Léčebné konopí v Česku: Všechno špatně!

Adiktolog Tomáš Zábranský v rozhovoru varuje, že Českem zvolená cesta zavádění léčebné marihuany bude opakováním holandského neúspěchu. 

Podnikání a trhy
Petr Matějček | 28.09.2013
„Není možné, aby možnost se tímto způsobem léčit mělo pouze pár procent pacientů s příjmem přesahujícím padesát tisíc korun. A to ještě jen ti s méně závažnými nemocemi, protože na více závažnou diagnózu těch třicet gramů jednoduše nestačí,“ upozorňuje Tomáš Zábranský.

Stál u počátku tvorby legislativy, jež od dubna povoluje dovážet léčebné konopí do Česka a od příštího roku by měla umožnit také jeho pěstování u nás. Přesto dnes Tomáš Zábranský z Centra adiktologie při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy pacientům radí, ať raději zasejí – byliny by se totiž v českých lékárnách hned tak dočkat nemuseli. Ministerstvo zdravotnictví má dle něj jasný plán: brzdit, blokovat zničit. Proč? To doktor Zábranský netuší.

V jednom má ale mezinárodně uznávaný odborník jasno: „Proces legalizace konopí pro léčebné účely doprovázela spousta nestandardních okolností.“ V rozhovoru s ČESKOU POZICÍ vypráví rovněž o ideologické podjatosti k psychotropním látkám, neznalosti, lenosti, ignoranci, ale také o jedné nizozemské firmě, která se čurbesu v Česku rozhodla využít.

Dle Zábranského problém spočívá zejména v tom, že na ministerstvu zdravotnictví ani ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nepracuje nikdo, kdo by se někdy v životě zabýval léčebným konopím – a ani jedna z jmenovaných institucí tam nikoho takového prý ani mít nechce. Takový jedinec by se totiž nemusel řídit základním zadáním: „Když už se nepovedlo léčebné konopí udržet v režimu absolutní prohibice, tak jej podzákonnými vyhláškami alespoň okleštíme až k úplnému zablokování.“

ČESKÁ POZICE: Stěžoval jste si, že stát v otázce léčebného konopí nahrává jednomu zájemci. Mohl byste své obavy konkretizovat?

ZÁBRANSKÝ: Z veřejnosti neznámého a vědecky neobhajitelného důvodu se stalo, že české ministerstvo zdravotnictví se ve své vyhlášce rozhodlo připustit k léčebnému použití v České republice pouze čtyři typy konopí, které charakterizuje obsahem dvou nejlépe prozkoumaných účinných látek – delta-9tetrohydrokanabinolu a cannabidiolu. A jakousi zvláštní náhodou – protože medicínský podklad pro to neexistuje – ty čtyři typy úplně přesně odpovídají všem čtyřem typům léčebného konopí, které pěstuje monopolní holandský pěstitel – soukromá firma Bedrocan –, ale žádnému jinému z mnoha typů, jež se pěstují v Izraeli, Kanadě, Spojených státech amerických a jinde; a žádnému z těch stovek, které se pěstují v České republice nelegálně a měly by být legalizovány, protože přesně to zamýšlel zákonodárce v zákoně, který platí od 1. dubna letošního roku.

ČESKÁ POZICE: Náhoda?

ZÁBRANSKÝ: O telepatii rozhodně nešlo. Čeští úředníci si prostě zajeli do Nizozemska a tam si to nechali od tamních podnikatelů, na věci přímo zainteresovaných, „nadiktovat do pera“. Řada lidí tvrdí, že za tím je korupce. Jakkoliv to neumím vyloučit, myslím si, že skutečnost je méně dramatická a taková „česká“: na ministerstvu zdravotnictví ani ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv totiž nepracuje nikdo, kdo by se někdy v životě zabýval léčebným konopím, takzvanou konopnou agenturu tvoří jedna osoba s naprosto nesouvisejícím vzděláním i pracovní anamnézou…

„Že to vše jde proti zájmům českých pacientů? To nikoho v resortu zdravotnictví nezajímá – ba naopak, mnozí to tam považují za další benefit holandské cesty.“Tak proč si neudělat výlet do Holandska a tam to neobšlehnout i s chlupama? Úkol splněn bez námahy. Že je stav v Nizozemsku dáván za příklad toho, jak systém léčby konopím vypadat nemá, a oficiálních pacientů je tam zlomek z těch, kteří jsou považováni za indikované? Že by se takovým obšlehnutím na stříbrném podnose daroval trh zahraniční soukromé firmě, která pěstuje léčebné konopí nejdráže na světě? Že to vše jde přímo proti zájmům českých pacientů? To nikoho v resortu ministerstva zdravotnictví nezajímá – ba naopak, mnozí to tam považují za další benefit holandské cesty.

ČESKÁ POZICE: Trochu mě to udivilo: Holandsko že je dáváno za příklad toho, jak nemá vypadat léčba konopím?

ZÁBRANSKÝ: Samozřejmě. Měli dobrý záměr, ale na procedurální úrovni si jej zcela zničili. Zákonem umožnili předepisování léčebného konopí, spustili agenturu – a pak udělali to, že pěstování léčebného konopí po krátké existenci dvou pěstitelů svěřili jedné jediné soukromé společnosti – již zmíněnému Bedrocanu. Výsledkem je nejdražší léčebné konopí na světě, dostupné jen ve čtyřech variantách, které zdaleka nevyhovují a nemohou vyhovovat širokému spektru pacientů, pro něž je léčebné konopí indikováno.

Takže po prvotním nadšení pacientů z let 2003 až 2004 přišlo rychlé vystřízlivění, nespokojenost s kvalitou i cenou a odchod velké části pacientů zpět do coffe shopů, kde si konopí mohou koupit sice bez medicínské garance, ale v mnohem větším výběru, kvalitě, a navíc za nižší cenu. Z dvou tisíc pacientů se počet snížil na zhruba 850 a od roku 2006 roste jen velmi pomalu k dnešním třinácti stovkám. Třikrát méně početný Izrael jich má pod lékařskou kontrolou s výdejem léčebného konopí z lékáren 13 tisíc. Potřebuje to ještě nějaký komentář?

ČESKÁ POZICE: Jenže co budou dělat naši pacienti, kteří si do coffe shopu zajít nemohou?

ZÁBRANSKÝ: Pokud bychom skutečně opakovali holandskou cestu a konopí udělali drahé a jen od zahraničního monopolisty, naši pacienti na rozdíl od Holanďanů nebudou mít žádnou legální alternativu zpackaného státního modelu a budou muset pokračovat v nelegálních aktivitách. Pro naše pacienty tedy holandská cesta znamená ještě větší katastrofu než pro Holanďany samotné. A ministerstvo zdravotnictví spolu se SÚKL navzdory tomu arogantně a ignorantsky prohlašuje, že se můžeme inspirovat jen u Holanďanů. Nemám slov.

Zobrazit diskusi
Reakcí:10

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

cesta

Pokud si pamatuji bylo Holadsko dáváno za příklad a teď když se vyslyšelo volání není to dobře. Půjdeme tedy cestou Izraele, včetně trestů za zneužití???

lék?

Jistě již úvaha o tom, že by se dalo konopí používat k terapii je pokrokem. Povolení léčby konopím je významný krok. Na druhou stranu však fungují (?) nějaké zákony a kontrolní mechanizmy. Pokud se jedná o lék má do toho co mluvit SUKL, to že nějaké kroky z této organizace se nám mohou připadat podivné je často naší neznalostí problematiky. Pokud se jedná o lék pak rozhodnutí, kdo bude užívat a kdo ne, je na ošetřujícím lékaři s přezkumem revizním lékařem. Terapie konopím je diagnostikováno (má být) u velmi "nehezkých" nemocí. Tak co jde? - pokud těm nemocným to pomůže ať to užívají. Zpravidla jsou delší dobu v pracovní neschopnosti, řidičský ani zbrojní průkaz již dávno odevzdali. Na zkušenou nikam nemusíme jezdit díky internetu jsou informace dostupné. Propagátor marihuany k léčebným účelům prof. L. O. Hanuš publikuje dostatečně. Měl jsem i to štěstí a byl na jeho vynikající přednášce. Ale na této přednášce zaznělo, že při zneužití marihuany je v Izraeli je 20 let nepomíněně...     Velké NE však říkám samoterapii, řízení pod vlivem konopí, nechci chodit k lékaři, k bankovnímu úředníkovi, nechci být kontrolován policistou, obsluhován v obchodě, ... někým kdo je pod vlivem THC - to je zase moje sobecká volba.

Dneska roste skoro na každé zahrádce.

Naštěstí mají lidé víc rozumu, než naší politici. Tak dlouho zakazovali a přikazovali, až to začali pěstovat snad úplně všichni, i ti, kteří by to v životě nepěstovali, například já.Negativní reklama, je negativní reklama. Totéž platí o domácím pálení. Ono ne nadarmo se říká, že kdo chce moc nemá nic.A naší politikové ať si něco udělaj s vokem.

Další exministr s kostlivce ve skříni

Takže nejenom Drábek byl kozel zahradníkem, ale i Heger. Zdalipak je i dobrým křesťanem?

Konopí, to je přece jasné,

ten kdo ho pro léčebné účely potřebuje, si ho dávno pěstuje sám. Navzdory možným postihům. Ten náš Absurdistán je stejně divný stát. Na stíhání takových prkotin, jako je pěstování konopí vyvíjí úsilí, místo aby se zabýval vážnou kriminalitou. Jediné s čím souhlasím je likvidace velkopěstíren, za kterými obvykle stojí cizí státní příslušníci, možná, že by se to dalo nazvat pojmem - narkomafiáni.

Nám došel nedávno doměrek od celní správy

za pálení v pálenici, prý jsme překročili předepsanou kvótu o 2,48 L.

A tím se zabývá celní správa v zemi, kde lidi kapou po požití metylalkoholu.

No řekněte-není v této zemi fakt krásně?

Kdyby to tzv léčebné konopí k nečem bylo

tak už by se dávno používao v lidové medicíně.

Konopné produkty

se všeobecně široce používaly - než se na pěstování uvalila restrikce

Dotyčný vědec Z. bude volit ODS.

Ostatně, jako vždy.

Mého přítele v africe zachránil granát,

stál proti třem a byl rychlejší, než protivník s palnými zbraněmi. Ten nacvičený zlomek vteřiny byl úspěšnější, než dril Maply Faply nebo koho tam kubánci vydržovali.

 

Zdálo by se tedy vhodné, pro naše seniory, je podobně vybavit, na krátkou zbraň se jim třese ruka a jsou pomalí. Nebo signální miny kolem domu? třeba jen za plotem? Nečiníme tak, nemáme k tomu tradici, kontext, obětujeme těch pár poškozených, protože škoda hrozí větší.

 

Tak i rychlost rozvoje drog bez rozdílu prospěšnosti, někdo léčí bolest, jiný jen zmršené dětství, nevěru svého otce, .. cokoliv. V 19. stol. bylo morfium dosažitelné lehce, bez širšího zájmu, obhospodařováno drogisty (pro koně, měli dost úrazů, chov byl nákladný, museli se vrátit do práce) . Občas nějaký zdravotník, umělec, se jej chytil.  Dnes ovšem celá nestabilní generace se chytá všeho jako tonoucí stébla.  Proč ji dříve nepřeléčit klasicky, terapeuticky? Děti prohrávají alkohol, tabák, gambling.., intimní závislosti.

 

Qui prodest?

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah