Hlídací pes na politické slibotechny

Aby se z paměti kandidátů nevypařily politické sliby z předvolební kampaně, vznikl užitečný projekt Slibujeme.cz.

Politika
Ondřej Koutník | 14.09.2012

Slibuji, tudíž jsem. Heslo, které by si na čelo mohl v předvolební kampani vytlačit snad každý kandidát. Na „kampaňové“ štíty se vyšívají různé sliby. Namátkou z těch předvolebních pro krajské či senátní volby:

Jenže volby pominou a ti, kteří v nich uspějí, zasednou do zastupitelských lavic a začnou úřadovat. Čtyři roky – v případě Senátu dokonce šest let a v případě prezidenta pět let – jsou dost dlouhou dobou na to, aby politici pozapomínali, co vlastně bylo jejich vstupenkou do dané instituce. Aby se politické sliby z jejich paměti nevypařily, vznikl užitečný projekt s názvem Slibujeme.cz. Jde o internetovou databanku, do které uživatelé mohou vkládat dokumenty, fotografie či videa politických slibů. Vše je přehledně rozděleno podle stran a hnutí.

„Prvním krokem ke kontrole slibů našich politiků je vytvoření jejich databáze, která bude veřejné přístupná. V tuto chvíli nemáme ambice kontrolovat plnění předvolebních závazků. To je na voličích, novinářích a dalších aktivistech,“ uvedl v tiskové zprávě jeden ze zakladatelů projektu Michal Berg. Server Slibujeme.cz je jedním z produktů březnové akce Social Innovation Camp v Brně, kterou pořádalo občanské sdružení Respekt Institut.

„Slibem neurazíš. Před volbami politici slibují, po volbách končí předvolební letáky v koši a sliby kandidátů se ztrácí v propadlišti politických dějin,“ zní jedno z hesel projektu. Ke zvyšování kvality tuzemské politické kultury by určitě přispělo, kdyby se v rámci předvolebních kampaní dostalo nejen na slibování. Do televize a rádia jsou kandidáti zváni, aby představili svůj program. A kde je nějaké skládání účtů za uplynulé vládnutí? To by si třeba televizní diskusní speciál přece také zasloužilo. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:1

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

jako počin tento

web je určitě víc než jenom žvanit v hospodě, a další snaha jak se volič může bránit a měl by se bránit ("žertovné", že se volič musí vůči svému zastupiteli bránit),  ale pravdou také je, že sliby se slibujou a blázni se radujou

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah