméně spojení oficiálně oznámil začátkem června. Obě instituce mají být sloučeny od začátku roku 2012.

Jde o typický příklad Besserova manažerského uvažování, v němž jde kvalita produkce stranou, nebo je až v bůhví kolikátém plánu. Že by se nyní trochu s tím slučováním posečkalo a vše znovu rozebralo a projednalo, vášně by vychladly a odborné a odpovědné kruhy by se dobraly nějakého kompromisu? Protože v jednom má Besser určitě pravdu, i když jeho vstup do problematiky operní branže připomíná pokus rockové kapely o citlivou interpretaci Chopina: SOP i ND nějaké dlouhodobě koncepční řešení určitě potřebují.

Zobrazit diskusi
Reakcí:5

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Alles Gutte

A teď si prosfištíme slofíčko dobže:

Gut, Besser, Florida

Dům na Václaváku

Jako občan Prahy fakt nechápu až hystzerickou reakci ohledně toho domu na Václaváku. Mně osobně přijde poměrně šeredný a nevzhledný, rozhodně nic, čím by se musel "pyšnit" největší bulvár v zemi. Kdyby chtěli bourat něco na Staromáku, tak neřeknu... Ale tuhle hrůzu? Mně tedy určitě chybět něbude a troufám si tvrdit, že ani nikomu z turistů...

Když vám by taky kromě

Když vám by taky kromě Albatros - Polygon House na Pankráci nechybělo vůbec nic :)))

Hezky nazev, ale i obsah

Podle nazvu jsem odhadnul autora a nespletl se. Tak jsem si precetl i clanek. A autor mne nezklamal.

už mi ten manažeerizmus leze ušima

kultura je v zásadě blázinec, ovšem plný inteligentních chovanců...a ...pošlou na to manažera :o)

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah