Další varovná zpráva pro klienty Key Investments

Úvěry Spolchemie u českých bank skupuje slovenská Poštová banka ze skupiny J&T. Hrozí vyvedení fungujícího podniku z Via Chem Group?

HOT TOP|Podnikání a trhy
István Léko | 29.05.2012

Slovenská Poštová banka, kterou ovládá finanční skupina J&T, skupuje úvěry Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) od českých bank. Jde o krátkodobé půjčky, které finanční instituce (Komerční banka, ČSOB, LBBW, Citibank, Raiffeisenbank a ČSOB) chemičce poskytly. Tento krok náramně připomíná někdejší situaci okolo Sazky, až na ten rozdíl, že Spolchemie funguje dobře a je zisková. Některé banky již úvěry prodaly, ostatní zatím vyčkávají. Poštová banka již údajně vykoupila zhruba 55 procent půjček, vyplývá z informací ČESKÉ POZICE.

Chemička je nejcennějším podnikem mateřské společnosti Via Chem Group, jejíž dluhopisy za stamiliony korun pořídila firma Key Investments z peněz městských částí Praha 6 a Praha 10. Záměr Poštové banky se Spolchemií zatím není známý, ale podle týdeníku Ekonom není vyloučeno, že jde o pokus podnik rychle vyvést z majetkové struktury Via Chem Group.

Případný převod majetku Spolchemie by nejvíc postihl věřitele Via Chem Group, tedy nejen právě městské části Praha 6 a Praha 10, ale i město Sokolov a další, jejichž lehkovážní politici se před několika lety vydali na nebezpečnou investiční stezku s Key Investments.

Angažuje se PPF?

Spolchemie, kterou prostřednictvím Via Chem Group většinově vlastní kontroverzní podnikatel Petr Sisák (v minulosti odsouzený za podvod), měla loni zisk 180 milionů korun. Jenže krátkodobé bankovní úvěry představovaly ke konci roku 2011 až 1,9 miliardy. O tom, s jakým diskontem úvěry Poštová banka kupuje, nejsou relevantní informace. Předseda dozorčí rady Spolchemie Martin Procházka nejdříve slíbil ČESKÉ POZICI rozhovor, jenže pak schůzku zrušil a odkázal nás na mluvčí společnosti.

Podle vysoce postaveného představitele finanční skupiny J&T jde o běžný úvěrový obchod„Mohu potvrdit, že Poštová banka je jedním z oficiálních bankovních věřitelů Spolku pro chemickou a hutní výrobu. V tuto chvíli probíhají jednání o dlouhodobé spolupráci a do jejich ukončení nebudeme žádné další podrobnosti zveřejňovat,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí Spolchemie Marie Logrová. Obdobně reagovala i centrála Poštové banky v Bratislavě. „Informace tykající se klientů banky, a tedy i to, na co se ptáte, jsou podle zákona předmětem bankovního tajemství. Rovněž se standardně nikdy dopředu nevyjadřujeme k obchodním záměrům či rozhodnutím banky, ale ani k případným spekulacím,“ sdělila mluvčí banky Eva Sagálová. Jeden z vysoce postavených představitelů finanční skupiny J&T ČESKÉ POZICI řekl, že jde o běžný úvěrový obchod.

Zdroje ČESKÉ POZICE však tvrdí, že skupování pohledávek je refinancované a řízené jinou finanční skupinou než J&T. Finančník Miroslav Babej-Kmec, který vede s Petrem Sisákem soudní spory o vlastnictví poloviny akcií firmy Via Chem Group, v týdeníku Ekonom prohlásil, že podle jeho informací se v celé transakci angažuje zřejmě i PPF. Na náš dotaz, zda tomu tak je, zdroj z J&T pouze zopakoval, že jde o úvěrový obchod Poštové banky, PPF v něm prý nejede.

Dvě možnosti

V polovině června 2012 se mají věřitelské banky sejít s dlužníkem a projednat nový splátkový plán. Spolchemie má smluvně zajištěné financování do konce června, pohledávky bank nejsou v prodlení. Navzdory tomu se Babej-Kmec domnívá, že skupování úvěrů je předzvěstí vyvedení Spolchemie ze struktury mateřské společnosti. Podnikatel tvrdí, že PPF v této transakci zastupuje finančník Karel Pražák. „Dostal jsem informaci, že od začátku letošního roku vyjednává Pražák s bankami o odkupu jejich pohledávek vůči Spolchemii,“ říká Babej-Kmec. Pražákovo vyjádření se ČESKÉ POZICI nepodařilo získat.

Jak by se vyvedení chemičky mohlo teoreticky odehrát? Pokud tento záměr vůbec existuje, cesty k tomuto cíli jsou dvě:

  1. První variantou je exekuce vedená Poštovou bankou a dalšími bankami, které se přidají. V tomto případě by ale akcionářům Spolchemie, zejména Sisákovi, nic nezbylo.
  2. Druhou možností je rychlé insolvenční řízení podpořené strategickým investorem, který by si podnik do ukončení řízení bleskově pronajal, aby podnik nebyl poškozen, a přitom si Sisák a spol. přišli finančně na své. Podnik by prodával insolvenční správce, kterého sice ustanoví soud, ale věřitelský výbor ho může kdykoli nechat odvolat a navrhnout si svého člověka.

Takže pokud Poštová banka ovládne věřitelský výbor, může rozhodovat o prodeji Spolchemie a zadat parametry soutěže insolvenčnímu správci. Může se snažit o prodej mimo dražbu, čehož by mohla dosáhnout, pokud ovládne řízení. Výsledkem může být, že se chemička prodá řízeně určitému zájemci, který ovšem zaplatí jen takovou částku, na jaké se strany dohodnou. „Zájemce zaplatí cenu, která pokryje pohledávky, takže Poštová banka bude na svém. A pokud koupila úvěry s diskontem, tak bude v zisku. Chemička zůstane očištěná od závazků, bez akcionářských problémů,“ tvrdí Babej-Kmec.

Pomoc Sisákovi

Pravdou je, že Poštová banka letos Sisákovi již jednou pomohla. Když v lednu Via Chem Group na Slovensku kupoval z konkurzu Novácké chemické závody za 2,2 milionu eur, pro kupce Sisáka jako věřitel hlasovala. Navíc podle Babej-Kmece J&T v minulosti financovala nástupnické firmy po Setuze, kterou firma Via Chem Group vlastnila podobně jako Spolchemii. Šlo o speciální transakce, které nakonec vedly k vyvedení majetku ze společnosti STZ do Lisovny Ústí nad Labem.

Zobrazit diskusi
Reakcí:8

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Dluhopisy

Jediné pokojné řešení je, že dluhopisy VCHG budou odkoupeny se slušným diskontem. Bude celkem zajímavé sledovat, kdo si koupí dlouhopisy VCHG splatné v roce 2013, neboť jsou dle všeho neplatné.  Těžko si takový investor bude moci přihlásit pohledávku do případného insolvenčního řízení, i formou náhrady škody... Chce to právní obezřetnost i na straně prodávajících.

Pokud dojde k vyrovnání se s věřiteli dluhopisů VCHG, tak celá operace má za cíl vyloučení společnosti Calpit Consultants Corp. z dělby majetku.  A v týdeníku Ekonom p. Ing. Babej-Kmec oznámil za spol. Calpit Consultants Corp.  možnost vznesení požadavku na náhradu škody za zmařenou investici v ČR.

Takové obchody. jako výše naznačený  scénář skupování pohledávek za Spolkem za účelem ovládnutí podniku dlužníka a jeho vyvedení z majetku VCHG, mají určité specifikum, a tím je výskyt poškozeného. Samozřejmě, že obchod s pohledávkami je obchod svého druhu. Ale potíž je, pokud se dlužník s věřitelem předem dohodnou na způsobu jeho provedení, který poškodí další věřitele. Dopad insolvenčního řízení  musí být na akcionáře, nikoli pouze na slabší věřitele. 

Ale ta věc nekončí. Kdo koupí dluhopisy E Side Property? Investice do fotbalového stadionu Slávie též nevyhlíží dobře.

Ovšem představa, že PPF

Ovšem představa, že PPF předvede ovládnutí Spolchemie modelem Sazka, pokud v pozici bondholderů jsou pražské části a ne sportovní svazy... nevím, nevím, jestli to pro ně je nejlepší byznys. Spíš bych čekal nějakou oboustrannou win-win operaci, aby tiché partnerství nedoznalo újmy. Mimo to již loni na jaře média spekulovala, že Vodrážkově radnici Pacovským vyplacené peníze přichází od Jendy a Tondy... Jestli to byla půjčka či koupě, samozřejmě těžko říci, ale proč by Kena podrželi a ostatní odpálili insolvencí?

  Nejde mi do hlavy počínání Raifky, která stejně jako v případě Sisákem řízených insolvencí pohrobků Setuzy i tentokrát s ním drží basu a zůstala v úvěrujícím konsorciu. CEO Spolchemie dokonce cosi v dnešním tisku proklamuje o tom, že úvěry budou překlopeny na dlouhodobé s pětiletou splatností jistiny, což by byl zásadní zvrat.

 Dle konání Sisáka je evidentní, že s Babejem se dělit nehodlá a nijak mu to žíly netrhá - měl s ním podepsanou smlouvu o prodeji podílu, která nedošla dle Babeje naplnění a tudíž jeho podíl na Viachemu zůstal... Ale proč uvádí 50%, když původně měl on i Prochy po 25% a Sisák 50%? Předpokládám, že Sisák má v záloze nějakou šikovnou zápočtovou pohledávku, jinak mi hlava nebere, že by si nedělal starosti s prodejem Mila Surovárny a nedávno i Lisovny Ústí Glencoru.

 Co se stadionu Slávie týče, měl jsem za to, že e-side prop. koupila se vším všudy opeřencova Penta?!

Spolchemie se dá do pohybu

Děkuji za článek a přesné uvažování. Studuji již několik let právní postupy JUDr. Petra Sisáka a jeho kolegů v AK Hala a partneři, i způsoby hledání obchodních příležitostí J&T Banky a skupiny PPF.  Proto nemám vůbec žádných pochyb o dalším osudu společnosti Via Chem Group, a.s.  a Spolku pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost. Zkrátka není v zájmu ovládajících osob Spolku, aby jeho majetek zůstal ve struktuře společnosti Via Chem Group, a.s.  Důvod je jediný - vlastníci Via Chem Group, a.s. a Spolku by přišli o mnoho peněz, kdyby majetek Spolku zůstal ve struktuře Via Chem Group, a.s. (bude třeba splatit dluhopisy, úvěry, jednoho dne dojde k soudnímu dořešení akcionářského sporu se společností Calpit Consultants Corp. nebo dokonce k nucené likvidaci Via Chem Group, a.s.). Prohlášení mluvčí Spolku nelze brát vůbec vážně, neboť p.  Marie Logrová není jen tiskovou mluvčí společností koncernu Via Chem Group, a.s., ale i těch společností, které z tohoto koncernu majetek vyvedly (např. LUKANA OIL a.s.), zastává názor osob ovládajících Spolek,  což je něco jiného.

Spolek se ohrazuje, že v žádném případě nesplňuje podmínky insolvence a úpadku. Tím, že byla s financujícími bankami uzavřena Smlouva o dočasné úpravě právních vztahů, má Spolek zajištěno "neútočení"  do 29.6.2012. Zástavou je podnik dlužníka.  Ale co bude po tomto datu? Nesplacené zůstatky úvěrů se mohou dostat do prodlení a po 30 dnech budou slova tiskové mluvčí bezobsažná. Ta částka je značná, na to nezapomeňme.  O podání případného insolvenčního návrhu proti Spolku rozhodne buď Poštová banka, nebo samotné představenstvo dlužníka.  Tisková mluvčí ve svém prohlášení odkazuje na výroční zprávu Spolku za rok 2011, avšak za pozornost stojí novější dokument zveřejněný na stránkách Spolku - Mezitímní zpráva statutárního orgánu emitenta cenného papíru k 31.3.2012. Tato zpráva již není tak optimistická, dá se z ní vyvodit, že úspěch roku 2011 se nejspíš nezopakuje.  K tomu si ještě dodejme hospodářský stav dceřinných společností Spolku, z nichž společnost Oleochem, a.s. čelí exekuci na částku Kč 54 mil.
 (zatím nezapsáno v OR).

Nemohu též souhlasit, že by další řízení proti majetku Spolku nebylo realizováno ve shodě s ovládajícími osobami Spolku, tj. s představenstvem společnosti Via Chem Group, a.s. (resp. se syny členů tohoto představenstva).  Pokud by se Poštová banka hodlala zmocnit podniku Spolku, předběhly by jí s přehledem podáním insolvenčního návrhu proti majetku společnosti Via Chem Group, a.s. Pohledávky by se zajisté našly jak u běžných věřitelů (např. Pembroke Trading Ltd.), tak u věřitelů dluhopisů  (se vznesením otázky jejich platnosti). Tím by osobu insolvenčního správce ovlivňovali věřitelé Via Chem Group, a.s.  i v případném insolvenčním řízení se Spolkem, kde by byl ustanoven stejný insolv. správce. Obratnost na tomto poli Dr. Petr Sisák a Mgr. Ing. Ivo Hala prokázali v dřívějších insolvenčních řízeních dostatečně.

A ještě k oné PŘÍLEŽITOSTI pro J&T Banku a možná AB Credit z PPF. Tyto společnosti nejsou klasickými bankovními ústavy, nejsou tak zakomponovány do běžného hospodářského života země. Potřebují vyhledávat takovéto příležitosti. Ale pokud se rozumným způsobem nedohodnou s držiteli dluhopisů společnosti Via Chem Group, a.s., nemusí se jim toto počínání z dlouhodobého hlediska vyplatit. A úmyslné pomíjení zájmů společnosti Calpit Consultants Corp. je přímo hrozivé. Každopádně zastávám jiný náhled na tvrdost a dravost v ekonomice. Hledání příležitostí ke zbohatnutí na úkor skutečných věřitelů a mnohdy cestami podivnými nepovažuji za obchod. Já se stále držím zásady poctivého a férového obchodního vztahu, který budí důvěru a vede k rozvoji obchodu. To, co stejné osoby jako výše jmenované předvedly se společností Setuza, a.s. a následně STZ, a.s., Oleofin, a.s. a STZ Development, a.s. je na pováženou. Celou transakcí se zabývají soudy, policie a státní zastupitelství a může z toho být velká ostuda. Co se skrývá pod pojmem "ostuda" uvidíme za několik měsíců.

Dobrý den, zeptám se: Petr

Dobrý den, zeptám se: Petr Brambora ze Zemky Praha? Pokud ano, tak nepochybně o Setuze a jejích pohrobcích víte mnohé... I to, jak pod Sisákovým jhem v nich probíhala insolvenční řízení, opravdu pitoreskní příběhy!

  Jediné, co trochu posiluje mou víru, je skutečnost, že PPFka s Jendou a Tondou určitě nebudou mít apriori zájem udělat deal tak šikovně, jako v případě Sazky, protože zde jsou za pohledávkami vůči mateřskému holdingu docela důležití političtí čunitelé a těm není radno šlapat na bebíčka. I v kontextu vetchý stařík-Key investments-PPFka je dle mého v zájmu všech, aby byly uhrazeny závazky  vůči městským částem...

Pane Leko, Dekuji za dalsi

Pane Leko,

Dekuji za dalsi novinky ohledne kauzy KI. Uz jsem se pomalu zacinal bat, ze uz se o techto sikovnych hosich nic dalsiho nedozvim.
Mimochodem, jiz dlouho jsem zde nevidel clanky o stadionu v Edenu ci o Slavii. A obavam se, ze to nebude tim, ze by tam jiz vse bylo vporadku (viz. financni problemy E-Side) ... Nehodlate na toto tema neco opet napsat?

Zdravím, ptát se na něco

Zdravím, ptát se na něco Prochyče, který se Sisákem drží basu a postavil se i proti kamarádíčkovi ze studií, je asi jen mlácení prázdné slámy. Předpokládám, že má majetek obstavený exekucemi a žije si nadále na vysoké noze.

 Už sháním vydání Ekonomu z minulého čtvrtka, abych se dozvěděl detaily o PPFce... Každopádně díky Bohu, že Spolchemie je mou poslední českou investicí, v tomhle Clondiku opravdu, ale opravdu není lehké investovat. Byl jsem ve Spolchemii akcionářem dávno před Sisákem a děkuji tímto jmenovitě České finanční, Sisákovi, Prochyčovi a nakonec i Jendovi a Tondovi  a Péťovi Kellnerů za "zhodnocení" mé investice.

 Btw. Sazka byla taktéž ziskovou firmou, ale neměla cash flow na pokrytí krátkodobých závazků, tj. nebyla likvidní, takže se stala lehkou kořistí pro zloděje roku K plus K za pomoci umně instalovaného insolvenčního správce. . Za 3 mld. koupit firmu generující  1 mld. čistého zisku ročně, tomu říkám dobrý deal. I vrtošivý stařík ( ruku v ruce s panem Sváčkem) určitě zaplesali. To bude knihovnička, to se budou panečku šířit myšlenky velikána zlodějského kapitalismu! A Spolchemie měla přes rok a půl standstill agreement s bankami, zřejmě dávaly Sisákovy čas na exit, v dubnu zřejmě jejich trpělivost přetekla, pakt neobnovily a pohledávky začaly prodávat...

 K paní Logrové - chudinka, nemá to lehké, kde se objeví, tak tam to jde do kopru - nejdřív Milo a Seliko, pak Setuza a teď Spolchemie...

Zdravím, v Ekonomu o PPF není

Zdravím, v Ekonomu o PPF není toho moc. Jsou to jen spekulace Babej-Kmece, který je hrozně opatrný.

Hmm, díky za upozornění. Já

Hmm, díky za upozornění. Já na tu informaci o skupování dluhů narazil v sobotu při googlování a vyskočil na mě i odkaz na Ekonom z 24.5., kde má být v placené sekci rozkryta právě účast Péti. Každopádně to zní dosti logicky - podle mých informací a po prolouskání výroční zprávy Spolchemie už standstill agreement nemají, všechny bankovní úvěry v kolonce krátkodobé, takže supi už krouží... A ti kluci, co si to na Sazce si to vyzkoušeli, teď ten model mohou recyklovat do alelujá. Jen doufám, že si tam zas dosadí "vlastního" insolvenčního správce, nastaví korektně jistinu Viktora Koženého pro účast v tendru - 0,5 mld., složit nejlépe na účet Jendy a Tondy, aby odklonili potenciální ťulpasy, kteří by mohli nasadit zbytečně příliš vysokou cenu... a je to doma.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah