Unilever narazil s margarínem, který se prodává i v Česku

Německé spotřebitelské organizace tvrdí, že Flora pro.activ, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi, by se měla prodávat jen v lékárnách.

HOT TOP|Podnikání a trhy
Petr Matějček | 07.12.2011

Margarín Flora pro.activ koncernu Unilever nemá ambici být pouhou potravinou, ale zároveň léčit. Produkt totiž obsahuje vysokou koncentraci rostlinných sterolů, které u lidí snižují hladinu cholesterolu v krvi. Výrobcem doporučená denní dávka dvou gramů rostlinných sterolů odpovídá jejich množství obsaženému například v 425 rajčatech, 5,5 kilogramu brokolice nebo 83 pomerančích.

Jenže stejně jako léky může i Flora pro.activ, v německu prodávaná pod značkou Becel pro.activ, mít vedlejší účinky. Německé instituce se shodují: lidé bez problémů s cholesterolem by se produktu měli vyhýbat. „Co tedy Becel pro.activ dělá ještě mezi běžnými margaríny v regálech supermarketů?“ ptá se spotřebitelská organizace Foodwatch.

U margarínu, jehož konzumace může dle výrobce snížit hladinu „zlého“ cholesterolu v průměru až o deset procent během tří týdnů, se dle organizace Foodwatch množí indicie na závažné vedlejší účinky. Podle expertů Foodwatch by produkt dokonce mohl způsobovat to, čemu má vlastně zabránit, tedy usazeniny v cévách a z nich plynoucí zvýšené riziko srdečních onemocnění. Z tohoto důvodu si u potravinářského obra již stěžovalo víc než 12 tisíc německých spotřebitelů. Koncern Unilever však tvrdí, že informace spotřebitelské organizace jsou zavádějící a falešné.

K doktorovi, ne do supermarketu

„Potravinový průmysl by se s pomocí funkčních potravin typu Flora pro.activ rád inscenoval coby zachránce zdraví. Faktem ale zůstává, že nemocní by měli hledat řešení u doktora – a nikoli motivováni televizními spoty začít své krevní hodnoty regulovat sami. Pro lidi bez problému s cholesterolem se takové ,potraviny‘ beztak nedoporučují,“ píše na svých stránkách německá spotřebitelská organizace.

Rostlinné steroly jsou přírodní látky, které se svojí strukturou podobají cholesterolu. Proto zabraňují vstřebávání části cholesterolu ze střev do krve. Nevstřebaný cholesterol je tak vyloučen z těla a jeho hladina v krvi se snižuje. Rostlinné steroly se v malém množství přirozeně vyskytují v běžné stravě, například v rostlinných olejích, obilovinách, ovoci či zelenině. Ve větším množství je můžeme najít v potravinách obohacovaných o rostlinné steroly s cílem hladinu cholesterolu snížit.

„K účinnosti při snižování hladiny cholesterolu doporučují odborníci zařadit do jídelníčku 2 – 2,5 gramu rostlinných sterolů denně. Toto množství obsahuje pouze 30 g margarínu Flora pro.activ (30 g = cca 3 lehce namazané krajíce chleba),“ uvádí na českých produktových stránkách společnost Unilever a doplňuje: „Množství sterolů ve výrobku je přitom prokazatelně bezpečné pro lidské zdraví.“

Konzument pokusným králíkem?

S tím zásadně nesouhlasí centrála německých spotřebitelů, ani institut německého ministerstva zemědělství pro kontrolu a bezpečnost potravin BfR. Již v roce 2008 v rámci společných šetření vydaly prohlášení, že by lidé, kteří zvýšenou hladinu cholesterolu léčí medikamenty, měli potraviny obohacené o rostlinné steroly konzumovat pouze po dohodě s příslušným lékařem. (Toto upozornění Unilever na produktových stránkách Flory pro.activ uvádí.) Rostlinné steroly navíc brání organismu přijímat ze stravy určité vitaminy. Proto by lidé po dobu konzumace Flory pro.activ měli zároveň jíst větší množství ovoce a zeleniny. Informace uvedené na etiketě německé verze margarínu experti vyhodnotili z hlediska ochrany spotřebitelů jako nedostačující.

Podle agentury Foodwatch mohou steroly způsobit stejné usazeniny v cévních stěnách jako cholesterol, a zvýšit tak riziko srdečních onemocnění a dalších problémů. Některé studie prý rovněž potvrzují, že zmíněné látky rozšiřují žilky v očích, což je znamení zvýšeného rizika infarktu.

V případě potravin s rostlinnými steroly zcela chybí rozsáhlé a dlouhodobé studie, které se běžně dělají u léků„Existuje čím dál tím více důkazů, že potraviny obsahující rostlinné steroly mohou být i škodlivé. Problém je především v tom, že v tomto případě zcela chybí rozsáhlé a dlouhodobé studie, které se běžně dělají u léků,“ řekl nedávno německé veřejnoprávní televizi ARD německý kardiolog Oliver Weingärtner. A poukázal na to, že v listu Journal of the American College of Cardiology vyšlo v poslední době hned několik analýz, které dopad sterolů na naše zdraví zpochybňují.

I přesto, že tato rizika nebyla dodnes vyjasněna, obal kritizovaného margarínu na ně spotřebitele neupozorňuje (na obale výrobce uvádí, že lidé, kteří užívají léky na snížení cholesterolu, by měli konzumaci Flory pro.activ konzultovat s lékařem). Nakonec by se konzumenti mohli stát zkušebními králíky v experimentu, za který si v supermarketech ještě ke všemu draze zaplatí; v obchodech v Česku se 400 gramové balení běžně prodává za více než 80 korun.

Z toho důvodu organizace Foodwatch mluví o podvodu a žádá koncern Unilever, aby distribuci margarínu zastavil, zažádal o povolení prodeje produktu jako léku a prodej omezil výhradně na lékárny. „Unilever by měl prodej těchto potravin okamžitě zastavit a zažádat si o zařazení margarínu mezi léky. Tomu by ale samozřejmě musely předcházet rozsáhlé studie ohledně rizik a možných vedlejších účinků,“ míní na svých stánkách Foodwatch.

Zobrazit diskusi
Reakcí:4

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Děkuji.

Coby aktivní účastník predestinované cílové skupiny Unileveru jsem se podvědomě tomuto výrobku podvědomě vyhýbal a je vidět, že jsem udělal dobře.

 

Zdravotní problémy má člověk léčit především u lékaře a ne u prodavačů podobné "zdraví upevňující" stravy, o všech těch tzv. marketingova řečených přípravcích (typu zdravím prospěšných složek v tabletách) nemluvě.

 

Jen víc takovýchto článků a témat do hloubi problému!

margarín

Můj táta vždy říkával,že margarín žrali za války,a tudíž ho nemusí žrát ještě v době míru.

 

Salám Vysočina

Není majitelem Kosteleckých uzenin pan Babiš? Nepatřilo by se tu zamést před vlastním prahem?

Co to je za kydy

Vždyť vy jste, člověče úplně mimo.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah