Další bitva Zemana a Schwarzenberga: nyní o lukrativní diplomatické posty

V posledních týdnech se soupeří o lukrativní posty velvyslanců například v Londýně či Vídni.

Politika
Martin Shabu | 02.03.2013

Poslední týdny se v české diplomacii kumuluje pára. Panuje nejistota ohledně obsazování důležitých velvyslaneckých postů. Řeší se například, kdo bude příštím velvyslancem v Moskvě, Londýně či Vídni.

Zájemců o tradičně prestižní posty je více, což je ale obvyklý problém. Novinku představuje čtvrtý článek rozhodovacího kolečka. Do trojlístku ministr zahraničí (navrhuje diplomaty), vláda (schvaluje) a prezident (jmenuje) přibyl vliv dosud neúřadujícího prezidenta Miloše Zemana.

Ale ještě cosi: O práci v diplomacii jeví zájem i neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer. Ani tím však výčet skupin a jednotlivců, kteří se snaží výběr českých velvyslanců ovlivnit, nekončí. O ambasadorské posty se totiž hlásí nejbližší spolupracovníci ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. A kromě nich i Zemanovi podporovatelé.

Ministr u Zemana narazil

Kvůli budoucnosti české diplomacie v únoru ministr Schwarzenberg dvakrát navštívil svého prezidentského soupeře Zemana. Hovořili o personálním obsazení české ambasády v Moskvě, kam by chtěl Zeman prosadit bývalého československého kosmonauta a europoslance Vladimíra Remka (KSČM), jenž ho v cestě na Hrad podporoval. Ministr Schwarzenberg naznačil, že s Remkovým jmenováním by neměly být potíže. Disponuje zkušenostmi z diplomacie – v letech 2002 až 2004 pracoval jako obchodní rada na české ambasádě v Rusku.

Zatímco Schwarzenberg vyšel přání budoucí hlavy státu vstříc, z druhé strany bylo přijetí vlažnější

 Zatímco Schwarzenberg tedy vyšel přání budoucí hlavy státu vstříc, z druhé strany bylo přijetí vlažnější. Z diplomatických a politických kuloárů se ČESKÁ POZICE dozvěděla, že ministr Schwarzenberg se snažil najít podporu pro vlastní nominace, jenže u Zemana narazil.

Pro znalce poměrů to nebylo překvapení, neboť Miloš Zeman se o zahraničně-politických záležitostech například bavil například s českým velvyslancem v Austrálii a bývalým náměstkem mistra zahraničí Hynkem Kmoníčkem. A ten má v dobré paměti, jak po Schwarzenbergově nástupu do Černínského paláce v roce 2010 skončili sociálnědemokratičtí exponenti v diplomatických řadách. Neslavně.

Kdo do Londýna a Vídně?

Atraktivní destinací, pro niž se hledá vhodné obsazení, je Rakousko. Jen pár hodin cesty od Prahy patří Vídeň mezi veliká lákadla.

Už v minulosti média spekulovala o tom, že o Londýn by měli údajně zájem Schwarzenbergův náměstek Vladimír Galuška a šéfka ministrova kabinetu Kateřina Weissová. Další atraktivní destinací, pro niž se hledá vhodné obsazení, je Rakousko. Jen pár hodin cesty od Prahy patří Vídeň mezi veliká lákadla. V lednu tam skončil ve funkci českého velvyslance Jan Koukal. Nyní se hledá jeho nástupce.

Z diplomatických a politických kuloárů se ČESKÁ POZICE dozvěděla, že o „dream job“ mají zájem Milena Vicenová, bývalá šéfka stálé mise České republiky při EU, a nově právě Jan Fischer, o němž dříve média referovala jako o adeptu na křeslo velvyslance v Izraeli.

Zatímco pro Vicenovou hovoří zkušenost z diplomacie, pro Fischera zase fakt, že před druhým kolem prezidentské volby podpořil Zemana. Nyní teoreticky nastal čas pro vděk. Schwarzenberg však s Fischerovým vstupem do diplomacie nesouhlasí. „Má své zásluhy, ale preferoval bych, kdyby byl činný ve funkci bližší jeho původnímu povolání,“ řekl ministr zahraničí Lidovým novinám.

Přetahovaná o velvyslance může mít dopady i na bilaterální vztahy s dotčenými zeměmi, pokud by spory mezi ministerstvem zahraničí a Hradem trvaly delší dobu. Z mocenského hlediska je ve výhodě budoucí prezident Zeman. Jeho mandát končí za pět let, zatímco funkční období kabinetu Petra Nečase se naplní nejpozději příští rok. Zeman si tedy s prosazením vlastních kandidátů může počkat až na příští vládu. Dalším jeho trumfem může být i licitování okolo jmenování ministrů. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:4

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

O GERMÁNSKÉ LSTI a VOLBÁCH

 jakožto TESTU MORÁLKY A INTELIGENCE NEJEN FACEBOOKOVÉ SCHWARZENJUGEND

Schwarzenbergův odsudek údajné nemorálnosti poválečného odsunu Němců vzápětí sice následovaný jeho ujištěním, že z tohoto pouze slovního morálního soudu prý neplyne, že by usiloval o změnu poválečného uspořádání, je evidentní kontradikcí, neboť naprosto nezbytnou, byť implicitní, rekvizitou každého mravního soudu je rovněž skutečnost, že ve vší vážnosti míněné vyslovení mravního soudu je zároveň i projevem autentického angažmá pro mravnost. Ovšem pravé, a tedy plné, angažmá pro mravnost nikdy nemůže být omezeno na pouhou slovní artikulaci mravních soudů, nýbrž jeho nutnou náležitostí musí vždy být i úmysl aktivně konat vše, co je jen v moci, aby byl nastolen žádoucí mravný stav. Není totiž znám jediný relevantní morální systém, který by preferoval jen plané moralistické žvanilství a rozhodně taková není ani křesťanská morálka, k jejímuž katolickému modu se Schwarzenberg hlásí. § Jinými slovy: Jakmile Schwarzenberg během volební kampaně, a tedy s jasným vědomím naprosté závažnosti slov (jako jindy Havel a spol.), prohlašuje, že byli Němci odsunuti v rozporu s dobrým mravem, nutně tím současně projevuje vůli, že učiní, co je jen v jeho moci, aby v jeho pojetí odčinil na nich „spáchané bezpráví“, byť by tento konsekvent jakkoliv lstivě skrýval. § Toto naprosto banální argumentační schéma v zásadě akceptuje i  předvědecká intuice selského rozumu, který by v podobných případech také respektoval princip předběžné opatrnosti a nepřipustil by, aby např. působil ve státní správě či ve školství někdo, kdo by zcela vážně tvrdil, že jeho "pouze slovní" schvalování morálnosti korupce či pedofilie nepředstavuje reálné ohrožení chodu úřadu či hazardování se zdravým vývojem dětí.

Mám dilema

nevím kdo bude někdy tlačen na ministra kultury, bude to Hůlka nebo Bohdalová ???? A co s odboráři? Zavadil do ČNB?

Jak může mít Remek prověrky netuším

možná ta naše ambasáda tam už dávno naše není, resp. nikdy nebyla. Civilizované země přirozeně si berou někoho sobě blízkého, jinak by diplomacie ani neměla smysl, není to invaze. Loyalita však má náležet vlasti, obojí neexistuje ani u nejbližších spojenců. Jak smýšlí pan Remek o vlasti dává najevo spolehlivě, maskování se obyčejností stíhače a nadšence do kosmonautiky již v dětství, snad pro kluky.

 

Diplomat má býti úředníkem, schopným kdykoliv končit, když se za úkol nemůže postavit. Jinak to není žádný med, naše chudá země nemá vybavení velmocí a držet s nimi krok může jen osobním nasazením. Tak málo spánku, mnoho formálních poviností, ubohá domácnost, a ještě vlastenci, co jezdí jednosměrnýma cestovkama nebo fotí armádu. Příbuzenstvo drogových pašeráků a prácechtivých slečen.

 

Zamini mělo na co navázat, i prostory černína připomínají a inspirují. Je tam i koupelna Honzy Masaryka, kde vhodno meditovat o druhé straně té služby.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah