Tráva bude super-problém. Žene se na nás byznys s marihuanou.

Legalizace konopí pro léčebné účely: Co z původně bohulibé myšlenky udělá brutální lobbing? Rozhodne bitva o pěstitelské licence.

Podnikání a trhy
Petr Matějček | 02.03.2013

Zapomeňme na solární elektrárny a IT zakázky, byznysem budoucnosti je konopí. V Americe už bankéři a manažeři velkých IT společností opouštějí svá dobře placená místa a marihuaně se začínají věnovat naplno. Zelené horečce však nepropadli, aby po zbytek života v zasněném uvolnění bloumali nad podstatou svého já – od trávy si naopak slibují balík. Dle některých odhadů činí hodnota například severoamerického trhu s konopím kolem padesáti miliard dolarů.

Podobnou diagnózu bude zřejmě co nevidět možné stanovit také v České republice. V polovině února totiž prezident Václav Klaus podepsal zákon, podle něhož si pacienti budou moci pořídit konopí v lékárnách. Novela především zákona o léčivech má podle jejího spoluautora, milovníka hor a bývalého kontroverzního primátora Prahy Pavla Béma „zpřístupnit léčebné konopí pro pacienty, kteří jej potřebují a kteří jej povětšinou už dnes stejně užívají, často bohužel v rozporu s českými zákony“.

Novela, jež se týká mimo jiné rovněž zákona o návykových látkách, nabude účinnosti do měsíce po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů, tedy pravděpodobně ještě před koncem zimy. Pak si i čeští pacienti boudou moci na elektronický lékařský předpis legálně koupit rostlinu, jež jim pomůže zmírnit trápení například s rakovinou, Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou, lupenkou anebo atopickým ekzémem.  

Nejprve dovoz, pak licence pro místní

V první fázi bude možné konopí dovážet ze zahraničí. Na import marihuany by mělo dohlížet ministerstvo zdravotnictví, konkrétně Inspektorát omamných a psychotropních látek. Zhruba rok poté začne Státní ústav pro kontrolu léčiv udělovat licence pro pěstování konopí pro léčebné účely na území České republiky.

Co o licencích dosud víme?

 • Budou platné maximálně pět let, přičemž licenci lze udělit i opakovaně.
 • Udělení licence bude probíhat ve dvoukolovém výběrovém řízení, rozhodovat se bude na základě ceny i kvality. Ústav tak například licenci neudělí nikomu, jehož cena by překračovala cenu konopí dostupného z jiných zemí.
 • Vydání licence k pěstování konopí pro léčebné použití vyjde žadatele na dva tisíce korun.
 • Lze očekávat, že licenci obdrží více uchazečů. Tvrdí to alespoň náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Kolik licencí nakonec bude, však neupřesnil.
 • Vypěstované a sklizené konopí může držitel licence převést výhradně na příslušný kontrolní orgán, tedy Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten konopí nejpozději čtyři měsíce po jeho sklizni odkoupí. O ceně rozhodne kvalita vypěstovaného produktu, nesmí však překročit cenu nabídnutou ve druhém kole výběrového řízení.

Zatím není přesně stanoveno, jaké podmínky budou muset pěstitelé splňovat. K zákonu je totiž potřeba vydat ještě prováděcí vyhlášky. Teprve v nich budou upřesněny podrobné podmínky pěstování. Obecně platí, že budoucí pěstitel je mimo jiné povinen zajistit zabezpečené kryté prostory a dodržovat pravidla správné pěstitelské praxe.

Brutální lobbing, obrovský byznys

Způsob, jak legalizovat pěstování konopí pro léčebné účely, však v posledních měsících sklidil spoustu kritiky. Opakovaně proti němu vystupoval zejména předseda Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Boris Šťastný (ODS). Má jasno: Zákon pacientům nepřinese zhola nic. A vážně se obává, že jde spíš o byznys než o nemocné.

„Stát místo toho, aby respektoval zavedenou a fungující praxi schvalování a registrace a současně i cenotvorby léčivých přípravků, se vlamuje do lékového zákona kvůli jedné účinné látce. Vytváří naprosto ojedinělý precedens samostatného schvalování, registrace, distribuce a uvádění na trh jednoho konkrétního léčivého přípravku,“ uvedl Šťastný v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ. V podstatě zopakoval, co zmínil již vloni 7. prosince, když obhajoval, proč hlasoval proti novele, o níž mluví jako o populistickém nesmyslu roku 2012.

Boris Šťastný identifikoval několik problémů:

 • Otázka ceny: Není jasné, kolik marihuana bude pacienty vlastně stát. Odhady začínají na 1500 korunách a končí až na dvaceti tisících korun měsíčně. „Kde je pravda, zatím nikdo neví. Určitě ten produkt nebude dostupný pro běžné pacienty a je evidentní, že se těm lidem vyplatí vypěstovat si v podstatě zadarmo pár kytek doma,“ míní Šťastný.
  S legalizací pěstování konopí pro léčebné účely doma, za kterou bojovala i řada aktivistů, však novela rozhodně nepočítá. Poněkud paradoxně v tomto kontextu pak vyznívají slova ministra zdravotnictví Leoše Hegera(TOP 09), která pronesl minulý rok během jednání Podvýboru pro ekonomiku ve zdravotnictví, zdravotní pojištění a lékovou politiku (kompletní záznam z jednání naleznete na stránkách Poslanecké sněmovny):
  „Problém konopí je, že přestože to je lék nápomocný, tak je to svým způsobem droga, která je u nás zakázána. Kdyby ta droga byla povolena tak, jako je povolen alkohol, tak se ty věci vyřeší naprosto samy. Prostě si to dotyční nemocní budou pěstovat doma za oknem v květináči a dělat si z toho ty potřebně preparáty, ať už cigarety anebo nálevy anebo pečivo, a bude jim u toho dobře a bude to mnohem levnější. Ale je to prostě droga a není povolená, tak se dostáváme do oblasti farmakologie, která tu drogu má zpřístupnit. A je to, bohužel, tak jak to při oficiálních cestách chodí, daleko dražší a komplikovanější, než nějaké samozásobitelství.“
 • Administrativní zátěž: „Vláda říká, že máme budovat malý a levný stát, a namísto toho zakládáme další agenturu, která vznikne pod Státním úřadem pro kontrolu léčiv,“ obává se Šťastný vzniku zásadních administrativních nákladů.
 • Kritéria pro udělení licence: Za netransparentní považuje Šťastný fakt, že při rozdělování licencí nerozhoduje cena. Na tom prý nic nemění ani skutečnost, že se Jiřímu Rusnokovi (LIDEM) podařilo prosadit, aby cena měla mezi kritérii tříčtvrteční váhu místo původně navrhované poloviční. „Tam, kde existuje dvoukolová soutěž a do druhého kola jsou vpuštěny pouze subjekty, které splní kvalifikační předpoklady, je přeci standardní, že v tom druhém kole bude rozhodovat výhradně cena a vybere se ten nejlevnější,“ soudí Šťasný a dodává, že zde vzniká prostor pro lobbing a značně netransparentní prostředí. Spoluautor novely Pavel Bém se naopak domnívá, že nic transparentnějšího neexistuje.
 • Absence podmínek pro pěstitele: Za největší problém poslanec Šťastný s odstupem považuje, že se bohulibá myšlenka, jež stála u zrodu zákona umožňujícího kupovat si konopí na předpis v lékárně, vytratila. V souvislosti s tím upozorňuje, že podmínky pro pěstitele stanoví až prováděcí vyhláška. „Ta zatím neexistuje a lze očekávat obrovský lobbing. Mám velké obavy, aby to celé nebylo napsáno na míru jedné skupině výrobců,“ říká Šťastný, podle kterého se o celou věc již během legislativního procesu zajímala velká spousta firem.
Exportní odbočka

Největší rozruch při schvalování novely v Poslanecké sněmovně prý způsobil pozměňovací návrh, kterým by se českým držitelům licence umožnilo konopí pěstovat nejen pro tuzemský trh, ale vyvážet ho rovněž do zahraničí. Návrh sice neprošel, nicméně Šťastný si k němu při rozhovoru s ČESKOU POZICÍ neodpustil poznámku.

Skrýt diskusi

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

ach jo, to jsou kydy a nesmysly

Téma je velmi dobře zpracované a i veřejně přístupné. Nabídnu několik odkazů.

Osobně legalizaci konopí pro léčebné účinky považuji za extrémní svinstvo na úrovni privatizačních tunelů a jiných šílených zlodějin - solární energie, dostavba Temelína a podobně. Konopí si každý pro svou vlastní potřebu může pěstovat sám a stát ani soukromou společnost k tomu vůbec nepotřebuje, pakliže ta si bude za své produkty účtovat předpokládané extrémní sumy peněz.

 

http://rokkonopi.cz/

http://www.konopa.cz/

http://www.youtube.com/watch?v=7idHhJ6u5fk&feature=share&list=PL8DE07464...

Peterczech, Ben, Pepek_Vyskoč

Nesmysly melete vy tři. KARLTREU nenapsal nic o užívání konopí nemocnými pro léčbu. Naučte se číst.

Celý jeho příspěvek je pravdivý, polemizovat můžete leda s předposlední větou.  Ale je fakt, že děti hulení nemají šanci zvládnout.

 

Po trávě měkne mozek, že si huliči myslí něco jiného je právě problém všech drog. Všechny drogy posilují egoismus, snižuje se schopnost sebekritiky (tvrdé drogy doslova rozkládájí osobnost). Všechny ty kecy o sociálních, neškodných drogách jsou nesmysly dobré akorát tak pro JXD a jeho trávové groupies obou pohlaví a každého věku.

Neexistuje člověk (pravidelný uživatel drog), jehož by droga nějak negativně neovlivnila.

(Zkušenost 14ti let hulení)

to chce klid

Kdybyste nebyl nesmyslně uvažující a pořádně si přečetl co jsem například napsal já, zjistil byste, že podstatou není problematiku posouvat směrem k drogové problematice. Konopí je v prvé řadě užitečná rostlina. Udělejte si trochu času a proklikněte si mé odkazy a pochopíte o čem se zmiňuji. Jsou zde lidé poměrně povolaní, kteří problematice opravdu rozumí na rozdíl od osob jako je KARLTREU, kteří pouze kalí vodu a užívají si to ještě říznuté slovy poněkud jinak užitými ve tvarech, které běžně nazýváme větami:-)

Silenstvi 3 milenia

Takze je nam vsem jasne, ze vsechno co delaji lidi pro sebe je spatne, protoze se natom neda vydelat tak se to musi zakazat, ale pokud se to schvali a prislusni pandaci na to dostanou licence a nikdo jiny je to najednou silene in a legalni.

Klasicka neoliberalni manie v cele stotalnima idiotama prominte mi ten vyraz. Nekdo prisel nato, ze pracovni mista jsou to nejdulezitejsi za jakoukoliv cenu.

Vsem nam je rovnez jasne, ze v cele s vietnamyskymi a jinymi mafie vlastne to co tu ted je se pouze legalizuje takze ze dne na den co bylo pestirna nelegalni najednou bude povolene.

Cekam jen, kdy se tohle stane u pervitinu, kokainu, heroinu, LSD a dalsich drog, protoze ono je to vlastne vsechno hrozne prospesne kdyz z toho jsou pracovni mista, HDP, zisk...

Rád bych Vašemu sdělení porozumněl,

leč nedaří se mi to.

Zkuste to sem prosím napsat ještě jednou, a to česky nebo anglicky: jste pro legalizaci byliny jménem konopí a proč - nebo jste proti legalizaci a proč?
(P.S.: Takhle tu maturitu z češtiny nikdy nesložíte, ach jo...)

Parasociální droga

Obvykle stačí i na překonání obtíží kvalitní sociální zázemí. Antikoncepcí zmizela rodina sourozenců, buduje se tedy alespoň náhrada za přirozené endomorfiny a podobné látky které přináší  kontakt s druhými, ze psa moc radosti není. Droga smysl a jeho pocit nenahradí, umožní vegetovat, přežít v izolaci a opuštěnosti.

 

Jako novinka je i módou, psychosomaticky potíže v populaci jen narostou. Asi jako děti příliš opečované zdravotnictvím vzdorují kouřením tabáku. Celé národy se opíjejí. Jejich předkové hladověli, mrzli,opíjeli se z nouze,  potomkům chybí ta zátěž a líh je zachraňuje. Kde je opora v tradici, jsou i kulturní pojistky.

 

V žádné civilizaci plošně konopí užíváno není, je asociální, dává iluzorní pocity a těch skutečných, pro sociální život nutných, už není třeba. Padá tak i sociální zdraví, rozpadá se člověk. Když už někdo musí, potom snad v zemi, kde roste volně, asi jako kdo chce košer, jede tam, kde kashrut samozřejmý. Tam asi lze zvládat i duševní poruchy, které larvovány mimořádné zážitky otevřou. Chlapců po dálnici budou policajti chytat víc, už ne škorpion, ale útočná puška bude jejich pomoc. A naše záchrana.

Melete nesmysly

Zjevně netušíte, jaké nesnesitelné útrapy zažívají nemocní lidé, jimž je terapeutické konopí určeno - a jelikož Vaše schopnost vyhledat si informace a pracovat s nimi je zjevně přechatrná, přeji Vám tedy alespoň tu sklerosu multiplex doprovázenou lupénkou silně napadající klouby.

Ty svoje pitomosti o halucinogeních drogách můžete vypravovat akorát tak malým dětem - a to ještě duševně zaostalým, Voni votroubku.

(Nejste tak čistě náhodou zakomplexovaný češtinář/tělocvikář? To je sorta lidí z nejhloupějších...)

konopí

Nevím vůbec co jste svým článkem myslel. Přemýšlím zda jste zrovna nedokouřil  ono konopí. To jen na úvod. Jinak celý ten zákon považuji za naprostou blbost, ale blbostí v naší malé republice už jsme nadělali a děláme

dost a dost.  Podle toho co člověk slyší v televizi či si přečte tak je jasné, že nemocný člověk (roztroušená skléroza, revmatik, těžká artroza apod.) s průměrným platem, nedejbože s důchodem, si konopí stejně nebude moc dovolit v lékárně koupit. Zatím uváděné ceny jsou vysoké.  A navíc kde mám jistotu při dnešních podvodech pomalu ve všem, že si kupuji to pravé, účinné konopí? Takže výsledek bude stejný, chudí nemocní si budou se strachem pěstovat pro svou potřebu dál , jelikož konopí je na jejich nemoc velice účinné a modlit se, aby se to neprovalilo.  Vietnamce s jejich pěstírnami nikdo nevymítí, takže zdroj , bude-li někdo chtít si  je vždycky najde , vietnamci zhodnotí ceny v lékárnách a budou levnější.

nevim, co berete vy, ale bude

nevim, co berete vy, ale bude to něco násobně horšího než tráva...

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah