Karlovy paradoxy

Jakkoliv je dvě desetiletí součástí vrcholové politiky a nyní i současné extrémně nepopulární vlády, je nahlížen téměř idylicky.

Politika
Patrik Nacher | 13.01.2013

Karel je fenomén. O tom není pochyb. Jakkoliv je součástí české vrcholové politiky posledních dvaceti let a samozřejmě i současné vlády, která je nejméně populární vládou od roku 1989, je lidmi nahlížen zcela opačně. Proč je tomu tak?

Protože má charisma, je výrazný, jiný a je prostě svůj, bez ohledu na jakékoliv okolnosti kolem něj. Zamyslel jsem se nad několika paradoxy, a abych mohl pro zbytek článku používat ustálené a módní pojmenování „Karel“, začnu hned s tímto:

  • Svým postavením, životním stylem, rodinným zázemím, minulostí je asi tím nejvzdálenějším kandidátem takzvaných „obyčejných“ občanů, přesto byl a je jako jediný z kandidátů familiárně nazýván jen jako Karel. V případě ostatních, a to dokonce i u těch, kteří mají nevšední jméno (Přemysl), voliči používali obligátní – volil jsem Fischera, Zemana, Sobotku, Roithovou... Jen u knížetepána jste mohli slyšet – volil jsem Karla.

A nyní k dalším paradoxům.

  • Ač nejstarší z kandidátů, právě v době ostré mezigenerační diskuse například o penzijní reformě a jejich důsledcích pro mladou generaci, oslovil Karel nejvíce právě nejmladší voliče.
  • Ač člen Nečasova kabinetu, kde je Karel dokonce místopředsedou, je v podstatě vnímán vně této i všech předchozích vlád.
  • Karel je sice předsedou vládní a parlamentní strany TOP 09, i přesto je instinktivně považován za nadstranického kandidáta s určitým všelidským přesahem, jako byl svého času Václav Havel.
  • Karel je předsedou strany, která je autorem všech nepopulárních – a často amatérských a nedomyšlených – reforem z poslední doby: penzijní, zdravotní a sociální, sKarty a podobně. Navzdory tomu s těmito politickými rozhodnutími není spojován.
  • Karlův nejbližší spolupracovník Miroslav Kalousek je symbolem vnímání korupčnictví v politice a propojení byznysu a politiky, přitom sám kníže je považován naopak za symbol politiky čisté a nezkorumpované.
  • Karel je ze všech kandidátů nejvíce nakloněn evropské integraci a federalismu (u nás se ustálil pojem „eurohujer“), přitom to lidem, kteří jsou v České republice spíše euroskeptiky, vůbec nevadí.
  • Karel byl za posledních dvanáct let členem nebo kandidoval za čtyři subjekty (ODA, Unie svobody v rámci Čtyřkoalice, Strana zelených a TOP 09) a přitom není označován za přeběhlíka či člověka toužícího po moci.
  • Karlovi není v televizních debatách příliš rozumět, přesto je vnímán jako politik s velmi srozumitelnými postoji.
  • A nakonec jeden aktuální paradox – Karel měl jako jeden z mála, ne-li jediný, ve svém programu zachování institutu amnestie. I přesto, že ta nejnovější byla aktuálně zneužita současným prezidentem v bezprecedentní a šokující šíři, což veřejnost razantně odmítla a kritizovala, Karlovi to na popularitě nikterak neubralo.

Tyto a jistě i další paradoxy vypovídají nejen něco o Karlovi, ale také o médiích a jejich roli ve vztahu k uvedeným tématům a samozřejmě i o nás samotných. Volit Karla je dnes zkrátka „in“, i přesto, že to pro mnohé z nás je volba menšího zla. Nicméně paradoxně, abych opět použil tohoto výrazu, mě k tomuto rozhodnutí přiměl samotný Miloš Zeman tím, že druhé kolo prezidentské volby definoval jako rozhodování mezi levicí a pravicí. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:64

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Kocovina z lidových politiků přijde

Kdo nevězí v lejně televizního kanálu, má informace z otevřeného světa, začne srovnávat. Konečně i zahraniční projev si lze v síti nechat přeložit. Ovšem i Vídeň měla Heidera, ale byl tam brzy pikolíkem, co neměl ani na šoféra.

Je to hrůza. Vím, že jednou udělí milost i Klausovi a Kalouskovi

a stejně chci za prezidenta jeho. Zeman je horší možnost (a také by je pustil), víc jich není!

Můj pohled na věc

Opravdu chcete za prezidenta Schwarzenberga, který schvaloval spolu s Havlem bombardování Srbska za Kosovo, i když nejspíše měl vědět, že je to mezinárodní zločin a šlo jen o vytlačování Srbů z Kosova, aby tam mohly řádit UCK teroristické skupiny a aby tam mohla být zřízena největší americká základna na evropském kontinentě.
Pokud si dáte dohromady jedna a jedna, tak víte, že jediným správným kandidátem je již od začátku Miloš Zeman.

Zeman a opoziční smlouva

Nechápu jak můžete volit Zemana. Za dob opoziční smlouvy toho natropil až dost. viz odkaz - dokument Vládneme nerušit.

http://www.youtube.com/watch?v=BE1X76lqSdA

A co jiného je dnešní vláda?

Ta dnešní vláda je ještě horší,naprosto postrádá sebereflexi,je arogantní a protilidová..Jen si připomeňte hospodářské vásledky za oposmlouvy, to byla republika v přebytku..Kdo nechce vidět,nevidí,že?

Zle je matičko, zle!

Zle je matičko, zle! Švanceberci zde!!............................................................... Pan kníže má naše státní občanství. Získal ho nedávno, když se začalo mluvit o restitucích. To ho potřeboval. Komunistí by mu ho nedali, ale naše nová vláda ano. Nevadilo, že není Čech. České občanství může získat kdokoli. Až do konce rakouského mocnářství rod Schwanzenbergů byl rod německý. Jejich panství se rozkládalo od Bavorska přes Rakousko až do Čech. Češi byli jejich poddaní, vhodní tak na práci. Ani za první republiky se k Čechům moc nehlásili. Jejich mateřská řeč byla němčina. Jeho žena se už připravuje na roli první dámy a jak píší noviny dokonce se začala učit česky.

V roce 1947 byl speciálním zákonem Lex Schwarzenberg převeden veškerý nemovitý majetek hlubocko-krumlovské větve i s inventářem a provozním kapitálem do vlastnictví státu. Z tohoto faktu vyplývá, že navrácení majetku Schwarzenbergům bylo prolomení dekretů prezidenta Beneše. Ale co by naši pejskové pro knížete neudělali? 

....

Jasně, měli jste ho, komouši, rovnou pověsit!

Co na tom, že jste měli sami jen holé zadky...

Vybírejte mezi čertem a

Vybírejte mezi čertem a ďáblem....

"...rozhodování mezi levicí a pravicí..." A nejenom to.

K rozhodování mám naprosto jasnou motivaci. Populistický eskamotér a darebák vs. slušný člověk, který neobrací svůj plášť podle větru a do politiky nevstoupil proto, aby "konečně vydělal" nějaké peníze. ;-)

Vaše motivace je opravdu

Vaše motivace je opravdu chvályhodná. Jenom nevím, kdo je kdo ve Vašem hodnocení.

Slušným myslí Zemana

Slušným myslí Zemana

Je vůbec Kódl Čech?

Nebo je to blbá otázka? :-)

...

Člověče, vy jste génius! Málokdo několika slovy dokáže položit pitomou otázku a současně si na ni sám odpovědět...

Díky. Málokdo dokáže několika slovy tak skvěle ocenit :-)

Takže pitomá otázka, no já si to hned myslel. Asi to fakt není důležité. To asi vůbec nehrozí, že by prezident jiné národnosti nebo dokonce bez národnosti, světoobčan, mohl zrazovat naše národní zájmy a hájit nějaké jiné. S tím Kosovem, nebo jak píšou u jeho hesla na wikipedii s tím ochuzeným uranem, popřípadě i s Palestinou, jak jí nepřejeme tu samostatnost, to jsou asi jenom nějaké snadno vysvětlitelné náhody. A nebo to vlastně bylo asi vždycky v našem nejlepším zájmu, kdo ví.

 

Čím víc nad tím Schlafenbergem přemýšlím, tak se mi zdá, že jeho kandidatura je produkt nějaké šílené sázky. Že se někdo s někým "tam nahoře" štengruje, koho všechno jsou Češi schopni si zvolit za prezidenta. Znáte ty vtipy... :-)

A na tohohle nevzdělaného mumlajícího přešlechtěného spáče, lesníka a hospodského, ledva česky mluvícího, jsou hodně vysoké sázky. Někdo se asi dost dobře baví :-)

Fakt by mě zajímalo - udělal Schlafenberg někdy něco pro naši zemi a její občany? Myslím něco opravdu přínosného, ne, že za ni někde na nějakém zasedání usnul :-)

osloveni Karel

osloveni Karel, jeho ciro na plakatu,  a vnimani jeho osoby jako symbolu jsou vsechno monarchisticke prvky. Nezapomenme ze Karel IV vyhral anketu nejvetsi Cech. Lide si to nepripousteji ale jazyk nese stale vetsi prvky restaruace monarchie.  Rikame Zeman, ale naopak Frantisek Josef nebo Alzbeta, kdyz mate nejaky dekorativni utvar na hlave a predstavujete spise zivy symbol nez cloveka. 

Poslušně hlásím,

"Poslušně hlásím, pane obrlajtnant, že mám náramnou radost," odpověděl dobrý voják Švejk, "to bude něco nádhernýho, když voba padneme spolu za císaře pána a jeho rodinu..."

Dovolím si jiné vysvětlení

Dobrý den,

 

celý víkend jsem o Schwarzenbergově vítězství přemýšlel a dovolím si nabídnout vlastní vysvětlení:

 

1) Dva se prali a třetí se smál: Fischer a jeho želatinovost natolik znechutila pravicového a středového voliče, že začal masově volit Knížete. Představa Želé Fischera na Hradě byla prostě tak úděsná, že jsem chvíli přemýšlel, že se stanu dobrovolníkem v kampani Miloše Zemana. Než Fischera, to už si můžeme zvolit Vizír nebo O.B. tampony. A hlavně se ti dva vzájemně dostatečně znemožnili.

2) Zeman, kterého lidé díky jeho izolaci na Vysočině časem začali považovat za vtipného komentátora, nám všem v debatách zase připomněl, co je ve skutečnosti zač.

3) Slušný člověk, který není přesvědčen, že celý svět je jedno velké spiknutí, které vyřeší socani a komouši tím, že budou "bohatým" (rozuměj komukoliv, kdo má víc než já) brát, si neměl z koho vybrat - Fischer je marketingový produkt, Zeman a Dienstbier by rádi znárodňovali nebo alespoň masivně zvyšovali daně, o Přemkovi se ví jenom to, že nějakou dobu předsedal Senátu a zbytek je buď nevolitelný nebo pacienti psychiatrických léčeben.

4) Mám ke Knížeti obrovské množství výhrad - spoustu z nich Patrik Nacher vyjmenoval v článku - a výše náhrad v církevních restitucích patří k mým největším spolu s nucenými pracemi pro jakéhokoliv nezaměstnaného po 2 měsících nezaměstnanosti. Ale mám-li do obálky strčit Zemana nebo Knížete, nedokážu si prostě poručit a musel jsem tam toho Knížete dát. V neposlední řadě proto, že Zeman je napojený na Rusáky  a podle mého názoru i na některou ruskou službu.

5) Kníže udělal kampaň nejinteligentněji - nejvíc na mne zapůsobilo doporučení Lidovek (a nejvíc odradilo doporučení stájových Hospodářek), do jisté míry i koncert na Jiřáku a hlavně poslední debata v ČT, kde jako jediný působil dospěle a vzdělaně. Sociální sítě mu asi také pomohli, ale těch 50 000 přátel na facebooku je půlka toho, co dostal Přemek, takže bych to zase nepřeceňoval.

 

Závěrem - Schwarzenberg bude na Hradě vypadat lépe než Zeman a bude po dobu nadcházející vítězství oranžovo-rudých na Hradě dobře vyvažovat levicovou zvůli. Jen se asi nepodaří shodit u Ústavního soudu ty církevní restituce :-((((

Souhlasím s body 1. a 2.

Souhlasím s body 1. a 2. Vidět hrozbu z Ruska od kterého nás dělí dva státy a nevidět apetit sousedních států je podle mne politická naivita. Již dělení ČSFR na ČR a SR  bylo vedeno známým rozděl a panuj. Pokud chceme ČR zachovat je "kniže" pro mne jen trojský kůň.

Poněkud jste se netrefil ve

Poněkud jste se netrefil ve své předvolební predikci, čímž jste mě pěkně naštval!:-) Sliboval jste mi duel kníže: Dienstbier, pokud se nepletu. Já trefil Zemana a pozice outsiderů Sobo/Bobo. Ze zvažovaných alternativ D/R/F

jsem volil toho, jež měl nakonec reálně největší šance, takže volby nelituji...

   Ad druhé kolo: knížepán, ačkoli vpodstatě vždy dokáže na věci nahlížet a okomentovat je tak, jak to cítím i já, má budhažel handicap vyplávající z jeho  věku a politické funkce předsedy politické strany a člena vlády, ale to ho nemusí až tak svazovat ve funkci prezidenta republiky, kde je přece jen solitérem, nemusí se ohlížet na stabilitu vládní koalice. Souhlas, čunkiáda ( nesouhlas s p. Schneiderem ohledně spisu), letní kalousiáda ještě horší...

 Avšak Zeman taky nežije ve vzduchoprázdnu a peníze získané na kampaň od Šloufa alias Vodníka alias Panděra se budou muset zase nějak vrátit investorům, tak jak tomu bylo za opo-smlouvy. Zeman sám sice nehrabal, ale různí poradci a lobisté hodovali...

  Druhá a pro mě neméně významná záležitost: Karel přesunutý na Hrad, doufám, skončí jako loutkový předseda TOP09 a kohopak si tam Kalous ušatý vybere, aby jeho strana zůstala na výsluní? V ideálním případě dojde k prozření Starostů a oddělení se od Kalouse a v ten moment je z něj dinosaurus. Tomu se říká dvě mouchy jednou ranou! Pročež mým kandidátem pro druhé kolo je Karel...

 

Btw. jakýkoliv z 9 kandidátů je přesně o 100% lepší, než stávající Hradní kreatura a 7.3.2013 budu mít význačný důvod bouchnout si šampaňské!

Nemusíte mi věřit.

Ale původně jsem tam měl napsanou předpověď "S-Z nebo D". Pak jsem Z vymazal, abych Vám udělal radost a případně Vás zviklal :-)

Nakonec jsme tedy dopadli prakticky stejně a já jsem z toho hluboce zklamán. Jaký to mohl být pěkný souboj, kdyby ve druhém kole stáli proti sobě ti, co jsme je volili :-) Oba zástupci slušných nezkompromitovaných lidí. (A že byste vyhrál, o tom se nedá pochybovat.) V těchto volbách nešlo zase tak o mnoho, aby lidé nemohli volit "podle srdce". Volba "menšího zla" a taktizování, spolu s protiústavní pětiprocentní uzavírací klauzulí nás dovedla tam kde jsme a já se na tom nehodlám spoluúčastnit. Politicky a teoreticky by mým preferencím mohl odpovídat Schlafenberg (i když zrovna to Kosovo mu nikdy odpustit nemůžu, to považuji za zradu nejhlubších národních zájmů, asi ovšem ne jeho). Pokud se angažuji proti němu, neznamená to, že jsem na straně jeho protivníka. Spíš mě docela štve ta nechutná neobjektivní jednostranná mediální masáž, stejná, jakou si tak dobře pamatuji z doby "pravdy a lásky". Potěšil mě Franz, jak odpověděl na otázku, koho by doporučil svým voličům pro druhé kolo. Slušný člověk by se měl na finální souboj dívat s odstupem a opovržením, ne ho podporovat. Ale tak mějte si ho, když Vás to tak potěší. Mě zase potěší, když nebude (doufám) čerpat exprezidentskou apanáž :-)

Stran Kalouse ušatého se dopustím další predikce - předsednictví se ujme sám. S programem rozpočtově nesmírně odpovědného zadlužování. Za situace, kdy ODS směřuje k absolutní nevolitelnosti a její bývalí voliči ty hlasy někomu prostě nasypat musí, dostane svých patnáct procent. A v opozici bude mít velmi krásnou a pohodlnou pozici. Myslím, že se na to těší. Odpočine si a nabere nových sil :-)

Poněkud jsem se v tom

Poněkud jsem se v tom ztratil. Neklame-li mě paměť, přihlásil jste se k R - a nakonec jste hodil Z? Jinak si nedovedu představit, že by se naši kandidáti postavili proti sobě... Takže nakonec přece jen pragmatický přístup?:-)))

 Ad Kalous ušatý - ano, to je velice reálná prognóza, ovšem pokud by se etablovali Starostové jako samostatná politická strana, dostal by pak - minimálně v regionech onen nejlépe odpovědně zadlužující ministr pěkně na zadek... Toto je má vize, staniž se!:-)

Paměť Vás neklame.

Ta představa je čistě teoretická, nemá nic společného se skutečnými výsledky.

Eh, Vy kujóne. Sám jsem mě

Eh, Vy kujóne. Sám jste mě peskaval za pragmatickou volbu a pak tohle?!:-))

Někdy se i nejpošetilejší sen změní v krutou realitu:-)

Eh, já kujón?

Skutečně nemám tušení, na základě čeho z mého textu jste si mohl učinit závěr, že bych snad mohl volit Zemana. Nebo co tou pragmatickou volbou myslíte. Nemohl :-)

Asi kvůli tomu "Pokud se angažuji proti němu,..." Tím ovšem myslím pouze tady a teď, v diskusi. Stran skutečných voleb je to cesta zarúbaná. Jak někdo vtipně komentoval, je to jako bych si měl zvolit, jestli mi vypíchnou pravé nebo levé oko.

Jak říká

režisér Karel Vachek, "existuje něco jako reklamokracie. To znamená, že kdo chce být zvolen, musí zaplatit za reklamu."

Ta diskuse se nějak zvrhává ...

Předpokládal jsem,

že Česká pozice má inteligentní čtenáře a přispivatele, argumenty, resp. dedukce, o něž se přispivatelé diskuse opírají jsou ale spíše bohužel jen úsměvné (viz níže - že by člen nepopulární vlády nemohl být prezidentem? že může kandidát na kandidáta bránit vlastním tělem, aby mu do Divadla Archa nechodili různí lidé? ).

Škoda současně, že se nějak v rámci této diskuse zapomíná na Miloše Z.. Proč asi ... ?   

"je Karel členem současné,extrémně nepopulární vlády."

"Drábek běhal po jeho volebním štábu přímo ve světle televizních kamer !!! To mně úplně stačilo, abych si ujasnil, že zlo představuje přávě Karel Schwarzenberg, proto doporučuji všem tohoto kandidáta NEVOLIT !!!"

"prezidentovaní starnoucího Karla bude Pražsky hrad opět rejdištěm vyznavačů všemožných  esoterických věd a pochybných rádců"

"Škoda současně, že se nějak

"Škoda současně, že se nějak v rámci této diskuse zapomíná na Miloše Z.. Proč asi ... ? "

Možná je to proto, že je to diskuze pod článkem, který se věnuje Karlu Schwarzenbergovi...

Schwarzenberg představuje zlo = NEVOLIT !!!

Jestliže právě Karel Schwarzenberg tvrdí, že finále prezidentské volby je boj dobra se zlem, tak právě on představuje to zlo, nebo alespoň to zlo kryje !!! A to je možná horší, než když zlo sám páchá !!! Stačí vzpomenout na zatýkání na MPSV dne 1.10.2012 (jsou to ani ne 3 měsíce), policie zatkla tehdejšího prvního náměstka Šišku, tehdejší ministr Drábek musel rezignovat. Vyvodil snad Schwarzenberg z toho aspoň minimalistické důsledky ??? Nikoli, Drábek běhal po jeho volebním štábu přímo ve světle televizních kamer !!! To mně úplně stačilo, abych si ujasnil, že zlo představuje přávě Karel Schwarzenberg, proto doporučuji všem tohoto kandidáta NEVOLIT !!!

V čem spočívá Kadlova přitažlivost pro mladé?

Je to pracháč, který nementoruje a je teflonový. Kouří, pije, mluví občas vulgárně, nemá žádné formální vzdělání a je-li to výhodné, spolupracuje i s čertem.

Překryv s okruhem Zemanových temných a ruských duchů (vedle becherovky):

Miloš Červenka (MGIMO, Moskva)

http://zpravy.idnes.cz/milionar-mrazek-pujcil-na-darky-miliardari-cervenkovi-pp7-/krimi.aspx?c=A060421_080619_krimi_skr 

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Spolupracoval-s-Havlem-pobyt-ve-vazbe-mu-nicil-byznys-Zvazuje-zalobu-245893 

http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=655293 

Jak správně poznamenal

Jak správně poznamenal autor,je Karel členem současné,extrémně nepopulární vlády.Ať už si ho každý vykresluje jak chce,nemůže nikdo popřít jednu skutečnost.Jako člen této vlády nese svůj díl odpovědnosti za vše,co tato vláda za dobu svého působení napáchala.Protože i on se aktivně účastnil zasedání vlády,i on hlasoval ve všech klíčových hlasováních s vládní většinou.

    Dovolím si přidat ještě

    Dovolím si přidat ještě jeden paradox  v případě "Karla" - bude-li  zvolen.

        Tzv. "první dáma Therese Schwarzenberg k nám bude promlouvat brilantní němčinou. 

   PS:      Nestačím se divit a je mi záhadou , kde se v českém národu najednou vzalo to sdílené a projevované staromilectví,  ta touha po přílišném konzervatismu, nebojím se říci šosáctví.  Starý pán má na tuto libůstku jistě nárok , o to více  je úsměvné, že k tomuto vrtochu starce inklinují  adolescenti přes  sociální sítě. Vzhledem k tomu, že to odporuje přirozenosti mládí, lze chápat jejich motiv  volit  Karla s čerokézem na hlavě  jako  recesí či zábavu. Nutně se také však ale vnucuje i jiný motiv, a to  příležitost , že za prezidentovaní starnoucího Karla bude Pražsky hrad opět rejdištěm vyznavačů všemožných  esoterických věd a pochybných rádců.

podívejte

Podívejte se na seznamy obcí, kde dostal Sch. nejvíce hlasů - jsou to pražská domková předměstí. Část lidí, která tam žije, si zkrátka potřebuje ve své zamidrákovanosti dokázat, že je jedna ruka s mýtickou "elitou" (za kterou pokládá kvůli "šlechtictví" Sch.). Také reformy, které TOP09 dělá tito lidé ze sobeckých důvodů vítají.

 

U adolescentů je to spíš kombinace nezkušenosti (a nebyli jsme lepší v jejich věku) a stále masivnější manipulace a vymývání mozků ve směru k primitivnímu, černobílému obrazu novějších dějin ze strany různých mediálních pišišvorů a také někdy naivních a nedoučených učitelů. Sch. reklama byla na ně zacílená, a byla masivní. Až část téhle generace zjistí, že skutečnost byla a je poněkud složitější, naštve se. Možná velmi.

Souhlas

Souhlas, i s Mirem II.. Ovšem uvědomme si, že altermativou Karla Schwarzenberga je Miloš Zeman. Jak popsat jeho voliče, kromě toho, že nejsou staromilci a šosáci...

Karel je pouze česko-rakouská verze knížete Potěmkina

    Pokusím se dát alespoň částečnou odpověď na Vámi položenou otázku. Dalo by se to odbýt tím, že  je to vše  ostatní mimo staromilectví a šosáctví, ale to by vyznělo arogantně a  neslušně.  

    Prostě volič Miloše Zemana už  nechce  žádné další  "Potěmkinovy  vesnice".

Tedy proč  volit  Miloše Zemana:

- je mladší nejen věkem, nepůsobí dojmem  senilního poplety, 

- je vůdčí typ osobnosti, asi  i velmi  obtížně manipulovatelny a zneužitelný,

- budí přirozený respekt a autoritu

- nekašíruje svoji  přirozenost a sociální empatii

- zastává levicovou orientaci  a sociálně spravedlivý stát, 

- je osobnost do nepohody, určitě i do řešení krizových stavů,

- ma brilantní verbální projev a věcnou argumentaci,

-  má ekonomické vzdělání,

To snad by mohlo stačit.

 

 

Místo mnoha vět jen

Pcheeeee.... Máte pravdu jen v posledním bodu. Tedy, že Zeman má ekonomické vzdělání. Vše ostatní je obráceně.

 

...

Obávám se, že ani s tím Zemanovým "ekonomickým vzděláním" to nebude žádná velká sláva. :-P

Karel jako maskot.

Největší výhoda a zároveň největší nevýhoda je to, že je brán občany jako maskot(politický unikát) s modrou krví.
Pokud by bylo na Karla nahlíženo jako na normálního politika nikdy by nemohl být volen do parlamentu , natož do úřadu prezidenta. Nedokáži nijak vyspecifikovat Karlův politický postoj. Snad jen politika selského rozumu, pokud někdo chápe co to je. Já tedy moc ne. Jeho vztah k EU podle mého názoru vychází ze vztahu k široké šlechtické rodině v Evropě.
Občan na Karla nahlíží jako na exota maskota s modrou krví. Více méně hlavním důvodem proč ho lidi berou je klientelistická , prokorupční politika, která se tu po desetiletí praktikuje.
On jako zajištěný feudál nutí lidi položit si otázku. Je on v politice kvůli tomu aby si nahrabal. No jednoduchou úvahou dojdou k závěru, že asi ne, protože už nahrabáno, podědíno má. A to občanům ČR stačí.
To si myslím, že je klíč proč občané ČR Karla berou i když byl v zelenejch , Top09, má Kalouska za krkem a je ve všech těch příšernejch vládách za posledních 7 let. 
Prostě extrémní koroze stranické politiky v ČR nominuje lidi jako Karl automaticky do přízně voličů  jednotuchým konstatováním "proč on by kradl nebo korumpoval".
To je na politika podle mého názoru málo. A na prezidenta taky tak. To , že se jako filantrop choval k odpůrcům režimu, je sice +, ale s jeho zázemím to zas takovej výkon nebyl.
Podle mne je to celé takové pošahané a vnímání hodnot občanů stále silně pokřivené i když třeba né už 40 lety komunismu, tak určitě 23 lety postkomunismu.
Ale co, prostě ČR je ve stavu v jakém je. A když může nynější prezident argumentovat u amnestie tím, že amnestoval 6300 vězňů aby jich tam mohlo 6200 nastoupit, může i maskot s modrou krví kandidovat na prezidenta. Je to vlastně jedno :-).

Vnímání Karla Schwarzenberga

Vnímání Karla Schwarzenberga velkou částí české populace by se dalo nazvat disociačním myšlením. Dotyční jakoby vnímají jen malou část reality ohledně jeho osoby a neuvědomují si vůbec souvislosti. Jeho mediální hvězda je zjevným produktem velké snahy některých vlivných kruhů - hlavně těch okolo TOP09, která ale dopadá na úrodnou půdu bezbřehé lidské naivity, téměř slabomyslného idealismu a hlavně snobismu. Neuvědomovat si jeho propojení s touto stranou je opravdu smutnou vizitkou mimořádné zaslepenosti. Tím samozřejmě neříkám, že některým lidem nemůže vyhovovat právě toto spojení. Ten, komu vyhovuje politika TOP09, a jistě takových lidí není málo, jej bude volit a jedná racionálně. Pochybuji však, že takových lidí jsou u nás statisíce, ne-li miliony.  Ten, komu pak současná koaliční politika nevyhovuje, ale přesto jej bude s nadšením volit, je hlupák. Volí proti sobě. Zatím to vypadá, že takových hlupáků je zde v tomto státě více, než je zdrávo. Bohužel jeho protivník má zase pár pěkných kostlivců ve skříni. Takže pro mnoho lidí to bude spíše volba mezi větším a menším zlem.

ano

Velmi stručně a výstižně řečeno. Motiv snobismu a kolektivismu je nutné podtrhnout. V určitém milieu - už před prvním kolem - se řečením čehokoli proti Sch. okamžitě vystavujete všeobecnému opovržení, bezmála útokům a ostrakizaci (osobní zkušenost!).

Před druhým kolem to platí totálně. Dělá to místy dojem náznaků nového fašismu - "slušní lidé volí jedině Sch.", a kdo ne, je zrůda. Chcete-li se vyobcovat snadno a rychle, zkuste si říci cokoli znevažující velkého spasitele Karla. Nečekal bych, že se lze dožít něčeho takového...

 

Skutečná demokracie a svoboda to v téhle zemi ještě asi bude mít těžké.

 

 

 

Karel

K paradoxu oslovovani knizete jmenem. Myslim, ze jako "Karla" ho lide mezi sebou oznacuji predevsim proto, ze je to rychlejsi a znacne jednodussi, nez pokazde rikat "Švarcnberk", kterouzto vyslovnosti si ani nejsem jisty. Minimalne ja ho vzdy z techto duvodu oznacuju jako Karla nebo knizete, at uz mluvim nebo pisu.

"Karel"

Bezvadný článek, a také vyjádření  ke "Karlovi" v této diskusi  pana Schneidera.

Já zatím od včerejšího dne se snažím pochopit, co vede lidi, kteří nadávají na tuto vládu, kde je členem i "Karel", že ho v takové míře volili. Navíc strana TOP09 ve svém volebním programu ,a ve svých názorech, je ještě pravicovější než celá slavná ODS.  Lidem vadí Kalousek, který je pupeční šňůrou přivázán ke "Karlovi" a lidé jej volí. Z mého osobního pohledu, promítnu-li si zpětně působení "Karla" na naší politické scéně, musím říci, že  u něho nemám představu  jak se jako prezident  bude chovat .  Ze Zemana taky nejsem zrovna odvařená, ale jaksi mi vadí míň.

Kratke, vystizne.

  Ted uz ho jen zvolit!.  Tzv. levi@pravi.cz  se budou vzajemne "likvidovat" dal (ma dati - dal, jedeme v tom spolu) a i pres klausovskou amnestii se snad osoby verejne cinne (i v minulosti!) neprestanou spravedlnosti obavat uz uplne...  

kdo z nich umí českou hymnu?

Manželství a děti

Jeho manželkou je Therese Schwarzenberg (* 17. února 1940), pocházející z rakouského hraběcího rodu von Hardegg, s níž se oženil v roce 1967, rozvedl v roce 1988 a znovu oženil v roce 2008.[5] Therese Schwarzenberg porodila v době manželství tři děti: Jana Nepomuka (* 1967), Annu Karolínu (* 1968, provd. Morgan) a Karla Filipa (* 1979), který byl ale dohodou z roku 1987 (úředně zaevidovanou roku 1988) adoptován rakouským politikem a průmyslníkem Thomasem Prinzhornem, jeho biologickým otcem, a od roku 1990 začal užívat příjmení „Prinzhorn“

Co má tenhle kandidát společného s Českou republikou?

Klidně si volte třeba

Pepka Vyskoče, ten českou hymnu umí.

Opravdu je podle Vás tohlencto dostatečným kvalifikačním předpokladem pro výkon hlavy českého státu? Bože!!!

Nejspíš patříte ke skupině,

Nejspíš patříte ke skupině, které nevadí, zda se tahle země jmenuje Česká republika, nebo Böhmen und Mähren. Pro výkon funkce prezidenta jsou  podmínky nutné a dostačující. Autentickou příslušnost rodiny k české komunitě považuji za jednu z nutných podmínek. Jinak se jedná o účelové zneužití českého občanství k nejasným cílům. Pokud Josef Vyskoč bude splňovat  všechny podmínky pro výkon prezidenta, má můj hlas, Karel Schwarzenberg tyto podmínky zdaleka nesplňuje.

Böhmen und Mähren

Raději Böhmen und Mähren nežli Чешская республика pod křídly Zemana .....

Hlouposti

Nezlobte te, ale píšete tady velké hlouposti. Doporučil bych vám diskusi na Blesku nebo novinách podobných kvalit spíše než zamořovat diskusi zde.

Opravte mne. Rusové od nás

Opravte mne. Rusové od nás nikdy nepožadovali vzdát se vlastního jazyka. To se o Němcích říci nedá. Už jste upadl ale hodně na kolena a ještě si v tom libujete.

No, minimálně to ukazuje

No, minimálně to ukazuje vztah k zemi, která mu je dobrá hlavně na to, aby ji pumpnul o pěkných pár miliard z minimálně dost sporných restitucí.

Ale jakýpak paradox

vždyť k urnám jdou pravnuci, vnuci a děti těch, kdo prováděli pozemkovou reformu (Masaryk), znárodnění (Beneš), Únor 1948 (Gottwald), normalizaci (Husák), plyšák (...), privatizaci (...), EUROtunel (...)

http://www.csfd.cz/film/6661-konec-starych-casu/ 

Karel

je prostě "mimoň". Je hadovitější něž hadovitý lidovec Kalousek. Opravdu nevím, jestli je lepší politik drsný, na němž se splašky drží, nebo politik splachovací, z něhož splašky sjedou.

Něco ale není v pořádku, to ty "paradoxy" (umně diplomatické slovo!) indikují zcela jednoznačně. Mimochodem, jaké jsou ty Karlovy srozumitelné postoje? Nějak si ne a nevzpomenout ... to u Zemana si zase vzpomenu až příliš ... safra, co je horší?

Karel je přímý, na nic si nehraje,

před nikým a před ničím si nebere servítky. A nic neskrývá a skrývat nemusí.

Příklad Karlova srozumitelného postoje? Když hned v začátku označil spojence z VV ve slibně se rozbíhající koaliční vládě otevřeně a veřejně za "paka".

Vaše argumenty nekupuju - konec konců jste taky žádné neuvedl - jen plivl jedovatou zemanovskou slinu.

Mýlíte se,

a opomíjíte argumenty, v článku uvedené, na něž jsem navázel. A je jich dost.

*Případ Karlova srozumitelného postoje v kauze Čunek?

*Jaký je jeho srozumitelný postoj vůči amnestii? Je za ni odpovědný nebo ne? Je členem vlády nebo ne? Platí Ústava nebo ne? 

*Jaký je Karlův srozumitelný koherentní postoj vůči právu na sebeurčení (Kosovo, Palestina)?

*Jaký je Karlův srozumitelný postoj vůči korupci, konkrétně ke zrušení finanční policie, k prokazování původu příjmů?

Díky předem za případné argumenty.

p.s. Za "paka"označuje leckdo leckoho. Kvůli tomu nemusel chodit do vlády.

argumenty

1. Čunek nebyl shledán viným, na což se vázala Schwarzenbergova rezignace

2. Je za ní odpovědný svou účastí ve vládě, ne účastí na její přípravě a schválení. Dokonce o ní ani nevěděl, narozdíl od Nečase a Blažka.

3. Kosovo - uznal (nikde neřekl že souhlasil), protože splňovalo mezinárodní podmínky pro uznání státu. Palestina - neuznal (i když říká, že právo na svůj stát Palestinci mají), protože Palestina jako samosprávný stát není reálnou alternativou. narozdíl od mnoha aktivistických postojů ostatních i světových politiků v téhle otázce, se Scharzenberg drží reality.

4. Chce se zasadit o revizi ústavy, ke konkrétním věcem jsem ho neslyšel se vyjadřovat, i když vlastně o prokazování příjmů mluvil v některé debatě tak, že proti tomu rozhodně nic nemá a sám to již dlouhodobě provádí.

 

To že je označil za paka hned, byla jasná známka toho, že má přehled a vidí věci reálně a pravdivě. To je pro mě jasný argument pro Karla (psát pořád Schwarzenberg je fakt zdlouhavé).

Vyjádřím se jenom k comu, co mě pálí nejvíc.

Uznáním Kosova Schlafenberg hájil zájmy někoho úplně jiného, než občanů ČR. Tato loupež historického srbského území byla provedena při pošlapání veškerého mezinárodního práva, svévolnou vojenskou agresí USA a Kosovo rozhodně žádné "mezinárodní podmínky pro uznání státu" nesplňuje. Je to loutkový mafiánský stát plně závislý na zahraniční pomoci. Vyhlášení nezávislosti bylo svévolné a její uznání odporuje platné rezoluci Rady bezpečnosti č. 1244, která garantovala územní celistvost Srbska.

Je to takový Mnichov po česku. Horší, protože mu předcházelo vraždění občanů nezávislého státu, člena OSN, bez jakéhokoli obecně uznávaného mandátu agresora.

Navíc podotýkám, že Slovensko dodnes Kosovo neuznalo, pokud vím, takže to určitě udělat nemusel. 

Podávat si ruku se zločincem a teroristou Thacim taktéž jistě nemusel

http://www.mzv.cz/public/75/5a/5a/670699_571743__24._6._2011___ZKM_1__.jpg

Dobrý den, mluvíte z celého

Dobrý den,

mluvíte z celého mého srdce. Při této příležitosti se "Karel" ukázal ve své nahotě. Bohužel či bohudík.

 

Bohužel

To se nedá vysvětlit jen "nahotou". Ten člověk to udělal jednoznačně v zájmu někoho jiného, jednoznačně proti zájmů Česka a jeho občanů. Nebyla to žádná náhoda ani omyl. A mě to opravdu bolí. Podobně, jako když jeho chlebodárce Havel schválil humanitární bombardování Srbska. To byl stejný zločin a velezrada. 

Ja se te apozeozy K.S.

Ja se te apozeozy K.S. neucastnim, ale presto mi hadovity nepripada (pokud spravne rozumim tomu vyznamu). Ceska verejnost si ho skutecne paradoxne idealizuje, ale k tomu, aby se mi jevil hadovite, by musel napr. intrikarit ve vlade, jednat pomstychtive a pouzivat manipulativni argumentaci. Nic z toho podle mne nedela. Iluze aristokratickeho slechtice je urcite uzitecnym nastrojem nejakeho hada, ale K.S. si to asi ani neuvedomuje. To nicmene nijak nevylepsuje nase moznosti ve 2. kole...

Hadovitý je člověk, který se vykrucuje.

Je například členem vlády. Podle článku 63/4 ústavy odpovídá vláda za rozhodnutí prezidenta republiky, které vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády. Vláda přitom podle článku 76 ústavy rozhoduje ve sboru. Odpovědná je tedy celá vláda a každý jeden její člen. Schwarzenberg se z toho snaží in puncto amnestie vyklouznout. Toto není intrikaření, pomstychtivost, ani manipulativnost. To je prostě zbabělý útěk před odpovědností. Výhody by chtěl, důsledky nikoliv. 

Podobně to bylo s tím Čunkem. Svým najatým "detektivům" předat jakýsi spis o Čunkovi, o němž samotní detektivové zjistili, že není kompletní. To, co měli, analyzovali, a - překvapivě? - nic zlého proti Čunkovi nenašli. O to se pak Karel opřel a popřel své rozhodnutí "buď já, nebo Čunek", a ve vládě zůstali oba. Kromě drobné intriky s vykuchaným spisem v rámci lehce manipulativní argumentace lze celý jeho postoj charakterizovat jako hadovitý únik před důsledky svého původního (doslova velkohubého) prohlášení.

Stačí takto?

ale neblázněte

Za amnestii je de iure odpovědná vláda, jenže fakticky ji Nečas podepsal, aniž by se o tom s vládou bavil, takže se žádné "rozhodování ve sboru" nekonalo. Samozřejmě, mohl by zpětně prásknout do stolu a prohlásit, že nebude ve vládě, která je zodpovědná za Klausovo šílené rozhodnutí (a je možné, že by mu to presidentské volbě pomohlo), rozhodně ale neměl žádnou možnost tomu zabránit.  To opravdu věcně padá čistě na hlavu Nečase a Blažka.

S Čunkem si to pamatuju tak, že detektivové prostě nic nenašli - jak se ostatně čím dál víc ukazuje, ani nebylo co najít...

Neblázníme.

Právě že je vláda odpovědná ve sboru. To je ústava. A Karel je o své vůli ve vládě, která neuznává a nedodržuje ústavu - skutečně dobrá kvalifikace na prezidenta! Ústava neřeší deviantní vztahy ve vládě.

Ještě jinak: jiné, než rozhodování ve sboru, se podle ústavy konat ani nemůže. Podívejte se prosím na ten článek 76. To prostě ani není věc odlišné interpretace, jde o téměř holou větu.

Nemluvíme o tom, jestli měl nebo neměl možnost něčemu zabránit (mimochodem, podle ústavy tu možnost měl, a o své vůli se nechal o toto právo připravit a ani zpětně to nereklamoval, čili mlčky připouští porušování ústavy na samé špičce exekutivy, což věru není dobrá kvalifikace na prezidenta). Řeč je o odpovědnosti vlády za prezidentovo rozhodnutí. Tím, že nerezignoval, tu odpovědnost přijímá, a může se vykrucovat jak chce.

Lituji, ale čunkiádu si pamatujete opravdu mlhavě: proto jsem psal, jak to bylo. (Například LN z 18.7.2008 uvádějí, že detektivové neměli k dispozici asi 800 stran dokumentů, bez nichž těžko mohli vyslovit podložený soud.)

Vaše poznámka, že se cosi ukazuje čím dál více, je chybná. Čím dál více se ukazuje, že bylo co šetřit - a Čunkovo praní peněz (tři zhruba miliónové úložky, z toho jedna na občanský průkaz, Čunkem nahlášený jako ztracený, avšak nalézající se stále v jeho držení) se nešetřilo vůbec. To, že proti Čunkovi stál Kalousek, neznamená pro něj žádnou polehčující okolnost. A vice versa.

No, ze bych si takhle

No, ze bych si takhle predstavoval hadovitost rici nemuzu, ale moralnim velikanem urcite neni.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah