Ekologie
Jiří Janáč|05.04.2014

Kanál Dunaj–Odra–Labe: A nyní ke střízlivější diskusi...

Získal nálepku megalomanský sen Miloše Zemana. Existují však přinejmenším tři důvody, proč se otevřené debatě o vodním koridoru nebránit.

Středoevropský vodní koridor získal nálepku megalomanský sen Miloše Zemana. Existují však přinejmenším tři důvody, proč se otevřené debatě o vodním koridoru Dunaj–Odra–Labe nebránit. 1. Prostá schopnost myšlenky přestát zkoušku času. 2. Potřeba ochrany obyvatelstva a majetku před stále častějšími extrémními výkyvy počasí. 3. Funkce dopravní.

Ekologie
Antonín Schubert|15.03.2014

Co si počneme bez zimy

V Bavorsku si uvědomili, že člověk by se měl umět podřídit počasí, protože počasí se zřejmě člověku podřizovat nemíní. Pokud u nás uvěříme bajkám, že šumavská divočina každoročně vydělá 42 miliard, pak je nutné dodat, že ani dnes, ani zítra si nikdo z těchto miliard nenamaže jediný krajíc chleba, upozorňuje starosta Modravy Antonín Schubert.

Reakcí:13
Ekologie
Petr Havel|25.02.2014

Vyhlášení NP Křivoklátsko zkomplikuje život lidem i státnímu rozpočtu

Hodlá-li současná vládní garnitura šetřit na pravých, a nikoli na nepravých místech, měla by se oficiálně vzdát myšlenky na vyhlášení dalšího národního parku na území České republiky – tedy Národního parku Křivoklátsko. Ale ve hře je nejspíš ještě něco jiného, píše Petr Havel.

Reakcí:15
Ekologie
Přemysl Houda|22.02.2014

Ze společnosti jsme vytěsnili smrt. I zabití žirafy pak působí paniku.

Usmrtila kodaňská zoologická zahrada žirafího samce správně? Mělo být jeho zabití prezentováno veřejně a za účasti dětí? A o čem svědčí panika, která po zveřejnění videa se zabitou žirafou propukla ve společnosti? Nejen o zoologických zahradách, ale také o smrti a jejím vytěsnění dnešní společností vedla ČESKÁ POZICE rozhovor s Ivanem Ryndou, sociálním a kulturním ekologem.

Reakcí:15
Ekologie
Jan Charvát|18.02.2014

Energetický expert: Samotný přechod na obnovitelné zdroje nestačí

Česká republika by měla Německo v jeho zelené energetické misi následovat, míní projektant společnosti ČEZ, konzultant soustřeďující se na německou energetiku a zároveň vedoucí energetické sekce Strany zelených Milan Šimoník. Samotný přechod na obnovitelné zdroje však podle něj nestačí, je třeba spolupráce celé Evropy. „Bohužel vidím pořád takové to národovectví, ten náš český píseček, a to už podle mě není cesta,“ konstatuje Šimoník v rozhovoru pro ČESKOU POZICI.

Reakcí:102
Ekologie
Jan Brabec|23.01.2014

Smiřování s Blankou

Pražský magistrát dal tisku k dispozici své budoucí plány na řešení dopravní situace v Praze v souvislosti s tunelovým komplexem Blanka. Některé ulice se mají zneprůjezdnit, ubude jízdních pruhů, přibudou semafory i pěší zóny či přechody pro chodce včetně cyklistických stezek. „Pro takového chodce, cyklistu či matku s kočárkem to vypadá hodně lákavě a dává konečně větší šance ,zažít‘ město opravdu ,jinak‘,“ píše Jan Brabec.

Reakcí:13
Ekologie
Antonín Schubert|17.01.2014

Šumavské čekání na Godota

Problém nespočívá v tom, že byl Národní park Šumava zřízen, ale ve způsobu, jakým je spravován. „V území bez pravidel může kdokoliv cokoliv, a tak se Šumava stala bojištěm. Šumavský region trvale volá po stanovení jasných a trvalých pravidel, jejichž společným jmenovatelem bude široká odborná a společensko-politická dohoda, založená na znalosti prostředí a zdravém rozumu,“ píše starosta obce Modrava Antonín Schubert.

Reakcí:4
Ekologie
Jan Charvát|19.12.2013

Proč strany nové koalice chtějí resort životního prostředí

Prosadí-li nová vláda jen polovinu slibů z oblasti životního prostředí, na nichž se dohodla v koaliční smlouvě, byl by to z hlediska jeho ochrany, ale i lidského zdraví, zřejmě největší pokrok v novodobých českých dějinách. Kolik se toho nakonec skutečně podaří prosadit, záleží i na personálním obsazení ministerstva životního prostředí. ČESKÁ POZICE dala dohromady několik hlavních důvodů, proč o ně mají zájem všechny strany koalice.

Reakcí:3
Ekologie
Petr Havel|13.12.2013

Úkol pro novou komisi „voda“: Jak na povodně

Zásadním cílem a výstupem komise „voda“, již bez pompy založil po svém nástupu do funkce současný ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman, by měl být strategický dokument, který stále chybí – státní protipovodňová koncepce. Stát vydává ročně miliardy korun na protipovodňová opatření, bez odborné revize lze ale těžko říct, zda jsou veškeré peníze vynakládané hospodárně, konstatuje Petr Havel.

Reakcí:0
Ekologie
Čestmír Klos|11.12.2013

Kdy na MŽP skončí éra nekompetentnosti?

Environmentální resort se ministrům Pavlu Drobilovi a Tomáši Chalupovi (oba ODS) podařilo ochromit. Lidovec Tomáš Podivínský to jen završuje. Rodící se koalice může dát ministerstvu životního prostředí novou šanci. Jenže nejsou lidi. Neprosadí-li předseda ČSSD a možný budoucí premiér Bohuslav Sobotka ostrý řez, hrozí pokračování nekompetentnosti.

Reakcí:6