Bém, Řebíček či Kindl pronikli do školní příručky

Organizace Respekt institut přichystala pro učitele středních škol do nového školního roku podklady, jak učit o tuzemské korupci.

Politika
Ondřej Koutník | 02.09.2012
Pro politiky, o kterých se v příručce hovoří, to nebude nic ke chlubení.

Aktualizováno 3. září. Pro mnoho lidí je to sen: dostat se na učební stránky pro žáky základních nebo středních škol. Musíte být skutečný formát, abyste něčeho takového dosáhli. Nyní se to povedlo několika českým politikům. Možná se o nich už v nadcházejícím novém školním roce budou učit žáci středních škol.

Slouží jako názorné příklady aktérů korupčních kauz v České republice. Konkrétně: Bývalý pražský primátor Pavel Bém, pražský radní Rudolf Blažek (nebezpečí firem s nejasným vlastnictvím), bývalý ministr dopravy a majitel fotbalové Slavie Aleš Řebíček (předražené stavební zakázky), bývalý děkan Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Milan Kindl (klientelismus a politické konexe). Ocitli se v metodické příručce pro pedagogy středních škol nazvané Korupce v ČR, kterou vytvořila organizace Respekt institut (viz příloha PDF).  

„V rámci projektu Semináře o korupci pro studenty středních škol jsme připravili metodickou příručku o korupci. Metodika poskytuje souhrnné informace o korupci, jejích příčinách a důsledcích, výskytu v ČR či trestnosti, ale i konkrétní cvičení, hry a metodické návody na předávání problematiky korupce studentům,“ píší autoři příručky na webu organizace Respekt institut.

Výuka o české korupci je pedagogům navrhována v různých variantách. Buď jako samostatné modelové hodiny, jako dvouhodinový cyklus či jako takzvaný projektový den. „Pouze je důležité dbát na logiku návaznosti jednotlivých prvků a zdůraznění celospolečenských dopadů a možností minimalizace korupce (včetně toho, co mohou dělat sami studenti),“ píše se v doporučeních k jednotlivým variantám výuky.

Během protikorupční „nalejvárny“ by si studenti měli osvojit, co znamená pojem korupce, jak se v praxi projevuje, jaké jsou typy korupce a druhy úplatků, trestnost a vyšetřování korupce, ukázky konkrétních tuzemských kauz, oznamování korupce a minimalizace korupce a co pro to „mohu udělat já“. Součástí vyučování by měla být různá cvičení, diskuse či vyhledávání kauz na internetu.

Protikorupční příručka pro učitele středních škol je originální dílko a nápad, jak mezi studenty – kteří se teprve chystají ke svým prvním volbám - rozesít upozornění a rozšířit pocit odpovědnosti za politiky, které si zvolí. Mladší generace si jistě dobře rozumí s nástroji jako „Google“, takže by pro ně teoreticky mělo být snazší nepodlehnout laciným předvolebním vábničkám a o konkrétních kandidátech si něco vyhledat. S politiky, u kterých by vyskočila záležitost typu Opencard, by pak ve volbách mohli zúčtovat. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:4

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Topi

Klasická mediální "titulková lež? Snažil jsem se v příručce najít proniknutí Kindla či Béma... a marně. Ne že by tam nepatřili, ale kde se tam jejich jméno vyskytuje?

nemáte pravdu..

Nemáte pravdu, v příručce jsou jména i akce, kterých se to týká..A stačilo mi na to 20 vteřin.

No to je opravdu úžasné.Co by

No to je opravdu úžasné.Co by mne však nejvíce zajímalo,je,jak tato příručka radí kantorům, jakým způsobem těm studentíkům vysvětlit,že nikdo z těch kujónů nebyl potrestán,ba naopak si užívají nakradených peněz plnými doušky,tu v Himalájích,tu na svých jachtách.

Někteří nadále sedí v poslanecké sněmovně,takže patří k těm,kteří vytvářejí zákony této země atd.Koneckonců,už dávno nejsem studentík, ale fakt bych to potřebovala vysvětlit taky.Asi mám hodně nízké IQ,neboť to nejsem schopna pochopit.

To, že nikdo nebyl potrestán, je vizitka vlády,

a o její kvalitě by měli studenti také něco vědět. Ti důvtinější pochopí, že vláda tím, jak vybírá a jmenuje šéfy orgánů činných v trestním řízení, jde korupčníkům na ruku. A navrhovanými zákony taky.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah