Jak piráti přišli o panictví

Při setkání s bývalým Topolánkovým mužem okusili lídři České pirátské strany politickou realitu.

Politika
Petr Matějček | 01.06.2012
Zleva místopředseda pirátů Mikuláš Ferjenčík, podnikatel Jaroslav Veverka a pirátský předseda Ivan Bartoš.

Na fóru pirátské strany, v části přístupné pouze zaregistrovaným příznivcům, se tento týden objevilo nezvyklé téma. Mezi diskusemi o šmírovacím zákonu a o pokusu Googlu cenzurovat internet, tedy pirátským denním chlebem, nešlo přehlédnout bod nazvaný „Informativní schůzka s průmyslníky holdingu Noen“. Čtenáře, kteří by se snad mohli domnívat, že by se piráti vedle boje za svobodu kyberprostoru pustili také do kšeftování s těžebním zařízením pro povrchové dobývání, můžeme předem uklidnit. Pirátům bylo pouze naservírováno degustační menu reálné české politiky.

Ale pěkně od začátku. „Zhruba před měsícem mě neformálně oslovil jeden člověk z holdingu firem Noen, což jsou mimo jiné těžaři, ale i vlastníci HC Piráti – Chomutov. Dnes odpoledne s nimi máme schůzku v sídle firmy,“ informoval čtenáře fóra předseda České pirátské strany Ivan Bartoš a přislíbil, že v duchu maximální transparentnosti bude o výsledcích jednání později informovat.

K setkání mezi zástupci pirátské strany Ivanem Bartošem, Martinem Brožem a Mikulášem Ferjenčíkem a šéfem projekční společnosti Noen Jaroslavem Veverkou a jeho lidmi došlo dle informací zveřejněných na pirátském webu v pondělí 28. května v sídle Noenu na Václavském náměstí. Nutno podotknout, že Veverka není pouze předsedou představenstva Noenu. V minulosti byl údajně také neformálním lídrem takzvané Topolánkovy pětky, kterou doplňovali lobbista Marek Dalík, právník Karel Muzikář, ekonom Karel Kříž a někdejší šéf vojenské rozvědky Andor Šándor, který byl rovněž členem představenstva Noenu.

Jak piráti přicházejí o iluze

Piráti: Seděla s námi skupina lidí, kteří jsou prostě zvyklí mít díky svým známostem a penězům reálný vliv na politiku této země.

Jak podnikatelsko-politické soaré probíhalo, Bartoš následně detailně popsal na pirátských stránkách: „Mezi litry šampaňského Moët a nepřeberným množstvím Jamesona (údajně typického pití pro dolaře) jsme vedli dosti nezávaznou konverzaci. Seděla s námi skupina lidí, kteří jsou prostě zvyklí mít díky svým známostem a penězům reálný vliv na politiku této země. Dokáží zvednout politika i ho potopit. Řešili jsme i možný sponzoring. Sponzoring takového typu je však pro nás nepřípustný. Ta diverzita je patrná, oni dělají byznys, my děláme politiku.“

Byla důvodem setkání rostoucí popularita mladé strany, kterou by někdo mohl chtít využít ve svůj prospěch, jak by se na první pohled mohlo zdát? Podle Jaroslava Veverky nikoli, o politiku vlastně nešlo vůbec. „Jejich politické názory mě nezajímaly. Jsem vlastníkem hokejového klubu Piráti Chomutov, a tak jsem chtěl vědět, co máme společného. Zajímalo mě, co ti kluci dělají a jak se mají. Nemělo to vůbec žádný politický podtext. Nakonec jsem ale zjistil, že jediným společným jmenovatelem je název,“ řekl v telefonátu s ČESKOU POZICÍ Veverka, který politickou budoucnost pirátů nevidí dvakrát růžově. „Je to taková parta hodných kluků, není to politická strana. Nemají politický potenciál. Jsou to prostě kluci, které to baví a jejichž jediným heslem je transparentnost. Jenže s tou si nevystačíte, když chcete řídit zemi.“ Přitom piráti píší, že během setkání jim Veverka předpověděl potenciál získat až patnáct procent hlasů.

Veverka o Topolánkovi a politice

Místopředseda pirátů Mikuláš Ferjenčík, si naopak ve fóru na pirátských stránkách postěžoval, že se v sídle Noenu o Pirátech Chomutov téměř vůbec nehovořilo. Spíš o tom, že lidé kolem společnosti Noen zvažují vstup do politiky. Jisté předpoklady by tady byly. Jaroslav Veverka se prý mimo jiné chlubil i tím, že z Mirka Topolánka osobně udělal premiéra, že ví, kdo financuje Paroubkovu stranu (Roman Janoušek) a že Janoušek prý dal 200 milionů korun na kampaň Vítu Bártovi, jenž utratil jen sto a zbytek si nechal.

Jaroslav Veverka se prý mimo jiné chlubil i tím, že z Mirka Topolánka osobně udělal premiéraTato tvrzení však Veverka popírá: „Já bych hrozně rád, kdyby se politika změnila, ale nerad bych do ní vstupoval. Chtěl bych, aby se tady objevila strana, která by neměla potřebu nic krást. Z pana Topolánka jsem premiéra udělat nemohl, protože z pana Topolánka mohla udělat premiéra jen ta strana, ve které je. To jsou takové hlouposti. Jen jsem říkal, že jsem se s panem Topolánkem znal ještě předtím, než byl premiérem, a náš vztah pokračoval i poté, co se funkce premiéra ujal,“ zdůraznil Veverka.

Že by v budoucnosti mohlo dojít k dalšímu podobnému setkání, považuje předseda pirátů Ivan Bartoš za vysoce nepravděpodobné. Dle něj nejsou politika a byznys přirozenými partnery, jak se nám v této post-demokracii může občas zdát. „V politické rovině sice dokážeme spolupracovat s každým, kdo má transparentní přístup a cíl, který je totožný s naším programem. Nechceme se však stát součástí her, které mezi sebou hrají jednotlivé průmyslové lobby. Pánové z Noenu na nás nepůsobili dojmem, že by chtěli podpořit konkrétní projekt na otevření státu, spíš mapovali terén,“ napsal v e-mailu ČESKÉ POZICI Bartoš.

Nakonec se tak trochu zdá, že líčení pirátů připomíná výpověď nezletilé dívky, jež musela nedobrovolně strávit víkend na nákladní lodi ukotvené v oděském přístavu. „Nelíbil se mi vůbec styl, kdy se nás pokoušeli opít, myslím, že se jim to nepovedlo. Lákali nás na další schůzku, ale já jsem zásadně proti,“ konstatuje Ferjenčík. „Já jsem ztratil veškeré iluze. Byl jsem včera v jistém směru prakticky odpaněn,“ píše Bartoš. Humor piráty přesto nepřešel. Příští setkání tohoto typu se prý pokusí streamovat. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:11

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Registr lobbistickych kontaktu

Dobry den,

 

jakozto clen piratske strany mam radost, ze si novinari vsimaji nasi transparentnosti i v tomhle ohledu.

 

Protoze si myslime, ze v budoucnosti muze byt "lobbismus" jeste vetsi problem, navrhujeme vnitrostranicky predpis na registr lobistickych kontaktu pro dalsi kontrolu. Vice informaci tady na foru

 

https://forum.pirati.cz/viewtopic.php?f=350&t=11838

A jeste bych ujasnil neco, co

A jeste bych ujasnil neco, co pise autor clanku.

 

Ve clanku je napsano, ze cast fora je pristupna "pouze registrovanym priznivcum" - ano, to je pravda, ale registrace priznivce je zalezitost na nekolik kliknuti.

znalosti

Zajímavá úvaha , nad tím , že věřícímu člověku můžete nabídnout pozici v církvi  a tím ho zkorumpovat. Dle mě , člověk který se nechá zkorumpovat v církvi se nechá zkorumpovat všude . Jinak na piráty jsem zvědavej . Myslim  ale , že mají v evropě slušnou tradici . Bylo by fajn kdyby se jim totéž podařilo i u nás . Tedy dostat se do parlamentu a procavat podobně jako jinde v evropě.

Kmotři...

Tak kluci čichli ke kmotrovskému podhoubí a kmotři doufám pochopili, že tady jim pšenka nepokvete.

Realita

Obávám se, že každý je ze své podstaty lidství zkorumpovatelný. Otázkou je jen cena. Něčí je tak vysoká, že ji nikdo nezaplatí. Nic víc, nic miň...

Zkorumpovatelný je každý...

.. ale ne každý se snaží změnit politický systém tak, aby korumpovat už nebylo taxnadné.

A vo tom to je. Proto Pirátům patří budoucnost.

Podstata lidství...

Vím, že to jinak orientovanému člověku bude znít jako hippie-kecy, nebo povídačky staré babičky :-)... ale existují lidé, pro které tenhle svět s jeho bohatstvím není to první a poslední. Nemluvím o těch, kteří se tak snaží vypadat, protože je pro ně 'víra' a 'duchovno' zaměstnání nebo image. Mluvím o těch, pro které je existence po životě + vztah s Bohem realita, stejně jako pro Vás kupříkladu 'moc peněz'. A takové lidi nepodplatíte ničím, protože prostě z 'podstaty lidství' tím, po čem oni touží, nedisponujete :-)

Souhlasím

Asi jediné, čím mě můžou uplatit je slušná, funkční, transparentní a přemýšlející společnost. Jinak nemají nic co bych chtěl...

Re: Podstata lidství...

Já bych jen podotknul, že člověk může být morální a jednat dle vlastních etických principů, a nepotřebuje k tomu žádný vztah s Bohem.

Není to jedno?

S bohem nebo Bohem, není to právě jedno? :)

Člověku pro něhož je důležitý

Člověku pro něhož je důležitý vztah s bohem, můžete nabídnou pozici v církvi jeho služebníků, s tím, že taková pozice jeho vztah s bohem prohloubí a služba  komunitě posílí jeho vůli i směřování k vyšším metám ...A právě jste ho úspěšně zkoprumpoval a podřídil hierarchii .

A platí to i pro církve neformální. Charles Manson vlastním charismatem úspěšně zkorumpoval zastánce spirituálních hodnot natolik, že se v jeho jménu  dopustili tuším pěti vražd ...

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah