Ideální předseda: Ideově prázdný Nečas pro ideově prázdnou ODS

Podle 61 procent vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ Petr Nečas není dobrým předsedou občanských demokratů.

Politika|Hlas elity
Redakce ČESKÉ POZICE | 21.02.2013

S Petrem Nečasem v čele ODS je nespokojených čím dál víc občanských demokratů. Jak stranu vede, kritizuje nejen například první místopředseda ODS Martin Kuba, místopředsedkyně Miroslava Němcová, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, ale i občanskodemokratičtí starostové a silní regionální hráči.

Po podzimním kongresu ODS začala narůstat i nespokojenost řadových členů strany. Znepokojil je jak neúspěch strany v krajských a senátních volbách, tak jejího prezidentského kandidáta Přemysla Sobotky i pokles preferencí. Po vystoupení skupiny odbojných poslanců v čele s Petrem Tluchořem loni na podzim se nedávno začala okolo šéfa vlivného rozpočtového výboru Pavla Suchánka formovat skupina nespokojených poslanců. Chtějí prosazovat návrat k liberálně-konzervativním hodnotám ODS.

Podle Jiřího Pospíšila by však bylo chybou, kdyby z této nespokojenosti předseda ODS Nečas nyní vyvozoval osobní odpovědnost. „Spíše sázím na to, že Petr Nečas začne plnit to, co sliboval na kongresu. Dávám mu půl roku,“ prohlásil Pospíšil v rozhovoru pro IHNED.cz. Na otázku ČESKÉ POZICE, zde je Petr Nečas dobrým předsedou ODS, pak 61 procent vrcholných manažerů odpovědělo záporně.

graf, Nečas

                                 Odpovídalo 103 vrcholných manažerů firem.

Jasně to znělo i v těchto šesti záporných odpovědích:

 • „Podle volebních výsledků ODS Petr Nečas nejspíše není dobrým předsedou této strany.“
 • „Nečas není manažer, neumí to.“
 • „Při pohledu zvnějšku je Nečas příliš měkký na koaliční partnery.“
 • „Ani omylem! To, co Petr Nečas předvedl s Karolínou Peake, nemá v politice obdoby! Ukázal se jako totální slaboch!
 • „Pokud Nečas v minulosti vstoupil do ODS proto, aby ji mohl rozložit zevnitř, pak je jejím dobrým předsedou. Bohužel se však zabývá spíš udržením se v tomto postu a koryta než programem strany. V ODS je potlačovaná demokracie a poslanci mají být jen hlasovací mašinérií bez znalosti problémů a vlastního názoru. Ostudné je korupčení s pašalíky pro rebely. Kdybych byl členem této strany, musel bych konstatovat, že Nečas je předsedou přesčas.
 • „Nečas prohrál všechny volby. Je nepřístupný, arogantní a není schopný vysvětlit i řadu pozitivních věcí, které ODS prosadila. Je nutná rychlá výměna, než se tato strana propadne pod deset procent preferencí.

Následující tři odpovědi jsou sice kladné, ale vůči Petru Nečasovi nikterak vstřícné:

 • „Pro současnou slabou a beztvarou ODS, kterou drží pospolu osobní zájmy jedinců a není schopná změny, je Petr Nečas tím správným předsedou.“
 • „Nečas je ideálním předsedou ODS. Tato ideově prázdná strana by měla mít ideově prázdného předsedu.“
 • „Petr Nečas je takovým předsedou, jakého si ODS zaslouží.“

Další tři respondenti se nedokážou rozhodnout kladně ani záporně:

 • „Nejsem členem ODS.“
 • „Není horší než jeho předchůdci.“
 • „Je průměrným předsedou ODS. Takovou možnost ale nemáte.“

V dalších záporných odpovědích se kritikou Petra Nečase nešetří:

 • „V době, kdy byl Nečas zvolen předsedou ODS, ale nebylo příliš mnoho dobrých řešení. A nevidím je ani teď.“
 • „Nevidím však ve vedení ODS nikoho, kdo by mohl této straně vrátit její dřívější popularitu. Myslím, že to vůbec není možné.“
 • „Kromě ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby nevím o nikom, kdo by v Nečasově postu uspěl a setrval.“
 • „V jakémkoliv uskupení, ať je to stát, strana, firma, spolek, církev a samozřejmě i vláda, musí být silná a zároveň charismatická osobnost s jasným a neměnným programem a cíli. A to ,značně flexibilní‘ pan Nečas nebyl, není a nebude. Snad nejlepším nevyvratitelným důkazem jeho výsledků je stabilní propad preferencí a volebních výsledků ODS, již vede, a zásadní, hluboké a systémové chyby jeho vlády.“
 • „Kdybych měl být zlomyslný nebo mít smysl pro černý humor, odpověděl bych kladně. Jenže realitou je, že Petr Nečas vede ODS k bezvýznamnosti. Není lídrem, nemá žádnou manažerskou vizi.
  Program, který deklaroval před předchozími parlamentními volbami, z větší části nedodržuje, spíše dělá pravý opak. Jeho jedinou kvalifikací je dokonalé zvládnutí zákulisní technologie moci, díky čemuž likviduje všechny potenciálně schopné osobnosti v ODS. Nikdy pořádně nepracoval, a pokud mě paměť nešálí, uplynulých 20 let se pohyboval pouze v politice a vlastně nic jiného neumí. Prozatím kam šlápl, tam zmar.
  Když Nečas vedl ministerstvo práce a sociálních věcí, jeho poradcům se ještě zřejmě podařilo rozmluvit mu zničení do té doby ve střední Evropě nejvyspělejšího a dobře fungujícího systému veřejných služeb zaměstnanosti. Proto na poslední chvíli vznik takzvaného superúřadu z neznámých důvodů zastavil. Této zvrácenosti se však ujal jeden z jeho nástupců Jaromír Drábek. A Drábkovo společné řádění s jeho trestně stíhaným exnáměstkem Vladimírem Šiškou kromě úmyslného rozbití do té doby vcelku fungujícího systému způsobilo totální chaos na trhu práce České republiky a následnou eskalaci dopadů globální finanční krize na něj.
  Paradoxně odpovědnost za ,drábkoviny‘ přisuzují voliči především Petru Nečasovi a v nedávné první přímé prezidentské volbě mu dali jasně najevo, že 2,5 procenta hlasů pro kandidáta ODS jsou Nečasovou možností v příštích parlamentních volbách. V mnoha obcích v ČR totiž občanští demokraté nezískali pro svého kandidáta ani hlas!
  Čím dříve se parlamentní volby uskuteční, protože vláda může padnout z vůle TOP 09 prakticky kdykoli, tím menší šanci má ODS pod Nečasovým vedením prorazit pětiprocentní hranici. Nečas svedl neúspěch své centrální politiky v krajských volbách na krajské zastupitele. Prý si za něj můžou sami. Na koho asi ubohý Nečas svede neúspěch ODS v příštích parlamentních volbách?
 • „Nečas je slabý. Nezasahuje proti kmotrům, pouze pozoruje, jak ODS odchází, a právem, na smetiště dějin, což svým politikařením a rozdáváním trafik ještě zhoršuje.“

Následující dvě kladné odpovědi vyznívají částečně v Nečasův prospěch:

Zobrazit diskusi
Reakcí:2

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

ODS

To je teda diskuze! Je vidět že tahle strana už nikoho nezajímá. Potěšitelné. Kdepak se budou kmotříčkové shlukovat až zanikne? Sucháni ani kolibříci ji už nezachrání - akorát tady budou kalit vodu pomocí nakradených statků tak, jako to dělají STBáci doteď.

O PRAVÝCH ÚKONECH KAJÍCNÍKA

 aneb NEČAS BUĎTO PŘEDSTÍRÁ PŘED NĚMCI LÍTOST ANEBO PŘED ČECHY VůLI K ZADOSTIUČINĚNÍ.

Nečas, vyjadřující současně s LÍTOSTÍ nad poválečným odsunem Němců zároveň i ODMÍTNUTÍ ZADOSTIUČINĚNÍ, se dopouští podobně kontradikce jako Schwarzenberg, který tvrdí, že z jeho morálního odsudku odsunu Němců prý neplyne, že by tím rovněž nutně projevil i vůli napravit toto uznané bezpráví - měnit nespravedlivé poválečné uspořádání.§ Je-li totiž Nečasova lítost nepředstíraná, musí být nutně komponentou celku autentického postoje kajícího se z nepravostí, tj. je nutně spojena s uznáním - SEBEOBŽALOBOU z těchto nepravostí a ZADOSTIUČINĚNÍM. Bez koexistence všech těchto třech komponent nelze kající postoj uznat. § Nečasovo odmítnutí ZADOSTIUČINĚNÍ je tedy nutným popřením celku kajícího postoje a devalvuje tedy nutně i jeho projev LÍTOSTI jakožto falešný. § ZADOSTUČINĚNÍM se rozumí i náprava poměrů, například: navrácení ukradených věcí, vrácení občanství těm, kterým bylo neprávem odňato, očištění zhanobených etc. etc. § Jest tedy otázkou, koho Nečas klame: falešnou lítostí klame Němce či otevíráním cesty k zadostiučinění - ke změně poválečných poměrů - klame Čechy?

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah