Co Čech, to advokát

V České republice přibývá advokátů i koncipientů. Rostoucí trend nezměnila ani finanční krize.

Právo a bezpečnost|Česko v číslech
Eva Jarešová | 22.02.2011
Advokáti budou muset brzy chodit k soudu nově v talárech.

Advokátní služby poskytovalo loni v České republice celkem 12 351 lidíKrize zatřese advokátním trhem, řada advokátů skončí na dlažbě a spousta právních firem zkrachuje. Takto chmurný vývoj předpovídali někteří čeští právníci, když v září 2008 sledovali na televizních obrazovkách, jak si zaměstnanci zkrachovalé investiční banky Lehman Brothers smutně vynášejí z kanceláří své věci. Opak je pravdou - počet advokátů a advokátních koncipientů v České republice roste a nic na tom nezměnila ani finanční krize.

Zatímco v roce 2008, kdy krize naplno vypukla, u nás působilo 8411 advokátů, loni už jich bylo 9182. „Nemáme žádné relevantní informace o tom, že by advokáti zavírali své kanceláře houfně z důvodu finančních potíží vyvolaných krizí,“ uvedla na dotaz ČESKÉ POZICE mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. „Stále nás přibývá,“ doplnila.

Přesto je bez debat, že se finanční krize na právním trhu v Česku podepsala. Možná neudělala takový zásek jako v Londýně či v New Yorku, i tak ale trh znatelně utlumila. Kdo si však myslel, že čeští advokáti pod tíhou komplikací sklapnou podpatky, vrátí průkaz a půjdou si najít jiné zaměstnání, ošklivě se spletl.

Svědčí o tom i počet koncipientů, neboli absolventů právnických fakult, kteří se tři roky po škole chystají na složení advokátních zkoušek. Těch bylo v roce 2008 celkem 2778 a loni už se jich dalo napočítat 3169. Pokud se sečtou obě kategorie - advokáti i koncipienti -, poskytovalo v roce 2010 v České republice advokátní služby 12 351 lidí.

Dá se čekat, že se rostoucí trend nezmění ani do budoucna. Co to může znamenat? V první řadě dobrou zprávu pro klienty – vyšší počet advokátů povede obecně k tlaku na ceny a zároveň k lepší kvalitě. Absolventi práv budou totiž konfrontováni s převahou poptávky po pracovních místech nad jejich nabídkou. Advokáti se zase budou muset smířit s tím, že jejich profese nebude – až na špičky v oboru – tak snadnou vstupenkou k relativně vysokým výdělkům jako dřív.

Vývoj počtu advokátů


Rok Advokáti Koncipienti
2005 7553 -*
2006 7723 -*
2007 8020 2630
2008 8411 2778
2009 8802 2965
2010 9182 3169

*- údaj není k dispozici
Pramen: Česká advokátní komora
 

Zobrazit diskusi
Reakcí:1

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Dobrá zpráva pro ty, kdo se potřebují soudit, to jistě je.

Hlavně to ale nepřímo vypovídá o kvalitě našeho právního řádu... slušnost mi brání dodat co.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah