Podivný způsob, jak pomoci státnímu rozpočtu: prodej zámku Štiřín

Materiál schválený vládou vyčísluje úsporu z transakce na 329 milionů korun. Dle odhadů mají ale nemovitosti hodnotu kolem třech miliard.

Reality
Kateřina Menzelová | 28.01.2013
Ředitel příspěvkové organizace Zámek Štiřín Václav Hrubý se domnívá, že částka 329 milionů korun je asi desetkrát nižší, než by mohl stát získat.

Není to poprvé, co se hovoří o tom, že kvůli úsporám je nutné prodat areál barokního zámku Štiřín, s nímž hospodaří stejnojmenná příspěvková organizace ministerstva zahraničních věcí. Rozpaky ale budí jak samotné rozhodnutí zbavit se kulturní památky, která pro státní rozpočet nepředstavuje žádnou podstatnou zátěž, tak částka 329 milionů korun, jež je v souvislosti s prodejem uvedena v návrhu úsporných opatření.

Z vlády sice zní, že v žádném případě nejde o cenu odhadní ani tržní. Z jaké hodnoty se ale bude při prodeji vycházet, zatím nikdo jednoznačně nevysvětlil.

Vláda schválila 16. ledna návrh úsporných opatření v oblasti zjednodušení agend a zrušení duplicit ve státní správě pro rok 2014. Celková očekávaná suma úspor má dosáhnout téměř 8,6 miliardy korun. Materiál vládě předložil ministr a předseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna, každý resort ale sám vytipoval, jakého majetku se může zbavit.

V kolonce, která se týká ministerstva zahraničí, je uvedeno šest kroků, díky nimž chce resort Karla Schwarzenberga ušetřit celkem přes 636 milionů korun. Více než polovina této částky není úspora, ale dodatečný příjem, který má plynout z prodeje štiřínského zámku. Obchodní transakce je v materiálu vyčíslena na 329 milionů korun, skutečnou úsporu představuje sedm milionů, což je roční příspěvek, který poskytuje ministerstvo zahraničních věcí své organizaci Zámek Štiřín na provozní náklady při údržbě kulturní památky. Po změně vlastníka tedy ministerstvo ušetří tyto zanedbatelné náklady.

Kde se vzalo 329 milionů?

Dva nezávislé zdroje ČESKÉ POZICI potvrdily, že hodnota zámku a okolního areálu se pohybuje kolem třech miliard korun. Kde se tedy vzalo 329 milionů korun ve vládním materiálu úsporných opatření? Tato cena nebyla stanovena znaleckým posudkem – Úřad vlády si jej nenechal zpracovat –, ale vycházela z databáze ministerstva financí.  

Hodnota parku s golfovým hřištěm byla odborným vyjádřením soudního znalce stanovena na 1,8 miliardy korunDle této databáze činí účetní hodnota budov 231 milionů korun, pozemků necelých 3,5 milionu korun, inventář včetně cenných soch a obrazů byl účetně oceněn zhruba na 94,4 milionu korun. „Jde o takzvanou historickou účetní cenu po odpisech, která neodpovídá hodnotě a obvyklé ceně uvedeného majetku. Například hodnota parku s golfovým hřištěm byla odborným vyjádřením soudního znalce stanovena na částku 1,8 miliardy korun,“ uvedl na žádost  ČESKÉ POZICE o poskytnutí informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím ředitel příspěvkové organizace Zámek Štiřín Václav Hrubý.

Když v roce 2009 uvažovalo ministerstvo zahraničí o prodeji zámeckého areálu, nechalo si vypracovat znalecký posudek, který ale již pozbyl platnosti. Tržní hodnota stanovená znalcem v něm zněla na 650 milionů korun. Úřad, již tehdy vedený Karlem Schwarzenbergem, za posudek zaplatil přibližně 700 tisíc korun. Z chystaného prodeje nakonec sešlo.

Úředníci ministerstva popírali, že by peníze vynaložené na zpracování posudku byly vyhozené. „Hlavním cílem odhadu bylo zjištění majetkové hodnoty areálu po patnácti letech užívání a správy," řekl v říjnu 2009 časopisu Týden mluvčí ministerstva zahraničí Jiří Beneš. Dosti drahá informace.

Ani 650 milionů korun by ale nepokrylo finance, které do zámku a okolního areálu stát investoval. Dle údajů příspěvkové organizace Zámek Šťiřín bylo od roku 1985 do současné doby do výstavby a rekonstrukce objektů vloženo přes 640 milionů korun, na opravy budov, do pozemků a interiérů pak téměř 377 milionů korun. Souhrnná suma přesahuje miliardu korun.   

Výhodné? Pro koho?

Zopakujme, že v návrhu úsporných opatření je u prodeje zámku Štiřín uvedeno 329 milionů korun. Václav Hrubý k této částce v Událostech vysílaných v České televizi 13. ledna poznamenal, že je to asi desetkrát méně, než by mohl stát získat. „Je otázka, pro koho je tato cena výhodná, pro stát určitě ne,“ dodal Hrubý. „Pokud by se zámek prodal za 329 milionů korun, je to pod cenou. Odhaduji, že kupec by nemovitost obratem prodal. Za tuto cenu bych to koupil sám,“ konstatoval pro ČESKOU POZICI bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda.  

Po jednání vlády, které se konalo 16. ledna, zaznělo, že reálně bude možné za zámek Štiřín utržit i více než miliardu korun. Z čeho tento odhad vychází, ale zřejmé není. „Není nám známo,“ tvrdí tiskový odbor ministerstva zahraničí. Ministr Petr Mlsna zdůrazňuje, že 329 milionů korun představuje pouze účetní hodnotu z databáze ministerstva financí.

Zobrazit diskusi
Reakcí:13

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

tunel nic víc..... a vaše komentáře ? alibismus ....

vzácní přispěvatelé,jen bych dodala, že prodej zámku je tunel, jako hrom, a nemělo by nikomu být toto lhostejné,,, již  se rozkradlo mnohé a mnoho,pan Václav Hrubý je výborný ředitel, člověk, a ví co dělá a jak to dělá a dělá svou práci velmi dobře,pokud někdo tady vytahuje žabomyšičkové soukromé války, který hotel jakou polévku vaří, či omáčku a který ředitel je lepší, či není... řeknu jen jedno..připomíná mi to kauzy předminulé,minulé a jiné, kdy se velký "průser" kryl " jídelním lístkem"  a celá kauza Štiřín je opět trnem v oku vládě, která by rychle ještě ukrojila kousek pro sebe, kdežto klidně vracením majetku církvím přišla o miliardy,zde i po volbě prezidenta dojde na lámání chleba, když vzpomenu, jak pan Kavan gratuluval panu Zemanovi , vzpomenu na pana Srbu a připravovanou vraždu novinářsky Slonkové a pana Hrubého, které se nebál a šel proti  pro spravedlnost!!!!!!! nu a je to tu  znovu!!!!!!!!!!!!že by tak krásný  zámek byl prokletý?????a nebo je něco zhnilého ve státě Dánském????????   ave aburh

Možná od tématu, ale přece -

Možná od tématu, ale přece - co je to za módu skloňovat 3 jako "třech miliard"! Snad "tří miliard", ne? Slýchám a čítám ten patvar čím dále častěji, až mě z toho bolí všech "pětěch" smyslů... :DD

Je zajímavé, že se stále

Je zajímavé, že se stále nemluví o tom, že zámek Štiřín po druhé světové válce koupili skauti jako školící centrum a komunisti jim ho ukradli, stejně jako veškerý další majetek. Ač se na organisaci Junák nemohly vztahovat dekrety o vyvlastnění Němců, maďarů, kolaborantů a podobně, zámek byl ukraden až po únorovém puči a likvidaci Junáka, žádná z polistopadových vlád nebyla ochotna skautům tento ukradený zámek vrátit.  O vrácení Štiřína skautům se mimo jiné snaží i spisovatel Stárnský.  Že ho někdo chce prodat dál je předmětem rozhořčených diskuzí. Co se začít bavit o navrácení těm, kterým byl ukraden?

 

Reakce na pana Hovorku

Mám zcela jinou zkušenost, než pan Hovorka. Znám velmi dobře Zámek Štiřín a již několikrát jsem navštívil Park hotel Popovičky. Ve Štiříně restaurace skvělá, obsluha příjemná. Restauraci v Popovičkách bych řadil k podprůměrným. Zámek Štiřín navštěvuji při různých sportovních, či kulturních akcích a často nemám kde zaparkovat, přestože kapacita parkovišť tohoto areálu je značná!  Již mnohokrát jsem vyjádřil svůj obdiv vedení Zámku Štiřín, jakým způsobem je o tento areál pečováno a jak skvělé služby jsou zde klientům poskytovány. Chápu, že pro Hotel Popovičky je Zámek Štiřín nedostižnou konkurencí.

Pokud se týká prodeje, považuji ho za nesmyslný. Stát by se takovéhoto majetku v tak nádherném stavu, kdy nemovitosti na trhu stále klesají určitě zbavovat neměl, natož za takovouto cenu a zdá se mi to podezřelé.

 

                                                                                                                              T. Rokytka

Vážený pane Rokytko,

pobavil jste mne svým nezaujatým pohledem na to, jak je vedení Zámku Štiřín skvělé a jak jste mu již mnohokrát vyjádřil svůj obdiv. 

Mně je úplně jedno kdo tento hotel vede. Podotkl jsem, v čem může být podle mne problém.  A dostávám od Vás, vlastně nechtěně, za pravdu. Píšete, že hotel navštěvujete při kulturních nebo sportovních akcích a je plno. Pominu-li, že nahlédnutím na webové stránky hotelu jsem zjistil, že v průměru je takováto akce jednou do měsíce, bylo by divné, aby na akcích bylo prázdno. Já ale psal o běžném provozu. A o tom, vážený pane, mluví přece jednoznačně ekonomika provozu. Pokud je potřeba provoz dotovat je něco špatně. Zvláště, když jezdíte denně několikrát kolem a vidíte to prázdno. Když zajdete na večeři jste v hotelové restauraci buď sám, nebo téměř sám. Ale máte pravdu v tom, že personál je na Štiříně skutečně příjemný, nicméně dodám, ještě aby ne. 

Pobavil jste mne také nelogičností Vašeho tvrzení o tom, jak jste několikrát navštívil podprůměrnou restauraci v Popovičkách. Když je špatná, tedy podprůměrná, proč ji navštěvujete opakovaně? Několikrát? Do špatné hospody já podruhé již ani nepáchnu.  A aby jste chápal, vůbec nemám potřebu za Popovičky bojovat, použil jsem je jen a pouze pro srovnání nejbližšího obdobného zařízení. Já naopak budu jen rád, když do Popoviček bude chodit méně lidí, nebudu se muset totiž objednávat. 

Co se týká prodeje. Pokud stát dostane odpovídající cenu,  proč areál neprodat? Pokud je nutné jej v současnosti jakkoli dotovat je to přece logická cesta. Zdůrazňuji ovšem to, že za odpovídající cenu.

Ale přece jen bych před tím prodejem zkusil vypsat výběrové řízení na nové vedení. Takové, jež by mohlo dát hospodaření do plusu. Je známo, že každé, i třeba docela dobré vedení čehokoli, se po čase vyčerpá. Provozovat zařízení poskytují služby je neustálý boj o zákazníka, o kvalitu. Chce to energii. A ta tedy ze Zámku Štiřín cítit není.

A protože je nejlepší argumentovat konkrétně, toto je nabídka dnešního denního menu Zámku Štiřín: 

 

Denní menu

120,- Kč

 

Pondělí 28. 1.

Krupicová polévka s vejcem

Těstoviny s kuřecím masem, špenátová omáčka

Řecký salát

 

Myslíte to při konfrontaci s fakty se svým hodnocením nabídky a úrovně údajně špičkového hotelu, vážený pane Rokytko, skutečně vážně? Pokud ano, prozraďte, co to je za ty těstoviny? Kolínka?  Těstoviny po česku? Myslíte, že tato nabídka někoho přiláká? Do hospůdky U nádraží možná ano, ale do zámeckého hotelu? A co podivnosti, které se dají najít ve stálém jídelním lístku? Třeba chřestová polévka. Chřest v lednu? No to bude tedy dobrota. Chřestová sezona v Čechách začíná v polovině dubna a končí v červnu.

Fakta vypovídají o dost víc než oslavné ody na vedení a pomlouvání konkurence. Čím dál tím víc si myslím, že jsem udeřil hřebíček na hlavičku.

 

malá aktualizace:

se zájmem jsem se podíval na to, co dobrého nám zámecká restaurace nabízí na svém webu na úterý:

Denní menu

120,- Kč

 

Úterý 29. 1.

Kuřecí vývar s masem a nudlemi

Rajská omáčka, houskový knedlík

Kus kus s grilovanou zeleninou

 

Rajská omáčka s knedlíkem? Já ji mám docela rád, ale přece jen s trochou masa a ne jen s knedlíkem. Takhle je po cestě ještě hospoda Pod Stadionem ve Velkých Popovicích, tam ji mají i s hovězím.

Ach jo.  Co tady chcete obhajovat pane Rokytko?

Dále se prodává hodně drahá vila v centru Lucemburku,

kterou zamini před pěti lety koupilo pro velvyslanectví. To je pro jistotu od 1. ledna zrušené. Zdá se,  že si z toho úředníci dělají realitní kancelář.

Jj, ale že se čekalo až skončí volby

Téma zajímavé. Holt je vidět, že kníže je skvělý hospodář. Dva fauly najednou. Částka úspor není taková jakou jí Zamini resp. Schwarcenberg , prezentuje. A ještě to vypadá, že se budou snažit pod cenou Štiřín střelit. Ale to nebylo téma do voleb. To se jen všude říkalo, jak je to skvělý hospodář a morální velikán. Ale on je v duchu stejný jako Kalousek, že?

Ještě dodám

protože tu lokalitu znám. Když navštívíte zámek Štiřín dýchne na vás atmosfera starých dob. Zámek je pěkně opravený, ale všude je prázdno. Téměř žádní hosté. Restaurace je takový nijaký standart, bez nápadu, sterilní.  Vedení prostě neumí přitáhnout hosty. A že to není lokalitou, dokazuje nedaleko nově otevřené podobné centrum v Popovičkách, od Štiřína pár kilometrů. Za pouhého půl roku jeho fungování se již do restaurace musíte předem objednávat. Kuchyně výborná, majitelka akční. Nevím jak tam funguje obsazenost hotelu, ale do očí udeří hned, že parkoviště pro hosty je plné, ve Štiříně zoufale prázdné. Prostě to nevypadá, že by bylo Kongresové centrum ve Štiříně nějak úžasně vedené. Dokud nebylo obdobné zařázení v nedalekých Popovičkách, ještě zastrčenějším místě než je Štiřín, dalo se předpokládat, že je to hlavně lokalitou. Úspěch Popoviček dokazuje, že je to něčím jiným. Ryba prostě smrdí od hlavy, jako téměř vždy.

Vážený pane Hovorko, myslím,

Vážený pane Hovorko,

myslím, že když chválíte Popovičky, asi netušíte za jaký kapitál byl hotel postaven a také co tam vaří. Já tam byla pouze jednou, ale maso bylo jako podešev. Naopak Štiřínskou restauraci nevštěvujeme s práteli často a přála bych Vám ochutnat jejich urug.steaky, lahůdka. Projeli jsme s manželem celou jižní ameriku a lepší těžko najdete. Taktéž je to i s víny. Pan ředitel Hrubý i když ho osobně neznám má úžasný cit pro výběr vín a také je nabízí za skvělou cenu. Je pravdou, že v zimě tam mnoho hostů nemají, ale v sezóně, zvláště o víkendech při grilování tam místo dostanete jen stěží. Navíc jak jsem četla v diskuzi a musím souhlasit, že obsluha je velice příjemná, až se mi nechce věřit, že je to státní podnik.

Vůbec netuším jak jsou na tom ekonomicky, ale nějakou  delegaci , proč byli asi zřízeni jsem tam nikdy nepotkala a tak asi nebude vůbec snadné tak  velký provoz řídit.

Přesto z mé strany klobouk dolů.

Petra Weissberger

 

Dobrý den paní Petro,

budu se držet faktů. Opustím své zkušenosti, dojmy a postřehy. Pokud často cestujete jistě znáte booking.com. Hodnocení booking.com je těžko manipulovatelné.

Tady je jeho hodnocení: Zámek Štiřín 8.8 

                                         Park hotel Popovičky 9,4

podle stupnice, v níž je nejvíce deset možných bodů.

Oba posuzoval stejný počet hodnotitelů, Štiřín 28 lidí, Popovičky 29, což je férové.

Nicméně, postřehl jsem z Vašeho příspěvku, i z příspěvku pana Rokytky, jenž také vychvaluje Zámek Štiřín, že Park hotel Popovičky je Vám oběma trnem v oku. Dobře, budu to respektovat a použiji jiné srovnání. Tím je zámecký hotel, který je dokonce ještě o dobrých 10 kilometrů dál od Prahy, než je Štiřín. Zámek v Lešanech, zastrčené vesnici, který provozuje úplně obyčejný pán, působící dříve v Domácích potřebách.

Tady je  hodnocení Lešan dle booking.com: 9.1.

Dokonce i tento Penzion zámek Lešany, provozovaný jedním nadšeným a obětavým majitelem a jeho rodinou, zvelebovaný postupně, tak jak majitel jeho provozem získává finanční prostředky, má vyšší hodnocení než Zámek Štiřín s jeho nákladnou rekonstrukcí, jež šla plně na účet státu, golfovým hřištěm, trvalými státními dotacemi na provoz a urug. steaky (tak jste je nazvala). 

Přečtěte si jednotlivá podrobná hodnocení hostů na booking. com, tedy lidí jež byli v jednotlivých zařízeních ubytováni přes tento server a za ubytování zaplatili, to je objektivní hodnocení.  Mnohem serioznější, než když zde já napíšu, že mne někde chutnalo, nebo naopak nechutnalo, nebo když to napíšete Vy, nebo pan Rokytka.  A Zámek Štiřín je z obdobných zařízení v okolí poslední. Přes výhodnější polohu, vlastní golfové hřistě a masivní státní podporu.

 

Což o to, prodal bych i Lány.

Beztak je stát nejspíš k ničemu užitečnému nepotřebuje. Problém je v tom, že v současnosti hrozí, že hodnotné nemovitosti vymění jen za pomalované papírky, ať už jich je 350 milionů, nebo desetkrát víc.

Uvážil bych, zda do těch zámků není možné přestěhovat, byť třeba jen dočasně, nějakou státní součást, která nyní obývá nemovitost vhodnou pro NKÚ. Třeba právě zamini nebo aspoň nějakou jeho složku, to určitě přímo v Praze být nemusí. Nebo prostě nějaký jiný "škatulata". Eliminovat zejména pronájmy nemovitostí státních organizací od soukromníků.

Poradil bych Trautenberkovi kde bezbolestně ušetřit - na co máme skoro deset let po vstupu do EU velvyslanectví v dalších členských zemích? Co tam tak asi všichni ti dobře placení Trautenberkovi voliči celou dobu dělají? K čemu nám bude předražené velvyslanectví v Berlíně, dvě hodiny cesty od Prahy, zlomek vteřiny cestou elektronickou?

Jistě, prodej by měl být co nejtransparentnější a pro stát

co nejziskovější. Pochybuji, že by šel realizovat bez zákonem předepsaného ocenění. Byl by to poměrně primitivní trestný čin. Nicméně zkušenosti z minulosti, zvláště z devadesátých let, tedy zvláště z doby oposmlouvy, jsou děsivě varující a je určitě záslužné prodej podobně významného objektu hlídat. Možná má pravdu i exministr Svoboda o nevhodné době na prodej.

Třeba by stačilo jen provést opět standartní výběrové řízení na nového, schopnějšího ředitele, takového který by dokázal objektům dát lepší využitelnost a ekonomickou soběstačnost. Pokud se nepletu je stávající vedení ve funkci již velmi dlouho. 

Znamenitý důraz!

Je skutečně nezbytné tomuto tématu věnovat značnou veřejnou pozornost. Bezradnost státu je taková, že je snad pouze markýrovaná (za účelem pro kohosi výhodného prodeje, a to by byla špatná zpráva). Nebyla-li by ona vládní bezradnost hraná, byla by to snad ještě horší zpráva.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah