Cirkusové defilé Věcí veřejných

VV slibovaly vyhubení dinosaurů, místo nich však nabídly třetihorní prales se zpěvy a tanci.

Politika
Petr Bušta | 06.04.2011

Když v březnu Vít Bárta hrdě připustil „Ano, chováme se nestandardně“, nemluvil o tom, jak jezdil svým maserati se samolepkou místo platné poznávací značky, což je zrovna v případě ministra dopravy poněkud frapantní. Ani o tom, jak na ministerstvech dopravy a školství vesele přibývá úředníků za doprovodu halasných proklamací o šetření a redukční dietě. Hovořil o postupu ministerstva dopravy vůči společnosti Skanska. Úplně nejpřiléhavější by však bylo, kdyby vztáhl svá slova na jednu politickou stranu, jejímž je neoficiálním šéfem a kterou voliči transportovali z komunální úrovně do parlamentu, aby kultivovala českou politiku.

Zatím to připomíná spíše historky z polosvěta soukromých oček, z jižní Itálie anebo blázinecZatím to připomíná spíše historky z polosvěta soukromých oček, z jižní Itálie anebo blázinec. Zlatí Kočkové a příbuzní kolotočáři nedávné minulosti! Co může myslící člověk aktuálně soudit o posledních událostech, jež spustil výkonný místopředseda strany a poslanec Jaroslav Škárka, když nejprve řekl, pak odvolal a pak zase řekl a pak zase odvolal, že mu Bárta platil statisíce za to, jak drží ústa a krok? V tomto kontextu lze dospět jedině k přesvědčení: řada standardů české politické kultury sice evokuje vzpomínky na subsaharskou Afriku, ale pro nestandardy Věcí veřejných sotva nalézt přiléhavou kulturně-geografickou destinaci. VV slibovaly vyhubení politických dinosaurů, místo nich však nabízejí třetihorní prales, v němž se čile míhají nepravděpodobní tvorové.

Pokusili jsme se alespoň o stručnou hitparádu „nestandardů“ z dílny VV, jichž jsme byli svědky za pouhý – a to ještě necelý – rok. Paměť je totiž krátká, zvlášť když je atakována novými a novými čísly hodnými věčného zapamatování. Neradi bychom však VV připravili o slávu, je to úžasný výkon. Či přesněji - výkon, který by měl probouzet úžas. Pokud by se text zdál čtenářům příliš dlouhý, věřte, že to není vinou ČESKÉ POZICE. To Věci veřejné nezahálely.

Předvolební aperitiv

Hlídky v ulicích

Krátce před volbami do Poslanecké sněmovny zorganizovaly Věci veřejné v Praze takzvané „sociálně-intervenční hlídky“, které měly přispívat k veřejnému pořádku. Kritici odkazovali na praktiky komunistické strany a nacistů, ale příběh brzy vyšuměl pod atakem „zajímavějších“ detailů z nitra nadějné strany.

Podpisové právo

Především vyšlo najevo, že předseda Věcí veřejných Radek John neměl právo podepisovat za stranu smlouvy a jednat za ni. Toto právo měl její výkonný místopředseda Jaroslav Škárka. (Pěkně se teď Vítu Bártovi odvděčil.) Ač VV tuto absurditu brzy odstranily, nepřímo se tím potvrdilo, že předsednická role Radka Johna je ve skutečnosti formální a skutečným šéfem nad stranou i přílivem financí je Vít Bárta.

Sedm milionů za neposlušnost

Kandidáti VV do sněmovních voleb museli podepisovat smlouvu zavazující k poslušnosti. Pokud by přeběhli k jiné straně, mají podle smlouvy zaplatit straně sedm milionů korun. Především však ve smlouvě stálo, že  hlasovat pak mohou jen „v souladu se stanoviskem poslaneckého klubu, respektive v souladu se stanoviskem politické strany“. Tato klauzule je však pravděpodobně v rozporu s Ústavou, a tak VV později vytvořily ke smlouvě dodatek, že v případě sporu je Ústava smlouvě nadřazena.

Mohou za to počítače

O vstupu do vlády uspořádaly VV referendum prostřednictvím internetu. Hlasovat mohli sympatizanti, kteří se přihlásili před termínem voleb. Jenže hlasování se muselo opakovat. Při prvním pokusu totiž u hlasujících, kteří byli proti vstupu do koalice, počítače informovali, že se vyjádřili naopak souhlasně. Přímá demokracie křemíkového typu.

Vít Bárta panuje dopravě...

... šetří na železnici

S velkým povykem ministr dopravy Bárta v srpnu zastavil všechny stavby na železnici. O pár měsíců později je – v nápadné tichosti – všechny znovu spustil. Ministerstvo dopravy tvrdí, že hlavním důvodem byla ochota stavebních firem poskytnout slevy. Stavbaři však oponují. Dle nich Bárta náklady uspořil jen díky tomu, že se vyškrtaly položky v projektové dokumentaci. O nich ale rozhoduje zadavatel stavby, nikoliv zhotovitel. Když se Bártův úřad chlubí svým úspěchem, jde jen o komunikační trik.

... riskuje arbitráže se staviteli dálnic

Vít Bárta loni v létě zastavil také již zahájenou výstavbu několika úseků dálnic. Jenže podle smluvních podmínek nelze stopnout projekt bez souhlasu stavebních firem. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo již se stavbaři vyjednávat. Dle informací ČESKÉ POZICE je ale postup ŘSD liknavý. Stavební firmy připouštějí, že ignorace již podepsaných smluv může v krajním případě skončit mezinárodními arbitrážemi.

... diskredituje Skansku

V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce očernil Vít Bárta stavební společnost Skanska kvůli řadě údajných závad na dálnicích a silnicích, které firma stavěla. Reklamace vůči společnosti Skanska dle Bárty činí téměř miliardu korun. Navíc deset inkriminovaných úseků opatřil Bárta cedulemi, že je musí ŘSD opravit a že je stavěla právě Skanska. Mezi nimi však byl například i úsek, který Skanska ještě nepředala, nebo ŘSD přiznalo pochybení na straně zadavatele. Dan Ťok, generální ředitel Skansky, napsal Bártovi otevřený dopis, v němž mimo jiné uvedl, že ministrovy výroky považuje za šokující. Proti postupu Bárty se hodlá firma bránit. Vyloučit prý nelze ani mezinárodní arbitráž.

Zobrazit diskusi
Reakcí:1

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Věci veřejné jsou veřejným domem

Jediné rozumné východisko je zrušení této bizární politické ministránky, která má maximální trvání v nejlepším případě do předčasných voleb. To je též jediný přínos této strany, že svými kauzami přispívá k tomuto řešení.  

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah