Lubomír Zaorálek: Zemanovo vítězství s ČSSD nezacloumá

„I kalkulující lidé si uvědomují, že jsme v situaci, kdy se ze strany nevyplatí odcházet,“ říká místopředseda sociálních demokratů.

Politika
Ondřej Koutník | 28.01.2013

Když Miloš Zeman vyhrál prezidentské volby, média a politici (například europoslanec Jan Zahradil) začali spekulovat, co „jezevcův“ triumf způsobí v ČSSD, se kterou se Zeman před deseti lety rozešel ve zlém. Posílí ve vedení strany Zemanovi sympatizanti? Zasáhne Zeman do březnového volebního sjezdu strany? Začne se svou Stranou práv občanů – Zemanovci (SPOZ) odčerpávat ČSSD hlasy?

Na otázky mířící na budoucí působení Zemana na Hradě a na očekávaný vývoj v ČSSD se ČESKÁ POZICE ptala místopředsedy sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka, který v předvolební kampani i po prvním kole voleb Zemana ostře kritizoval. Místopředseda vidí situaci ve straně optimisticky. ČSSD je podle něj stabilizovaná, regiony se kvůli výsledku Jiřího Dienstbiera v prezidentských volbách proti vedení nijak zásadně nevymezují a v čele s Bohuslavem Sobotkou prý strana úspěšně zvládla poslední troje volby. Zaorálek se pustil i do silné kritiky SPOZ.   

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte výsledek prezidentských voleb?

ZAORÁLEK: Kampaň způsobila přesný opak, než jaký byl záměr přímé volby prezidenta: totiž najít kandidáta, který sjednotí společnost. Díky úrovni kampaně se to nepodařilo. První etapa se tedy moc nepovedla. Uvidíme, jak bude vypadat další. Nedokážu si nyní představit, jak Miloš Zeman naloží se svým vítězstvím. V kampani nasliboval příliš mnoho, nebral moc ohled na to, o čem prezidentská funkce reálně je. Choval se spíše jako kandidát, který se chce stát premiérem. Můžeme si jen přát, aby nový prezident navzdory kontroverzní kampani splnil maximum možného, co avizoval.

ČESKÁ POZICE: Zeman ihned po volbách uvedl, že je pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Předpokládám, že v tom se s novým prezidentem shodnete.

ZAORÁLEK: Bylo by správné, kdyby se konaly předčasné volby. Zatím se nám bohužel nedaří tento návrh prosadit. Máme ale daleko silnější nástroje než prezident, abychom předčasné volby prosadili. Jinak nám vyhovuje, když někdo další bude říkat, že Nečasova vláda má slabý mandát. Miloš Zeman však mluví o věcech, které mohou znít sympaticky, ale problém je, jakým způsobem jich ve své funkci chce dosáhnout.

ČESKÁ POZICE: Po prvním kole jste kritizoval netransparentnost Zemanovy kampaně. Zeman se po celou dobu distancoval od Miroslava Šloufa, jakmile však volby skončily, lobbista se objevil v jeho volebním štábu a přiznal, že se podílel na kampani. Jak to na vás působilo?

ZAORÁLEK: Je především potřeba odstranit nedostatky prováděcího zákona, kvůli kterým nejasnosti v kampaních vznikly. Není dostatečně zajištěna kontrola financování kampaně, není dokonce dostatečně zpracována otázka sankcí, proto se pak pravidla nedodržují. Musíme pro příště na těchto nedostatcích a nejasnostech zapracovat. Musíme přece vědět, kdo například investoval do prezidentské kampaně. Je chyba, že jsme ve sněmovně byli ochotni v takové podobě prováděcí zákon schválit. Inspirovat bychom se mohli například ve Francii.

Klid a mír

ČESKÁ POZICE: Co znamená vítězství Miloše Zemana pro ČSSD? Zdramatizuje vnitrostranickou situaci před březnovým sjezdem? Posílí Zemanovi sympatizanti (Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Marie Benešová) ve vedení strany?

ZAORÁLEK: Nedokážu si představit, že by Zemanovo vítězství naší stranou zacloumalo. Strana žije svým životem, absolvovali jsme řadu okresních a krajských konferencí, na kterých byly podávány nominace. Jeho zvolení na Hrad nebude pro stranu dramatické a zásadní, aby ovlivnilo sjezd strany. Miloš Zeman byl pozván na sjezd, určitě vystoupí, ale nemyslím, že by to mělo nějak zásadně ovlivnit průběh sjezdu.

„Určitě budeme muset formovat vztah mezi ČSSD a Milošem Zemanem“Podpora možných kandidátů na funkce ve vedení strany se vytváří dlouhodoběji. Je to o komunikaci mezi straníky. Konference jsou vlastně debaty o kandidátech. Nemyslím si, že mezi tím, co se odehrává na konferencích, a realitou, je nějaký rozdíl. Nedovedu si představit, že by teď někdo nový do tohoto stavu mohl zásadně vstoupit a zvrátit situaci. Podle mého názoru Zemanovo zvolení nepovede ke změnám výsledků sjezdu.  

ČESKÁ POZICE: Skoro to působí dojmem, jako by se Zeman ČSSD netýkal…

ZAORÁLEK: Samozřejmě nechci říkat, že se nás Zeman netýká. Určitě budeme muset formovat vztah mezi ČSSD a Milošem Zemanem. Je klidně možné, že ta „nejednoduchá“ historie bude pokračovat, ale to k politice patří. Takový je život, Miloš Zeman volby vyhrál, stal se opět politickou figurou a je to něco jiného, než kdyby byl na Vysočině. Není to však nic fatálního. Už sjezd ukáže, jak by se vztah mezi námi a Milošem Zemanem mohl vyvíjet.

ČESKÁ POZICE: Jak se podařilo situaci dva roky po vypjatém sjezdu ve straně uklidnit?

ZAORÁLEK: Poměrně klidná situace ve straně je dána tím, že za sebou máme troje úspěšné volby. Volby jsou zásadním měřením toho, jak strana funguje. Krajské volby pro nás dopadly velmi úspěšně, senátní dokonce úspěšně nad očekávání a prezidentské volby sice neskončily naším úspěchem, ale na druhou stranu většina členů pokládá výsledek Jiřího Dienstbiera za slušný. Absolvoval jsem v poslední době několik okresních a krajských konferencí a opravdu většina členů to nepovažuje za dramatickou porážku.

Zobrazit diskusi
Reakcí:3

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Hodně špatně spí

Od okamžiku zvolení MZ pan Zaorálek hodně špatně spí. Že jo Zaorálku?!

To jste se ptali toho pravého..

Zaorálek je v ČSSD po Rathovi nová hlásn trouba..Jak se dobře ví, byl to i on, který dal při první prezidentské Klausově volbě hlas místo svému předsedovi Zemanovi Klausovi..Uražený ješita, který se teď snaží mlžit a svůj minulý podraz upozadit..Ale Zeman si pamatuje a jsem zvědavý, jak bude na sjezdu ČSSD, na který ko pozvali,  reagovat..Zaorálek pro mne vždycky byl a bude po tom prezidentském extempore nevěrohodný podrazák..

Hmm

Stejně tak se může bát i Bohoušek.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah