Internety a atak na mladé. Filip přivezl z Moskvy plno soudružských receptů.

Předseda KSČM byl se svými kolegy váženou delegací na sjezdu ruských komunistů. Za úspěchy na tuzemské scéně sklidil potlesk.

Politika
Ondřej Koutník | 01.03.2013

Českých komunistů si jejich ruští soudruzi považují. Po XV. pracovním a slavnostním sjezdu Komunistické strany Ruské Federace (KPRF) o tom může vyprávět předseda KSČM Vojtěch Filip, který byl pozván se svou stranickou delegací přímo do Moskvy. Nejen to, představitelé české partaje byli mezi vybranými jedenácti týmy (z 95), kteří na sjezdu mohli vystoupit s projevem.

„Hodně toho pro nás bylo podnětné,“ řekl Filip v pátečním rozhovoru pro Haló noviny, s jejichž čtenáři se podělil o zážitky z moskevské štace. Díky spřátelené orientaci plátku byly jeho odpovědi daleko otevřenější, než jak jsme běžně u Filipa zvyklí v jiných médiích.

„Sklidil jsem potlesk, když jsem řekl, že zatím v devíti krajích ze čtrnácti máme zástupce ve vedení krajů. Ocenil jsem rovněž těsnou spolupráci ve výměně informací obou komunistických stran s tím, že je co dalšího období prohlubovat. Ať už jde o spolupráci Haló novin a Pravdy či společné kroky na mezinárodních konferencích, které pořádají komunistické strany ve prospěch boje za mír, za život a práva pracujících,“ pochlubil se v rozhovoru Filip.

Ruské komunisty označil za velice úspěšnou stranu, která v parlamentních volbách v roce 2011 získala ve Státní dumě 92 křesel z celkových 450. Vyzdvihl, že KPRF je dnes údajně jedinou skutečnou opoziční stranou vůči tamějším oligarchům, vůči velkokapitálu, a dokonce i Putinově vládnoucí straně Jednotné Rusko. Ruské kolegy Filip obdivuje: „Mnohé určitě překvapí, že ruští komunisté mají vynikající zastoupení v hlavním městě Moskvě. Postavili v každém obvodu vlastní kandidátku, do centrálního zastupitelstva.“

Filip si také přivezl poznatky o tom, jak si komunistické strany vedou v jiných zemích. „Ať už říkali zástupci KS (komunistické strany – pozn. red.) Číny, že budují socialismus s čínskými prvky, obdobně hovořili vietnamští soudruzi – že i oni musejí přihlédnout k vietnamským specifikům, stejně jako v Indii, Venezuele či v Mexiku. Mexický zástupce rozebral situaci v Mexickém zálivu a to, v jakém tlaku se ocitají země, kdy Latinská Amerika zakládá ekonomické společenství, ze kterého vyřazuje USA a Kanadu.“

„Chef“ Filip

Ze sjezdu v hlavním městě ruska si předseda KSČM přivezl i několik receptů, jak před volbami případně vylepšit jídelníček své partaje:

  • Například jak využít zkušeností ruských komunistů z Moskvy, aby čeští soudruzi dosáhli výraznějších úspěchů v Praze (v roce 2010 v komunálních volbách získali jen necelých sedm procent): „Jejich recept je zdánlivě jednoduchý – spočívá v ataku na mladé, je ve schopnosti najít osobnosti ve společenském životě – v kultuře, sportu, zájmových organizacích. Tady dělají hodně. Na slavnostním koncertě po prvním dnu sjezdu to bylo vidět na počtu vystupujících umělců. I nálada v ruské společnosti je jiná, než bývala.“
  • Filipa v Moskvě také oslovila ruská komunistická média: „Na druhé straně jsem viděl regionální výtisky Pravdy. A věřte, že můžeme závidět! Největší zájem byl na sjezdu o Stalingradskou pravdu – stranický deník z Volgogradské oblasti, který k 70. výročí porážky fašistických vojsk – bitvy u Stalingradu – vydal speciální číslo. Jen se po něm zaprášilo. Velmi zajímavý je postup ruských komunistů v šíření informací pomocí internetu, rychlá výměna informací v tak velkém prostoru, jako je Ruská federace, je důležitá.“

Buď jak buď, Filip a jeho strana toho před volbami příliš nového chystat nemusejí, stejně uspějí. Jejich podpora mezi 15 až 20 procenty vypadá stabilně. Nemusejí ani na internet, ani v Praze „atakovat mladé“, postačí, když se mezi sebou budou před volbami šermovat ČSSD a SPOZ, což k utužené KSČM může přilákat nemálo levicových voličů. Nestane-li se tedy nic nečekaného, Filipova skvadra bude na příštím slavnostním a pracovním sjezdu v Moskvě možná ještě váženější delegací. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:2

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Naši soudruzi se asi

Naši soudruzi se asi chlubili, ale nejspíš cizím peřím... za jejich výsledky nemůžou ani tak oni a jejich skvělí politici (které nemají) či snad program (který také nemají), jako spíš idiocie ostatních politických stran. Nicméně o to nejsou méně komunističtí a autentičtí, jak jistě budou raději říkat. A o to z nich není méně šoufl - např. posadit do krajského zastupitelstva jednoho z těch autentických (politruka z oblasti pohraničí, tedy povoleného odstřelu lidí, tudíž osobu oddanou a prověřenou) je opravdu silné kafe. A ostatní politici, místo aby sborem zařvali "halt", tak se štěkají mezi sebou. Smutný pohled.

Asi jsme odsouzeni si tu historii prostě zopakovat. Akorát za sebe doufám, že bude možné po anglicku zmizet, než se zase zvedne opona. Třeba byrokratická a über-daňová, když už ne železná.

Junioři

nemají sourozence (antikoncepce a následná neplodnost, potraty). Mají vztek z nepřirozeného života, z izolace, kde vztahy kontroluje marketing třeba jen trikem facebooku, ale ani televize jejich zranitelnost nešetří.

 

Junioři mají plnou ledničku, zatímco socialisovaný člověk stoluje s druhými, junior se cpe vestoje, jako pes, když našel kost. Nepřirozená rodina je odseknuta od příbuzenství, dokonce i když manželé plní své manželské smlouvy, tím hůře potomci přítelů a přítelkyň,ač  první přítelkyně na Hradě nestanula. Nefunkční rodina je odťata od sousedství, někoho pozdravit je cítěno jako svedení partnera, vztahy je třeba vylepšit, upgradovat, tedy jistého nic.

 

Junioři mají vztek, ten k revoluci stačí. Často sami se v dětství pokouší o intimní vztahy, nabijou si čumák, motivace jak hrom. Komunisté ve všech stranách mají přihrávku, zatím driblují, ale jak se uvolní cíl, vztek na rodiče, svět, zemi, kapitalisty, ženské a sebe sama vystřelí.

 

Funkční junioři mají tendenci chytit se v zahraničí, zemi zabere ha am ha arec. Do hlavy mu vtloukána , nekvalifikovanost, nezaměstnanost, nebydlení, hrozící bezdomovectví, privatizovala si generace ´89, proč si také neurvat?

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah