Absurdní varianta: Kauza Casa skončí bez trestu, i když stát je oškubaný

Typický případ, v němž lze jen obtížně nalézt krok, který by nebyl v souladu se zákonem. Na první pohled vše v pořádku.

Politika
Kateřina Menzelová | 04.07.2012

KOMENTÁŘ Kateřiny Menzelové / Zkusme si zahrát na proroka. Dejme tomu, že Poslanecká sněmovna vydá v souvislosti s nákupem letadel Casa bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou k trestnímu stíhání. Věc se následně dostane až před soud a soudce uzná posudek na cenu strojů, který si protikorupční policie objednala u společnosti American Appraisal, jako relevantní. Bude tedy prokázáno, že státu vznikla tímto obchodem škoda přesahující 650 milionů korun.

Přesto nemusí líčení skončit výrokem, že se kdokoli dopustil trestného činu. Soudce zkrátka zjistí, že vše, co se kolem této zakázky odehrálo, bylo v souladu se zákonem a trest nebude komu udělit. A to přesto, že státní rozpočet přišel o stovky milionů korun! Zní to absurdně.

K nalezení mezer v systému a k obcházení pravidel slouží právní a jiné posudky, paradoxně často placené z veřejných penězAbychom pochopili, jak je to možné, posuňme se na chvíli od případu Casa do obecnější roviny. Přes veřejné zakázky ročně proteče zhruba 600 miliard korun. Ve finále se často objeví důvodné podezření, že se požadované zboží či služby daly pořídit levněji. Najít v celém řetězci tendru krok, který by nebyl v souladu se zákonem, je však téměř nemožné.

Takovýto mechanismus je v českých podmínkách doveden téměř k dokonalosti. K nalezení mezer v systému a k obcházení pravidel přitom slouží právní a jiné posudky, paradoxně často placené z veřejných prostředků.

Absurdity

Vraťme se ke konkrétním letadlům Casa. Problém jejich pořízení se dnes víceméně smrsknul do debat a přestřelek, zda měla bývalá ministryně obrany Parkanová povinnost zajistit si znalecký posudek na cenu strojů. Už dříve se však objevila upozornění na mnohem širší paletu nesrovnalostí. Těmi se případný soud zřejmě zabývat nebude.

Připomeňme řadu výhrad, které měl k nákupům letadel Casa Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) na základě auditu peněžních prostředků určených na pořizování vybrané techniky Armády České republiky (AČR) v období 2005 až 2009. Nálezy zveřejnil v loňském roce. Uveďme jen to nejabsurdnější.

  • Nekoncepční nákup. Již úvodní odstavec zprávy budí pozornost. Úřad v něm konstatuje, že pořízení letounů Casa nevycházelo ze skutečných potřeb armády. Střednědobý plán na roky 2006 až 2011 tuto akvizici nezahrnoval.
  • Nárůst nákladů na pořízení. Armáda měla dle původních předpokladů letouny Casa vybártrovat. Později se na nákup tří letadel vyčlenilo 2,25 miliardy korun a postupem času tato suma narostla bezmála na 3,6 miliardy korun. NKÚ ve zprávě konstatuje, že do závěru listopadu příštího roku by se náklady na pořízení čtyř letounů Casa se započtením výdajů na přestavbu dvou letounů L-159 a ceny servisní podpory měly vyšplhat na 4,8 miliardy korun.
  • Nevyhovující stroje. Letouny Casa svými parametry plní záměry armády jen částečně, protože neumožňují přepravu osob a materiálu bez mezipřistání do oblastí, kde čeští vojáci působí.
  • V rozporu se zadáním. Rozdělení kontraktu na nákup letadel Casa a servisní podporu bylo dle auditorů v rozporu se zadávací dokumentací. Zakázku na servisní podporu vyhlásilo ministerstvo obrany v režimu jednacího řízení bez uveřejnění. Obrana akceptovala jedinou nabídku, aniž porovnala její výhodnost s konkurencí.  

Ještě připomeňme, že transakci kritizoval bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, dle deníku MF Dnes se proti stavěl rovněž expert na vojenskou techniku, podplukovník a pilot Karel Daňhel, který zpracovával za generální štáb stanoviska k nákupu letounů (upozorňoval, že stroje jsou pro armádu nejméně výhodné ze všech nabízených). I přes výhrady expertů byl kontrakt několikrát projednáván ve vládě a nakonec ho schválil v dubnu 2009 kabinet Mirka Topolánka. Transakce byla podepsána 7. května 2009, tedy pouhý den před koncem jeho vlády.

Nic protizákonného

Na tomto příkladu lze ilustrovat, jak se při veřejných zakázkách využívá mezer v systému a jak se obcházejí pravidla.

Ministerstvo obrany postupovalo na základě výjimky ze zákona o veřejných zakázkách s odůvodněním, že jde o vojenský materiál potřebný k zajištění obrany nebo bezpečnosti státu. To umožnilo vyvázat se z povinnosti uzavřít dle zákona o majetku České republiky smlouvu s cenou do výše ocenění majetku. Tedy – nic protizákonného.

Evropská komise se nakonec spokojila s ujištěním, že Česko bude napříště postupovat striktně podle unijních pravidelNákup se přesto nelíbil Evropské komisi a České republice dokonce hrozila, že ji zažaluje u Soudního dvora Evropské unie pro porušení pravidel zadávání veřejných zakázek. Důvodem bylo, že na nákup letadel nebyla vypsána řádná soutěž. Nakonec se ale komise spokojila s ujištěním, že Česko bude napříště postupovat striktně podle unijních pravidel.

Že se letouny nakupovaly dříve, než předpokládal střednědobý armádní plán na roky 2006 až 2011? Nic protizákonného.

Že se v průběhu přípravy transakce zvýšily náklady z nuly (vybártrování letedel) až na 4,8 miliardy korun se započtením servisní podpory? Nic protizákonného.

Zobrazit diskusi
Reakcí:8

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Naše zákony jsou děravé jak cedník

a aby také nebyly když si je naši mocipání a zákonodárci v jedné osobě za 20 let svých vlád stihli pozohýbat dle libosti! Jediné co naše geniální zákony umí jednoznačně usvědčit a postihnout je buzerace řadového občana za špatné parkování nebo zastřelení přičmoudlého zloděje. Ale přesně vymezit míry odpovědnosti za mega zlodějiny za miliardy to neumí. Obávám se že na reformu legislativy už je přliš pozdě, když všechen státní majetek je prakticky bez náhrady a jednou provždy rozkradený, když už není co chránit.

Nemá cenu . . .

komentovat. Co se tady děje je na blití. Občan je v rukách těchto politických, s prominutím hajzlů bezmocný. Občané už toho mají opravdu dost jak se mrhá s penězi daňových polatníků, sami si nechají utahovat opasky, a za jejich politické průsery nikdo není potrestán! Nechci být špatným prorokem, ale cítím, že doba, kdy národ vezme vše do svých rukou, i za cenu krveprolití, je na spadnutí . . .

Souhlas

Souhlasím s tím palcem nahoru. S letouny to skončí podle mého názoru stejně jako s Promopro a dalšími tunely, kterých se v naší porevoluční době objevilo tolik, jako vyrazí houby po dešti. Ti tzv. "rozumní", kteří si již dost nahrabali se stáhli do ústraní, ale nasttoupila nová generace "kmotrů", kteří se v současné době již dostávají i do vlády. Nyní je skutečností doba, že ještě nebylo tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. Ale klid, to se týká povětšinou jen těch, tzv. "obyčejných lidí". Ty poněkud "rovnější", se za pana Nečase jistě hůř mít nebudou. A  Blaničtí rytíři se,  bohužel ještě asi dlouho neprobudí. A pan Vondra,Bém, paní Parkanová a další šíbři asi spí dobře, ve spánku je nic nestraší. Jen doktor Rath si tolik nelibuje. Ale v dohledné době jistě přeplněnou celu mít nebude. To by se musel stát zázrak. A v naší zemi se zázraky nedějí. ŠKODA!!!                       

Vzpomeňte si na Alenu Hromádkovou,

velice inteligentní žena, která založila DEU. Čeho se dočkala? Dehonestace své osoby (nebyla tak mediálně obratná jako exministr Dlouhý). Z politiky ji vystrnadili a přitom už v r. 1994 pojmenovávala naprosto přesně problémy, které teď řešíme. Je mi z toho smutno, že lidé, kteří chtěli opravdovou demokracii a ne zlodějnu pod pláštíkem kmotrů prohráli. Proč by se osobnost jako paní H. měla znovu angažovat? Slušní lidé do politiky nelezou. Tož tak.

Zákony si dělali kmotři podle

svých potřeb.Proto je vše v pořádku.Proč ale vláda zcela bohorovně podepsala smlouvu den před  demisí ? Podobně předtím v jiném období Kühnl podepsal smlouvu na Pandury,i když už jeho vláda byla v demisi ?

Já to tipuji na úmysl vyvést část peněz na tajné účty.A mafiánské zákony to kryly. Háva by mohl pomoci to vysvětlit. Nedá se tomu nějak pomoci ?Taková španělská bota dovede zázraky.Doufám,že policie se nelekne !!!!

Zlepšit se musí voličská paměť

Ano, zákony si napsali kmotři pro sebe, prosadili je jejich lidé jmenovaní do státní správy a schválily je jejich loutky, které si tito kmotři prosadili na kandidátky do parlamentu.

K příkladu nákupu letadel CASA (s Bartákem v pozadí) byl posvěcen den před skončením Topolánkovy vlády a nákupu Pandurů je možné ještě pridat stavbu tunelu (oprava: stavbu ubytovny) v areálu ÚVN den před skončením Fischerovy vlády (s Bartákem v pozadí).

Voliči si takové kroky musí lépe pamatovat, když chodí volit, ale to se vůbec nedaří.

Ještě že tu je

to ustanovení zákona o péči řádného hospodáře. Jinak mi to připomíná ten vtip, jak v zimě Ivan přijde za Icikem, a chce půjčit rubl. Icik se ho ptá, čím se zaručí. "Přinesl jsem ti topůrko jako záruku." Icik mu říká: "Ale na jaře vrátíš dva ruble." Ivan souhlasí, Icik mu půjčí rubl a Ivan odchází. Icik ho ještě zastaví: "Ty, Ivane, dva rubly -  to je hodně peněz! Přemýšlel jsi, kde je vezmeš? Po takové tuhé zimě?" Ivan pokyvuje zamyšleně hlavou. Icik pokračuje: "Ty, Ivane, nechtěl bys půlku toho dluhu splatit hned?" Ivan se zaraduje: "To je asi dobrý nápad!" Vrátí rubl, odchází a medituje: "Rubl nemám, topůrko nemám, další rubl dlužím - a přitom se zdá, že je všechno v pořádku."

Palec nahoru!

Palec nahoru!

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah