Živá vzpomínka na Černobyl: zářící divočáci na Šumavě

Loni bylo kontaminováno cesiem 75 procent zvířat ulovených v rizikových honitbách. Český systém měření však není optimální.

Ekologie
Čestmír Klos | 02.02.2013

Koncem minulého roku se opět rozšířily zprávy, že Bavorsko se potýká s radioaktivně kontaminovanou zvěřinou, konkrétně masem divokých prasat. V prosinci vydala také Správa Národního parku Šumava informaci, že kontaminované kusy byly zaznamenány v západním cípu Šumavy. Máme se obávat konzumace zvěřiny? Tuto otázku zkoumá Čestmír Klos.

Před dvěma roky, 22. ledna 2011, zachytila plzeňská krajská veterinární správa v šumavské výkupně zvěřiny uloveného pětiletého kňoura, jehož maso sedmkrát překračovalo přípustnou normu pro radioaktivitu cesia v čerstvých potravinách. Po posouzení mapy, zachycující cestu černobylského radioaktivního mraku Evropou, nebylo pochyb o původu radiace. Ke vší smůle se ten radioaktivní mrak vypršel nad západní částí Šumavy. K vyšší hladině radioaktivní zátěže mohl přispět i pozůstatek radioaktivity z dřívějších jaderných zkoušek v ovzduší.

Maso z testovaného divočáka muselo být zlikvidováno a stejný osud potkal zvěřinu z dalších dvaceti ulovených kusů černé zvěře. Po roce o tom referovala doktorka Tamara Latini z veterinární správy a zveřejnil to časopis Svět myslivosti.

V honitbách Prášily a Srní muselo být v roce 2012 odesláno do kafilerie 33 ze 44 ulovených divočáků

Kontaminovaný divočák byl zastřelen na lokalitě Paště u Hartmanic, a tak veterinární správa nařídila kontrolovat všechna divoká prasata ulovená v honitbách Prášily a Srní. Jak ČESKÉ POZICI sdělil Adam Jirsa ze Správy národního parku Šumava, monitoring v ostatních částech parku neodhalil žádné překročení povolených limitů. Zato ve jmenovaných dvou honitbách muselo být v roce 2012 odesláno do kafilerie 33 ze 44 ulovených divočáků.

Norma záření radioaktivních izotopů cesia 600 becquerelů na kilogram svaloviny byla u některých kusů dramaticky překročena a dosáhla až 47 000 becquerelů na kilogram.

Proč se radioaktivní kontaminace po tolika letech od radioaktivního spadu objevila s obnovenou silou, nikdo neví.

Nebojte se o život

Velice riskantní by bylo jíst kontaminované maso pravidelně

Obava z konzumace kančího masa je zbytečná, tvrdí mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Limit záření 600 becquerelů na kilogram masa je velice bezpečný. Umožňuje každému konzumentovi sníst 40 kilogramů divočáka ročně, aniž by byla překročena bezpečná roční zátěž. Ani při jednorázovém požití mnohem více kontaminované zvěřiny by člověku nehrozila přímá újma na zdraví. Tělo samo by podle Dubna mělo během několika týdnů škodlivinu vyloučit. Velice riskantní by však bylo jíst kontaminované maso pravidelně.

Učinili jsme za dost svému předsevzetí nevyvolat planou paniku. Problém radioaktivní kontaminace černé zvěře je přesto vážný a zaslouží pozornost. Už proto, že bavorští sousedé v jeho řešení postoupili podstatně dál a stálo by za to je následovat. Radioaktivní zátěží přírody se Němci zabývají už od osudného roku 1986, kdy Černobyl vybouchl. U nás byly kritické lokality za dráty železné opony a nikdo jim nevěnoval pozornost.

V Bavorském národním parku se měří každý střelený kus. Tamější správa parku má vlastní spolehlivé jednoduché zařízení, schopné přesně určit menší radioaktivní dávky. Přístroj umožňuje naměřit maximálně deset tisíc becquerelů na kilogram hmotnosti zkoumané potraviny, ale to je plně postačující. Německá hranice pro čerstvé maso je stejně jako u nás a v celé Evropě stanovena na 600 becquerelů na kilogram. Co je nad to, předurčuje cestu uloveného kusu do kafilerie, ať jsou to čtyři tisíce, nebo čtyřicet tisíc becquerelů.

Jak ČESKÉ POZICI sdělil vedoucí oddělení péče o les Národního parku Bavorský les Franz Bierl, v oblasti hory Falkenstein takový konec čeká až 95 procent ulovených divočáků. Je to tedy podobné, ne-li ještě vážnější, jako v honitbách Srní a Prášily. Ani radioaktivní zatížení, ani divočáci hranice nerespektují.

Měření u nás a v Bavorsku

Německá veřejnost je na hygienu potravin mnohem citlivější než česká, a tak i úřady jsou přísnější. Proto se i v podhůří Bavorského lesa, ve státních i v soukromých lesích, musí u rizikové černé zvěře měřit každý ulovený kus. Bavorští uživatelé honiteb i státní lesy zpravidla mají vlastní jednoduchý, ale spolehlivý měřicí přístroj. Myslivec, který by nedal svůj úlovek prověřit na obsah radioaktivity, by mohl přijít o lovecké oprávnění i o zbrojní pas. Není zájem podvádět, protože za každé vyřazené prase vyplatí stát uživateli honitby kompenzaci 200 eur.

Není divu, že se na Šumavě zkoumají jen úlovky v úředně stanovené zóně a do namátkových měření mimo ni je pramálo chuti

V Česku to je úplně jinak. Zatímco v širokém okolí Bavorského lesa využívají myslivci, státní lesníci i správci parku 82 menších vlastních měřicích přístrojů, v Česku je k dispozici pouze dokonale přesné zařízení státní veterinární správy, na němž stojí jedno vyšetření 1400 korun. Místo německé státní podpory 200 eur za každý znehodnocený kus si tedy musí český nájemce honitby nebo správa národního parku naopak připlatit. Kromě ceny za vyšetření ještě vydá 500 korun za likvidaci zvířete v kafilerii.

Není divu, že se na Šumavě zkoumají jen úlovky v úředně stanovené zóně a do namátkových měření mimo ni je pramálo chuti. Správu Národního parku Šumava tato opatření dle náměstka ředitele Jana Kozla loni stála sto tisíc korun.

Zobrazit diskusi
Reakcí:40

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Bavorsko rozvířilo problém

Bavorsko rozvířilo problém svítících divočáků a česká reakce je jak jinak zaměřena jen na oblast Šumavy,protože je jaksi nejblíž,ale jak je na tom zbytek republiky?Prasátka nám září asi leckde. Cesium 137 mělo nadlimity hned v několika oblastech....

 

 Aktivity cesia-137 v houbách i lesních plodech se v roce 2010 nacházejí pod nejvyšší přípustnou úrovní radioaktivní kontaminace potravin platnou pro přetrvávající ozáření po černobylské havárii (Vyhláška č. 307/2002 Sb.). Vyšších hodnot bylo dosaženo v LO 14 Novohradské hory, LO 1 Krušné hory, LO 31 Českomoravské mezihoří, LO 26 Předhoří Orlických hor LO 27 Hrubý Jeseník. V průběhu měření od roku 2004 byly nejvyšší přípustné úrovně radioaktivní kontaminace překročeny jen několikrát a to především u hub v lesních oblastech 27 Hrubý Jeseník a 28 Předhoří Hrubého Jeseníku a ojediněle v oblastech 11 Český les, 13 Šumava, 16 Českomoravská vrchovina, 22 Krkonoše a v lesní oblasti 40 Moravskoslezské Beskydy. Zdroj VULHMhttp://www.vulhm.cz/index.php?p=monitoring_cizorodych_latek&site=default

Je smutné, že mainstreamová

Je smutné, že mainstreamová média už dávno opustila problém situace ve Fukušimě, která se nadále zhoršuje a je silně nestabilní, uvádí významný japonský představitel Mitsuhei Murata, který dříve působil jako velvyslanec ve Švýcarsku a Senegalu.

Blok č.4 obsahuje 1500 kusů vyhořelých palivových tyčí, které při ,,vypuštění" můžou učinit velkou část Země neobyvatelnou.

Blok č.4 obsahuje nechvalně známý chladící bazén, který byl poškozen zemětřesením a následnou tsunami v březnu v roce 2011.Pokud se země ještě více poklesne, nebo dojde k seizmickým otřesům o velikosti šestého stupňě, celá stavba na bloku 4 se zhroutí, což by mohlo znamenat vypuštění chladícího bazénu a v nejhorším případě nastane katastrofické roztavení, které zapříčiní přímou absorpci v atmosféře. 

Jaderná energie je totiž

Jaderná energie je totiž především katastrofou ekonomickou. Každá JE žádá po vládě podpis bianco šeku na stovky miliard korun – ničím jiným totiž garantované výkupní ceny telektřiny na půl století dopředu nejsou. Nehledě na to, kolik společnost stojí  nemožnost snížení cen elektřiny, a to nemluvím o skutečně velkých haváriích. Např. Fukushima bude stát jen v přímých nákladech více jak 10 miliard USD. Takže, případnou dostavbu zbytečné jaderné elektrárny Temelín by tak zaplatili z kapes všichni spotřebitelé ve vysokých cen elekřiny, snížení konkurenceschopnosti podniků atd.. Podle konzervativních odhadů společnosti Candole Partners by šlo v případě Temelínu o 17 miliard ročně.  Ty miliardy by se daly využít lépe než platiti betonovou a jadernou lobby z USA, Ruska  nebo Francie....Přitom po roce 2025, kdy nejdříve by za ideálních podmínek mohly nové temelínské bloky začít dodávat proud, bude podle expertů na trhu dávno již levnější elektřina z větrných elektráren i fotovoltaiky.  A potom jak dál?

Josefe

presentujete se jako "Social media enthusiast" a jste trouba, ktery nevi, ze se jmenuje Jiri

Josef

napred jste zkousel twitter, pak facebook a Vas pohled na me na LinkedIn byl poslednim kaminkem do mozaiky :-)

Kde chybí argument tam

Kde chybí argument tam nastupuje pokus o urážku.... no netušil jsem , že trpíš stihomanii!!! Pleteš si pojmy , špatně gugluješ a když už něco najdeš na síti, tak tomu stejně nerozumíš. Ale to nic, snad z toho vyrosteš!

Že vy jste si otevřel tu starou flašku s metanolem?

Nesmysly o tom, že elektřina z fotovoltaiky a fofrníků je levnější než z JE, vyprávějte v léčebně dlouhodobě nemocných. Ona sice levnější někdy je, ale jen proto, že ji musí distribuční síť povinně a draze vykoupit i v době, kdy tu elektřinu nikdo nechce. A tu výkupní cenu pak rozúčtuje mezi spotřebitele...  Klidně si dejte jeden fofrník na klobouk, pár LEDek k tomu dopředu, a můžete si v noci svítit! Třeba vás to vyjde levněji, než zmáčknutí vypínače a rozsvícení světla z elektřiny dodané JETE! :-P

joo nezklamal si, nekdo musi 

joo nezklamal si, nekdo musi  bavit siroke publikum....:-úúú

jak dal?

nejlepe by bylo behati po lese a neryt drzkou zemi :-)

co slovo, to perla :-)))

co slovo, to perla :-)))

pan Klos nas obohatil clankem

a my jsme ho, v coz doufam, aspon pobavili :-)

Stesti v nestesti bylo to, ze

Stesti v nestesti bylo to, ze doslo" jen" k požáru a ne k vybuchu, na coz jsou reaktory RBMK nachylnejsi. Pokud by nastal vybuch, bylo by to jako kdyby vybuchlo 400 AB v Hirosime.....

tak tedy ano

vidim, ze jste se rozhodl poskytovat mi laskavost i dale, ja jsem sice mezitim zacal zehlit kosile, ale Vy jste tak zajimavy, ze mi to neda nereagovat: zajimalo by me kde jste vzal informaci o tom, ze reaktory RBMK jsou nachylnejsi k vybuchu - to je trochu pitomost, kdyby jste rekl, ze na rozdil od reaktoru PWR maji urcity koeficient reaktivity za urcitych podminek kladny a muze to pusobit ve prospech dalsiho rozvoje stepne reakce a zvysovani vykonu, tak to beru, ale porad je jeste k vybuchu hodne daleko

to je neuveritelne jak tato

to je neuveritelne jak tato osoba vytrvala! A jeste spatne gugluje!  Kopiruje slova jejichz vyznam mu je neznamy a presto s nimi zongluje aby vzbudil zdani znalosti problematiky..... uhli nebo uhlik, vzdyt je to jedno!

Vy jste

roztomily :-)

Divočák migruje, kontaminace se neředí

Mohou být dosu neznámé koncentrované lokality, podobně jako nekde naprší mnohonásobek. Přesný dozimetr byl již před 20 lety levně dodáván k palmtopu, ale na tom by nikdo nevydělal miliony, nemohl tunelovat dotace, tak asi ten co mám, je v česku unikát, pracuje pod MS Dos, umí i radon, i 24 hodinovou křivku. Starostové mají mohutné televize, ty jsou jim snad na herečky , dozimetr nemají. Palmtop žel už nemám. Další česká specialita jsou myši, když krmím dravce v zimě, jsem za podivína. Tu tzv. trvalé, tedy zanedbané neošetřené travní porosty jsou pro černou prostřený stůl. To že louka se musí vzdušnit, osadit dravci, držkopád zeman a jemu podobní netuší. Pro dotace stačí tam prohnat sklízecí techniku klidně po odkvětu. Tedy nelegitimní systém může plodit jen potíže. Co brání divoké kočce žít v krajině? Pytláci, proč nepytlačí na divočácích přemnožených, kdo by se s tím tahal, maso je v supermarketu za sociálku již zabalené.

Podle měření kolem Černobylské elektrárny zamoření klesá,

ale u řady vzorků odebraných z některých zvířat se koncentrace izotopů začala z neznámého důvodu zvyšovat. Týká se to především divokých vlků a prasat (vrchol potravního řetězce). Mimo jiné je také poukazováno na velké rozdíly mezi různými vzorky. Od extrémních naměřených hodnot až po zanedbatelné.

Viz Cesium levels in animals around Chernobyl fail to drop

Autor je z Japonska, porovnává i měření na vzorcích ze zasažených oblastí v důsledku havárie v oblasti Fukušima (zemětřesení a velká cunami).  Píše, že vliv na délku života zvířat nebyl pozorován.

P.S.: Dokumentární film natočený o životě zvířat v "zakázané oblasti" se jmenuje "Chernobyl - life in the dead zone" a je k vidění i na Youtube, nebo někde i ke stažení.

Nechci byt cimprlich, ale

Nechci byt cimprlich, ale vsechny vybuchy jsou termicke! Rozdil mezi vybuchem a horenim je jen v rychlosti chemicke reakce. Neodvadenim tepla z reaktoru doslo k roztaveni uranovych tyci a nasledna teplota ze stepne reakce propalila obaly reaktoru, tedy horeni. Vybuchy  mame nejznamejsi z Hirosimy a Nagasaki a samozrejme ze zkousek atomovych zbrani

pane Novak

motate tady dohromady nerizenou stepnou reakci (bomby) s rizenou stepnou reakci a tepelnym vybuchem, nemluve o terminologii vzhledem k reaktoru RBMK, vite o tom, ze teplo v jadernem reaktoru nevznika chemickou reakci ale premenou kineticke energie stepnych trosek na teplo?, vite o tom, ze v reaktoru RBMK je grafit, neboli uhli, ktere pak take horelo?, nesirte tady proto bludy ctvrte cenove kategorie, tema se sviticimi divocaky si to nezaslouzi :-)

ja ze neco motam?? mate to

ja ze neco motam?? mate to doslova popletene!  Uz dlouho jsem necetl tak "odborne vyjadreni" !! Pry tepelny vybuch !!! :-DD  a jeste k tomu kineticka energie! Ta se pouziva v jine terminologii, stepna reakce je nazyvana od toho , ze neutron pronikne do jadra uranu je absorbovan a vznika tolik energie , ze se jadro uranu rozstepi.!!!  ..... a dokonce grafit je uhli.....s uhlim to ma spolecne jen to ze  to ma uhlik! :-DDDDDD

vy se lepsite

ale jeste by to chtelo vedet co byl driv, zda vejce nebo slepice, nebo zda "vznika tolik energie, ze se jadro uranu rozstepi" nebo se jadro rozstepi diky pomalym neutronum a pak vznika tepelna energie premenou kineticke energie stepnych trosek na teplo :-)

Ze vas to bavi delat ze sebe

Ze vas to bavi delat ze sebe verjneho saska.... mel byste chtit vratit skolne... 

pane Novak

zprijemnil jste mi chvilky u pocitace, jsem Vam velice zavazan

Don't feed the troll !

...kromě mne, samozřejmě ;)

rad vam poskytnu laskavost

rad jsem vam poskytl laskavost

Atomové hlavy šíří takové bludy

Že snad ani nemá smyslu na ně reagovat. Ale jaderný expert s nickem „stavjanik“ posouvá pomyslnou laťku atomové inteligence asi tak pět metrů pod zem. Měl zřejmě posečkat, nežli tuto diskusi vypátrá Pavel 99.

Nuž tedy, stavjanik, asi rusák nám sděluje: „Tak to máme zhrubs deset problémů na civilních zařízení za 55 let. Na druhou stranu "rovnice" můžeme vrazit havárie uhelných eleltráren, havárie v dolech, havárie při přepravě uhlí a jako bombónek znečištěné ovzduší při spalování.  Ještě pořád je ten atom tak strašně nebezpečný?“

Předpokládám, že slovo „zhrubs“ se do češtiny překládá jako „zhruba“ No, těch havárií bylo „zhrubs“ několik stovek. Zároveň náš sovětský přítel vkládá do argumentace kominternovskou klasiku - rozhodne se, že problémem jsou pouze civilní zařízení. Též se nám snaží vsugerovat myšlénku, že uranová ruda se rýžuje v potocích, nepřepravuje se a lidé při její těžbě nehynou. 

Prostě Němci, Japonci, Švédi, Noři a vůbec takové méněcenné národy, to jsou idioti. Končí s atómem. Kdežto Čechové, Slovákové, rusákové, Korejci severní, Číňanové a jiné národy, jejichž politická representace jest vysoce inteligentní ...

A to už vůbec nemluvím o tom, že v tomto zapráskaném neobolševickém státě prostě více elektřiny nepotřebujeme, opak jest pravdou. 50% nás zasírá, z 50% vyrobené elektřiny žijí tzv. politikové kupř. Klausové a jim podobní.

Četl jste někdy o pravděpodobnosti úmrtí v důsledku různých,

na sobě vzájemně nezávislých událostí? Kdyby ano, tak byste nejspíš ve svém zanícení stál u nejbližší křižovatky a křičel na chodce, aby nevstupovali do jízdní dráhy rozjetým silničním vozidlům, a na řidiče byste blikal baterkou a mával, aby se nesnažili stůj co stůj projet přeplněnou křižovatkou, ale aby ji raději objeli přes sousední čtvrť... A co schody v domě, kde bydlíte? Víte, jak je nebezpečné po nich každý den chodit nahoru a dolů? Nebo nedejbože jezdit výtahem?  :D :D :D

P.S.: Viděl jste dokumentární film, jak se daří zvířatům v "zakázané zóně" v bezprostřední blízkosti Černobylské elektrárny? Doporučuji ke shlédnutí! ;-)

To je tak , kdyz on o voze a

To je tak , kdyz on o voze a ty o koze...!!

pozdrav na paseky

Když Pán Ježíš říká: "Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské," prohlašuje tím, že předtím, než můžeme vstoupit do Božího království, musíme poznat naprostou bezcennost naší vlastní duchovnosti a nemožnost spasit sami sebe našimi skutky.

Tak to dopadá, když tahíme

Tak to dopadá, když tahíme čerta za ocas abychom si mohli uvařit kafe.....

P.S: jen známé havárie tanečků s čertem:

Bezva

Tak to máme zhrubs deset problémů na civilních zařízení za 55 let. Na druhou stranu "rovnice" můžeme vrazit havárie uhelných eleltráren, havárie v dolech, havárie při přepravě uhlí a jako bombónek znečištěné ovzduší při spalování.  Ještě pořád je ten atom tak strašně nebezpečný?

a kde si myslíš že se bere

a kde si myslíš že se bere uranová ruda a jak se zpracovává a  kam se potom ukládá odpad ??? a to nemluvím o fatálních následcích při každé velké havárii JE !Takže pořád je ten atom velmi nebezpečný

hm

nestaci jenom Ctrl + C a Ctrl + V, je treba pouzivat i vlastni hlavu

Hm a myslenka by nebyla?

Hm a myslenka by nebyla?

myslenka, strucne

mame to stesti, ze zazivame dobu, kdy lidstvo muze pokracovat po spirale evolucni cestou nahoru, vcetne s tim spojenym pokrokem ve vede, technickym pokrokem atd., proc se nevenujete oblastem lidske cinnosti, kde je mrtvych radove vic, a to kazdy den (kdyz se udela chyba), vyuzivani jaderne energie k mirovym ucelum patri k nejbezpecnejsim oblastem lidske cinnosti a navic prinasi nemale vyhody v energetice 

Kdybyste místo toho PR , ke

Kdybyste místo toho PR , ke každému bodu přidal i zdůvodnění výhodnosti jak  je to s pokrokem lidstva, nějak to není jasné! Spíš bych tvrdil, že je to minimálně kontroverzní!

O.K.

zustaneme radeji u tech certu a jejich ocasu

OK, ani jsem jinou odpoved

OK, ani jsem jinou odpoved necekal, ono taky dolozit zavadejici tvrzeni nejakou skutecnosti dost dobre nejde

Zvýšená koncentrace izotopů u prasat je přirozeným důsledkem

potravního řetězce v přírodě. Pak už zbývají jenom predátoři jako člověk nebo dravci. Pytláci maso nejspíš rozvážejí po restauracích, takže měřit by se mělo hlavně tam... :D Běžný konzument se s masem divočáka nesetkává tak často, aby mu konzumace masa mohla způsobit problém. Totéž ovšem platí o sběru hub v oblasti, případně dalších "lesních plodů"... 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah