Kandidátkou ODS na post šéfky NKÚ je poslankyně Horníková

Nominace Zdeňky Horníkové do čela NKÚ není překvapením. Koalice však ještě o společném kandidátovi nejednala.

Politika
Kateřina Menzelová | 17.05.2012

Grémium ODS schválilo jako kandidátku na post prezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) poslankyni Zdeňku Horníkovou. Informaci ČESKÉ POZICE potvrdili dva poslanci ODS. „Mohu potvrdit, že jsem byla oslovena a že je tato kandidatura ve hře, ale ve vyjednávacím týmu nejsem a stav jednání neznám,“ uvedla pro ČESKOU POZICI Horníková. Jméno Zdeňky Horníkové se objevilo mezi adepty hned poté, co prezidentské křeslo musel koncem února opustit František Dohnal.

Zdeňka Horníková, šéfka hradecké krajské ODS, je místopředsedkyní sněmovního kontrolního výboru. Nahradila Jaroslava Škárku ve vedení skupiny, která má prověřit hospodaření NKÚ.

Šéfa NKÚ jmenuje prezident republiky na návrh Poslanecké sněmovny. Hlasuje se v tajné volbě jednokolově a vítěz musí získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců. Nejbližší schůze Poslanecké sněmovny začíná 5. června. Je ale otázkou, zda bude volba šéfa NKÚ zařazena již na červnovou schůzi sněmovny. Koalice se zatím na jednom jméně nedohodla. „Jednání zatím není naplánováno. Byla bych ráda, abychom jednali o širší škále kandidátů,“ říká vicepremiérka Karolína Peake s tím, že poslankyně Horníkové si váží.

„ODS slíbila, že nejdříve proběhnou diskuse o novém prezidentovi NKÚ v rámci koalice a teprve poté se bude jednat na vládě. Věřím, že slib stále platí. Chtěl bych, aby se na hledání šéfa NKÚ podílela i opozice,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09.       

Kolegové ze sněmovny se o Horníkové vyjadřují kladně. Jako prezidentka NKÚ, pokud bude zvolena, by však rozhodně neměla lehkou pozici. Bude se muset nejprve seznámit s chodem úřadu, postarat se o jeho stabilizaci, vyřešit otázku stěhování, protože příští rok vyprší současný nájem v budově Tokovo, a v neposlední řadě obnovit důvěryhodnost NKÚ.  

Zobrazit diskusi
Reakcí:4

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Sirsi souvislosti

Pro vsechny doporucuji nasledujici odkaz:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/michal-skop.php?itemid=16440

ODSka instaluje sve lidi do vedeni techto kontrolnich organu. Pro vliv na policii si dokonce vymysleli novou instituci.

Docela zajimave je, ze to prislo vse ted.

Obcanske iniciativy zadaji prosetreni veci ohledne Janouska, Bema. NKU zacina splapat do kseftu typu Lesy CR a nahle z cista jasna se objevi kauza RATH. Je dobre, ze zavrou aspon malou rybku ale chteji odpoutat pozornost od vetsich ryb.

Je velka skoda, ze sem informace k osobe pani Hornikove musim davat ja z odkazu. Cekal bych trochu vic nez jen konstatovani, ze nejaka zenska nekam pujde. Jde o nasi spolecnost a nase zajmy, kazdy ma pravo vedet o koho jde.

Překlad

Překlad do češtiny - matrix se snaží instalovat své koně, zde například zástupkyni sekce vodních tunelářů.

přesně

 poté co mafie sejmula Dohnala, už jen dokončuje nepřátelské převzetí.

Chichi,

jakože Dohnal byl ten hodnej, jo? Po ránu pobavilo :-)

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah