TV Nova sjíždí ke dnu. A veze se přitom na farmářské koze!

Sociolog Neil Postman se už v roce 1985 obával, že se s televizí ubavíme k smrti. Je děsivé, že televizní zábava už není ani zábavná.

Podnikání a trhy
Martin Rychlík | 23.07.2012
„Ztratila se nám koza. A slepice nenese,“ klíčová témata zábavné reality show Farma, kterou denně vysílá TV Nova. Novodobým hrdinou je pan Milan z Dobřichovic.

Hele, neviděli jste fenku Sušinku? Ztratila se někde na Žižkově. A kemp v Oseku má skvělej smažák, čistý záchodky, takže si zaslouží zlatou hvězdičku. Natočili jsme exkluzivně jako jediní v Jihlavě opilou matku. No a naší sličnou moderátorku ráno požádal snoubenec LIVE o ruku. To je skvělá příležitost na zpravodajskou reportáž: „Haló, haló, co jste měli k večeři? Líbali jste se? Jůůů!“

Nic z výše uvedeného není vymyšleno. Vše se stalo v hlavních zprávách celostátní televize Nova, která se před pár týdny rozhodla natáhnout zpravodajskou relaci přes 45 minut. A je to peklo. Komerční televize mají své zákonitosti a pravidla, jimiž lákají své diváctvo. Ale co je moc, to je příliš. „Zdá se mi to, nebo skutečně dělala TV Nova live vstup se svou moderátorkou ze zásnubní večeře?“ napsal si nedávno na svůj facebookový profil dlouholetý redaktor ČTK, který je skutečným novinářem, ne „novinářem“. Ale asi i mužem z doby minulé...

Nechci si tu nějak falešně hrát na kavárenského intelektuála. Poslouchám divnou hudbu, dívám se na akční sci-fi filmy, četl jsem brakovou literaturu a dělal třeba i sporťáka, ale pořád si tak nějak myslím, že by zpravodajství mělo mít nějakou úroveň. Odvěká otázka, zda mají média kultivovat společnost, nebo se podřídit vkusu masy – a uspět, není snadná k zodpovězení. Má mnoho proměnných a zaměstnává dumavé experty.

Přijde mi – naprosto subjektivně a bez analýz sledovanosti či spokojenosti –, že ta naše zábavná televize Nova vykročila v posledních týdnech do míst, odkud se jen stěží může vrátit. Kraviny začala chrlit mírou nevídanou; někdejší celkem koukatelné zprávy vyplňuje balastem na úrovni lokální televize z Horního Jiřetína (tamním obyvatelům se omlouvám), černá kronika řeší nejen klíčové krimi události, ale už i jen jejich náznaky a parodie.

A teď o ztracené koze i konci civilizace

Poslední kapkou, která mi v neděli večer prosákla hlavou, se stala „reality show“ Farma. Viděli jste to někdy? Já teprve podruhé. Pořad, který prý běží takřka denně. Skupina nezajímavých lidí klopýtá na statku mezi slepicemi, baví se o snášení vajec, uteklé koze a špekuluje, kdo ze zúčastněných je největší pitomec a měl by odejít. Hm. Jak může vůbec televize nabídnout nudnou natahovačku o čekání na „duel“ dvou chlapíků, kteří se přetahují provazem ve stodole?!

Možná se na Farmu dívá 777 tisíc médiologů a filozofů, kteří se zamýšlejí, kam až může televizní zábava klesnoutPodle dnešní zprávy Blesk.cz, abychom zůstali u relevantních zdrojů, se ale v prvních červencových dnech na Farmu dívalo v průměru 777 tisíc lidí. Na Novu však právě útočí pecka z Prima Family – VIP Prostřeno, které prý Farmu „válcuje“.

V roce 1985 napsal sociolog Neil Postman knihu Ubavit se k smrti (česky 1999). Ač byl mnohými kolegy napadán, že ve své kritice televizního „věku zábavy“ přehání, někdy se mi zdá, že se jeho předpovědi naplňují – i v Česku. Nové zpravodajství Novy se ještě více vyznačuje fenoménem „A teď...“, což dle Postmana „všechno od sebe odděluje. Slouží tak jako kompaktní metafora diskontinuity. Naznačuje se tím, že to, co jsme právě slyšeli nebo viděli, nemá žádný význam pro to, co uslyšíme či uvidíme za okamžik.“ A teď místo války v Sýrii přijde hafík ze Žižkova. A teď se jukneme na smažáky v Oseku...

A teď se podíváme, kam panu Milanovi z Farmy utekla koza. Ano, to bylo klíčové téma, na něž se hodinu vydrží dívat přes půl milionu Čechů. Možná to jsou všichni médiologové či filozofové, kteří se zamýšlejí, kam až může televizní zábava klesnout. Ke sledování hus, vajíček v podestýlce a nadávání si do kamery ve spacáku. To podobně obskurní Hotel Paradise ukazuje alespoň podivné sexuální objekty, které se špičkují v televizní kleci.

Postman upozornil na skvělé dílo Aldouse Huxleyho Konec civilizace (1932), jež porovnává s Orwellovým 1984. V Huxleyho vizi už není Velkého bratra třeba. Lidé si totiž svého diktátora nakonec zamilují a technologie, které zdatně podvracejí jejich schopnost přemýšlet, začnou zbožňovat.

Postman svou knihu o „ubavení se k smrti“ zakončuje takto: „Tragédie obyvatel ,překrásného nového světa´ Konce civilizace nespočívala v tom, že se místo myšlení smáli, nýbrž v tom, že nevěděli, čemu se smějí a proč vlastně myslet přestali.“ Ehm. A teď: Neviděli jste někde tu Sušinku? 

Zobrazit diskusi
Reakcí:21

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

poprava slepice

Úroveň TV mě netrápí

Sleduji totiž jen s dětmi večerníček, potom večeříme a ještě později nemám na nic jiné v TV čas ani chuť.  Jen jednou minulý týden děti usnuly dřív, manželka projela všech 10 kanálů, řekla nic tam není a vypnula to.

Takže díky za potvrzení, že o nic nepřicházím :-)

Ztracená koza

Nemusím ani být nejchytřejším jablkem v košíku, aby mi bylo jasné, že "zmizení" kozy bylo součástí scénáře - aby se také jakože něco dělo.

 

Ano, možná...

...a co to mění na tom, že je někdo ochoten podrobit se dobrovolně takovéto lobotomii? :) Já bych všechny ty televize zakázala.

Nadšení pracujícího lidu ze stále větších konin a kravin

Vážený pane Rychlíku,

 

skoro jako kdybych to napsal já. Přesně. Také poslouchám hudbu všemožných typů, ačkoliv si také na ní zakládám, bavil jsem se už ledačíms, díval se na tuny detektivek, sci-fi, pohádek a všemožných dalších věcí, nahrál na YouTube velmi neformální zábavná videa apod., ale Farma jako vrchol postupného úpadku pořadů, zvláště rozmáhajících se reality shows, je skutečně ještě o krok "jinde".

 

Příbuzný, kterého radši nebudu jmenovat, už proto, že má dnes svátek :-), se zamiloval do tohoto programu. Tak jsem se také v neděli podíval. Půlhodina dohadování se mediálně nezajímavých lidí o tom, jestli podstrčili pod zraněnou slepici nebo králíka vajíčko a kdo to byl. Tyhle události navíc absolutně nesouvisejí s mechanismy, které určí, kdo vyhraje milion.

 

Různí se trochu mají rádi nebo zase neradi a všechny tyhle lidské charakteristiky jsou navíc režisérsky "vylepšené", aby to mělo nějakou "story", která ale přesto nestojí za řeč. Z Milana udělají totálního protivu, nepřítele lidu – mimochodem neúspěšně, protože můj příbuzný mu stejně hrozně fandil. No a nakonec jde jen o to, že se Milan chvíli se zvoleným sokem přetahuje o provaz.

 

Mezitím ho Tereza vyzvídá ve stylu bulvárního tisku, aby měli diváci opravdu velkou radost, kterou zamaskují rádoby smutkem, jak má někdo zmrvený život. Půvabné je, že tohle svěřování Milana o jeho synovi téhož jména s nadhledem vede Tereza Pergnerová, kterou mám rád, ale kterou bulvární tisk analogický Farmě už asi desetkrát pochoval, že se sama ufetovala k smrti. Evidentně to moc nezafungovalo a Tereza je naprosto v pohodě, svěží a vyrovnaná a může soucítit s těmi opravdovými lidmi, kteří to mají špatné, zatímco ona je zjevně bez problémů, říká nám televizní obrazovka.

 

Myslím, že tyhle motivy o tom, jak průměrní lidé mají naprosto nezajímavé problémy "vajíčkového rozměru" s jinými průměrnými lidmi, se stal většinou i toho, co nabízejí takové ty masové české seriály dneška. Nevím to jistě, protože jsem měl trpělivost se z těch všech Pojišťoven štěstí nebo jak se to jmenuje podívat tak na jeden díl v životě. Prostě i to mě svou stupiditou naprosto lezlo na nervy. S nikým z takových programů – a pro Farmu to platí obzvláště – se nedokážu ztotožnit. Připadají mně sami jako zástupci té konzumující masy milionů stupidních lidí. Prostě nechápu, proč bych se měl zajímat o to, jestli konkrétní náhodný člověk toho nebo onoho jména věří jinému, jestli třetí takový člověk podstrčil pod slepici vejce, což je největší událost z těch, na kterou se mají miliony lidí dívat hodinu.

 

Asi spějeme ke světu z filmu Idiokracie. Podle něho se dostane zahybernovaný průměrný muž dneska do roku 2500, kde (po staletích rychlejšího rozmnožování hloupých lidí proti těm inteligentním) má největší IQ kolem 50 prezident USA, černý svalnatec, komediant Kamáčo. Lidé v budoucnosti tam věří libovolné pověře, nedokážou odpovědět ani na nejjednodušší otázky, polévají zahrady nějakou limonádou, protože jim řekli, že to je nejlepší a chodí v tunách odpadu. Naštěstí se ten průměrný muž dneška stal novým prezidentem USA, ale nevím, jak si s tou budoucí populací poradil.

 

Zdraví

Luboš Motl

Farma

Mně a jak jsem zjistil dnes i několika kolegům z kanceláře se Frma líbí. Je to odpočinkový pořad, který nás baví. Aspoň pro mě je zajímavé sledovat reálný vývoj vztahů, které procházejí proměnami v závislosti na okolnostech, taktice, apod.. Pořad není primarně o zemědělství, ale to nejzajímavější je sledovat vývoj a dynamiku skupinových vztahů a taktiky jednotlivých soutěžících. 

 

A v kanceláři u nás jistě nesedí banda primitivů, ale přesto se na Farmu díváme pravidelně. Pane Rychlíku, kdybyste sledoval pořad podrobněji, tak si v tom najdete opravdu zajímavé momenty pro studium lidské povahy, rekací, apod.. Je to naopak pořad, který je zajímavý i z tohoto hlediska.

 

Co je divného na tom, že ve zprávách na komerční stanici zmíní zásnuby své populární hvězdy? Součástí komerčních zpráv jsou nepochybně i bulvární zprávy ze společnosti a zmínit zásnuby zprávařky z vlastní TV není rozhodně nic proti ničemu...

Vážený pane doktore,

díky za Vaši pobídku sledovat pořad podrobněji. Přesto Vám sděluji, že na Farmu se již určitě nekouknu, neboť přesně takhle si představuji nejhorší možné plýtvání časem. Hezký a zábavný den, rmt

RE:

Ale ono je to plýtvání jen když se to sleduje povrchně, jinak je to opravdu docela názorné studium lidských reakcí a povahy. To myslím fakt vážně, chce to se podívat podrobněji a najdete si v tom poučné věci... Ale samozřejmě pokud se nechcete dívat, tak se nedívejte. Jen mě zarážejí tak příkré odsudky něčeho, co dobře neznáte, jak sám přiznáváte. A navíc indikujete, že pořad sledují jen jacísi primitivní lidé, přitom tomu tak evidentně není...

Vážený pane doktore

Vážený pane doktore Kalino,

 

říkáte, že plýtvání je to jen tehdy, když se to sleduje povrchně. Podle mého se naprosto mýlíte. Plýtvání je to tím větší, čím více času věnujete sledováním podobných programů. Když se například díváte na 15 hodinových dílů Farmy, vyplýtval jste 15 hodin. Tomu se říká přímá úměra.

 

Na dosti dobrý popis povahy vypadnuvšího Milana stačí asi tak 10 sekund, je to takový nepříliš přitažlivý starší pán s problémy se synem, který se s tím vším vypořádal ve stylu přísného učitele tělocviku, který po všech chce disciplínu, který nemá nadhled a smysl pro humor a který všem leze na nervy. Analogický popis mohu nabídnout pro homosexuála Jakuba, usměvavého mladého chlapce, který jako většina homosexuálů hodně staví na soucitu a politické korektnosti. Totéž pro ostatní.

 

Racionální člověk by tedy pečlivým studiem tohoto prostředí strávil asi tak 3 minuty. Všechno ostatní – míním reakce lidí – jsou buď víceméně přesně předpovídatelné v závislosti na nezajímavých událostech, které nastanou; nebo to předpovídatelné není, ale také to není nijak zajímavé, protože jde o náhodné reakce na náhodné události, které nemají z větší perspektivy vůbec žádnou důležitost a nehrají pro následující události roli; nebo nějaká kombinace těchto scénářů.

Fascinuje mě, jak mohou právníci být takovými nezajímavými věcmi takto unešeni, nebo je dokonce považovat za odpočinkový žánr. Jejich práce je přece plná vyhodnocování podobných banálních a nepodstatných událostí ze života většinou průměrných lidí a toho, jak různí lidé se různě trochu mají nebo nemají rádi a dělají nebo nedělají si trochu malé naschvály apod. Proč takovým balastem vyplňujete i svůj volný čas?

 

Nezlobte se na mě, ale já považuji diváky podobných pořadů za "jednoduché" nehledě na akademické tituly, zvláště některé tituly, už proto, že rozdíl mezi zajetým právníkem a zajetým zajícem je v tom, že před zajícem je vidět brzdná dráha. U nás v Plzni máme poněkud střízlivý pohled na otázku, kolik toho člověk musí udělat a kolik toho musí mít v hlavě, aby se z něho stal JUDr. V mnoha případech skoro nic. Takže to, co sledují lidé ve Vaší kanceláři, s prominutím neznamená, že páně Rychlíkův názor, že Farmu sledují "jednodušší" lidé, byl nějak oslaben. Maximálně se tím ukazuje, že dopad tohoto vývoje společnosti není jen nevinným vývojem nepodstatných mas milionů diváků, ale mohl by se možná promítnout i na místech, kde bychom očekávali trochu vyšší úroveň než v reality shows, například v soudních síních.

 

Zdraví

Luboš Motl

RE:

Měl byste pochopit, že hodně lidí má rádo různou zábavu. Já mám kupříkladu rád operu a i Michala Davida. Podobně se v TV rád podívám na umělecký film stejně jako na reality show. Farma je příjemně odpočinková a sledovat to dění mě celkem baví, což však neznamená, že si nepřečtu třeba klasickou literaturu. A takových lidí znám hodně. Takže je dobře neškatulkovat, že když někoho baví reality shows, tak že nemůže mít jiné, vpravdě intelektuální, zájmy...

Různé zájmy

Pane doktore, já s Vámi samozřejmě souhlasím. Lidé každou věc mohou mít rádi nebo neradi, závisí to na řadě individuálních detailů a nemá význam to vyhodnocovat individuálně a podle podobných detailů určovat charakter jiného. Mám rád operu a částečně i toho Vámi zmíněného pilíře totalitní zábavy, ač bych ho jistě nevybral mezi své TOP 2  hudební žánry nebo interprety. ;-)

 

Měl byste jen týž princip užít i v opačném směru – někteří lidé prostě považují Farmy za stupidní programy a důvody k tomu mohou mít zcela legitimní, nejméně tak legitimní, jako jsou Vaše důvody to sledovat.

 

Ale vedle individiuálních zájmů jednotlivých lidí, které mohou vykazovat rozmanité anomálie a překvapení, se také lze dívat na společnost jako na celek, statisticky. A když podíl podobných Farem na televizních kanálech roste a předpokládáme-li, že roste kvůli zájmu diváků, jistě to něco statisticky říká o množině diváků jako celku. Podle mého názoru to není nic pozitivního. Celkový styl takových pořadů není analogický jedné konkrétní písničce, třeba "Když se podaří, co se dařit má", která se někomu může líbit nebo nelíbit z víceméně náhodných důvodů.

 

Celkový styl pořadů ve stylu reality shows je o tom, že divákům stačí k vzrušení maximálně banální události,  v nichž nelze nalézt ani velké hodnoty, ani velké cíle, ani viditelný smysl pro humor, ani inteligentní zápletku, ani poučení o přírodovědě nebo sociologii lidí, kteří hrají nějakou roli, ani neobvyklé výkony, které nutí posunout představy o tom, co je možné, fantazii, nebo cokoliv jiného. Prostě nic. Je to o jednoduchých masách, které jsou plny sebe sama a spokojeny se sebou samými nehledě na to, jak klesají. Statisticky změna zájmů vždycky o něčem ve společnosti vypovídá.

RE:

Já s tím nesouhlasím, že by v takové Farmě nebo třeba Vyvolených nebylo lze nalézt nic užitečného. Ale přiznám se, že podobné věci sleduji čistě pro zábavu, baví mě sledovat lidské reakce na různé podněty v reálném čase. Dá se říci, že mě to baví víc než většina hraných filmů. Navíc po celodenní intelektuální práci ne každý i inteligentní a vzdělaný člověk touží shlédnou film od Kurosawy nebo si přečíst Vergilia v originále. Co je špatného zrelaxovat po náročném dni i u něčeho lehčího žanru?

Nova a její pořady

Ono to není problém jen televize Nova,ale vlastně všech televizí.Teď je vše v krizi a tak se snaží všechny nějak upoutat a je jim jedno,jak a čím.Hlavně když mají sledovanost a na to,zda se národ "zblbne"je jim jedno.Vždy jsem považoval zprávy za produkt,který má informovat národ o všem důležitém,co se stalo za právě uplynulý den.A v současnosti je to spíše -kolik neštěstí a životních tragédií se stalo.A nikdo nebere ohled na čas-neboť v tomto čase se dívá mnoho mladých,školou povinných.A ti druhý den jdou s hlavou ještě plnou drastických věcí do školy a pak i tak jednají.

    O programech jako jsou Výměna manželek,Farma atd. si mohu myslet jen jediné a sice že je to zabiják nejen času,ale i kulturního myšlení.Hovořit a jednat tak jak ukazuje obrazovka v komerčních televizích jen způsobí v hlavách nás,kteří platíme za vše a každou hloupost jen zmatek a nakonec toto přenášíme na své okolí a výsledek?Ať si každý udělá v duši a mysli pořádek a dle toho přistupuje i ke komerčním televizím a zprávám.Naštěstí skutečně můžeme toto médium vypnout -ale naše zvědavost je velká a tak to málokdy uděláme a vlastně do svého soukromí si vnášíme jen -"plevel".

"... zabiják nejen času, ale i kulturního myšlení ..."

Myslím, že v jednom bodě nemáte tak docela pravdu. Kulturních lidí se tyto věci odjakživa netýkaly a nesledují je. Pokud vůbec mají televizi, tak se jim zvedne kufr už jenom z upoutávek. Takže kulturní myšlení lidí s IQ vyšším, než je aktuální datum vysílání, zůstane nedotčeno.

Naproti tomu, poměr hlupáků v populaci je trvale konstantní (odmyslím-li jedno rychle se kotící etnikum). Pokud trubky a Kalinové nekoukají na stupidity na Nově, najdou si je na Primě, případně jejich derivátech.

 

Souhlasím, hezký článek. Je

Souhlasím, hezký článek. Je teda fakt, že o existenci Farmy jsem dosud neměl ponětí, protože jsem si kdysi přečetl citát od Jana Wericha: "Televize není nepřítel, televize se dá vypnout" a pochopil jsem, že je to pravda.

Ani tak mě neděsí podobné pořady, je to konec konců jen otázky "nabídky a poptávky", spíš mě děsí ti lidé, co jsou ochotni něco takového sledovat.

Díky, Martine

Pěkně jste to napsal. Taky nechápu, proč se na to dívá tři čtvrtě milionu lidí, když maj tolik jiných možností: kabel, satelit, nakradený filmy, WoW, jít do hospody...

Hm, že by "medium is the message"? 

Děkuji za Vaši reakci...

napsal jsem to v rychlosti, jak jsem to cítil ;-) Mějte se pěkně, rmt

Koukatelné zprávy?

Už před lety jsem považoval zprávy na TV Nova za odpad. Jestli to bylo proti tomuto co tam teď je koukatelné, no tak potěš koště.

Iritovala mě tam dikce moderátorů a řazení zpráv. Teď 10 s o konfliktu v Palestině. A teď 5 minut o zaběhlém koťátku. No co, TV už nemám a alespoň ušetřím poplatky ;) Na vymývání mozku mi bohatě stačí sem tam sledovat CT24 přes internet....

z deště pod okap

S tou ČT 24 jste si moc nepomohl, personální obsazení dává záruku, že se k Nově  rychle přibližujeme,  zprávy jsou už na dosah.  Diskuzní pořady,  jak, kdy, ovšem o vyváženosti nemůže být ani řeč. Jinak článek OK,  ale co s tím, blížíme se k teplotě 451 stupňů farenheita.

Na N@vu nekoukám od toho

co není volejte ředitele s defraudantem Železným. To byl poslední výživnej pořad TV N@VA.

Farma?

Pořad Farma nestojí  ani za komentář, takovou hovadinu vymyslet,na to aby člověk byl "mimoň". Nedívám se, upoutávky mi stačily..A Nova opravdu experimentuje,ale špatným směrem..Poslední totál výbuch bylo to extra tělové oblečení moderátorů Korantenga a Borhyové..No potěš Pánbu, to byla pecka! Bohužel ale v tom není Nova sama, i ty ostatní televize nevědí,co dál..

Ale napadá mě jiná myšlenka..Staří  Římané měli heslo : Panem et circenses..

Což znamená chléb a hry..Jak může malý, český člověk za situace, kdy mu  naše "vynikající vláda rozpočtové odpovědnosti" nakládá", až mu jde hlava kolem, mít ještě náladu na takové přiblblé seriály?

Možná by bylo zajímavější, jak to kdysi navrhoval Josef Švejk, nahnat politiky do arény pod televizní kamery, dát jim do ruky klacky, ať si to spolu"politicky" vyříkají..

To by byla show,  to by byla sledovanost!

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah