Miloši Zemanovi ani Ivanu Gašparovičovi není levicový populismus cizí

Dvacet let po rozdělení Československa nová česká hlava státu a slovenský prezident vykazují překvapivě podobné znaky v politickém ukotvení.

Politika
Milan Žitný | 29.01.2013

Česká veřejnost si začíná zvykat na prvního prezidenta republiky, jenž byl zvolen přímou volbou. Na Slovensku se však již odpočítává čas druhé takto zvolené hlavě státu. A všichni již dávno vědí, že přímá volba prezidenta není žádnou zárukou kvalitního výběru. Důvod, proč v České republice byla zavedena přímá volba bez adekvátních ústavních změn, zůstává slovenskému pozorovateli nejasný – možná populismus.

Na Slovensku byl přechod k přímé volbě nutností vycházející z dobových politických reálií. V roce 1998, kdy tehdejšímu prezidentovi Michalu Kováčovi skončilo funkční období, nebyl slovenský parlament schopný najít kandidáta, jenž by získal potřebnou podporu ústavní většiny 90 hlasů. Tehdejší protimečiarovská opozice tudíž veřejně slíbila, že zavede přímou volbu, aby se podobný pat již nemohl opakovat.

Proto byl na jaře 1999 zvolen Rudolf Schuster v přímé volbě jako společný kandidát nové vládní koalice, která ve volbách porazila Vladimíra Mečiara a jeho hnutí HZDS. Druhým prezidentem zvoleným v přímé volbě se stal v roce 2004 Ivan Gašparovič, jenž zvítězil zejména díky tomu, že kandidoval i Mečiar. A voliči si vybrali Gašparoviče, jenž v minulosti začínal politickou kariéru právě u Mečiara, ještě jednou v roce 2009 jako menší zlo. Později se ukázalo, že nebyl menším zlem, ale jen „menším rizikem“.

Odpočítávání funkčního období

Gašparovičovo prezidentské působení nevyvolává žádné nadšení. Je důkazem, že přímá volba ještě nemusí znamenat, že vox populi umí vybírat lépe než volení zástupci v parlamentech. Na webové stránce hodinypreprezidenta spustili občané nespokojení s Gašparovičem, jenž proslul mnoha trapně komickými výroky a brepty hodnými spíše cirkusového klauna než nejvýše postaveného ústavního činitele, již pět set dní před slovenskými prezidentskými volbami odpočítávání dnů, které mu zbývají do konce funkčního období.

Gašparovič je důkazem, že přímá volba nemusí znamenat, že vox populi umí vybírat lépe než volení zástupci v parlamentech

Slovenský „prezident hlavy státu“, jak se Gašparovič jednou nechtěně tituloval, nevtipkuje vědomě, aby obveselil veřejnost. Je to jeho přirozený intelektuální projev, nejintelektuálnější, jehož je schopný. Papeže Benedikta XVI. překřtil na Dominika, Organizaci spojených národů na spojené nádory a vzápětí názory, Lisabonskou smlouvu na Libanonskou... Mohlo by se zdát, že jde o mimoděčné přeřeknutí, leč to by byl omyl.

Srbskému prezidentovi totiž pochválil výhodnou polohu u moře, domnívaje se patrně, že Srbsko je ještě ve federativní Jugoslávii s Chorvatskem. Situaci v Bosně a Hercegovině, kde křehké příměří mezi muslimy, Chorvaty a Srby nákladně a pracně zajišťuje mezinárodní společenství, přirovnal k dělení Československa. Vyvolal tím na Balkáně silné pobouření a vysloužil si diplomatickou nótu.

Nediplomatický hulvát

Prezident Gašparovič umí být i zcela nediplomatický hulvát. Ivetu Radičovou ještě jako premiérku odstrčil se slovy: „Uhněte!“ V tomto kontextu titulování novinářky jako nenormálního analfabeta jen proto, že položila zcela legitimní otázku týkající se jmenování generálního prokurátora Jozefa Čentéše, snad není třeba ani zmiňovat.

Jeho popularita sice v důsledku uvedených přešlapů poklesla, navzdory tomu si drží relativně slušné osmé místo v žebříčku oblíbených politiků. V žebříčku důvěryhodnosti figuruje dokonce v první pětce. Vox populi tyto přešlapy nepovažuje za problém. Hulvátství má lid rád. Nejen v tom lze najít paralelu mezi Ivanem Gašparovičem a Milošem Zemanem.

Hulvátství má lid rád. Nejen v tom lze najít paralelu mezi Ivanem Gašparovičem a Milošem Zemanem.

Obě hlavy států vykazují příbuzné znaky v politickém ukotvení. Ani jednomu není cizí primitivní levicový populismus opentlený stuhami v národních barvách. Dvacet let po rozdělení se tedy obě republiky v profilech svých prezidentů překvapivě podobají. Obě republiky mají ještě jednu věc společnou – dvě desetiletí po rozdělení Československa jsou jejich pravice v dezolátním stavu, roztříštěné, bez silné vůdčí osobnosti, jež by nabízela atraktivní vizi a dokázala pro ni získat i silný mandát.

Hra nacionální kartou

V prezidentských volbách 2009 na Slovensku byli klíčoví soupeři rovněž velmi podobní těm z dnešních českých: levicový kandidát Ivan Gašparovič a jeho soupeřka – pravicová Iveta Radičová; Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Radičová byla poražena rozdílem přibližně deseti procent hlasů, podobně jako Schwarzenberg Zemanem.

Jediný rozdíl je v úrovni volební kampaně a použitých nástrojů. Na Slovensku nebyla prezidentská kampaň ani zdaleka stejně tvrdá a nechutná jako v Česku. Na Slovensku se neobjevily inzeráty z dílny bývalých estébáků jako v případě podpory Miloši Zemanovi.

Na Slovensku nebyla prezidentská kampaň ani zdaleka stejně tvrdá a nechutná jako v Česku

Zato se v obou zemích hrálo nacionální kartou: Miloš Zeman německou, Ivan Gašparovič maďarskou. Tvrdil, že Radičovou podporují i někteří Maďaři žijící na Slovensku, jako kdyby to byla její „vina“. A jak se ukazuje po českých prezidentských volbách, historicky tradiční „nepřítel“ národní svébytnosti číslo jedna je pořád v arzenálu politického primitivismu u určité vrstvy voličů v obou zemích bývalé federace. To, co by nikdy nepoužili Radičová ani Schwarzenberg, rádi používají hulváti z levicově nacionalistické „fronty“.

Zobrazit diskusi
Reakcí:12

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

To jsou zase plky.

Není divu, že Zemanův názor na novináře je takový, jaký je. Tedy na většinu novinářů. Na tu, které chybí  inteligence. Ta inteligence, se kterou se člověk narodí. A s tím se dá těžko něco dělat.

propaganda

Zaujmalo by ma či pánovi Žitnému niekto za tie články platí alebo je len tak neskutočne zaslepení. Každopádne ceska pozice takýmito článkamy stráca na dôverihodnosti a znižuje sa na úroveň MFdnes.

Vaše "dôverihodnosť" je ovšem v porovnání s panem Žitným nulová

A jestli patříte ke slovenským náckům nebo Mečiarovým bijcům, je úplně fuk. Žitný rozhodně zvládá slovenský jazyk a pravopis. Na rozdíl od vás. :-P

Čo s tým má môj pravopis

Čo s tým má môj pravopis ??? 

"A jestli patříte ke slovenským náckům nebo Mečiarovým bijcům" Vidím, že vy vidíte svet rovnako čierno-bielo ako Žitný.

 "Tehdejší protimečiarovská

"Tehdejší protimečiarovská opozice tudíž veřejně slíbila, že zavede přímou volbu, aby se podobný pat již nemohl opakovat.

A všichni již dávno vědí, že přímá volba prezidenta není žádnou zárukou kvalitního výběru."

V techto dvou vetach je skryty krasny vyznam: pravda a laska nikdy neprosadila sveho kandidata v prime volbe. Ani v CR nikdy neprosadi.
Nevim odkud autor cerpa, ze ucelem voleb je kvalitni vyber, ale rozhodne na Slovensku plati, ze byl zvolen prijatelny kandidat pro vsechny, a kandidat 100x kvalitnejsi nez Kovac zvoleny postaru. Kovac byl neuveritelne nekvalitni neloajalni kandidat, ktery si omilostnil syna-zlocince.

"Důvod, proč v České republice byla zavedena přímá volba bez adekvátních ústavních změn, zůstává slovenskému pozorovateli nejasný – možná populismus." Duvod byl ten, ze tak parlament rozhodl. Jak proste, ze.

"Na webové stránce hodinypreprezidenta spustili občané nespokojení s Gašparovičem, jenž proslul mnoha trapně komickými výroky a brepty hodnými spíše cirkusového klauna než nejvýše postaveného ústavního činitele, již pět set dní před slovenskými prezidentskými volbami odpočítávání dnů, které mu zbývají do konce funkčního období."

To je opravdu zajimave, ale na odpurce Zemanovy nemaji: ti zapocali odpocitavani jeste pred konecnym oznamenim vysledku voleb... Bez toho, aby Zeman cokoliv udelal. No ale tak si P+L predstavuje demokracii, ze.
Urazlivou cast o Gasparovicove intelektu bych snad presel jen tim, ze Milankovi hulvatske clanky plne lzi take nejsou zrovna intelektualni vykony. Ale samozrejme jsou vrcholem, jehoz je clovek bez vzdelani schopen dosahnout. Gasparovic je vysokoskolsky ucitel, a zakladatel statu. Takze od hulvata, ktery nikdy nic nedosahl to fakt sedi.

Nejsem si uplne jisty, zda volebni prezidentska kampan nebyla podobne tvrda. Je fakt, ze na Slovensku asi neprobehla sikana ve skolach za voleni G., ani decka nepokrikovala na uklizecu "socko, volis Zemana", nepochybne ale Pravda a Laska zkousela i na Slovensku podobna svinstva, akorat jim to uz proste a jednoduse nefunguje. Vzdycky zkousi hrat nenavistnou kartou socialni a vesnickou.

" To, co by nikdy nepoužili Radičová ani Schwarzenberg," Proc by tihleti agenti kousali do ruky, ktera je zivi??? Radicova by se spojila treba s dablem, a kvuli moci se spoji i s Madary, tak proc by proti nim utocila? Kvuli nejakym hodnotam? Pokud by se na tom dalo vydelat, tak mi utocila na Madary jako pes. A Schw. to same, kandidat mezinarodnich elit, prinejmensim nemeckych, asi tezko bude utocit. Naopak, Zeman i Gasparovic nikdy nepopirali madarskou/nemeckou hrozbu - zcela racionalne.
"Až to vybízí k otázce: Kde je ta skutečná levice vzývající Marxovu potřebu internacionální soudržnosti „pracujícího lidu“? Odpověď zní: nikde. Ani na Slovensku, ani v Česku levice již dávno zájmy oné vrstvy nezastupuje."

To me tesi, ze ma pan bezpecnostni analytik peci o lid kdyz se mu to prave hodi, kdyz patri k politrukum, kteri ozebracovani chudych propagandisticky omlouvaji jiz dvacet let.

"Zákony nemusí prezident respektovat, o čemž svědčí Gašparovičův odpor jmenovat Jozefa Čentéše generálním prokurátorem, byť ho parlament schválil již před rokem." Proc by mel jmenovat po neplatne volbe? Ale copak pane autore, pravda se vam nehodi do kramu??? Zapomnel jste, jak ti vasi svatousci korupcni "tajne" hlasovali? Oznacovani hlasovacich listku? Spolecne chozeni k urnam a vzajemna kontrola jak voli v TAJNE volbe? Proc jste zapomnel tyto "detaily" zminit? Vy jste taky takovej svatousek.
"Zdá se, že v nerespektování zákonů má Miloš Zeman našlápnuto podobným směrem, když se nechal slyšet, že současná vláda Petra Nečase není legitimní, neboť její složení neodráží výsledky parlamentních voleb. Ve standardní demokracii a v silném právním státu by to byl důvod k rázné kritice prezidentovy nepřípustné snahy neústavním způsobem zasahovat do činnosti vlády a nebezpečné tendence politicky destabilizovat zemi. Namístě je otázka: Komu tím slouží?" To je hezke, ze jste takovy nadsenec-amater, ale evidentne na psani odbornych clanku nemate. Mozna doplnit vzdelani? Na zacatek si snad prectete ceskou ustavu, vy jeden brouku pytliku. Komu tim slouzite, lhari?
"Ivan Gašparovič rovněž nectí psané i nepsané zvyklosti" Psane zvyklosti??? COZE???? A k nepsanym: v tom je na Slovensku dlouha tradice, kdyz zvyklosti prestal respektovat traged Kovac, kdyz nevyzval k sestaveni vlady jako prvniho viteze voleb v roce 1998. Nasledkem bylo, ze se k moci dostala proti-slovenska koalice podporovana z USA, ktera vyprodala cele hospodarstvi a dala ho napospas mezinarodnimu kapitalu. Komu tim slouzila? A co za to dostala? Tento monstrosni zlocin zatim potrestan nebyl. Mimojine dzurindovsky autoritarsky rezim prevzal slovenskou televizi, nepohodlne redaktory internoval na jednom patre, a nasledne vyhodil. To byla doba temna. A dobu temna by mocichtivi primitivove jako Radicova velice radi zpet.
"Veřejnosti absence nadstranickosti hlavy státu příliš nevadí, a ani neví, co by si pod ní měla představovat." Uprimne, ani ja nevim co si mam pod timto pojmem predstavit. Ale myslim ze v tradici pravdolaskarskeho prevraceni vyznamu to znamena, kdyz velka media zacnou jednostranne podporovat jednoho kandidata. Nadstranicky.
"Dělení společnosti v prezidentských volbách se proto v obou zemích neodehrává ani tak v rámci linie levice-pravice jako politická kultura-hulvátství, nacionalismus-tolerance, zodpovědnost-voluntarismus, střízlivost-opilost z moci." Ano, deleni na nenavistnou Pravdu a Lasku, a na vlastence, kteri by radi budovali normalni stat, a kteri maji svuj stat radi.

"Důsledky volby ovšem budou muset snášet všichni. Na Slovensku již o tom něco vědí." Presne tak. Kdyz dzurindovska soldateska "vyhrala" volby v roce 1998 podvodem, a neziskala presto ani 20% volicu. Ve spojeni s protizakonnym postupem Kovace, jejich agenta, ktery jim sel na ruku, sestavili vladu, ktera neuveritelnym zpusobem poskodila zejmena nejnizsi vrstvy populace. Skokove brutalni zdrazovani castecne zpusobene neodbornosti v ekonomicke oblasti, castecne tim, ze delali, co jim rekli jejich mezinarodni chlebodarci, kteri si prali slabe a chude Slovensko, na vic nez pet let konec rustu HDP, atd., cili ano NA SLOVENSKU OPRAVDU VIME,  ZE DUSLEDKY VOLEB BUDOU SNASET VSICHNI. A v kulturni oblasti nastoupili neeticti neodborni novinari nemaji poneti o nestrannosti skutecneho novinare, formatu Zitneho.

Jo, jo,

Pokud mame imunitu pro parlament a vsechny ty zlodeje u soudu a ve vlade, pak je jedno kdo je president teto zeme, kdybychom tam byli mi tak budem kract take, kdyz je to beztrestne tak proc si necpat kapsy?

A kdo je loutkou rusu nebo USA to je snad take jedno. Cesky narod si nechava srat na hlavu od koho-koli a je to vsem jedno, u piva se to pak rozresi. Jediny kdo povstal proti slechte to byl Zizka a to uz je moc davno. 

Letáky na jižním Slovensku

"Na Slovensku se neobjevily inzeráty z dílny bývalých estébáků jako v případě podpory Miloši Zemanovi"... na Slovensku se zase objevili pochybné letáky, psané ještě pochybnější maďarčinou o budoucí autonomii. Takže dalo by se polemizovat zda nebyla Slovenská kampaň  tak tvrdá a nechutná...

Nerespektování zákonů?

Podle Ústavy prezident "jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi". 

Takže proč by vlastně ty kašpárky nemohl odvolat? Pro zjevnou nelegitimnost jejich vlády, protože se zpronevěřili slibu "Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony a uvádět je v život. Slibuji na svou čest, že budu zastávat svůj úřad svědomitě a nezneužiji svého postavení.".

Že zneužívají svého postavení je nad slunce jasné, viz naposledy v případu Klausovy amnestie.

Jojo, pravdoláskaři si napsali do Ústavy kdejaký bordel, poněvadž netušili, že se podle ní někdy budou muset řídit. Dneska se jim to sype ze všech stran a řešení nikde. Naštěstí pro ně ještě mají tajtrlíka Rychetského v čele ÚS. Aspoň že ta pijavice Wagnerová už vyfičela. Na lepší :-)

Kdybyste si odpustil

tu záplavu laciných protilevicovch žvástů,pomluv a nenávistných nadávek, byl by Váš článek bez obsahu. Že Vás to baví se pořád ukazovat svoji neschopnost odvést pořádnou novinářskou práci. Je po volbách, Zeman se teprve ukáže zda tuto náročnou práci zvládne se ctí. Vyčítáte mu vulgaritu a hulvátství, z jeho voličů děláte pomalu dementy, ale co jste vy? Podívejte se už konečně na svoji uboze odvedenou práci trochu kriticky.

dementy z levicovych volicu

delat netreba...,  dokonale si vystaci sami a Milous to vi. Ostatne to rekl i sam.  Jeho fans to tady jen krasne podtrhuji..

Jistý rozdíl je. Gašparovič je klasický komunistický aparátčík

zatímco Zeman si tyhle "zasloužilé soudruhy" vybírá do pracovního týmu a sám se tváří, že neví, co za jeho zády dělají. Takže bych mu, navzdory mým nesympatiím k lidem Zemanova druhu, přisoudil vyšší IQ než Gašparovičovi.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah