Máme prezidenta. Teď je cílem parlament!

Kladl bych si malé cíle, kdybych si myslel, že ve volbách získáme méně než deset procent, říká předseda SPOZ Vratislav Mynář.

Politika
Ondřej Koutník | 03.03.2013
„Nemusíte mít vysokou politickou školu, abyste poznali, že když se vám z ničeho nic hlásí do strany místní organizace padesát či sto lidí, tak je něco shnilého v království dánském, jak já říkám,“ řekl Vratislav Mynář k problému stranického velrybaření, které v minulosti stranu též potkalo.

Prezidentské vítězství Miloše Zemana katapultovalo Stranu práv občanů – Zemanovci (SPOZ)  mezi mimořádně vlivné politické subjekty. V předvolebních preferencích pro příští volby do Poslanecké sněmovny se doposud pohybovala málo nad pěti procenty, nyní roste její šance stát se nejen parlamentní stranou, ale případně i promluvit do podoby příští vlády. Předsedou SPOZ je od roku 2010 Vratislav Mynář, podnikatel ze Zlínského kraje a známý lobbisty Miroslav Šloufa.  

Za necelé tři týdny (ve dnech 22. až 23. března) čeká SPOZ volební sjezd. ČESKÁ POZICE vedla s Vratislavem Mynářem rozhovor o minulosti a politických cílech jeho strany.

ČESKÁ POZICE: Loni v květnu jste mi v rozhovoru řekl, že budujete lepší a zodpovědnější ČSSD. Jak jste s tímto plánem pokročili?

MYNÁŘ: Abychom dostáli svým slovům, co chceme jako strana udělat, musíme tomu dát náplň, jakási střeva. Ta jsou historicky dána tezemi Miloše Zemana a samozřejmě naším Programem 300, což je program na prvních tři sta dnů vládnutí. Zcela jasně v něm popisujeme rozdíly mezi ČSSD a námi. Stěžejním bodem našeho programu je zákon o prokázání příjmů a původu majetku, v pohledu na tuto problematiku se od ČSSD lišíme. Troufnu si říci, že i ve věcech sociálního charakteru – například sociálních dávek a náhledu, jakým způsobem s nimi nakládat, bychom byli zodpovědnější. 

„Pro sociální demokracii jsme největší konkurencí, ale cítil jsem potřebu, že v levicovém spektru chybí ČSSD přirozený partner.“

Pro sociální demokracii jsme největší konkurencí, ale cítil jsem potřebu, že v levicovém spektru chybí ČSSD přirozený partner. Víme o (ne)reformovanosti komunistů, víme o takzvaném bohumínském usnesení (zakazuje ČSSD spolupráci s extrémistickými stranami typu KSČM - pozn. red.). Logickou úvahou jsme si říkali, že prostor pro novou levicovou stranu tu je, protože ČSSD už se nám zdála hodně zakonzervovaná.

ČESKÁ POZICE: Pokud by se vaše strana dostala do Poslanecké sněmovny a vyjednávala by o vládě, dal byste přednost variantě menšinové vlády s ČSSD, nebo širší koalici s ČSSD a KSČM? Je SPOZ ve vztahu ke komunistům vyhraněnější než ČSSD?

„Otevřenou spolupráci s KSČM si zatím úplně představit neumím.“

MYNÁŘ: Spíše si umím představit koalici s ČSSD. Ke komunistické straně určitým způsobem výhrady mám. Dnes bych si nedokázal představit otevřenou spolupráci s KSČM. Byť v krajském zastupitelstvu v Zlínském kraji na určité platformě spolupracujeme, tam to bylo dáno výzvou sociální demokracie, ke které jsme se připojili. Vítěz voleb má právo první noci, ten oslovuje své partnery. Jako předseda SPOZ však říkám, že otevřenou spolupráci si zatím úplně představit neumím.

ČESKÁ POZICE: Kam byste na pravolevé ose SPOZ zařadil?

MYNÁŘ: Spíš blíže ke středu než ČSSD.

ČESKÁ POZICE: Myslíte, že se v tuzemských politických podmínkách podaří vytvořit jakousi pro-prezidentskou stranu jako třeba ve Francii? Táži se na záměr vybudovat pro Miloše Zemana prostřednictvím vaší strany zázemí v parlamentu a vychýlit politický systém směrem k poloprezidentskému pojetí?

MYNÁŘ: S takovým záměrem to určitě děláno nebylo. Jsme parlamentní demokracií, prezidentský model není dnes téma k diskusi. Samozřejmě SPOZ velmi sluší, že její čestný předseda je prezidentem republiky, jsme na to patřičně hrdí. Byl bych špatným předsedou, kdybych se marketingově a manažersky nesnažil tohoto úspěchu využít. Na druhou stranu jsem přesvědčen, že SPOZ je i bez Miloše Zemana schopna vlastního politického života. Jsem rád, že „spozka“ je nyní v nejlepší kondici od svého vzniku.

Nenecháme si naši stranu ukrást

ČESKÁ POZICE: Inspiruje vás v zahraničí nějaká levicová strana, vzor levicového lídra – v Anglii, ve Francii, v Německu...?

MYNÁŘ: Přiznám se, že jako Vratislav Mynář jsem zastáncem pohledu do vlastních řad a na tuzemskou politickou scénu. V zahraničí by se jistě našla řada vhodných osobností, které by mohly sloužit jako vzor. Myslím si však, že bychom měli jít vlastní cestou, nikoho nekopírovat. SPOZ vznikla před třemi lety a celou tu dobu si žije vlastním životem.

ČESKÁ POZICE: Plánujete začlenění SPOZ do nějakého nadnárodního uskupení sdružujícího evropské socialisty – například Party of European Socialists (PES)?

MYNÁŘ: Velmi povrchně jsme před nedávnem diskutovali, zda nezačít spolupracovat na mezinárodním poli s některou ze zastřešujících organizací či konkrétně s nějakou příbuznou levicovou stranou. Zatím zůstalo u vnitřních debat, nikam dál se to neposunulo.

„Média se snaží proklamovat, že Miloš Zeman je nepřitažlivý a neatraktivní pro mladé. Není to pravda.“

ČESKÁ POZICE: Jakým způsobem vaše strana vyhledává mladé lidi? Vyhledáváte politické talenty? Velké politické strany jako ODS a ČSSD mají takových vpravdě poskrovnu.

MYNÁŘ: Výhodou SPOZ je, že jsme stranou, která není zakonzervována a uzavřena v rámci různých hierarchií a buněk. S vyhledáváním talentů je to – podobně jako ve sportu – obtížné. Uskupení podobné Mladým konzervativcům nebo Mladým sociálním demokratům zatím v naší straně neexistuje, ale teď nastává vhodná doba něco takového vytvořit. Mladé členy do strany přijímáme.

Skrýt diskusi

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Nezakonzervovaná strana a vyhledávání nových talentů

Stačí se podívat na kandidátky ve všech volbách SPOZ, kde na čelných místech byli prapodivní lidé, s řadou vyhozených a neúspěšných sociálních demokratů. A pan Čuba, který zařídil výjimečný a jinde neopakovaný úspěch v krajských volbách byl na místě posledním.......na dvojku se totiž zapsal pan Mynář. A zůstal nezvolen, to mu ale nemohlo zabránit aby "vnitrostranickou reorganizací" neusedl v krajském zastupitelstvu, přestože byl vykroužkován. Hejtmanovi Mišákovi to samozřejmě nevadí, jakási "platfoma spolupráce" posvětí účel, stejně jako před tím vládl v platformě s ODS. A teď k tomu vyhledávání nových talentů po prezidentských volbách. Je to sice obtížné, ale jak lze vidět, jde to. Zářným příkladem je např. pan Mgr. František Gajdoš, toho času exekutor, majitel fotovoltaické elektrárny a............. milionový sponzor kampaně Miloše Zemana. Stačí hodně "pracovat" a přijetí do SPOZ a strmá kariéra rovnou na místopředsedu Moravskoslezského kraje je zajištěna ! "Funkční zdravé mladé jádro" jedna báseň.  Škoda, že panu Gajdošovi není 20 místo 45 let, byl by to dokonalý trhák  a jasný důkaz pravdivosti slov pana Mynáře v poskytnutém rozhovoru.

---

---

Důchodci z KSČ za (své) životní jistoty.

Už jenom Kremlička jim tam chybí. Se svými brouky na talířku. :-)

Zeman prý brouky nerad, jenom becherovku jako desinfekci. Po těch tunách zbytečných slov. Perorálně, a vykloktat žumpu. :-P

Svý prachy už mají ulitý

podobně zázračně jako Zemanova kampaň skoro zadarmo...Remek jako spojka v Moskvě, aby ruské řízení někde neskřípalo? Politika jen marketing, v čele Bohdalka? Vždyť padavka Zeman nekandidoval za stranu!  Nestraníci jsou pro cizí vlivy ideální, lze se od nich distancovat, lze je strčit do jiné strany? Lze je úkolovat pohodlněji, v otevřeném světě agentur se tomu říká grossovsky upřímně spící agent. Aktivuje se podle potřeb, nebo se nechá být. Televizní chudáci zhypnotizovaný to asi spolknou, konečně nejen v socdem straší kašpárkové k pohledání. Nezbývá jim než splnit zadání, solání energetika už ošetřena Fisherem po shození vlády evropského předsednictví, že by temelín? rozvoj mateřských školek by asi tolik lidí nenažhavil.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah