Klaus k návratu do vysoké politiky potřebuje mít ODS na kolenou

Jak souvisí politická budoucnost prezidenta Václava Klause s předčasnými volbami v červnu 2012?

Politika
István Léko | 21.04.2012

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Co bude profesor Václav Klaus dělat, až nebude prezidentem? Po deseti letech odejde z Hradu a jen těžko se spokojí tím, že mu miliardář Petr Kellner zajistí chod Institutu Václava Klause. Přednášení, psaní knih o ekonomii a politice jeho stále ohromné ego jistě neuspokojí. Být aktivní součástí minimálně české politiky mu bude chybět a nyní se hledají možnosti, jakou roli v ní Klaus sehraje poté, co sestoupí z Hradu. Jeho příznivci počítají s tím, že nějaký vedlejší štěk mu jistě souzen nebude. Klausova popularita je vysoká a velká část ODS v návrat otce zakladatele stále věří.

Přesto dnes mnoho lidí sází spíše na to, že Klaus založí novou politickou stranu. Nelze to samozřejmě vyloučit, ale dá se počítat s tím, že se bývalý prezident nejdříve pokusí o návrat do ODS do té míry, aby mohl její politiku ovlivňovat. I když v osobě Kellnera má Klaus silného finančního spojence, proč by pracně zakládal novou stranu, když se v nějaké příznivé konstelaci naskytne možnost naskočit do něčeho, co tak důvěrně zná? K tomu ale potřebuje výhodnou pozici jakéhosi posledního zachránce rodné strany. Zní to paradoxně, ale čím horší bude postavení ODS v české politice, tím více porostou Klausovy šance na úspěch. A pokud vycházíme z tohoto předpokladu, tak zatím vše hraje do jeho karet.

Čím horší bude postavení ODS v české politice, tím více porostou Klausovy šance na úspěch

Synci moji, pište si jména

Prezident na ODS má stále velký vliv. Občanští demokraté už dlouhé měsíce svoji evropskou politiku vytvářejí i podle očekávaného postupu Klause po konci jeho mandátu v březnu 2013. Zářným důkazem této taktiky je tolik kritizované a nepochopené rozhodnutí vlády Petra Nečase o nepřistoupení České republiky ke smlouvě o fiskální unii. Ale Nečasovo rozhodnutí je právě důsledkem obav ODS z toho, že bude-li se strana chovat eurohujersky, Klaus – až odejde z funkce prezidenta – jí sebere jasně euroskeptickou politikou mnoho příznivců.

Preference ODS poprvé spadly pod úroveň komunistů. V zemi nastává situace, kdy rychle roste počet voličů, kteří si myslí, že diktatura dokáže nabídnout lidem více než svoboda, která před dvaadvaceti lety přinesla do země kapitalismus. Klaus jako konzistentní zastánce svobody pro jednotlivce a pro podnikání se může jako balvan postavit se do cesty tohoto nebezpečného proudu. Ale do té doby pro jeho další politickou kariéru je jakýkoliv neúspěch pravice boží mana. A pokud si stranu představujeme jako chrám, tak Klaus chce chrám zvaný ODS vidět v troskách.

Klausovi by nejlépe vyhovovaly předčasné volby, avšak zda budou, ještě není jasné. Předpokládejme, že se na konci června uskuteční. ODS je prohraje – bude ráda, když porazí komunisty. O pár měsíců později, na podzim, Nečasovu stranu čeká porážka v senátních a krajských volbách. Pak následuje kongres, který si zvolí nového předsedu. ODS v tuto dobu už bude doslova dřít hubou zem.

Před volebním kláním různí delegáti navštíví prezidenta, aby jim jejich guru poradil, jak dál? Klaus uslyší volání: ,Potřebujeme nové vedení! Nového lídra! Zvolíme si je!‘ Co na to bývalý předseda strany odpoví? Asi toto: ,Synci moji, do března ještě musím být na Hradě, ale pak vám určitě pomohu. Ale do té doby budete klečet na hrachu a zpytovat svědomí. Nové vedení si sice zvolíte, ale nejdříve si vezměte tužku a papír a pište si jména…‘

Pro Klause není výhodné ani to, aby se po něm příštím prezidentem stal kandidát ODS

Může se stát, že Klaus na kongresu jako kandidát na čestného předsedu pronese státnický projev o zásadní obrodě a o novém směřování ODS. Pro Klause není výhodné ani to, aby se po něm příštím prezidentem stal kandidát ODS. Oslaboval by jeho budoucí pozici v politice. Proto nepodporoval Němcovou, ale nevýrazného Evžena Tošenovského, který má šanci dostat se na Hrad asi takovou jako trojský kůň vyhrát ve Velké pardubické.

A až Česká republika bude mít nového prezidenta, Klaus se zeptá členské základny ODS: Chcete hrát významnou roli v politice? Nebyli jste schopni ani dostat svého kandidáta na Hrad! A v tuto chvíli, někdy v létě 2013, současný prezident bude mít ODS úplně na kolenou a její členové ho začnou zoufale žádat o pomoc.

Pouze hypotéza, ale...

Tohle všechno je pouze hypotéza. Podaří-li se Nečasovi pomocí odpadlíků z Věcí veřejných udržet se u moci, Klaus na návrat do ODS ztratí šanci. Vláda většinu reformních kroků již udělala nebo nachystala, premiér a jeho ministři přestanou hovořit o úsporách a zvyšování daní a do prázdnin ohlásí sympatický balíček prorůstových opatření, což ODS může posílit.

V červnu začne mistrovství Evropy ve fotbale, pak v červenci olympijské hry v Londýně. Veřejnost se o politiku do září nebude prakticky zajímat. Po prázdninách vypukne kampaň pro podzimní krajské a senátní volby. Do konce roku vládu ještě čeká poslední velká zkouška: schválení církevních restitucí. První měsíce roku 2013 se odehrají kolem výběru prezidenta republiky a až nová hlava státu začne úřadovat, budeme mít zhruba rok před parlamentními volbami. Avšak Václav Klaus už v tuto dobu bude mít jasno, zda se do politiky vrátí prostřednictvím ODS, nebo jinou cestou. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:11

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Souhlasím

Hypotézu předčasných voleb, po nichž se Klaus postaví buď do čela trosek ODS, anebo i do čela vlády - pokud se skupině stran s poměrně malými podíly hlasů podaří složit většinu, ale do čela budou potřebovat silnou osobnost),  nepřetržitě říkám od července 2010, tj. od voleb, a všechno, co se od té doby stalo, je s ní konzistenztní. Nutnost zachránit vládu v předchozích četných skorokolapsech, nutnost zachránit Nečase (dodnes nevíme čím, asi důrazným otcovským slovem), protože bylo příliš brzy, nepřijmout některé nabízené demise, protože by hrozil pád vlády a na ten bylo příliš brzy, podpora D.O.S.T., Suverenity a jiných malých uskupení, testování nálad ve společnosti pomocí D.O.S.T. apod. A priori bylo velmi nepravděpodobné, že by o takových variantách Václav Klaus neuvažoval. Ve světle vývoje událostí v posledních dvou letech si troufám říci, že je vyloučeno, že by o těchto variantách Václav Klaus  neuvažoval.

To by ale nutně vyžadovalo rozštěpení ČSSD. Možná právě proto

se o Hulínském a Janstovi zatím mnoho nemluví ve spojitosti s odposlechy. Uvidíme, jak dopadne vrácená žaloba v kauze Appian ve Švýcarsku.

Uplne rozstepeni ne, ale v priucipu souhlasim

Myslim, ze uplne rozstepeni by nutne nebylo. Kdyby doslo na predvolebni kampan, nekdo z pravice patrne pusti na verejnost i to, co jsme z odposlechu zatim neslyseli - ze v zakulisi ma CSSD podobne hrace jako pravice a praktikuji totez, jenze vice v regionech, kde maji hejtmany, zatimco na celostatni urovni se jako opozice "museji uskrovnit". Takova informace by CSSD nepochybne oslabila - mnoho volicu dosud neveri, ze de facto nadvalda podnikatelsko-kriminalniho pozadi nad politiky neni jen otazkou pravice. Mohli bychom tedy zazit odliv volicu CSSD k alternativnim stranam (jiste ke komunistum, ale pro mnoho volicu jsou komuniste nevolitelni, tudiz by si mohli najit jine, mensi strany), anebo nizkou volebni ucast, ktera vzdy nahrava stranam se skalnimi priznivci (mohou to byt i nektere neparlamentni strany). Muze se tedy stat, ze CSSD by vladu neslozila (pokud by se rozhodla nejit s komunisty, bylo by to v takove konstelaci dost pravdepodobne) a ze by ji naopak byla schopna slozit pocetna koalice obskurnich stran, prip. obskurnich stran spolu se slabou ODS. Takove strany by pak mohly "povolat" V. Klause, aby sefoval vlade. Ani by k tomu mozna uz nepotreboval predcasnou abdikaci z prezidentskeho postu.

Jinak naprosto souhlasim s tim, ze za extremne mirnou reakci CSSD na odposlechy Janouska apod. je zcela jiste zamer. Ti, kdo odposlechy disponuji, si jiste s CSSD hraji jako kocka s mysi (bud neco za neco, anebo aspon vystaveni CSSD, aby mlcela a neziskavala politicke body) a vedeni CSSD nepochybne trne hruzou, kdy se odposlechy jejich lidi objevi. Roli jiste hraje i to, ze socialne demokraticti "bossove", tj. kmotri, nejsou jen u kridla Haskova, jak se stale vice lidi domniva, ale i u kridla Sobotkova, viz treba Jansta.

Kdyby se zverejnilo podstatne vice informaci kolem Appianu, bylo by to skvele. Mozna by verejnost konecne ztratila nerealisticky obrazek ceskeho klientelistickeho systemu. (Nerealisticky, protoze je skladankou z pristupu a) "kradou vsichni" - ktery pak neumoznuje uvnitr politicke sceny, statni spravy a justice oddeleni zrna od plev, a podporu cestnych, a b)  "kradou jen modroptaci, prip. pravice", protoze   povede k ficovskemu efektu bez vyznamneho vlivu na miru korupce a klientelismu, a i predstavy lidi o tom, jak to s korupci a klientelismem v nejvyssich patrech politiky a statni spravy chodi jsou dost nerealisticke, viz vetsina reakci na kauzu Barta.)Jenze s ohledem na to, ze do kauzy Appian byli zapojeni politici a lobiste naprosto napric politickym spektrem (tehdejsim i dnesnim, stranicti prebelici a lobisticti nevernici nejsou ve spojeni s Appianem, MUS a CEZ zadnymi vyjimkami), dokonce i politickym spektrem, ktere daleko presahovalo hranice oposmlouvy, existuje nepochybne nejsilnejsi politicky zajem nic z teto kauzy nepustit na verejnost. Takze si od toho mnoho neslibuji.

Omlouvam se za absenci diakritiky a omezenou moznost opravovat po sobe v tuto chvili preklepy. 

Novináři

Na konci ledna přinesl deník Mf Dnes závažnou zprávu: ministr dopravy Pavel Dobeš prý měl ve svém autě loni na podzim štěnice, odposlechy tam údajně instaloval jeho bývalý řidič, někdejší spolupracovník Víta Bárty z ABL Tomáš Jánský. List se odvolával na tajné zdroje z ministerstva i z policie.

http://zpravy.idnes.cz/dalsi-odposlech-u-vv-ministr-dopravy-dobes-mel-stenice-v-aute-ptj-/domaci.aspx?c=A120129_205053_domaci_abr

Jak ale nyní zjistil server IHNED.cz, v Dobešově služební limuzíně Audi A8 se nikdy žádná sledovací zařízení nenašla. 

http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-55524280-v-dobesove-audi-stenice-nebyly-vypadky-v-elektroinstalaci-prisly-technikum-podezrele

 Kmenta, Syrovátka, Kopecký, Čásenský - co s nimi udělat? 

Doufám že mu ti zakladatelé strany

budou taky měnit pleny až to bude jednou potřebovat.

Pane Léko, musím nesouhlasit

Václav Klaus žádnou stranu nezaloží, a Václava Klause žádná strana za velitele nepřijme.  Ten živočich už vůbec neví která bije, jeho jedinou vášní je škodit. Jakás takás popularita (krom takových týpků jako Lukáš Petřík) spočívá v nepochopitelném rituálu českého národa - a sice ctíti presidenta. Byť by to byl bolševík s krví na rukách, byť by to byl škůdce ekonomický.

Jakmile přestane býti presidentem, končí v politice. S největší pravděpodobností bude následovati příkladu onoho německého zedníka, posledním povoláním spolkového kancléře.  (To je ten co byl před Andělou Merkelů). Myslím Schröder se jmenuje.

Jedinou neznámou je, zda se sám chopí vedení rodinné firmy ČEZ, nebo firmu přenechá synkům a začne podnikat s Putinem.

Jest zde další okolnost, která se těžko slušně popisuje. Řekněme, že někdo vydrží v plné duševní svěžesti třeba do devadesáti. Jiný nikoliv. Co je předkládáno plebsu není, ale opravdu není skutečným stavem.

On s Putinem nepodnika, ale obchoduje

Lukoil, Gazprom, ČEZ, PPF, J&T

12. dubna 2012  11:21Skupina PPF Petra Kellnera výrazně posiluje v energetice. Zvyšuje investici do Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který před třemi lety založila spolu se skupinou J&T a manažerem Danielem Křetínským. Masivní kapitálová injekce umožní EPH pustit se do připravených nákupů a investic celkem za 130 miliard korun.

Ambiciózní investiční program, který Křetínský připravil, má firmu dostat mezi středně velké hráče v evropské energetice. Tedy zhruba na pozici ČEZ. 

 

http://hn.ihned.cz/c1-55388490-kellner-a-spol-buduji-firmu-silnou-jako-cez 

Ano: žádný náhodný souběh okolností

Jo, jo.

Uálosti se zkrátka nedějí náhodně.

Rozsyvac

VK je takovym rozsyvacem politickych a spolecenskych hodnot jejihz plody ted sklizime. Je jedno jestli se vrati nebo nevrati do ODS. Dnes i mladi lide nejsou hloupi a ikdyz si tu kuponovku nepamatuji vedi to, co jeste historie potvrdi a to, ze VK je zlodej, ktery umoznil rozkradani Ceske zeme. Proto doufam, ze jim to moc nepomuze.

VK tady take zasel formou velke koalice nejvetsi zlo. Je jedno jestli volime ODS nebo CSSD. "Jeden kmotr vladne vsem"  Necasum, Kalouskum, Klausum, Sobotkum atd.

Kellner mu asi take za sve vdeci. Vrana k vrane seda.

Takže Nečas potápí ODS "euroskeptickým" manévrem

záměrně, aby Klausovi vytvořil příznivou situaci pro návrat? To je tuze rafinované. A zřejmě také uvrtal USA a Evropu do hospodářské krize - jinak by levice neměla takovou převahu. A možná přes média záměrně a nepravdivě vytvořil obraz ODS jaky strany kmotrů, zlodějů a pijavic na státním a veřejných rozpočtech. Všiml jste si také, že Klaus nevrhá stín?

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah