Co je logické podle naší ministryně kultury

Alena Hanáková prolomila mediální blok, když poskytla rozhovor časopisu Týden. A novináři jako krvežíznivé šelmy opět ucítili krev.

Politika
Pavel Pokorný | 30.07.2012

Ministryně kultury Alena Hanáková po několika měsících poskytla obsáhlejší rozhovor, konkrétně pro aktuální vydání časopisu Týden. Proč to dlouhé mlčení, přerušované jen občasným televizním účinkováním? Po vystoupení k církevním restitucím v pořadu ČT Události, komentáře 7. února prý Hanáková dostala „totální a úplný blok k médiím jako takovým. Nevěřila jsem sama sobě a přestala jsem věřit novinářům, že jsou schopni být slušní a korektní a nechovají se jako divá zvěř, která jakmile ucítí krev, tak se oběti nechce vzdát. Drtí ji, i když to už nepřináší vůbec nic,“ svěřila se ministryně Týdnu.

Jsme rádi, že paní Hanáková (TOP 09 a STAN) se velké části toho bloku už zbavila a novinářům z Týdne se pokusila odpovědět na pár otázek. Přesto při jejich čtení jednoho napadne, zda to nebylo poněkud předčasné. Kromě kolegyně Reslové, jež se kulturní politice systematicky věnuje, i autor této poznámky začíná trpět zvýšenou citlivostí na mediální vystoupení šéfky resortu, která by mohla rychle přerůst v totální blok opačného gardu.

Tři příklady, jak stav věcí vnímá Alena Hanáková (eventuální poukaz na vytržení citací z kontextu neobstojí, protože ani s okolním kontextem z nich člověk není právě moudrý):

  • O Státní opeře a Národním divadle: „(...) Nejsem úplně přesvědčená, že je dobré, aby byly v Národním divadle a ve Státní opeře soubory, které se věnují stejným věcem. Tedy jak činohře, tak baletu, tak opeře. Myslím si, že opera by měla uvádět hlavně operu a balet. Divadlo zas především činohru. Tak je to podle mého logické.“
  • O cestovním a turistickém ruchu: „(...) Jsou takové zapomenuté oblasti v republice, kde by si podporu nějaké kulturní činnosti určitě zasloužili. Kultura totiž táhne turisty, a proto by měl mimochodem cestovní, turistický ruch patřit pod nás (míněno ministerstvo kultury). (...) V rámci spojování ministerstev jsme o tom velmi přemýšleli. Cestovní ruch úplně logicky patří ke kultuře. Právě kultura sem natahuje cizí návštěvníky. Nepojedou se sem podívat do továrny na boty, ale přijedou do Prahy, kde je spousta památek a atmosféra, kterou dělá právě kulturní zázemí. (...)“
  • O točně v Českém Krumlově: „Snahou ministerstva je, aby se zachovala točna a UNESCO. Jako ministryně kultury budu v prvé řadě ochraňovat UNESCO.“

Rozumíte, co tím chtěla Alena Hanáková čtenářům říci? Já ať drtím hlavu sebevíc, pořád nic. Ještě štěstí, že nás ministryně kultury ujistila, že má na úřadu věci pevně v rukou. Ale dodatek (Směje se.) za tímto ujištěním mě opět poněkud znejistěl. Chtěl jsem se původně pod text podepsat „krvežíznivá zvěř“, ale už ani nevím, kdo komu pije krev. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:9

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Družinářka z Vizovic

Dobrý den pane Pokorný,

nebuďte tak náročný :o)   Družinářka z Vizovic potřebuje více času než třeba novinář na MŽP nebo chemik na MF  a nebo třeba bolševický primář na radnici v Praze atd .....

Díky a zdravím , Honza Chramosta

Ministryně odjinud

Schwarzenbergu, Ty chlape zatracená, že jsi zase chrápal když Ti nominovali ministryni kultury! Zkus se probudit,a pošli ji.. do zahraničí.

ano, Bolkovi ve Valašském království

 může dělat ministryni kultury i turistickou atrakci. Jak říkal už v Haškovi Ferda Mestek  "lidi  se rádi koukají na zrůdy a přírodní úkazy". 

Do opravdového zahraničí  neposílat. Kikina stačí. 

Privatizace a tunelování

Privatizace a tunelování kulturních statků začaly Voršilky a většina ministrů to podporuje, případně trpí. Blbost a schválnost se od sebe těžko rozlišují.

Neumíte vidlácky, no!

Já jí rozumím. Naprostoa jednoznačně. Umím vidlácky. Vy byste asi chtěli, aby se ministr kultury vyjadřoval kulturně. Já taky. To by ovšem nesměli udělat ministryní holku z východní Moravy. Mluví jako dacan, ale prostě a jednoznačně. Horší je že se z těch citátů zdá, že jak jednoduše se vyjadřuje, tak jednoduše jí to myslí. Ale jistě ty věty byly nějakým krvežíznivým psem schválně takto vybrány.

Vím, že bych to už jen z

Vím, že bych to už jen z ženské solidarity o paní ministryni neměla říkat, ale ta paní je prostě vypatlaná, mne opravdu slušnější výraz nenapadá.

1. Opera, činohra, balet, divadlo, jedno nebo druhé, dyť je to stejně všecko stejný, žejo.

2. To je dada, nic jiného.

3. ochraňuj Bůh nás.

Milí předdiskutující - pochopte, obzory té dámy sahají, jak někdo z vás řekl, tak do školní družiny. Pak chvíli dělala na radnici a teď je v Praze. A někdo jí poťouchle nabídl místo ministryně, ona teď bere měsíčně přes sto tisíc a je z toho paf a blekotá a dělá co se jí řekne.

Zní to ohraně, ale že se tato paní stala ministryní, je ostuda. Opravdová ostuda.

Proč?

Mám Valašsko a Valachy moc rád, jsou to obvykle krásní a upřímní lidé. Ale - proč už to ta neúspěšná vesnická družinářka dávno nezabalila?

Ta dáma je tak nekompetentní, že ani nedokáže rozpoznat, že je nekompetentní! Už minimálně v únoru měla zalézt někde do hodně hluboké díry v zemi a zaklapnout za sebou dekl. Amen.

 

Skoro Jakeš

Hmmm, ještě že není ministryní školství.... To by teprve byly výroky! Ale stylu Milouše Jakeše se to již blíží.... Třeba se dočkáme i kůlu v plotě... Také doporučuji vyhledat s A.H. rozhovor na Českém rozhlasu 2 - v pořadu: Stříbrný vítr a Alena Hanáková - 31. března 2012.....

Jeden by z toho už dostal ouročky

Méněvíce, je-li jmenována bílým koněm ministrantka kultury, stojí to občana pár set miliónů, ale na nedostatek kultury ještě nikdo nezhynul. Ty prachy by beztak byly ukradeny.

Jestliže jest jmenován bílým koněm ministrant spravedlnosti, jde to až do těch hrdel a statků. Nejde už "jen" o prachy.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah