Kdyby byl býval David Rath méně losoval aneb Dvě poznámky k losovačkám

Středočeský kraj patřil mezi nejaktivnější hráče, kteří vypisovali užší výběrová řízení, v nichž byli finalisté vybíráni losem.

Politika
Kateřina Menzelová | 22.05.2012

U „kořenů“ současných problémů bývalého hejtmana Davida Ratha jsou veřejné zakázky spojené s losovačkami organizované společností ML Compet. Uveďme dvě poznámky, které se týkají této formy výběrových řízení, jež si Středočeský kraj tolik oblíbil.  

Poznámka 1: Databáze? Neumím s ní pracovat!

Již koncem ledna ČESKÁ POZICE upozornila, že Středočeský kraj je nejaktivnějším hráčem, co se týče počtu vypsaných užších řízení, v nichž finalisty určuje losovací zařízení. Redakce získala statistická data na základě analýzy dat zveřejněných v internetovém Věstníku veřejných zakázek.

Jednobarevná oranžová „vláda“ ve Středočeském kraji měla při vypisování veřejných zakázek hodně ulehčenou situaci

Z veřejně dostupných údajů zjistila, že jen v období od 1. prosince 2011 do 18. ledna letošního roku vypsal kraj jedenáct užších výběrových řízení. Předpokládaná hodnota zakázek dosáhla 653,7 milionu korun. Ve stejné době byla vyhlášena jen dvě otevřená řízení na zakázky, jejichž předpokládaná hodnota je nižší než 32 milionů korun.

Po zveřejnění údajů se ČESKÉ POZICI ozvala tajemnice klubu opoziční strany ve Středočeském kraji. Žádala, zda by jí redakce poskytla tabulku o veřejných zakázkách, které vypsal kraj a o nichž byla zmínka v článku Méně losovat, více soutěžit, pane hejtmane Rathe.

Údaje ČESKÁ POZICE poskytla s tím, že je může získat každý, kdo se „prohrabe“ údaji na internetu. Tajemnice odvětila, že s internetovou databází veřejných zakázek neumí pracovat. Co dodat. Jednobarevná oranžová „vláda“ ve Středočeském kraji měla při vypisování veřejných zakázek hodně ulehčenou situaci.

Rada Středočeského kraje v pondělí 21. května rozhodovala o tom, zda vyvodí politickou odpovědnost z kauzy Davida Ratha a rezignuje. Pro byli pouze dva radní z deseti, jeden se hlasování zdržel. Ostatní argumentovali tím, že jde o selhání jednotlivce a že se spoléhali na pravdivost jim předložených materiálů. Proč ale při přípravě veřejných zakázek souhlasili s vypisováním losovaček? Byť je zákon umožňoval...

Poznámka 2:  Pro pana Dienstbiera  

Druhá poznámka se týká pondělního vystoupení Jiřího Dienstbiera, kandidáta ČSSD na prezidenta, v pořadu Hyde Park, který vysílala ČT 24. Dienstbier konstatoval, že nebyly před zatčením Ratha průkazné informace o korupci ve Středočeském kraji. Doslechl se prý o losovačkách. „Ale v jednom případě David Rath ustoupil, když mu to bylo vytknuto a to se týkalo mladoboleslavské nemocnice,“ uvedl Dienstbier.

Tak se blíže podívejme na Rathův „ústupek“. Zakázka na výstavbu parkoviště a pavilonu Palackého v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav byla na internetu zveřejněna 21. prosince loňského roku. Původně bylo vypsáno omezené výběrové řízení s tím, že pět finalistů bude vybráno losem. Administrátorem zakázky byla společnost ML Compet. Dne 20. ledna bylo výběrové řízení zrušeno.

Znovu byla zakázka vypsána koncem března. Stihlo se to tedy ještě před platností novely o veřejných zakázkách. Skutečně se nelosovalo. Organizací zakázky v odhadované hodnotě 322 milionů korun byla opět pověřena ML Compet. Zůstal i počet finalistů, a to pět. ČESKÁ POZICE psala o tendru již koncem dubna, a to jako o „vzorovém“ příkladu postaveném na výběru dle hodnot kritérií. Zopakujme tedy již jednou zveřejněné informace.         

Stanoveno je jedenáct bodů, podle nichž se sestaví žebříček soutěžících:

  • počet obdobných staveb v minimální výši 300 milionů korun bez DPH, jejichž součástí byly patrové garáže,
  • počet obdobných staveb v minimální výši 200 milionů, jejichž součástí byla kuchyně za minimálně 30 milionů korun bez DPH,
  • počet obdobných staveb v minimální výši 250 milionů korun bez DPH v uzavřeném areálu zdravotnického zařízení,
  • počet obdobných staveb v minimální výši 100 milionů korun bez DPH se zelenou střechou o rozloze minimálně tisíc metrů čtverečních,
  • počet obdobných staveb v minimální výši 40 milionů bez DPH, jejichž součástí byla kompresorová stanice a výroba kyslíku,
  • běžná likvidita, celková zadluženost, celková zadluženost k výši vlastního kapitálu, obrat ve stavební výrobě, ochrana životního prostředí v průběhu stavby a řízení kvality.

Omezování na základě hodnot kritérií je v podstatě nekontrolovatelné, protože zadavatelé tendrů odmítají uvést reference vybraných finalistů do protokolu

ČESKÁ POZICE požádala koncem dubna právníka, aby tato kritéria výběru finalistů posoudil. „Technicky je zcela jedno, jestli se stavějí garáže za 100 nebo 300 milionů korun. Co se týká kuchyně – u referenčních staveb je důležitý její rozsah a druh, ale nikoliv zda byla kuchyň součástí stavby za 50 nebo 200 milionů korun. Záhadou je, proč se má zájemce prokazovat stavbou v uzavřeném zdravotnickém areálu za minimálně 250 milionů korun. Proč byla stanovena zrovna tato částka? A environmentální aspekty jsou zcela v rozporu se zákonem, protože nejde o kvalifikační předpoklady dle zákona o veřejných zakázkách a nelze tedy na jejich základě omezovat počet finalistů,“ uvádí k soutěži právník, který si nepřál zveřejnit jméno.

Losovačka se tedy nekonala. Jenže omezování na základě hodnot kritérií je v podstatě nekontrolovatelné, protože zadavatelé tendrů odmítají uvést reference vybraných finalistů do protokolu. Soutěžící, kteří se do finále nedostali, nemohou zjistit, popřípadě napadnout, zda se na nepostupových místech ocitli skutečně právem, nebo zda si zadavatel čísla vymyslel. Novela zákona o veřejných zakázkách vybírání finalistů na základě podivných kritérií neumožňuje.   

Jiří Dienstbier v pořadu Hyde Park konstatoval, že neměl prokazatelné informace o korupci ve Středočeském kraji. Je beze sporu, že organizování losovačky ještě neznamená korupci. Nejde však o nejtransparentnější metodu výběru finalistů veřejných tendrů. Bohužel je zřejmé, že o mnoho transparentnější není ani tendr postavený na výběru dle hodnot kritérií. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:1

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Losovací parta

není třeba dodávat, že firma ML compet na středočechovi neoperovala sama!!! Jeden z aktérů vám dokonce napsal i působivý článek: http://www.ceskapozice.cz/domov/pravo-bezpecnost/losovacky-zprofanoval-spatny-zakon

Pan Robek (Gordion s.r.o.) působení na Středočeském kraji velmi dobře zná a vše co ML umí je z jeho dílny. Za pozornost stojí si prostudovat věstník veřejných zakázek, použité dokumenty, styly vedení administrace, odpovědi na námitky a další znaky. Za vedení kraje panem Bendlem na veřejných zakázkách operoval právě pan Robek. Nyní kdy pan Bendl je ministrem zemědělství, je pan Robek rozhodující ve veřejných zakázkách na MZ. Asi náhoda.

Nepochybuji, že seněco zásadního stane a firma s panem Robkem se ocitne třeba na Black listu. Ale přeci. Veřejní zadavatelé se velmi poučili a základní poučka „mě se nic nestane na to mám firmu“ končí. Úředníci dostávají strach a to je dobře.

Více vašich trefných článků.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah