Jaká je přiměřená cena za „nevinnost“

Konec politické kariéry se zdá být zákonitým vyústěním afér podobných té Bémově. Ale je to dost?

Politika
Pavel Pokorný | 28.03.2012

Je až komické, jak jsou všichni ti politikové stejní. Respektive nevinní, konali v dobrém úmyslu, nebo o ničem nevěděli, ba neměli ani nejmenší tušení. A budou bojovat za svoji očistu třeba do skonání věků, pokud možno s poslaneckou imunitou v zádech. Přitom by stačilo pouze říci: Ano, pochybil jsem. Odporoučet se z veřejného života a pak se teprve pustit do očisty jména.

Tím nenarážíme jen na Pavla Béma, který pozastavil své členství v ODS. Veřejnost i soukmenovci z oblastní buňky ODS v Praze-Bubenči jistě budou plakat s panem exprimátorem, že se dokázal vzdát něčeho, pro co tak dlouho bilo jeho horolezecké srdíčko: členství v matičce straně, kterou dovedl k rekordním vítězstvím v Praze. Poslanecký mandát předem skládat nebude, protože prý není uličník, ale bojovník. Nu, také si může říkat hrobař (a není v ODS zdaleka sám), jestli jeho chrabrý boj za nevinu potrvá dostatečně dlouho.

Pojďme k jinému hrobařovi nejvyšších politických aspirací, především těch vlastních, což jej od Béma poněkud odlišuje

Ale pojďme k jinému hrobařovi nejvyšších politických aspirací, především těch vlastních, což jej od Béma poněkud odlišuje, francouzskému donchuánovi Dominiqueovi Strauss-Kahnovi. Bývalého socialistického favorita, který měl podle původních předpokladů za pár dní rozdrtit v prezidentských volbách Nicolase Sarkozyho, dohánějí již řadu měsíců jeho sexuální eskapády. Zatím poslední vývoj v kauze s luxusními prostitutkami, do níž má být ve Francii zapleten, hovoří o jeho předběžném obvinění z napomáhání kuplířství.

Samozřejmě je nevinný, jak zdůrazňuje jeden ze suity právníků bývalého politika Richard Malka: „Dominique Strauss-Kahn co nejdůrazněji prohlašuje, že není vinen a že nikdy ani v nejmenším nevěděl o tom, že by ženy, s nimiž se setkal, mohly být prostitutky.“ Čemuž lze věřit asi jako tvrzení, že Bém netušil, že Janoušek nehraje čistou... Naděje na morální očistu je v Kahnově případě, podobně jako v Bémově, mizivá. Ale i on jistě bude bojovat a dodejme – jako soukromá osoba. Šlechtí ho, že za své peníze, nebo spíše manželčiny, protože známá novinářka a bohatá dědička Anne Sinclairová ho z nějakých záhadných důvodů stále podporuje.

A pak tu máme Davida Camerona, zatím asi „nejvíce nevinného“, což není myšleno ironicky, z této trojky. Britského premiéra dostihla aféra s podivným financováním jeho Konzervativní strany. Podle tamních médií Cameron večeřel se sponzory, kteří za takové privilegium měli toryům zaplatit tučný bakšiš, v soukromém bytě na Downing Street nebo ve venkovském sídle britských premiérů v Chequers. Při hostinách se měly domlouvat další prebendy.

Pokladník strany už byl kvůli tomu odejit a předseda vlády jakékoli pochybení, jak jinak, odmítá: „Žádná ze zmiňovaných večeří nebyla dárcovská ani placená z peněz daňových poplatníků. Většinu z účastníků setkání znám již řadu let.“ V britském případě demise premiéra či pád konzervativní vlády zřejmě zatím nehrozí, ale aktérům také na popularitě nepřidá.

Máme tu tři rozdílné politiky, tři různé případy ve třech zemích, které se považují za civilizované. Máme tři pány, jednoho upovídaného, druhého náruživého a třetího privilegovaného, co se rád stýká s jinými prominenty. Ale všichni jako jeden muž tvrdí, že jsou nevinní. Pesimismus nasbíraný nejen v posledních dnech nám velí domnívat se, že to i nějaký (nezávislý) orgán potvrdí. Nebo se to v českém případě ani do tak vzdálené fáze nedostane.

Jaká je přiměřená cena za takovou nevinnost? Je to – v prvních dvou případech – definitivní konec politické kariéry a u Camerona ztížení pozice pro obhajobu mandátu, která ho čeká nejpozději za tři roky? Zdá se vám to málo? 

Zobrazit diskusi
Reakcí:5

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Přiměřená cena?

Je tomu už přes deset let, co byl v tisku obviněn z porušení daňových předpisů tehdejší ministr obrany Portugalska António Vitorino. Koupil nemovitost a nezaplatil prý celou daň. Pan Vitorino se bez rozčilování okamžitě vzdal místa ve vládě a prohlásil, že se do politiky nevrátí, dokud nebude jeho pověst očištěna. Zmizel v sekretariátu své strany a předal celou kauzu orgánům, které jsou k tomu povolány. Výsledek:  asi po půlročním šetření se ukázalo, že koupil polorozpadlý statek na jihu Portugalska a že měl daňový PŘEPLATEK. Vrátil se do politiky a nedlouho poté se stal asi nejúspěšnějším portugalským eurokomisařem. Takhle podle mne jedná chlap, který se nemá čeho bát.

Hezký den!

Zřejmě mu zůstaly nějaké ideály,

z doby, kdy ještě měl dlouhé vlasy.

Každopádně by to bylo na článek. Jednoznačně frajer!

Díky.

Bůh

Bůh není.......... :-( a pokud ano, má všude jinde tolik práce, že k nám se jen tak nepodívá.

Zdá se nám to málo ?? Dobrá otázka...

 Máme v Čechách jeden krásný příklad človíčka, který v době, kdy tu ještě téměř nikdo netušil, co je to "insider trading" on už na tomtéž bohatnul. Moderní, až progresívní týpek, dalo by se říct. Ano, ale nepřipadá mi dost košer, aby člověk, který vytahal z nás všech peníze a pak se nám vysmál, se tu producíroval jako vzor selfmademana, trousil své postřehy z high society a příležitostně fackoval ostatní ničemy - dle svého výběru, of course.

Nuže, pokud by Pája Bém měl následovat nechutného Mackova příkladu  a za dva roky na mě vykukovat z obálek lifestylových magazínů a popisovat jak si užívá peněz (z prodeje Natlandu či jiné své prebendy), bude mě to asi dost srát. Pohříchu je tento scénář vysoce pravděpodobný.

Horší scénář je pohříchu pravděpodobnější.

Sváťa Karásek kdysi předělával konce pohádek na špatné, aby lépe děti připravil do života ... no, nevydrželo mu to dlouho, ale vzpomínka to je příhodná.

Co se týče týpků, kteří již nejsou v politice, takže je nemůžeme potrestat překroužkováním, jsou tu pak ještě další způsoby, použitelné denně. Hlasování v trafice: ti, kteří si potrpí na lifestyle magazíny, mohou vydavateli svým nezájmem sdělit, že publikováním toho či onoho profláklého xichtu na obálce si nepomohl, ale přesně naopak.

Totéž společensky: high society by se asi časem mohla pozvolna profilovat tak, že se z ní vydělí "hájsosájety", jíž sláma čouhá z bot, s níž prostě nebude módní ani chic ani cool se stýkat, ani je zvát, ani je považovat za ozdobu společenských akcí.

Jedinou možnost vidím v urputné každodenní důsledné ostrakizaci morálního póvlu.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah