Fórum Karla Schwarzenberga. Zn. Hledají se noví politici.

Topkaři přemýšlejí, jak si udržet fanoušky prezidentského kandidáta, kteří však nechtějí být straníky.

Politika
Martin Shabu | 04.03.2013

Jakou roli sehraje ve strategii TOP 09 nově vznikající Fórum Karla Schwarzenberga? Otázka se naskýtá mimo jiné proto, že topka se už zabývá otázkou, jak sestavit kandidátky do Poslanecké sněmovny, přičemž sehnat v nynější politické atmosféře přitažlivé osobnosti do stranické politiky je čím dál složitější. Politici TOP 09 i Starostů a nezávislých v  v rozhovorech, které jsme s nimi vedli, tvrdí, že ve Fóru Karla Schwarzenberga primárně o hledání nových tváří nejde, mimo záznam jsme se však dozvěděli něco trochu jiného.

Fórum se jistě snaží využít potenciálu lidí, kteří volili předsedu „topky“ v prezidentských volbách (v druhém kole získal 2,2 milionu hlasů), ambici „vygenerovat“ nové politické osobnosti však některé naše zdroje připustily. „Sem tam“ se prý někdo na kandidátkách zřejmě objeví.

Do konce března v TOP 09 probíhají primárky pro sestavování parlamentních a europarlamentních kandidátek. Na podzim vedení strany rozhodne o jejich definitivní podobě. A pokud se mezitím naleznou nové zajímavé tváře a předsednictvo jejich kandidaturu schválí, dostanou se na kandidátky i nestraníci. Právě v této skupině by se mohli objevit lidé, kteří podporovali Karla Schwarzenberga, chtějí se politicky angažovat, avšak nechtějí být svázáni se stranickým životem. Dle informací ČESKÉ POZICE dostala přípravu projektu na starost Gabriela Leitkepová, členka Schwarzenbergova volebního týmu.

Regionální dimenze

Karel Schwarzenberg během prezidentské kampaně navštívil místa v mnoha regionech, Fórum by toho proto mělo využít. Zjistili jsme, že v minulých dvou týdnech krajské organizace strany zaslaly do sekretariátu TOP 09 tipy na lidi, kteří se během prezidentské kampaně angažovali a mohli by být pro Fórum a později hypoteticky pro voliče lákadlem.

„Na předsednictvu jsme jednali o tom, jestli máme doporučovat i osobnosti, které zastávají například více levicové názory. Jde například o lidi, kteří pocházejí z prostředí neziskových organizací. Nakonec jsme se dohodli, že to má být co nejvíce otevřené,“ prozradil ČESKÉ POZICE dobře informovaný zdroj z TOP 09.

Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová potvrdila, že se nemá jednat o nějaký pragocentrický projekt. „Karel Schwarzenberg během kampaně jezdil hodně po regionech. Přislíbil, že by chtěl po krajích jezdit i nadále. Chce zůstat v kontaktu s lidmi.“ Bližší podrobnosti však zatím nechce specifikovat.

Témata pro fórum

Regionální rozměr i myšlenka oslovit i nestraníky konvenuje přirozeně Starostům a nezávislým (STAN), kteří s TOP 09 tvoří volební blok. „Dle našeho názoru jde o způsob, jak přivést k veřejným záležitostem lidi, kteří nechtějí být součástí politických struktur, ale na druhé straně zastávají politické názory. Pan předseda nám svoji vizi představil a požádal Starosty a nezávislé o podporu. A my jsme mu ji dali,“ řekl poslanec a první místopředseda hnutí Stanislav Polčák.

Místopředseda STAN si však nemyslí, že by mělo jít o strukturu, která by automaticky generovala nové tváře na kandidátky. „Mohou se objevit na kandidátkách, ale není to primárním účelem. V žádném případě to není platforma pro rekrutování. Bude to založeno na aktivitě lidí a na tématech, která přinese politický život a Karel Schwarzenberg. Jako příklad bych mohl uvést právní stát. Na toto téma nyní chystáme seminář,“ nastínil Polčák.

Dále uvedl, že důležitým tématem pro fórum budou otázky týkající se hospodářství. Upozornil, že předseda Schwarzenberg v dobách opoziční smlouvy inicioval vznik Dřevíčské výzvy. Sdružovala mimo jiné ekonomy, kteří na přelomu tisíciletí navrhli opatření ke zlepšení hospodářské situace v zemi. Tentokrát by se mohly v platformě zrodit nápady, jež by sloužily k nastartování ekonomického růstu a podpoře podnikání.

Otázkou je, nakolik bude nová aktivita propojena s již existujícím stranickým thin-tankem TOPAZ. Funguje od loňského roku a zabývá se vytvářením programových témat. Její výkonný ředitel a Schwarzenbergův stranický tajemník Ondřej Kolář říká: „Hlavní rozdíl je v tom, že TOPAZ je cílený dovnitř TOP 09, kdežto Fórum Karla Schwarzenberga je určeno pro lidi mimo ,topku´.“ TOPAZ se dle něj zaměřuje především na vzdělávání straníků a slouží také ke generování idejí pro stranické účely. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:10

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

škoda

Jeho Jasnost by Hradu slušela...

Jeho Jasnost historie a vědomosti

O jeho tj. Karlově rodu je poprvé zmínka v roce 1172, chce to si sem tam něco přečíst, nebo se minimálně zeptat,ano..

Jeho Jasnost

někdo se v diskuzi zmiňuje, že jediným zájmem Karla je dostat své jméno do historie dějepisu, -  ale to je omyl, Karel Schwarzenberg je součástí dějepisu, prosím...

Že by další finta K.S.

jak něco vydojit z této země? S privatizaci Becherovky se mu to povedlo, tak vymýšlí nějakou novou flignu?

Šaškárna

Větší šaškárnu nemohl knížepán "vymyslet"..Blahoslavení chudí duchem, i jejich je království nebeské..

Karlovi jsem fandil,

ale jak se kolem něj čím dál více motal exministr Drábek a Karel ho nijak nezahnal pryč, tak jsem Karlovi přestal fandit.

O GERMÁNSKÉ LSTI a VOLBÁCH

 jakožto TESTU MORÁLKY A INTELIGENCE NIKOLIV JEN FACEBOOKOVÉ SCHWARZENJUGEND

Schwarzenbergův odsudek údajné nemorálnosti poválečného odsunu Němců vzápětí sice následovaný jeho ujištěním, že z tohoto pouze slovního morálního soudu prý neplyne, že by usiloval o změnu poválečného uspořádání, je evidentní kontradikcí, neboť naprosto nezbytnou, byť implicitní, rekvizitou každého mravního soudu je rovněž skutečnost, že ve vší vážnosti míněné vyslovení mravního soudu je zároveň i projevem autentického angažmá pro mravnost. Ovšem pravé, a tedy plné, angažmá pro mravnost nikdy nemůže být omezeno na pouhou slovní artikulaci mravních soudů, nýbrž jeho nutnou náležitostí musí vždy být i úmysl aktivně konat vše, co je jen v moci, aby byl nastolen žádoucí mravný stav. Není totiž znám jediný relevantní morální systém, který by preferoval jen plané moralistické žvanilství a rozhodně taková není ani křesťanská morálka, k jejímuž katolickému modu se Schwarzenberg hlásí. § Jinými slovy: Jakmile Schwarzenberg během volební kampaně, a tedy s jasným vědomím naprosté závažnosti slov (jako jindy Havel a spol.), prohlašuje, že byli Němci odsunuti v rozporu s dobrým mravem, nutně tím současně projevuje vůli, že učiní, co je jen v jeho moci, aby v jeho pojetí odčinil na nich „spáchané bezpráví“, byť by tento konsekvent jakkoliv lstivě skrýval. § Toto naprosto banální argumentační schéma v zásadě akceptuje i  předvědecká intuice selského rozumu, který by v podobných případech také respektoval princip předběžné opatrnosti a nepřipustil by, aby např. působil ve státní správě či ve školství někdo, kdo by zcela vážně tvrdil, že jeho "pouze slovní" schvalování morálnosti korupce či pedofilie nepředstavuje reálné ohrožení chodu úřadu či hazardování se zdravým vývojem dětí.

Fórum Karla Schwarzenberga

Dle mě poslední možnost jak se dostat do historického análu. Jemu vlastně o nic jiného nejde.Myslím, že mu nejde a nezajímá ho český národ.Jediný jeho zájem je dostat jeho jméno do historie dějepisu.

Na politické strany je brzo

Ty potřebují roky civilizovaného života, a ne revuluční maglajs. Ona revoluce nám zkratkou pomohla do EU i NATO, nyní čas platit za ten úvěr. Stát v čele s ekonomem, už notoricky, je marketingový projekt, lépe bez zákonů nebo alespoň justici umlčet. Jde oi kšeft. Asi jako když se stavěla železnice, do vsi s kopáči dorazila i kořalna, hostinský tradiční udělal bankrot, za pár měsíců se šlo dál a zbyla spálená země, dluhy, bankroty, dražby. Kultura užívání alkoholu se neobnovila potom už nikdy.

 

Politická strana musí být obchodní centrum, opozice má ruských a dalších milionů nepočítaně, viz. kampaň zemanovská. Nějaké peníze se sice seženou, ale nikdo se tím nechce mazat.

 

Příkladem nějaká miniaturní strana, jež je jen diskusním klubem, zejména pokud zemřel sponsor, co ji dával směr a udržoval ji pohromadě.  Tvořit koalici se člověk učí mezi sourozenci, když tu zkušenost nemá, zbývá jen gamling vabank. Podobně mnozí podnikatelé, nahoru se dostali neví jak, většinou extremním rizikem jízdy v protisměru po dálnici, přežili štěstím, stejně neví co mají dělat. Ještě že je ispiruje zločin, jinak by byly bezradní docela.

 

Snad tedy obchod přiznat, sehnat nějaký prachy, někomu je vrazit a uvidí se.

Iluminát v akci...........

Ilumináti se opravdu nikde nestratili ani se nevyparili ale jsou tady a ted stále v akci......................

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah