„Skandální“ vize ředitele Rösela: Národní galerie by měla spolupracovat s Prahou

Šlo by však o průlom, protože ministerstvo kultury a pražský magistrát – a tudíž i jimi zřizované instituce – spolu vůbec nemluví.

Politika
Marie Reslová | 11.05.2012

Svou vizi spolupráce Národní galerie (NG) s hlavním městem ve středu představil pražským zastupitelům z výboru pro kulturu její ředitel Vladimír Rösel. Nejpřekvapivější, ba skoro skandální na ní je, že něco tak samozřejmého už dávno nefunguje v praxi.  

Rösel by „rád s městem spolupracoval na visibilitě Národní galerie“. Představuje si, že by Praha mohla nabízet návštěvu NG jako zážitek v rámci svých marketinkových aktivit v oblasti cestovního ruchu, a naopak galerie by svou prezentaci důsledně spojovala se „značkou“ Prahy. Navrhuje také větší součinnost NG s Galerií hlavního města Prahy na společných tematických výstavách, které by se mohly stát „ikonami “ města.

Národní galerie chystá na prosinec velkou výstavu české moderny v jihokorejském Soulu a příští rok dvě další v Pekingu a Moskvě. Může v zahraničí prezentovat nejen své sbírky, ale zároveň s nimi zviditelní i Prahu, kde se tyto umělecké poklady nacházejí.

Nejpřekvapivější, ba skoro skandální je, že spolupráce NG s Prahou už dávno nefunguje v praxi

Röselův návrh vypadá jako banalita. Ale jen na první pohled. Mělo by obrovskou cenu, kdyby se podařilo jej uskutečnit. Kdyby se alespoň na tomto minimu spolupráce dokázala Praha dohodnout i s ostatními národními institucemi, které ministerstvo kultury v hlavním městě zřizuje a financuje.

Ministerstvo a magistrát spolu nemluví

Dva největší donátoři kultury v České republice, ministerstvo kultury a pražský Magistrát, a jimi zřizované instituce spolu totiž vůbec nemluví. A tedy ani nespolupracují. Občas sice lze zaregistrovat nějaké testovací krůčky, ale ty se brzy vytratí jak pověstná šlépěj z Čapkovy povídky kdesi v iracionálním politickém prostoru.

Velké kulturní instituce mají obrovskou provozní setrvačnost. Než se stačí něco dohodnout, prosadit a zavést, nastane změna v klíčové funkci nebo jsou rovnou nové volby a začíná se zas od začátku.

Krásným příkladem je příběh Národního divadla (ND) a Státní opery Praha (SOP). Možná deset let se mluvilo o tom, že by ze SOP, kterou ministerstvo kultury nezvládalo pořádně financovat, mohla být pražská metropolitní opera.

Před volbami 2010 tehdejší primátor Pavel Bém dokonce podepsal s ministrem Václavem Riedlbauchem jakési memorandum o budoucí spolupráci státu a města v SOP. Tehdejší radní pro kulturu Ondřej Pecha se zase se SOP domlouval na financování cyklu „metropolitních“ oper. Po volbách bylo všechno jinak.

Na ministerstvo nastoupil razantní Jiří Besser a byla schválena transformace a sloučení Národního divadla a SOP. I tak by bylo logické, aby se Praha v Národním divadle, které nabízí služby především Pražanům a zahraničním návštěvníkům hlavního města, nějak angažovala. Jak je zřejmé z návrhu Vladimíra Rösela, nemusí to být vždycky nutně finanční příspěvek.

Pražští radní se s ministryní kultury dosud nestihli sejít...

Také ředitel Národního divadla Ondřej Černý by si představoval, aby „Praha spolupracovala s Národním divadlem v oblasti marketingu a cestovního ruchu a zahrnula je do svého nabídkového portfolia“. Samozřejmě by přivítal i participaci Prahy na vybraných baletních a operních projektech.

Možností, jak se domluvit na společných zájmech, sdružit prostředky ztenčujících se rozpočtů a lépe je využívat by se jistě dalo vymyslet mnoho a zajímavých. Okolnost, že za resort kultury na ministerstvu i na magistrátu je zodpovědná stejná politická strana – TOP 09 – tomu přeje. Radní s ministryní se ale dosud nestihli sejít...

Röselův krok by neměl být zapomenut. Ředitel NG nečekal, až Praha s něčím přijde, ale ozval se sám. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:1

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Modra Praha

Kdyz ona ta modra korytka v Praze jsou vzdy a ta korytka na ministesrvu meni barvy, to aby se pak domlivily. Chtelo by to zlepsovacek, co kdyby odted byla korytka jenom modra. At panove Oulicky, Novak, Rittig, Jansta, Dlouhy, Dalik, Gross, Paroubek, pani Nagyova zverejni sva cisla uctu a ja jim svou mizernou vyplatu budu posilat primo. Usetrime si to divadlo.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah