Majitel stadionu v Edenu je v insolvenci. Spustí se smrtící lavina?

Zájem vysoké politiky a nových majitelů stadionu je stejný: Zaplatit dluhy a odvrátit insolvenční řízení za každou cenu.

HOT TOP|Podnikání a trhy
István Léko | 26.07.2012

Aktualizováno. Město Sokolov, jeden z nejmenších věřitelů společnosti E Side Property, podalo ve středu 25. července insolvenční návrh na majitele fotbalového stadionu v Praze v Edenu. Stalo se to jen šest dnů poté, co kyperská společnost Kingwater Holdings Limited koupila od finanční skupiny Natland firmu, jež ovládá společnost E Side Property. Jelikož se jedná o malou částku, 57 tisíc korun, E Side Property se bude snažit dluh uhradit, aby firmu udržela nad vodou. V opačném případě by malá sněhová koule zvaná Sokolov mohla spustit smrtící lavinu.

Městský soud v Praze okamžitě vyzval věřitele, aby přihlásili svoje pohledávky. Další věřitelé se sice nemusejí připojit, ale problém je v tom, že díky Sokolovu už všichni mají k dispozici data o špatné finanční situaci E Side Property.

To je hodně ostrý nůž na krku nových vlastníků stadionu, budou-li mít věřitelé jistotu, že dlužník se chce insolvenčnímu řízení vyhnout za každou cenu

Pokud Sokolov dostane zaplaceno, věřitelé zjistí, že když se přidají, pravděpodobně dostanou své peníze také. A to je hodně ostrý nůž na krku nových vlastníků stadionu, budou-li mít věřitelé jistotu, že dlužník se chce insolvenčnímu řízení vyhnout za každou cenu.

K insolvenčnímu návrhu se chce připojit i Praha 10, které Key Investments nadělila 234 kusů dluhopisů E Side Property v celkové nominální hodnotě 117 milionů korun. „Určitě se přihlásíme, ale zatím nemáme dostatek informací. Kompletní stanovisko vydáme v pondělí,“ řekl ČESKÉ POZICI mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Marie Kousalíková (ODS), starostka Prahy 6, městské části, která díky dobrodružství s Key Investments drží 96 dluhopisů E Side Property v nominální hodnotě 51,5 milionu korun, ČESKÉ POZICI sdělila, že věc předala právníkům, kteří vedení radnice brzy navrhnou vhodný postup v této komplikované kauze.

Ideální načasování

Dalo by se říci: Po více než půldruhém roce váhání věřitelů v kauze Key Investments přišla konečně nějaká razantní akce! A jako obvykle, takové kroky udělá ten nejslabší, kdo v zásadě nemá mnoho co ztratit. Právní zástupce Sokolova, advokát Václav Krondl z Karlových Varů insolvenční návrh podal proto, že dlužník neuhradil městu polovinu úroku z pěti dluhopisů v celkové nominální hodnotě 2,5 milionu korun.

Tyto obligace koupila za peníze Sokolova firma Key Investments, která je rovněž v insolvenci. E Side Property měla úroky z dluhopisů zaplatit již v březnu, ale městu i dalším držitelům těchto cenných papírů poslala jen polovinu částky. Neproplacení zbytku úroku, který v případě Sokolova činí jen 57 tisíc korun, zdůvodnila E Side Property vážnou ekonomickou situací společnosti.

O situaci společnosti E Side Property a jejích možných řešeních jsme psali podrobně v článku Stadion Slavie: bankrot, nebo další tajemný kupec?

O podání insolvenčního návrhu vážně uvažoval i dřívější majitel E Side Property, společnost Natland, jenže najednou se objevil záhadný kupec z Kypru. Za nového majitele se sice prohlásil kladenský advokát Václav Slavíček, ale nebyl ČESKÉ POZICI ochoten prokázat, že za firmou Kingwater Holdings Limited opravdu stojí on. Podle aktuálního výpisu z kyperského obchodního rejstříku společnost ovládají půl na půl dvě dámy, Emily Holtová a Kathryn Stewartová, a to prostřednictvím firmy M. S. O. Nominees Limited.

Je tedy zřejmé, že kyperskou firmu Kingwater Holdings Limited drží prostřednictvím nominálního servisu poskytovaného společností M. S. O. Nominees Limited někdo úplně jiný než advokát Slavíček. V českých finančních a fotbalových kruzích se spekuluje o tandemu finančníka z PPF Karla Pražáka a bývalého hlavního akcionáře Key Investments Vladimíra Kroužeckého.

Změna vlastníka byla pro věřitele E Side Property pozitivní zprávou, protože se zřejmě jedná o movitého hráče, který je zatím skryt

Změna vlastníka byla pro věřitele E Side Property pozitivní zprávou, protože se zřejmě jedná o movitého hráče, který je zatím skryt v zákulisí. Město Sokolov dalo Pražákovi a Kroužeckému, pokud tedy jsou skutečnými vlastníky, šach a vzalo jim iniciativu ve vyjednávání s dalšími věřiteli o postupném očištění stadionu od nesplatitelných dluhů.

Dalo by se říci, že se jedná o ideální načasování! Nyní tedy mají další věřitelé šanci se přihlásit, ale z textu insolvenčního návrhu je cítit jakási nabídka, že kdyby se nový majitel stadionu vyjádřil jasněji ve vztahu k dluhopisům, město Sokolov by mohlo insolvenční návrh vzít zpět.

Proč je důležité odvrátit insolvenční řízení

Advokát Slavíček minulý týden na tiskové konferenci prohlásil, že E Side Property je ochotna všem věřitelům brzy zaplatit zbylou část úroku z dluhopisů. Celkově se jedná zhruba o více než pět milionů korun, a pokud se dluh uhradí, situace kolem E Side Property se může uklidnit, protože insolvenční řízení se zastaví. Patnáctileté dluhopisy E Side Property jsou splatné až v prosinci 2023, a pokud nový majitel stadionu bude každý rok řádně platit úroky, držitelé cenných papírů budou muset čekat dalších 11 let, než dostanou původně investovanou částku. Pro majitele E Side Property je navíc výhodou, že úročení dluhopisu je mizerné (PRIBOR + 2,75 procenta).

Zobrazit diskusi
Reakcí:11

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

odmítnuto

update k článku

 

Dnes byl návrh na insolvenci odmítnut soudem.

Tak vidíte, asi zaplatili...

Tak vidíte, asi zaplatili...

právě, že nezaplatili. Soud

právě, že nezaplatili. Soud to odmítnul na základě nedostatků v žádosti a to hned několika. Prostě ten, co to podával (návrh) je asi amatér. Sokolov samozřejmě může žádost podat znovu ale doporučil bych jim ať to vyhotoví někdo jiný :-)

Cílen návrh nebylo prohlášení úpadku

ale pouze pouze vytvoření si pozice + možnosti některé věci zveřejnit. Nebo si myslíte, že infomaci o návrhu se Česká pozice dozvěděla náhodou při surfování po insolvenčním rejstříku? :-)

ale není to tak nějak na

ale není to tak nějak na trestní oznámení obyvatel Prahy 6 a 10 na konkrétní osoby na radnicích a pro porušení povinností při  správě cizího majetku? Tedy pokud už není podáno? Chápu, že OČTŘ se asi topí v poodbných případech, a že zkušených a školených  lidí, kteří tomu rozumí asi není dostatek, ale je to civilnější než defenestrace

Máte pravdu, ale občané se

Máte pravdu, ale občané se většinou chovají jako ovce. Nadávají doma, v práci a v hospodách a když je třeba něco udělat, tak přestanou štěkat a zalezou do boudy. Navíc, vůbec nesledují seriózní média, sledují Novu a Blesk. Pak po nich nechtějme nic.

Insolvenční návrh

Insolvenční návrh jsem si přečetl a netuším, kde pan advokát vzal pohledávku Č. Spořitelny ve výši 2,5 mil. Kč. Jestli z katastru (zástava), potom neumí číst nebo to šil hodně horkou jehlou, protože ČS má zaspanou zástavu na úvěr min. 250 mil. Kč.

Jinak přílohy jsou úžasný studijní materiál :-)

Zdravím, myslím, že to (ČS)

Zdravím, myslím, že to (ČS) je nějaký nezaplacený úrok. Jinak čtení je to fakt hezké. Ale o tom jsem už psal dříve.

krondl?

judr václav krondl? delegát UEFA, FAČR a dříve mezinárodní rozhodčí? asi shoda náhod....

Přesně toto jméno mě uhodilo

Přesně toto jméno mě uhodilo do očí, ale vy jste mě předběhl :-)

Jestli se jedná opravdu o tohoto jednoho z nejhorších rozhodčích v historii české kopané, tak se máme opravdu nač těšit. Co si pamatuji, tak charakter kvarteta Krondl-Krula-Berbr-Vidlák byl vidět prakticky v každém jejich zápase. Nebál bych se je označit za vůbec nejúplatnější (či nejdůsledněji plnící "příkazy") rozhodčí.

Na druhou stranu, k tomuto spolku poctivců kolem KI se někdo takový vyloženě hodí ...

No vidíte, tohle mi uniklo.

No vidíte, tohle mi uniklo. Zajímavé. Že by v tom návrhu na insolvenci měl prsty Aleš Řebíček? V této zemi a zvláště kolem kauzy Key Investments je možné snad všechno!

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah