Myšlenkové zkraty bosse českého fotbalu

Miroslav Pelta vychválil padlého politika a majitele Slavie Aleše Řebíčka, až se musí člověk zamyslet, proč to vlastně dělá.

Podnikání a trhy
Pavel Pokorný | 08.06.2012
Podle Miroslava Pelty je padlý politik zachráncem českého fotbalu.

Rozhovory předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty pro česká média bychom neměli míjet bez povšimnutí. Originálními názory se to v nich většinou hemží. Ten páteční v Hospodářských novinách má navíc skutečně chytlavý titulek Fotbal zachraňují lidé jako Aleš Řebíček.

Jelikož trochu vím, jak se tvoří novinové titulky, neberu ho úplně vážně. Navíc asi jako většina fanoušků jsem už s našimi chlapci ve Vratislavi a mysl mi zaměstnává spíše sestava a hra českého týmu než myšlenkové pochody bosse Pelty. Ale adorace Aleše Řebíčka, který odešel z politiky s kapitálním šrámem na cti, jako zachránce českého fotbalu opravdu stojí za to. Posuďte.

Pelta říká: „Do fotbalu dnes mohou investovat jen silní jedinci a subjekty a ti nedopustí, aby se jejich zaměstnanci podíleli na nějaké korupci. Ta doba je pryč, je konec.“ Jmenovitě zmiňuje majitele Sparty Daniela Křetínského a libereckého Ludvíka Karla. Budiž. Ale také dodává: „Aleš Řebíček může být, jaký chce, ale také je to člověk, který má Slavii co dát.“ Po upozornění redaktorů HN, že právě Řebíček je tou personou, která náš fotbal vrací do divokých 90. let, Pelta ještě přitvrzuje. „Jedna věc je jeho působení v nějaké funkci a takové ty řeči okolo. Ale kdyby nebyl blázen, jako je Aleš Řebíček, ochoten investovat do záchrany klubu, asi bychom dnes Slavii už vůbec neřešili.“

Po namítnutí redaktorů, že jsme se Řebíčkovi na Slavii možná složili všichni, fotbalový boss neohroženě trvá na svém

K tomu jako příznivce Slavie mohu pouze dodat, že by možná vršovickému klubu bylo lépe, kdybychom jej už skutečně neřešili. Po namítnutí redaktorů, že jsme se bláznivému Řebíčkovi na Slavii možná složili všichni, fotbalový boss neohroženě trvá na svém: „Musím dnes říci, že to byla osobní statečnost jednotlivce. Že o něm někdo říká, jak ty zdroje získal: Já nevím, jestli svou firmu prodal dobře, nebo špatně, to je věc jiná. Ale z hlediska fotbalu buďme šťastni, že se objevil člověk, který se rozhodl Slavii zachránit.“

Pane Pelto, mýlíte se. Právě z hlediska fotbalu je důležité vědět, kde právě pan Řebíček vzal na koupi Slavie peníze (naposledy se dopočítal k sumě 750 milionů, které za ni utratil). Pokud to tedy s očistou českého fotbalu myslíte vážně. V „nějaké funkci“ se choval tak a tak, až to vedlo k přinejmenším pošramocené image, ale to se fotbalu netýká, hlavně když zachránil Slávinku? To není dobrý přístup.

Miroslav Pelta v rozhovoru pro HN také říká, že si někdejší úplatkářskou aféru známou jako „Ivánku, kamaráde“, v níž byl sám protagonistou, „již za ty roky odpracoval“. Prý že tehdy „mlel do telefonu blbosti“. Nu, budeme-li posuzovat podle jeho náhledu na Aleše Řebíčka, buď se za ty roky nezměnil ani o píď, nebo pořád „mele blbosti“, tentokrát do médií.

Napadá mě ještě jedno vysvětlení, proč Pelta tak vychvaluje Řebíčka. Z lásky ke Slavii ani k fotbalu to možná není. Možná, že peníze došly a pan Aleš se chce zase vrátit do politiky. Podpora šéfa vlivného sportovního svazu by mu v tom mohla pomoci. A na oplátku by si Pelta nechtěně, nebo chtěně, ale kamufluje to fakt chytře, připsal plusový bod, přinejmenším pro svůj vztah s vysokou politikou. Ale Slavii už do toho, prosím, netahat. Ta je věčná... 

Zobrazit diskusi
Reakcí:2

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Vrána k vráně sedá

Není divu, že Pelta má Aleše rád, oba jsou zástupci té opravdu, ale opravdu nejpravicovější politické strany v ČR. Sám Pelta je velké zvířátko, dle mých známých ze severu Čech je Pelta téměř 20 let v zastupitelstvu města Jablonec nad Nisou, známé to (teď už bývalé, konečně) bašty ODS. Říká se, že je vlastníkem fotbalového klubu FK Jablonec, ten prý získal dotace ze státního rozpočtu a z městského rozpočtu na přestavbu stadionu, kam skoro nikdo nechodí. Není tohle vlastně střet zájmů ze strany Pelty? Dále prý nedávno vyrostlo na okraji Jablonce jakési nákupní středisko značky Tesco nebo Kaufland, nevím. Pozemky, předtím, než byl na zastupitelstvu dohodnut tento investiční záměr s řetězcem, skoupil kdo? Pelta. A pak prodal městu s výdělkem,město dále prodalo investorovi. Jestli toto není střet zájmů..? Ale pozicí Peltovou toto neotřese, Jablonečáci mají svého Míru zřejmě velmi rádi, Míra je stále v zastupitelstvu. O Jablonečácích se říká, že to jsou to sportově založení lidé, ale finance jim zřejmě nic neříkají :-). Aby nedopadli jako ve vedlejším Synerově, též bývalé baště nejpravicovější politické strany.

Ti volal Pelta, jo ?

Čxrák, a co říkal ?

(sorry, prostě jsem se neudržel)

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah