Když Rampula obědvá s klíčovým členem Fischerova týmu

Ač většinou respektujeme soukromí, považujeme za důležité o schůzce dvou významných mužů informovat. Ve veřejném zájmu.

Politika
Ondřej Koutník | 19.07.2012
Středa 18. července 2012, kolem čtrnácté hodiny, pražská restaurace Kogo. Vlevo Jan Novák, vpravo Vlastimil Rampula.

Ve středu kolem poledne jsme dostali do redakce „echo“ o schůzce dvou významných mužů, v centru Prahy poblíž Václavského náměstí. Ačkoli si myslíme, že i významní muži mají právo na jisté soukromí, což obvykle respektujeme, právě jména těchto dvou mužů dle našeho soudu opravňují výjimku z pravidla.

Usazujeme se v inkriminované restauraci. Vedle nás právě popíjí víno a tlumeným hlasem debatují Jan Novák a Vlastimil Rampula, někdejší ředitel Úřadu vlády a bývalý šéf Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze. Novák nyní spolupracuje na prezidentské kandidatuře expremiéra Jana Fischera. Vzhledem k současným politickým kauzám i k prezidentským volbám považujeme za důležité o schůzce čtenáře informovat, a to ve veřejném zájmu.

Vlastimil Rampula

Na začátku července rezignoval na funkci státního zástupce, ještě předtím ho z pozice šéfa pražského vrchního státního zastupitelství odvolal dnes už bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), v čemž mu dal za pravdu v půli června Nejvyšší správní soud.
Rampula byl kritizován za úmyslné zdržování ve vyšetřování některých důležitých kauz – například v případu „Gripen“. (Iniciativa Veřejnost proti korupci letos v březnu vytvořila přehled deseti Rampulou a jeho někdejším náměstkem Liborem Grygárkem „zametených“ kauz.) Rampulův konec na VSZ byl pozorovateli považován za šanci na pokračování očistného procesu české justice.    

Jan Novák

Bývalý šéf Úřadu vlády (od září 2006 do července 2010; ve funkci zažil dvě Topolánkovy vlády a posléze i „úřednický“ kabinet Jana Fischera). Dnes je důležitým členem volebního týmu zatím největšího hradního favorita Jana Fischera. Kvůli tomu musel letos v lednu opustit post náměstka Národního bezpečnostního úřadu.

Novák je někdejší spolužák lobbisty a nejlepšího přítele Mirka Topolánka Marka Dalíka, v minulosti spolu zamířili na stáž na Hrad k tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi. Novák zůstal na Hradě až do roku 2006 v pozici bezpečnostního poradce hlavy státu. Jeho jméno se v minulých letech objevovalo v souvislosti s kauzou „ProMoPro“, protože Novák byl pod smlouvou s touto firmou za Úřad vlády oficiálně podepsán. Letos v dubnu, kdy padla obvinění, však obviněn nebyl. Vyšetřování této kauzy spadalo pod Vrchní státní zastupitelství v Praze, kterému šéfoval právě Rampula.

O čem si ti dva mohli povídat? Bylo důvodem pouze neformální přátelské poobědvání? Nebo též „speciální chody“ typu vyšetřování kauzy Casa či ProMoPro? Něco s prezidentskými volbami a kandidaturou Jana Fischera? Drze jsme se zeptali. Oba byli překvapení, novinářskou „návštěvu“ nečekali. „Jsme na obědě. Proč bych něco říkal,“ sdělil pouze Rampula. Když jsme si poté oba muže ještě fotografovali, Rampula zažertoval, že jeho fotek přece mají novináři spoustu.

Zeptali jsme se také Jana Fischera, zda mu nevadí, že se člen jeho volebního týmu schází v době předvolební kampaně s Vlastimilem Rampulou. Bývalý premiér ČESKÉ POZICI odpověděl: „Nekádruji, kdo s kým poobědvá na veřejném místě, pokud nejde o něco závadného.“

V odpoledních hodinách se redakci ozval Jan Novák a nabídl, že odpoví prostřednictvím e-mailu na naše otázky. S důležitým Fischerovým mužem tedy přinášíme rozhovor.

ČESKÁ POZICE: Co bylo předmětem vaší schůzky s Vlastimilem Rampulou?

NOVÁK: Šlo o zdvořilostní oběd. S doktorem Rampulou jsem se standardně setkával v předchozích funkcích. Ptal jsem se mimo jiné na jeho budoucí působení.

ČESKÁ POZICE: Týkala se schůzka prezidentské kandidatury Jana Fischera?

NOVÁK: Ne.

ČESKÁ POZICE: Sešel jste se s Vlastimilem Rampulou kvůli vyšetřování v kauzách „ProMoPro“, „Casa“ či „Iveco“?

NOVÁK: Ne. K případu ProMoPro není třeba nic dodávat, o druhých dvou nemám informace a nezabývám se jimi.

ČESKÁ POZICE: Nepřijde vám coby odbornému poradci prezidentského kandidáta Jana Fischera „nevkusné“ scházet se během předvolební kampaně s Vlastimilem Rampulou, na jehož adresu letos v červnu předseda Nejvyššího správního soudu mimo jiné poznamenal: „Souhrn všech pochybení, byť se mohou zdát jako jednotlivosti, je třeba kvalifikovat jako porušení povinností závažným způsobem.“

NOVÁK: Nepřísluší mi hodnotit rozsudky jednotlivých soudů, ani průběh sporu mezi nyní již bývalým vrchním státním zástupcem a bývalým ministrem spravedlnosti. V tuto chvíli jde o soukromou osobu.

ČESKÁ POZICE: Bude Jan Fischer v předvolební kampani spolupracovat s Vlastimilem Rampulou?

NOVÁK: Ne.

ČESKÁ POZICE: V případě, že by Jan Fischer coby v současnosti hlavní favorit prezidentských voleb ve volbách uspěl, budete mít ambici získat na Hradě (v týmu Jana Fischera) nějakou funkci?

NOVÁK: Teď o podobných věcech neuvažuji. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:28

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Evidentne to byl verejny zajem, jen tak dal pane Koutniku!

Tomas Kral:
Vy jste urcite clen ODS ze? :) Nejak z vas to jde citit, samozrejme ze verejny zajem to je, kdyz hlavni clen volebniho tymu setkava s justicnim mafianem.
Vy se asi taky nestykate se svatymi lidmi zrovna ze?  ;-)

Co ale měli qobědu

se tu člověk nedočte.

Dobry den pane Koutniku,   Vy

Dobry den pane Koutniku,

 

Vy uz jste se uplne zblaznil? Co si to proboha dovolujete? Jaky verejny zajem? Tohle je jak 50. leta. Doufam, ze nekdo konecne najde dost prostredku a sil, aby zacal fotografovat a publikovat schuzky Vase a Vasich kolegu, to se teprve budeme divit.

 

Stydte se.

Evidentne to byl verejny zajem, jen tak dal pane Koutniku!

Evidentne mate maslo na hlave, tak tady nevykrikujte. Verejny zajme to byl. Naopak je meli jeste nahrat. Pokud by to bylo neco zavazneho, tak na tom dal pracovat, pokud ne, vymazat to.
Sledovat mafiany je potreba!

Přesně

Konečně někdo normální. Moje první reakce byla stejná, myslel jsem si, že se jedná o nějakou zvrácenou recesi. Redaktora snad "omlouvá" jeho mládí. Většině ostatních to ale asi přijde normální, nebo dokonce "investigativní", místo aby se proti tomuto ohradili...

 

Fakt nechápu, jak tohle může někdo myslet vážně.

 

 

 

 

 

 

 

Lepší už to nebude

A co nějaká spekulace na téma, partner Nováka Gustav Slánečka je na ČD Cargo, z toho se nedalo něco vydolovat? Nebo spekulace co se dělo na dopravě za pana Gustava a případné financování kampaně pana Fishera? Na to se neptal? To si říkaj novinář? Ať to má ještě víc bulvární grády :-)

Tím se stal kandidát nevolitelný.

Taková nestoudnost!

Myslím že na známkách by to

Myslím že na známkách by to nejvíc slušelo Zdeňkovi Svěrákovi :-) . 

Je chytrej , sečtělej  a má smysl pro humor ,laskavej humor .

SVĚRÁK NA HRAD  !!!!!!!! 

Souhlasím.

Jen jestli by o to pan Svěrák vůbec stál.

Třeba dostal Novák s Rampulou zakázku na diskreditaci J.Fischera

Už bych se ničemu nedivil. Nevěřím ani tomu, že Jan Fischer je kandidát s největšími šancemi uspět. 

Byla by

hamba od  těch občanů,kteří by volili na hrad  komunistického  karieristu .

Stačí si připomenout ,když byl úřed.předsedou vlády !!!

Kéž by

Fischer by byl velmi špatný prezident, už se jednou neosvědčil na premiérském postu. Není to žádná skutečně silná osobnost j jasnými názory, se kterými by bylo možné buď souhlasit nebo aspoň nesouhlasit. Tichošlápek, kompromisník s charismatem asi takovým, jaké přiřkl europoslanec Farage Hermanovi van Rompuy. Plně souhlasím s tím, co o něm řekl Topolánek při focení pro LUi magazín. 

 

Prezident má být skutečná osobnost a ne někdo, jehož největší devizou je, že jako by nikomu nevadí, že je naprosto umělohmotný...

 

Ze současných kandidátů by se mi líbil buď Dlouhý, nebo, ač zarytý pravicový volič, i klidně Miloš Zeman, neboť s ním je aspoň ctí člověku nesouohlasit...

Kandidát mně blízký dosud neohlásil kandidaturu.

Prezidentem by měla být určitě žena. 

RE:

V tom případě jednoznačně paní Lívie... Ušla by i Němcová, ale L9vie by byla lepší... Ještě jsem zapomněl, možná nejvíc by se mi líébil Vladimír Železný...

Buď

jste nerozumný, nebo provokatér . To s s.Lívii ?  Mě i dosti jiným lidem bylo

 již dost  klausovi    vyčurané rodince  !!!

NEskutečné manýry

Rampula byl odvolán pro sled nějakých drobných chyb, ale je to naprosto bezúhonný člověk a soukromá osoba. Novák také nezastává žádnou veřejnou funkci. Tudíž se mohou scházet kde chtějí. V Praze se lidé znají, a že někdo s někým obědvá není důkazem přípravy protistátního převratu. Strašně se mi líbí, jak ČP kádruje na ty "správňácké", čili Randák, Pospíšil Janeneček, Babiš, a další - a na ty "zlé" - Rampula, Vesecká, Kalousek, Topolánek, atd.. 

Rampula je bezúhonný člověk,

Rampula je bezúhonný člověk, zřejmě myšleno, že má čistý trestní rejstřík, jinak to myslet ani nelze. Jinak jste tímto výrokem jen ukázal, že se v právním prostředí moc nepohybujete (anebo kecáte). Říká Vám něco jméno Šmelhaus v souvislosti s Rampulou? Taky bezúhonný člověk, bohužel ještě ve funkci.

RE:

Já se řídím heslem, že co nebylo prokázáno, to se nestalo. Rampulovi nikdo žádný úmysl cokoli špatného udělat nikdo nikdy neprokázal. Je ale na něj nesklutečný mediální hon, jako by někoh opomalu zabil. A to se mi nelíbí. Buď mu něco prokažme, nebo buďme slušní...

Vedle

Obávám se, že Rampulovi toho prokázali dost na to, aby byl odvolán.

RE:

Ale jen v podstatě manažerské chyby, vůbec nic, co by zavdávalo jakékoli trestněprávní implikace. To jsem měl na mysli. a o tom odvolání si msslím samozřejmě taky své, stejně jako o ambicích soudce Baxy...

Nezlobte se pane "doktore Kalino",

ale mám pocit, že neexistujete a jste fiktivní diskusní profil, aby na ČP bylo veselo. Možná, že jste zaměstnancem České Pozice :-)

RE:

Mě tohle fakt naštvalo, takovéto sledovací manýry. Přijde mi to dost nechutné, aby si už nemohl nikdo zajít ani na oběd bez toho, že by byl sledován a vyslýchán, nota bene když jde o lidi de facto bez veřejných funkcí...

J.Novák ani V.Rampula veřejné funkce snad ani nikdy neměli.

Bez zákona o státní službě je "veřejná funkce" planý blábol.

RE:

Já myslím, že je docela nechutné šmírování dvou soukromých osob u oběda, ale co je daleko horší, je ta konstrukce, že soukromý oběd je něcoc a priori podezřelého, nebo dokonce nevhodného, viz. ten položený dotaz v interview. To je hrozný nešvar dnešních poměrů...

Kdyby chtěli tihle pánové kout pikle

určitě by se nescházeli na veřejnosti....I když.. pod svícnem může být největší tma...

Podívejte se na Ratha, jak

Podívejte se na Ratha, jak byl arogantní s pocitem nedotknutelnosti : )

???

Tento článek není recese...?

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah