Jáchym Topol – foglarovec, kotlíkář a lesní duch kandiduje do Senátu

Rozhovor s českým spisovatelem a publicistou o důvodech jeho vstupu do politiky. Stal se totiž kandidátem na senátora za Stranu zelených.

Politika
Jan Brabec | 02.07.2012
Dle spisovatele Jáchyma Topola všichni vězíme v politice, ať chceme, či nechceme, a tudíž to, že dostihla právě jeho, není až natolik unikátní.

Do podzimních senátních voleb sice ještě zbývá zhruba pět měsíců, ale politické strany se už nyní snaží nalákat voliče a trumfovat zajímavými kandidáty. Na kandidátkách Strany zelených se vedle politologa Ivana Gabala či bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové objevilo i další pozoruhodné jméno. Kandidátem na senátora za zelené se nedávno stal i novinář, spisovatel a bývalý disident Jáchym Topol.

„Na zelených mě přitahuje právě to donkichotství. Jsou v jistém smyslu něco jako současný underground, přesně to, co je mi blízké. Navíc se mi líbí jistý styl, který u nikoho jiného nevidím – smysl pro happening a legraci. Líbí se mi, že jsou tam 20letí dredaři na koloběžkách i vážní 60letí profesoři. Nakonec je přece všechno ještě před námi a myslím, že jejich program je dobrý a úplně přirozený. Že jadernou elektřinu či nějaké drancování země už spousta lidí nechce,“ říká v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ o svém vstupu do politiky Jáchym Topol.

ČESKÁ POZICE: Proč jste se coby spisovatel a intelektuál rozhodl vstoupit do politiky?

TOPOL: Upřímně řečeno, přišlo to úplně jako blesk z čistého nebe. Všichni ale vězíme v politice, ať chceme, či nechceme, prostě nás dennodenně obklopuje. Že dostihla právě mě, není tedy zase až natolik unikátní. Osobní iniciativa v tom ale nebyla, tedy že bych o politiku třeba vstupem do politické strany nějak usiloval.

Třeba je právě teď ta správná chvíle začít se zabývat věcmi veřejnými i z nějaké pozice uvnitř jámy lvové současné politiky

Když jsem nabídku dostal, vlastně před pouhými několika dny, trochu mě to zaskočilo. Vždyť i když se čas od času coby novinář politikou zabývám, moc toho o Senátu nevím. A neznám ani detaily práce Strany zelených, jako jsou znalosti biomasy či přesné parametry nějakého kotle, aby splňoval nároky ochrany životního prostředí. Moje reakce tedy v první chvíli byla odmítavá. Málem jsem se nad tou představou rozesmál.

ČESKÁ POZICE: Co vás přimělo změnit názor?

TOPOL: Možná to, že v současnosti vedu jako programový ředitel kulturní klub Knihovny Václava Havla. Vzpomněl jsem si i na dalšího kamaráda – Ivana Martina Jirouse – a na jeho angažmá. Třeba je právě teď ta správná chvíle začít se zabývat věcmi veřejnými i z nějaké pozice uvnitř jámy lvové současné politiky. Uvědomil jsem si také, že mi je Strana zelených blízká a určité principy, o kterých mluví, vlastně celoživotně ctím. Názorové rozdíly ale vnímám: třeba v případě radaru jsem byl na rozdíl od nich na opačné straně. Tehdy jsem byl pro radar.

ČESKÁ POZICE: Vadí to nějak?

TOPOL: Dobře to vědí a nepovažují to za překážku. A nakonec ani já ne. Třeba se jejich názor od té doby změnil. Hluboce nedůvěřuju Rusku, a když vidím, že Putin své odpůrce zavírá, znemožňuje jim život pokutami a novináři jsou bití a zabíjení, nemůžu s nimi lehce mluvit o naší bezproblémové integraci do Evropy. A to mě trápí. Pro mne nejsou Rusko, Ukrajina a Bělorusko – možná na rozdíl od mnohých mladých – žádnými exotickými, nevinnými zeměmi, jakýmisi oběťmi amerických radarů. Tak proč se za takové ideály nejít bít? Vždyť to už jsem v rámci veřejného života udělal několikrát, třeba jako signatář Charty 77.

Zelení mají špičkových odborníků určitě dostatek, nemusím být detailním znalcem technicistních vyhlášek a norem

A co se týče odbornosti, zelení mají špičkových odborníků určitě dostatek, nemusím být detailním znalcem technicistních vyhlášek a norem. Nakonec ze zkušenosti novináře vím, že neexistuje problém, který by člověk nemohl nastudovat. Svoji zdánlivou nevýhodu se budu snažit změnit ve výhodu. Zkrátka, přišlo to ke mně úplně přirozeně a beru to upřímně za své. Jsem na politiku naštvaný jako každý jiný, až se to stydím říkat. Moje osobní pozice je ale přece jen asi trochu jiná.

ČESKÁ POZICE: Jakou vlastní roli máte na mysli?

TOPOL: Jsem prostě – s nadsázkou řečeno – v prvé řadě foglarovec a strarokotlíkář, tramp a lesní duch, a vůbec ne znalec politických kuloárů. Nejde však jenom o nějaké lesní dobrodružství, ale i o jistou starost o to, co se v přírodě okolo nás děje, respektive o to, co v přírodě provádíme. Možná to bude působit bizarně, ale už kdysi za komunismu jsem coby signatář manifestu Českých dětí Petra Placáka stvrzoval podpisem své přesvědčení, že mravenci a stromy jsou posvátní. Riskuji sice nějaké to pousmání, ale dodnes si opravdu myslím, že to tak je. Prostě mravenci a stromy jsou posvátní. A basta!

ČESKÁ POZICE: O romantismus ale asi v politice nepůjde. Proč si vás zelení vybrali? A proč jste si vybral vy je?

TOPOL: Prostě k sobě máme blízko. Ještě než jsem za komunismu přimkl k undergroundu, byl jsem členem ilegálního skautu. Nakonec jsem po revoluci, už jako novinář Respektu, o přírodě a s ní spojených civilizačních problémech „neromanticky“ psával. Třeba o vzniku rysích a vlčích hlídek monitorujících jejich pohyb coby ohroženého, u nás téměř nespatřitelného druhu.

Své názory a života běh jsem měl v rámci stranické konference zelených možnost představit, takže vědí, do čeho se mnou jdou. Někteří si moje články pamatují, jiní znají mé knihy. Nejsem tudíž pro ně zase až natolik neznámý člověk a přišlo jim, že bych mohl být vhodnou osobou. Hned jsem je však také upozornil, že i když se s jejich snažením ztotožňuji, nejsem odborně na výši a nevím, jestli na takovou funkci stačím. A také, že mám zdravotní problém – jsem obětí civilizační choroby a špatně slyším. Právě ona je jednou z hlavních pobídek, abych do politiky šel.

Zobrazit diskusi
Reakcí:23

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Jádro...

Když už jsme v dikci "Přece i selský rozum člověku říká, ...", tak přece i selský rozum člověku říká, že až jsem přijde vlna cunami, která nám nateče do jaderných elektráren, tak budeme mít trochu jiné problémy než zaplavení Temelína a Dukovan.

 

Asi jsem lehce alergický na srovnávání jablek s hruškama uvozené selským rozumem...

Příroda

To, co jako páni tvorstva děláme přírodě a zejména žijícím tvorům, je hrozné a neodpustitelné. Proti kilometrům betonu, hromadám sajrajtu a šíleným škatulí je pár solárních panelů úplný h.... Ochrana přírody a její zachování je podmínkou života lidí.

jen uvažuji

Ochrana přírody není ekonomická kategorie. Až si příroda pořídí kapitál, vezmou ji do party.

člověku zůstává rozum stát...:))

že tohle chce (taky) do Senátu :)) Za množství těch zázračných "perel" v rozhovoru, snad jen dvě ( z nich): Sice o Senátu nic neví (jak se přiznává), ani o programu Zelených, jak doznává taky...hlavně že ale kandiduje za Zelené do Senátu. :)) (Havlisti, "pražská kavárno", už si fakt dejte pohov...) /Nebo si tam dejte cvičené opice. Ty umějí zvedat ruce, podle (Bakalových) příkazů, taky. A příjde nás to pak rozhodně, rozhodně levněji.../

Prominte, ale neni

ten clovek, ehm, jednoduse hloupy? Posudte: 

 

" To samozřejmě nevím, nejsem politolog. "

"Sice nejsem technicky zaměřeným člověkem, ale řadu let se pohybuji v prostředí vysokých škol"

"Nejsem ale rozhodně panikář, vždyť jsem cestovatel po drsných krajích, jako je Grónsko."

 JAKO CO TYTO VETY ZNAMENAJI???

 

Samozrejme progresivista:

"Přitahuje mě, jak se svět okolo nás totálně proměnil. To, o čem jsem psal před takovými 15 lety, třeba o větrných elektrárnách, které tehdy vypadaly jako nějaký výmysl Julese Verna, se stalo běžnou realitou. Moc mě přitahuje, že už jsou generace, u kterých je normální třeba to, že sedí ve třídě s Romy či Vietnamci. To bylo pro moji generaci těžko představitelné."

Jestli nemel zustat u cteni Verna, ktereho jsem jako mlady zboznoval, ale clovek dospeje, intelektualne prozre, tedy progresiviste samozrejme ne. Co teprve, az v tech tridach budou Cesi (a kupr. Slovaci) mensinou!  Jenom 10% Cechu v tridach! To budou lepsi zitrky!

 

Jo a ty vzory: Havel a Jirous. Hm... Pomočit nove CD jako krest, to je vrchol mravnosti. Vzhuru k lepsim zitrkum! 

 

A Stetina je take slusny clovek, nebo s nim jenom lital po Moskve?

 

"Má výjimečný background."

Ano, ma anglicke slovo, proto je lepsim clovekem. Nas ideal: ceska trida s 10% ceskych zacku a vyucovani v anglictine. Pane jo. Pak se i my, sprosti lidi, ba ne: vopice ze stromu, budeme smele moci podivat do oci takovym narodum, jako jsou britove, kteri hrdinne kolonizovali cely svet, a za to, ze jinim ukazali, a nam jeste ukazi jak se co ma delat, jim patri dik.

když už se

zřejmě (doufám, že ne jenom nyní) počítáte k prostým lidem, přehoďte si alespoň klávesnici na CZ, jinak, u nás prostý lid má jiné starosti, třeba proč neustále lepit zvyšujícími se daněmi politické černé díry a proč někteří kážou vodu a sami chlastají víno

Industrialni lesni duch

Topol mel radu moznosti, jak bojovat proti hluku a niceni zivotniho prostredi atp. Zadnou z nich nevyuzil. Naposled u sveho chlebodarce Bakaly, ktery nici dum na Hradcanech. Nicmene prepoklady pro vstup do politiky stoprocentne v tomto rozhovoru dokazal: nestoudnost, presvedceni o vlastni vyjimecnosti  ("Nakonec ze zkušenosti novináře vím, že neexistuje problém, který by člověk nemohl nastudovat.") , blbost a korupce (vyberovy antikomunismus: Putin padouch, spolupracovnik estebe Stetina hrdina ). Ani nemusel dodavat ono obligatni "kdybych zblbul - upozornete mne". Jachyme, upozornuji te: jiz si zblbnul.

 

Souhlasim s Vami.

Souhlasim s Vami. Nechci v Senatu dalsi necitelnou, chaotickou figurku s jednostranym programem, ktera interpretuje soucasnost podobnym zpusobem jako J. Stetina. Neschopnost smyslu pro realitu a naivita skupiny lidi ala "prazska kavarna" je jednim z duvodu dnesni mizerie. Lidi , kteri vnimaji post senatora jako "zajimavou zivotni zkusenost" bez toho, aby za nimi byla nejaka prakticka politicka prace bohuzel volit nemuzu.

résumé

Topol,, můžete jít. Další, prosím.

ne že by mne program

zelených zcela oslovoval, třídit odpady a jezdit MHD můžu i bez nich, kromě toho se některé dobré myšlenky už bohužel zvrtly (solární panely) v těžký byznys, ale vždycky jsem se snažil volit ne strany, ale lidi, ti jsou pro mne zárukou co bude či nebude prosazeno, pan Topol je osoba, které si mohu vážit, jestliže zelení přilákají více jemu podobných, budu o nich uvažovat, btw ve vší úctě k paní doktorce Wágnerové, je mediálně zdatná a zřejmě i oblíbená, ale není můj šálek kávy

tak se začtěte

no kdo jiný než zelení tlačí na to,aby se vjezd s těmito auty omezil ,zakázal,zpoplatnil už ten ekologický poplatek při prodeji je zvrácenost nikdo si nebude kupovat staré auto když má peníze na nové...

na čističky Bursík a Zelení přijali normy,které platí např. ve Švédsku a které nejsme schopni dodržet a ani stavět tkové čističky a to mám od lidí co pracují v projekci těchto čistíren 

Praha a veškerý majetek co se týká vodohospodářství tedy čističky ,kanalizace apod. patří městu ,Veolia jej pouze provozuje a tak  třeba Plzeň vpověděla smlouvu s Veolií aby mohla sáhnout na dotace.

takže volit Zelené je  dobré tak pro mladé a nezkušené jinak to přináší stejný problém jako poslední volba veverek ...

sjanborn.....pokud mám informace z médií

tak problém ČOV v Praze bylo podezření na zmanipulovaný tendr na rekonstrukci, a ten revidoval současný primátor MUDr Svoboda (ODS) po předchozím primátorovi také za ODS MUDr Béma (to je oficální vysvětlení v médiích), máte li indicie či ještě lépe důkazy, že důvodem bylo či je něco jiného podělte se, myslím, že nejen já to ocením, díky ...jinak promiňte, jste asi dobře placený  plácal, budu rád, pokud se Vám budu moci za tuto domněnku omluvit

donkichtství?

„Na zelených mě přitahuje právě to donkichotství. Jsou v jistém smyslu něco jako současný underground, přesně to, co je mi blízké..." Tohle by snad o Straně zelených mohl Topol říct před takovými osmi, deseti lety, ale ne o Liškově SZ po jejím vypjatě konformním angažmá v Topolánkově vládě! Mám obavu, že už tohle úvodní prohlášení svědčí o Topolově povrchnosti nebo snad schopnosti žít uvnitř své nezávislé imaginace. To není dobrá kvalifikace pro politika ať má Jáchym sebekrásnější ideály.

kdo chce s vlky býti...

S některými názory (například na hluk a devastaci životního prostředí) souhlasím, ovšem neznám nikoho, koho by politika nesemlela aneb "kdo chce s vlky býti..." I Zelení měli šanci dokázat opak, ale v Topolánkově vládě zklamali podobně jako VV - neprosadili prakticky nic ze svého programu a šlo jim hlavně o posty. A to nemluvím o blouznivé romofilské politice, v čemž jak se zdá nebude ani Jáchym žádnou výjimkou: "Moc mě přitahuje, že už jsou generace, u kterých je normální třeba to, že sedí ve třídě s Romy..."  Nevím, jak pražské dětičky, ale z osobní zkušenosti vím, že tohle bylo na mnoha místech republiky zcela normální už za komunistů. A už v první třídě mne také cikáni poprvé okradli.

Zajímavý ojedinělý názor

že Strana zelených neprosadila skoro nic je skutečně ojedinělý názor. Zelení jsou, pokud vím, v posledních letech naopak kritizováni za to, že ze svého programu - v době, kdy byli ve vládě - prosadili příliš mnoho. Ministři Drobil i Chalupa se na MŽP ocitli právě s úkolem zrušit co nejvíce "úspěchů zelených". Někde byl ale úspěch SZ tak velký (např. Zelená úsporám), že ho sice ministři za ODS stačili jen zkomlikovat (Drobilův kiks s překročením rozpočtu a nezvládnuté kontroly). Nyní jim nezbývá, než se k úspěchu hlásit.

Kdyby ale na kontě SZ zůstala jen Zelená úsporám a prosazení možnosti všech evropských zemí zakázat dovoz zahraničních odpadů do svých spaloven (tohle už ani ODS nezruší) - abych jmenoval dva mezinárodně nejznámnější příklady-, budou v ekologické politice těžko hledat  srovnání s kteroukoliv jinou českou partají.  

ještě bych je pochválil za solární panely

ty stály poplatníky několik miliard a to není všemu konec...

Nezvládnutí boomu FVE jde za Tošovským(ČEZ,ČEPS) a Vojířem(ODS)

Za nezvládnutí solárního Boomu je nutné „poděkovat“ v prvé řadě nominantu ODS v úřednické vládě panu Vladimíru Tošovskému (ČEZ, ČEPS) a tehdejšímu šéfu hospodářského výboru Oldřichu Vojířovi (ODS), který v inkriminovanou dobu „neměl čas“ na to, aby prosazoval schválení novely zákona o jednom odstavci, o kterou oba naléhavě žádal tehdejší předseda ERU Fiřt.

Technologie samotná za nic nemůže, ta je naprosto OK.

Plus určitě Horní zákon...

Plus určitě Horní zákon...

Horní zákon ale, bohužel, ODS zablokovala

Máte pravdu, MŽP za Martina Bursíka dohodlo s ministerstvem průmyslu a ve vládě prosadilo i změnu Horního zákona, která měla ochránit obyvatele severních Čech před vyvlastněním. V parlamentu ji ale už neprosadilo, ODS se totiž náhle postavila proti.  Nyní právě probíhá druhý pokus - podobný vládní návrh míří do parlamentu. Uvidíme, zda budeme svědky stejného nebo jiného scénáře.

Zelené voliti neradno ..

zajímavý člověk, ale volit zelené  je jako dát hlas Kalouskovi.Zelení bojují za to aby chudí nemohli jezdit starými škodovkami protože jsou nekologické ,ale oni na nové nemají.Zelení díky Bursíkově aktivititám dnes stojí stát miliardy protože  Zelení prosadili pro čističky tu nejpřísnější normu,kterou nejsme schopni plnit a tak dnes platíme penále EU.  

je škoda na jakých

je škoda na jakých informačních cárech staví kritikové, spíš křiklouni,  je otázka, zda reagovat. Na ČP se lze  aktuálně dočíst  jak  idea zvyšování energetické soběstačnosti   menších celků za pomoci solární energie byla dík ODS a spol. hezky česky bleskem změněna ve vlastní karikaturu. Sám Bursík v tom aktivně nejel, nicméně jestli lze  zeleným něco něco vyčíst, ak to, že  namásto aby výsledné svinstvo otloukli o hlavu konkrétním a známým grázlům, tak to mediálně  projeli podobně, jako třeba kdysi s plzeňským obchvatem.

Bohužel od smrti pp.Vavrouška a Dejmala jsou věci dolů, Bursík vystavěl svou novou SZ  na aparátnících až na výjimky podobných jako jejich modří a oranžoví kolegové, O.Liška o jehož slušnosti nepochybuji  není dost mediálně průrazný, nejsou lidi,  pro širší veřejnost zůstává  synonymem  "ekologů" nevěrohodný Bursík a Kačenka Biomasa.

Vyprázdněnost horních pater SZ  a nevelkou schopnost praktické aplikace ekologičtěšjších přístupů do praktického života ilustruje letošní vavrouškova cena M. Bursíkovi a ministerskému (nechť promine) panu Nikdo Šremerovi, léta předsedovi STUŽe v klinické smrti. SZ pro volby sahá mimo partaj.  Kocáb, který se netajil že by senátoroval levou rukou s prstem v nose naštěstí propadl.  Nelze vyloučit, že člověk jako Petr Placák bude schopen na sebe přitahnout sympatie části veřejnosti podobně, jako třeba na Praze 7 "nepolitická", obecně respektovaná  Olga Sommerová. S vesele souložící aktivistkou Šiklovou to bude horší.      

 "Zelení prosadili nejpřísnější normu.... " čistota není výsledek diverzní činnosti zelených ale obecný cíl. Čistota výstupní vody a výše investišních +provozních nákladů nejsou (!) v přímé úměře. Od největších měst po malé  obce  lze  čistoty dosahnout ne  centralizací a drahou čističkou ale  diverzifikazí,  v sousedním Rakousku (není od nás tak daleko) Dánsku,Holandsku... již zcela běžným dělením odpadních vod u zdroje  a jejich částečným  využitím v místě, aby nezatěžovala kanal.systém...U nás zatím sci-fi.

Skutečně ekologické řešení bývá investičně srovnatelné nebo levnější a provozně vždy levnější. Předpokládá větší erudici projektantů, úředníků a  zastupitelstev. Zatím vítězí koncepčně si podobné, velké a co nejdražší ČOVky, z velké investice si lze lépe přikrádat a vysoké poplatky za stočné jsou jedním z nástrojů  jak zvyšovat závislost veřejnosti na "eráru". Politická příslušnost starostů  a místostarostů je vše jiné, než  SZ. 

 

janborn

ne že bych byl machr na normy přes čističky, nevím ani kolik jich už je vystavěno, obávám se, že méně, než jsme si při  vstupu do EU zavázali, info, které mám namátkou od některých starostů (alespoň menších uzemních samospráv) je ta, že obce na čističky nedosáhnou, protože "vládci" dotací (nevím zda ROPy nebo ministerstvo) ani nestanoví přesná kritéria pro zadávací dokumentaci, v reálu to tedy vypadá tak, že obec sežene třeba i peníze na proj. dokumentaci, což je v řádech statisíců (pro mnohé obce to je roční i větší rozpočet), která je samozřejmě povinná pro získání dotace, ale na dotaci nedosáhnou, což v současné době, kdy vyplouvá na povrch že evrop. účetní dvůr kritizuje samo MF za zmanipulované audity a někteří aktéři z ROPů jsou již stíháni - tak nějak nechápu, proč dáváte na roveň zelené s Kalouskem? Jaká je ta norma, mohl byste na ni prosím dát odkaz?

Tak tyhle pohádky jsem ještě neslyšel

Takže chudí nebudou moci jezdit starými auty ? A jak se to asi má zařídit, když tvrdíte, že už někdo prosazuje návrh ?

ČR, že platí penále EU za nesplněné normy pro čističky ? Člověče, kde jste to slyšel ? Samozřejmě, že ČR nic takového neplatí.

S čištěním vod máme dva jiné problémy:

1) Přes masivní výstavbu a rekonstrukci čističek, každé léto kvete spousta českých rybníků a přehrad. Sebelepší čistička zvládne jen malou část organického znečištění.  Bez nich by to ovšem bylo mnohem horší.

2) Praha prošvihla možnost získat dotaci na svou čističku, protože má vyděračskou smlouvu s Veolií http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/praha-nedostane-miliardy-na-cisticku-kvu.... Bude tedy muset lidem vyčistit vodu za své. A musí to udělat opravdu rychle, aby právě kvůli staré "mafiánské" smlouvě nemusela za pár let ČR platit pokuty. Za to ovšem mohou poněkud jiné strany :)

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah