Obchodování s emisními povolenkami neplní svůj účel

Pokud firmy povolenky, přidělované zdarma, nepotřebují, mohou je prodat či použít v dalších letech, a tím znečištění ještě zvyšovat.

Ekologie
Čestmír Klos | 02.04.2012

Nadměrné množství emisních povolenek vede k jejich rekordně nízké ceně na trhu. Podniky ztrácejí motivaci snižovat emise skleníkových plynů a Evropská komise už před rokem navrhla záchranný řez a chtěla ze systému emisního obchodování (ETS) odebrat 1,4 miliardy povolenek.

V hlasování o návrhu nové směrnice o energetické účinnosti to podpořily i dva výbory Evropského parlamentu - pro životní prostředí a pro energetiku. Jenže na březnové Radě ministrů životního prostředí návrh vetovalo Polsko. Finální rozhodnutí padne v červnu na zasedání Evropské rady. Pokud se ovšem snížení počtu povolenek nepodaří prosadit do konce června, tedy během dánského předsednictví, nedojde k němu pravděpodobně po celý letošní rok. Kypr totiž tuto agendu v plánu nemá.

Kolik emisí vypouští Evropa?

V pondělí 2. dubna se dozvíme, kolik emisí loni vypustily podniky zahrnuté do evropského emisního obchodování (ETS). Jak upozorňuje nevládní Centrum pro energetiku a dopravu (CDE), Evropská komise to uvede ve veřejné databázi CITL. Server Carbon Market Data kromě toho zveřejní údaje za jednotlivé průmyslové sektory a členské státy EU.

Analýzy vypuštěných emisí a zdarma obdržených povolenek v předchozích letech ukázaly, že žebříček deseti evropských prominentů, kteří nejvíce vydělávají na přebytečných emisních povolenkách, vede ArcelorMittal. Koncern ArcelorMittal dostal za roky 2008 až 2010 pro svá zařízení v Evropské unii 97,2 milionu extra povolenek za téměř 35 miliard Kč – z toho mu 2,8 miliardy Kč vydělalo zařízení v Česku: ArcelorMittal Ostrava.

Unikátní pozici mezi evropskými výrobci elektřiny má se 4,7 milionu povolenek navíc Skupina ČEZ – zatímco všichni konkurenti si povolenky musejí kupovat, ČEZ na nich naopak vydělal už skoro dvě miliardy korun. CDE ovšem uvádí, že velké přebytky povolenek v případě Skupiny ČEZ nejsou vyvolány ekologizací jeho výroby, ale štědrými vládními příděly.

Povolenky na znečištění dostávají firmy zdarma, a pokud je nepotřebují, mohou je prodat či použít v dalších letech a paradoxně znečištění ještě zvyšovat.

Aktualizace

Z dat evropského registru emisního obchodování (EU ETS) zveřejných v pondělí vyplývá, že české podniky zahrnuté do emisního obchodování vypustily v roce 2011 o 1,85 procenta emisí skleníkových plynů méně než v roce předcházejícím. Stejně jako v uplynulých letech měly české podniky zdarma k dispozici výrazně více povolenek, než kolik potřebovaly k pokrytí svých emisí: celkový přebytek je 12,2 milionu povolenek v hodnotě téměř 4 miliardy korun.

Barbora Hanžlová z Centra pro dopravu a energetiku upozorňuje, že nepotřebné, státem zdarma rozdávané povolenky jsou nezaslouženým ziskem firem. Jejich přebytečné množství navíc vede k poklesu ceny povolenek a k nefunkčnosti celého systému emisního obchodování. CDE shrnulo argumenty, proč je třeba v následujícím kole EU ETS snížit množství povolenek v celé Evropě o 1,4 miliardy.

Aby se zabránilo nezaslouženým ziskům firem, měly být povolenky od roku 2013 prodávány v aukcích. Český postup však bude přesně opačný. Hanžlová to komentuje: „Česká vláda se paradoxně rozhodla dávat elektrárenským firmám, jako je ČEZ, dalším štědré příděly povolenek i nadále. V době škrtů tím připraví státní rozpočet o 47,5 miliardy.”

Základní údaje byly přesně podle plánu k dispozici v poledne. Zatím však není známo, kdy budou k dispozici data za jednotlivé podniky. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:2

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

ČEZ na darovaných emisních povolenkách vydělal již 2 miliardy Kč

Přitom jsem si nevšiml, že bych měl o poměrnou část levnější faktury za EE… Proč asi? No protože cena silové EE se stanovuje na spotovém trhu a zbytek podléhá „regulaci“ ERU.

 

(BTW: Pozornost by si mělo zasloužit to, co za přiměřený zisk u distributorů akceptuje ERU. A teď nemám na mysli to, co hlasitě vykřikuje do éteru, ale to co potichoučku akceptuje distribučním společnostem ve svých rozhodnutích.)

 

Přičemž prodejem těchto emisních povolenek by stát jednak získal peníze, kterých se mu ve státním rozpočtu nedostává na učitele, policisty, opravy silnic... a jednak peníze na úsporná opatření (zateplování budov), jež by měla trvalý dopad na zvýšení energetické bezpečnosti našeho státu, snížení výdajů za energie a současně zvýšila zaměstnanost ve stavebnictví, ktré je v těžkém útlumu.

Není to pravda

Pane JiB,

ČEZ nemohl na darovaných povolenkách nic vydělat, protože mu je nikdy nikdo nedaroval. Byly mu přiděleny v souladu s právem Evropské unie. Přesto Česká replublika od roku 2010 přidělené povolenky daní takzvanou darovací daní. O tom samozřejmě pan Klos nenapíše ani slovo a mlčíte o tom i Vy. Ale realita je taková, že na darovací dani z povolenek ČEZ zaplatí podstatně více, než je hodnota bezpaltně přidělených povolenek, které nespotřebuje. Totéž se týká i dalších eletkráren a tepláren v České republice.

 

S přáním pěkného dne

 

Martin Hájek

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah