Další zajímavý sponzor Paroubkovy strany: Firma mířící za Věcmi veřejnými

Novým sponzorem NS-LEV 21 je firma Velantis, přes niž se můžeme „proklikat“ až k advokátovi Danielu Musilovi, sponzorovi Věcí veřejných.

Politika
Ondřej Koutník | 18.07.2012

Zřejmě jde o další díl ze seriálu Podivnosti a záhady ve sponzoringu strany Národní socialisté – levice 21. století (NS-LEV 21). Straně velí expremiér Jiří Paroubek, který se od počátku potýká s nejasnostmi kolem financování svého projektu. Po ústředním tajemníkovi Jaroslavu Andresovi či ekonomickém expertovi NS-LEV 21 Michalu Kasalovi jsme narazili na dalšího zajímavého sponzora.

Národní socialisté před několika dny zveřejnili seznam sponzorů za druhé čtvrtletí tohoto roku. Kromě stranického volebního manažera Petra Bendy, jenž „paroubkovcům“ přihrál 12 milionů korun, přispěla straně půl milionem korun firma TG Tillar. Firma byla založena před více než dvěma lety, nic bližšího o ní ale zjistit nelze, protože v obchodním rejstříku není žádná její výroční zpráva či finanční uzávěrka. To ostatně u firem sponzorujících Paroubkovu stranu (například firma Sequest, která dříve patřila ústřednímu tajemníkovi strany Jaroslavu Andresovi) není ničím výjimečným.

Další firmou, která NS-LEV 21 ve druhém čtvrtletí finančně pomohla, je dle zveřejněného seznamu již jen společnost Velantis, od níž straně Jiřího Paroubka přistálo na účtu 250 tisíc korun. Ani u ní nenajdeme v obchodním rejstříku žádné podrobnější údaje o tom, jak se firmě ekonomicky „daří“. I když nejde o nijak horentní sponzorskou částku, podívejme se na vlastnickou strukturu společnosti Velantis. V minulosti se u ní totiž objevilo jméno firmy, se kterou jsme měli „tu čest“ v případě financování bývalé vládní strany Věci veřejné (VV).

Miliony pro „veverky“

Jak letos v dubnu uvedl deník Právo, Věci veřejné loni obdržely od neprůhledných sponzorů několik milionů korun. Například firma Kastelis darovala straně 3,5 milionu korun. Tu vlastnila společnost Tribunis Plebis, jež zase patří firmě LBE International Business and Marketing Advising se sídlem v Panamě. Véčkařský ekonomický expert Michal Babák později prozradil, že panamskou firmu vlastní brněnský advokát Daniel Musil.

Podobně pak firma Malepar, která VV darovala 2,68 milionu korun, kterou podle Babáka přes firmu Vanero (akcie na majitele) rovněž vlastnilDaniel Musil, podle Karolíny Peake (tehdy VV, dnes LIDEM) známý Víta Bárty(VV). 

„Kastelis, a.s., není firma s anonymními akciemi a vlastní ji společnost Tribunus plebis, a.s., kterou spravuje a vlastní přes panamskou společnost JUDr. Daniel Musil z Brna. Malepar, a.s., rovněž není společnost s anonymními akciemi a je to společnost s konečným vlastníkem Vanero, a. s., kterou vlastní též JUDr. Daniel Musil,“ vyvěsil letos v dubnu na stranický web Michal Babák.

Musil: Nejsem sponzor Paroubkovy strany

Firma Velantis byla založena v prosinci roku 2010 a tehdy ji vlastnila výše zmiňovaná společnost Vanero; Velantis postupně přešla do rukou podnikatele Josefa Petráse a mostecké firmy Soundwell (zprvu rovněž vlastněna firmou Vanero). Petrás pak má ještě například podíl ve firmě Greenbattery, kterou zprvu (v srpnu 2011) vlastnila jiná Musilova firma – Kastelis.

Daniel Musil vylučuje, že by skrze nové majitele firmy Velantis sponzoroval po „krachu“ projektu Věcí veřejných jinou malou stranu

Daniel Musil vylučuje, že by skrze nové majitele firmy Velantis sponzoroval po „krachu“ projektu Věcí veřejných jinou malou stranu, u které by teoreticky mohl vyhlížet šanci na budoucí volební úspěchy. „Akcie společnosti Vanero a.s. nevlastním a nejsem sponzorem strany Jiřího Paroubka. Společnost Velantis byla prodána jako ready-made, takže další aktivity této společnosti jsou věcí nového společníka,“ napsal Musil ČESKÉ POZICI.

Tady je však jistá nesrovnalost. Jak už jsme uvedli, véčkař Babák v dubnu tvrdil, že Musil firmu Vanero vlastní. Musil nyní říká, že ji nevlastní. Advokáta jsme se proto zeptali, jak to tedy je s vlastnictvím společnosti Vanero. „Myslím, že jsem odpověděl jasně,“ odepsal pouze.

Zeptali jsme se i u národních socialistů. Tiskový mluvčí strany Tomáš Sazima vyloučil jakékoliv pochyby a redakci napsal: „Společnost Velantis poskytla národním socialistům finanční dar. Stalo se tak prostřednictvím jednatele společnosti (firma má dva jednatele: Pavlínu Dlouhou a Josefa Petráse – pozn. red.), který kontaktoval našeho volebního manažera (Petr Benda – pozn. red.) s tím, že chce finančně podpořit stranu národních socialistů. S jednatelem společnosti byla samozřejmě uzavřena a podepsána darovací smlouva. Peníze šly bankovním převodem. Prověřili jsme si, že společnost není vedena mezi dlužníky. Zmíněný pan Musil v této věci vůbec nefiguruje a nikdo s ním nejednal.“

Zobrazit diskusi
Reakcí:1

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Ano, Jiří Paroubek je ze všeho nejvíce bývalý ekonomický

náměstek magistrátu vedeného mafií ODS. Tou mafií, která slavila vítězství "pravicové koalice" v parlamentních volbách ve Žlutých lázních.

 

http://zpravy.idnes.cz/novy-zacatek-parba-ve-zlutych-laznich-ods-spise-dal-stepi-pzw-/domaci.aspx?c=A100602_1395013_praha_kot 

 

http://volby.blesk.cz/clanek/volby-parlamentni-volby-2010-udalosti/136957/tajny-mejdan-ods-prijeli-i-kmotri.html 

 

Společně sdílená temná minulost pečetěná událostmi kolem První městské banky bude zdrojem dalších a dalších společných "přátel a sponzorů".

 

Nynější události na politické scéně a v policii nijak nekomentují prezidenští "protikandidáti" Zeman (Prognostický ústav, opoziční smlouva, Appian, Kadlec-NBÚ, D47), Dlouhý (Prognostický ústav, Lípa, Panenské ostrovy, Goldman ), Fischer (Appian, Mlynář PPF, Dobrovský). Také se obáváte amnestií?

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah