Miloš Zeman se napil kefíru!

Nejpernější den novinářů za poslední roky. Politická a podnikatelská mapa České republiky byla během 24 hodin zcela přemalována.

Politika
Jakub Kalenský | 07.02.2013

Mezi událostmi od volby prezidenta až po inauguraci bezpochyby zazáří aféra, která si může dělat nárok vstoupit do dějin žurnalistiky pod názvem „Milošův kefír“. Komora Public Relations ji okamžitě vyhlásila Mediálním počinem měsíce února. Chronologicky zachycujeme detaily osudového dne i příkladnou práci médií v této výbušné kauze.

7:06 – 07:42 Zpravodajské weby zaplavuje zpráva: „Miloš Zeman vypil k snídani malinový kefír.“ Informace se opírá o výpověď nejmenovaného zdroje ze samoobsluhy v Novém Veselí. Redakci Blesku se podařilo získat svědectví budoucí poradkyně prezidenta Jiřiny Bohdalové: „Myslím, že Milošovi kefír úplně nechutná, ale přesvědčila jsem ho, že ho musí pít, aby mohl prezidentovat až do roku 2023.“

08:32 K bydlišti Miloše Zemana přijíždí přenosový vůz České televize. Redaktorka v půlhodinových intervalech živě vstupuje do vysílání. „Nového prezidenta se nám zatím nepodařilo zastihnout, za chvíli se vám přihlásíme z prostoru před prodejnou, kde se pokusíme o kefíru zjistit další podrobnosti.“

08:50 Novinky.cz přicházejí s informací, že nešlo o kefír malinový, nýbrž švestkový. Konkurence setrvává u původního znění zprávy. V redakcích narůstá nervozita, informace se různí natolik, že označit je za spolehlivé si netroufají ani jejich původci.

09:13 Zdeněk Škromach na svém facebookovém profilu zveřejňuje status: „S Milošem už dlouho plánujeme redukční dietu. Pijte kefíry, jsou zdravé! Hezký sluníčkový den všem, ZŠ.“

09:40 „Současná vláda devastuje tento stát, je třeba konečně nastartovat ekonomiku, jako tomu bylo před lety. Musíme vzkřísit české kefírnictví, rozjet investice v kefírovém průmyslu, zvýšit zaměstnanost v regionech, kde se kefír vyrábí, a nastartovat tím ekonomický růst. Vůbec bych se nedivil, kdyby Miloš nutil vládu, aby si kefíry kupovala i na jednání kabinetu,“ sděluje novinářům na improvizovaném briefingu předseda Strany práv občanů – Zemanovců Vratislav Mynář.

09:58 Mlékárna Madeta oznamuje záměr uvést na trh kefír s podobiznou Miloše Zemana. „Čekáme na oficiální fotografii, s Jiřím Weiglem chceme jednat o tom, zda nám ji Hrad dovolí využít,“ sdělil portálu iDNES.cz mluvčí firmy.

10:12 Michal Hašek byl vyfotografován v brněnském Tescu při nákupu dvou plat kefírů různých příchutí. „Kefír piji už dlouhou dobu, s Milošem Zemanem to nemá nic společného. Ale jsem samozřejmě rád, že máme podobné chutě. A určitě se to netýká jen preferovaného nápoje k snídani,“ oznámil místopředseda ČSSD.

10:30 Lidovky.cz dokázaly získat reakci člena vlády a místopředsedy ODS Tomáše Chalupy k aktuální politické situaci. „Pan Zeman si zatím na vládě kefír neobjednal, těžko říci, zda na to má z Ústavy právo, ale rozhodně se nebráníme jakýmkoliv jednáním o čemkoliv. Postup budeme ještě ladit s grémiem a pak zřejmě v rámci koalice na jednání K9.“

11:11 Sídlo SPOZ v Loretánské ulici je obklopeno novináři. Šíří se mezi nimi zvěst, že podle extenzivního výkladu Ústavy hodlá nový prezident určovat, jaké občerstvení si nechá vláda na svá jednání nosit. Mluvčí Hana Burianová zatím odmítá podávat jakékoliv upřesňující informace. „Nemohu to potvrdit, ale nemohu to ani vyloučit,“ sdělila novinářům.

11:20 Německé a rakouské řetězce působící na českém trhu odmítly nový kefír od Madety odebírat, výroba byla omezena na limitovanou sérii.

11: 38 Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek měl ve sněmovně podle anonymního poslance z Věcí veřejných pronést následující slova: „Já se na toho ... můžu ..., ať si ten kefír strčí do ...“ Mluvčí TOP 09 Alžběta Plívová odmítla tuto informaci potvrdit. Všichni novináři shánějí Kalouskovo oficiální vyjádření.

11:56 Ministr zemědělství Petr Bendl a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba jsou bombardováni dotazy, jak nové okolnosti ovlivní český export kefíru do Ruska. Ani jeden z nich na otázky nereaguje, odjíždějí do pankráckého sídla ODS na mimořádné jednání grémia. Editoři v redakcích žádají od ekonomických redaktorů reakci České exportní banky – ve vzduchu visí otázka, zda vývoz zafinancuje mimořádným úvěrem.

12:11 Portál iHNed.cz přináší ostrou reakci prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana, jehož rodinné firmy přispěly 500 tisíci korunami na kampaň Miloše Zemana. „Pryč s pátou kolonou! Je třeba všem sudeťáckým hypermarketům a jejich přisluhovačům konečně zatopit!“

12:37 „Pití kefírů jsem prosazoval už ve své vládě, i díky tomu jsem dostal preference ČSSD ze sedmi procent na 45. Miloš Zeman se jen navrací k pravým sociálně demokratickým myšlenkám a postojům. Jsem za to samozřejmě rád,“ napsal na serveru Vaše věc předseda strany LEV 21 Jiří Paroubek.

13:00 Mlékárna OLMA patřící do impéria Andreje Babiše (jenž před volbami vyzval k podpoře Zemanova protkandidáta Karla Schwarzenberga) chce na trh uvést vlastní kefír. „O etiketě ještě nemáme úplně přesné představy, ale určitě tam bude osoba s pankáčským čírem,“ sdělil mluvčí Agrofertu.

Zobrazit diskusi
Reakcí:21

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Kefír v Becheru…

Jak to dopadlo?

Spím nebo bdím ?

Připadám si jako v Jiříkově vidění, lidé mají starost o práci, o budoucnost demokracie, o své děti a školství a tady se řeší problém nymrtelnosti chrousta. Tedy vlastně kefíru. Nebo se ze všeho máme posrat alespoň po něčem co je zdravé ?

Tak jsem na to koukl hlouběji

A byl to kumis......

Veřejný život jako PR manipulace

Je asi poslední věc, co nás drží pohromadě. V jiných zemích se spolehlivými kořeny se dá diskutovat skoro cokoliv. Kde se jen poletuje luftem, třeba marketingově prosadit nějaký konsensus. Něco zvládnou celebrity, sportovci a bohdalku má rád každý.  Pracovat na něčem věcně by bylo nebezpečné, zaskočit musí ideologie. Než tedy budeme mít putina se vším všudy. Tu porozumíme i zpětně, roky protektorátu nebyl spojen lid ani tak ideou národní (včetně sociální empatie k slabším) ale jen spravedlivou nenávistí. Poté co nám vrátili Beneše z Británie, zase nešlo o zemi a stát, ale jen štvanici na vlastníky. Z nouze se komunisté museli požírat vzájemně, ne z nenávisti, jen lidu se to líbilo. atd ad nauseam

Typicky český příběh, místo podstatných věcí se řeší kefír

A jiné marginálie.  Autorova nadsázka je proto výstižná.

Očekával bych spíše, že by novináři měli ověřit už několikátou verzi vedení Zemanovců a jeho týmu o financování kampaně, o napojení na pana Hrdličku atd atd. Ale místo toho celý den zaplní kefír. Je to prostě jednodušší téma....a navíc, nikoho neznepřátelí.

A co byste chtěl na Zemanovi "řešit"? :-) Prolhal se na Hrad,

tak teď už si z něj můžeme akorát utahovat. Milouš Jakeš taky dojel na svůj projev na Červeném Hrádku - a jak jsme se při tom zasmáli. :-P

Konečně!

Konečně po dlouhé době udělala Česká pozice něco užitečného. Kefír je chutný a zdravý.

Nechtěla by se raději zabývat skandálním tunelováním ČEZu cestou I&C Energo? Směrovat Romana do tepláků? 

Kauze I&C Energo věnuji již

Kauze I&C Energo věnuji již od léta 2012, ale já jsem na rozdíl od ostatních nedostal jsem interní materiály... Prošel jsem všechny relevantní zdroje v Maďarsku včetně investigativních reportáží na toto téma, mám různá vyjádření od všech dotčených, ale já zatím nevidím Martina Romana za firmou I&C Energo. Jestli vy ho tam vidíte, tak gratuluji. Ale takové jízlivé komentáře v tomto případě skutečně nejsou na místě.

Svůj komentář považuji spíše za přátelský :-)

Jízlivý by vypadal jinak.

Tak já nevím. Mně přijde minimálně Porušování povinností při správě cizího majetku zřejmé.

Ono jenom i napsat o tom něco trochu fundovaného, víc než bulvární média, by bylo přínosné. Takové něco jako "informace pro svobodné lidi". Tím spíš, že o tom něco víte, jak říkáte. Třeba by si Vás pozvali do ČT :-)

Třeba tam MR je, ale já ho

Třeba tam MR je, ale já ho tam zatím nevidím. Otázka je, kdy Olajterv ovládla ten holandský Yellowzaard a zda v mezidobí I&C nevyplácel dividendy. Pokud ano, tak by to mohlo být, ale tohle zjistit je velmi obtížné i časově. Třeba ten Olajterv mi na otázky odpověděl až po měsíci... Otázka je, zda I&C Energo nevyplatila někomu dividendy předtím, než ji ovládl Olajterv. Na tom pracuji. 

Dividendy, datumy a nesnesitelna lehkost byti

Podle Motejlka (http://www.motejlek.com/cez-pod-vedenim-martina-romana-prodal-lukrativni-firmu-i-c-energo-napojenou-na-temelin-skryte-ji-koupil-romanuv-pravnik) byl Yellowraazd prodan Olajtervu 27.6.2012, den pred uplatnenim opce na I&C:

"Papírově skončilo angažmá Josefa Brože v Yellowraazd 27. 6. 2012. V ten den došlo také ke změně akcionáře, místo kyperské Yellowzaard nastupuje Olajterv Asset Management. Den na to MOL prodává Yellowraazd I & C Energo."

 

Tolik jenom k ovladani ci neovladani. Kazdopadne dividendy nejsou dulezite (a daji se dohledat treba ve vyrocnich zpravach http://www.ic-energo.eu/ke-stazeni.html, od roku 2011 do 2008 v milionech: 340, 7, 100, 37), protoze je vice mene jiste, ze dividendy byly vyplaceny oficialnimu vlastniku akcii v tomto mezidobi, tj. MOLu.

Cele hratky ohledne Skodovky ci I&C nejsou o vyplacenych dividendach, ale o tom, kdo je "ultimate beneficial owner", resp. jaka jsou dalsi ujednani, ktere muzou jakekoliv vyplacene penize (treba dividendy) zcela eliminovat. Predstavme si treba situaci (relativne beznou treba u zamestnaneckych opci) ze nekdo drzi kupni opci na akcie spolecnosti IC, kde opcni cena (strike price) je na pocatku 100/akcii a nasledne je upravovana o skutecne vyplacene dividendy, takze treba po vyplate prvni dividendy ve vysi 10/akcii by strike price byl upraven na 100-10=90. Pak je drzitel takoveto opce "porad (priblizne) na svejch", protoze pokud uplatni opci pred vyplatou, tak sice zaplati 100 ale dostane navic prvni dividendu 10. Naopak pri uplatneni opce az po vyplate dividend zaplati jen 90 a bude drzet stejnou spolcnost... Takze v obou pripadech stejny ekonomicky vysledek a dividendy se muzou vyplacet prakticky v libovolne vysi...

 

Jinak z ucetnictvi MOL vyplyne, cena zaplacena Yellowraazdem z titulu opce, ale vubec nikde se tam nepromitne cena zaplacena Olajtervem za akcie Yellowraazdu kyperske matce Yellowzaard (tj. pokud si predstavime, ze za ni stal ci stoji MR, pak platba MR). Olajterv je pokud vim private equity, takze ti uz asi nic (moc) nereknou, resp. klidne nemuseli platit moc a znovu uzavrit/narolovat opci na finalni koupi IC, ale kdo vi...

 

Kazdopadne vzhledem k vasemu vztahu k Madarsku by nebylo spatne se podivat i na ucel drzeni akcii MOL CEZem, resp. dalsimi bankami a spolecnostmi. Kdyz se clovek podiva na vyrocni zpravu MOL tak jsou zrejme 2 skutecnosti: na zaklade zakona ci stanov nemuze mit zadny akcionar vice nez 10% hlasovacich prav (tj. i kdyz drzi 50% hlasuje jako 10%) a podstatna cast akcii MOL je rozstrkana po ruznych CEZech, SPVckach, bankach apod., vzdy s kupnimi opcemi atd. Jinymi slovy pohadky o hrozbe prevzeti MOL nejakou rakouskou ci ruskou skupinou se zdaji byt jen pohadkami (i kdyby skoupili akcie, stejne by nemohli rozhodovat) a je otazkou, jak na valnych hromadach hlasuje CEZ a vsichni dalsi zastupci SPVcek a bank s akciemi MOL == ja bych typnul, ze Hernadi ma sakra jednoduchej zivot...

Zdravím, kolega Skočdopole to

Zdravím, kolega Skočdopole to na motejkovi docela solidně popsal... Je poměrně pravděpodobné, že je to Románkův osvědčený model alá Škoda Plzeň, jak jinak vysvětlit tu opci pro Brožovu kastlíkovou firmu?

  Druhá věc je, ministerstvo financí nic nevyšetří, protože Roman na Kalouse asi taky dost ví - hlavně kvůli zvláštním obchodům ČEZ a EPH, které MF jako zástupce největšího akcionáře nechalo - bůh ví proč - ledově chladným...

Je to samozřejmě zajímavé,

Je to samozřejmě zajímavé, čekám na odpovědi na otázky, ale jde to pomalu. Zajímalo by mne, jaké dotazy poslalo MF na ČEZ, aby transakci vysvětlil, protože když se nebude ptát přesně, tak oni od sebe to tam nenapíšou...

Teď jsem to dočetl, přikládám

Teď jsem to dočetl, přikládám pro pobavení:-)

 

Server motejlek.com o reakci ministerstva financí také požádal. Dostalo se mu už dříve této méně barvité odpovědi: „Tato záležitost je plně v kompetenci a zároveň odpovědnosti orgánů společnosti ČEZ a.s. Dozorčí rada podle našich informací udělila předchozí souhlas s prodejem společnosti I & C Energo, a. s., který byl podle jejích informací proveden v rámci strategie snížení počtu dceřiných firem Skupiny ČEZ a prodeje všech firem, jejichž činnost přímo nesouvisí s hlavním předmětem podnikání ČEZ. Prodej I & C Energo, a. s., společnosti MOL byl projednáván paralelně s komplexem smluv vedoucím k založení společného podniku ČEZ a MOL (zejména za účelem výstavby paroplynových elektráren ve střední Evropě) a nákupem akcií MOL ze strany ČEZ MH B.V. Pokud se domníváte, že byl spáchán protiprávní čin, oznamte jej orgánům činným v trestním řízení.“

Pobavení se dostavilo :)

Dobrá strategie. Prodám fungující ziskovou společnost, kterou potřebuji a kterou živím, a stržené peníze "investuji" do Albánie. Takže činnost I&C Energo přímo nesouvisí s hlavním předmětem podnikání ČEZu :-)

A proč tedy neinvestovali miliardy raději přímo do společného podniku? Možná by za ty prachy už nějakou paroplynovou elektrárnu mít mohli.

Myslím, že MF právě nemá ani

Myslím, že MF právě nemá ani pozitivní motivaci něco hmatatelného zjistit, tedy alespoň za stávajícího pana ministra:-)

A kdyby vyplatila?

Vyplatila by je MOLu, což by snad bylo naprosto korektní!?

Ale pročpak vlastně ČEZ I&C Energo prodával? S klíčovým "atomovým" know-how, ke všemu? Aby si mohl potom dovolit koupit albánského distributora? :-)

Pročpak nepochopitelně kupoval akcie MOLu (čistá obchodní ztráta, zdá se) a zdalipak se náhodou za tuto službičku tento někomu neodvděčil drobným "dárečkem"? 

Akcie MOLu ČEZ kupoval

Akcie MOLu ČEZ kupoval nedlouho poté, co MOL čelil take-overu ze strany OMV, tuším. Takže pravděpodobnost, že to byl výměnný obchod - my pomůžeme Vám a Vy zas nám, je dosti pravděpodobný. Ještě to zamaskovat plány na společnou výstavbu plynových elektráren, aby do toho akcionáři nešťourali a po pár letech dojde je opcička exercised a všichni jsou cool:-)

Vtipný článek, ještě mi chybí

Vtipný článek, ještě mi chybí vyjádření Tomio Okamury

Tomio Okamura se vyjádří v pondělí

Ve svém pravidelném videoblogu.

"...přesvědčila jsem ho, že ho musí pít, aby mohl prezidentovat"

Hlavně aby se nám pan exdůchodce a budoucí prezident z toho kefíru nepo*ral! To by mohlo vypadat, že neudrží stolici... V takovém stavu už by těžko plnil své volební sliby. Jenom slipy...  :D :D

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah