Bývalého místopředsedu ERÚ Blahoslava Němečka prověřuje policie

Úředník v rozporu s právními předpisy údajně umožnil společnosti E.ON Distribuce neoprávněně získat 550 milionů korun od spotřebitelů.

Energetika
István Léko | 27.02.2013

Energetický regulační úřad (ERÚ) podal loni v prosinci Městskému státnímu zastupitelství v Praze podnět k prošetření dvou rozhodnutí svého bývalého místopředsedy Blahoslava Němečka kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Němeček dle ERÚ v rozporu s právními předpisy umožnil společnosti E.ON Distribuce v roce 2011 neoprávněně získat částku 550 milionů korun a pro rok 2013 se pokusil zajistit stejné firmě další příjem ve výši 78 milionů korun. Státní zástupkyně Dagmar Máchová trestní oznámení na Němečka předala 14. ledna letošního roku policii k prověření. Vyplývá to z dokumentů, které má ČESKÁ POZICE k dispozici.

Blahoslav Němeček (37) byl místopředsedou ERÚ od roku 2001, předtím dva roky pracoval na ministerstvu průmyslu a obchodu na odboru regulace a finančních analýz. ERÚ opustil po dohodě začátkem roku 2012. V polovině roku 2012 nastoupil do mezinárodní poradenské společnosti Ernst & Young, kde jako šéf týmu regulačního poradenství v energetice pracuje i v současnosti.

Takzvaný faktor trhu

Začátkem února Energetický regulační úřad informoval, že výsledky auditů, které prověřovaly stav úřadu před nástupem nového vedení v čele s Alenou Vitáskovou, poukázaly na možná pochybení některých bývalých pracovníků energetického regulátora. „Úřad neprodleně přijal opatření vedoucí k nápravě zjištěných nedostatků. Výsledky auditů byly dále podrobeny právnímu rozboru z hlediska možných trestněprávních dopadů,“ stojí v prohlášení ERÚ s tím, že úřad již splnil zákonnou povinnost. „ERÚ nebude poskytovat další informace ani podklady, které byly předány orgánům činným v trestním řízení,“ sdělil úřad ČESKÉ POZICI.

Podle informací ČESKÉ POZICE regulátor podezírá Němečka z toho, že podepsáním dokumentu s názvem „Postup řešení platební bilance společnosti E.ON Distribuce“ umožnil přenést na konečného spotřebitele mimořádné náklady při distribuci elektřiny ve výši 550 milionů korun. Tuto částku tedy firma v roce 2011 na základě Cenového výměru ERÚ získala od konečného spotřebitele. Němeček to společnosti E.ON Distribuce umožnil na základě mimořádného parametru „faktor trhu“.

Příslušný dokument podepsaný Němečkem nebyl na ERÚ vůbec zaevidován ani nebyl řádně předán při odchodu místopředsedy z funkce

Jenže podle dokumentů, které má ČESKÁ POZICE k dispozici, byl „faktor trhu“ stanoven mimo právní rámec. Orgány činné v trestním řízení byly upozorněny na skutečnost, že příslušný dokument (Postup řešení platební bilance…) podepsaný Němečkem nebyl na ERÚ vůbec zaevidován ani nebyl řádně předán při odchodu místopředsedy z funkce. ČESKÁ POZICE neobjevila v energetickém zákoně ani v prováděcích vyhláškách či jiných právních předpisech oprávnění, podle nichž by ERÚ mohl takovou dohodu s distribučními společnostmi podepsat.

Navíc byl „faktor trhu“ stanoven individuálně pro vybraného distributora, tedy pouze pro E.ON Distribuce, což by znamenalo, že došlo ke zvýhodnění jednoho z účastníků trhu.

Kromě již zmíněných 550 milionů korun chtěl Němeček zajistit firmě E.ON Distribuce i další neobvyklý příjem, tentokrát pro rok 2013, ve výši 78 milionů korun, a to na základě finančních požadavků souvisejících s obnovitelnými zdroji energie.

ČESKÁ POZICE požádala o vyjádření Blahoslava Němečka. Na e-mailové ani telefonní zprávy však ani po urgencích nereagoval. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:6

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Kai sí, teknón?

Možná jo, možná ne. V tomhle "zeleném" a přeregulovaném energo-podvodu není nikdo úplně nevinen. Lobbisté, bankéři, "obnovitelní energo-podnikatelé", manažéři různých úrovní, úředníci, ale hlavně politici, politici a potom zase politici - od Brusele až do Pr....ahy. Ale je třeba najít obětního beránka. A udělat z něho obětního vola, předhozeného davu. To zabírá. Za půl miliardy (možná) bezúročné půjčky se časem zapomene na 880 miliard na kontech nejmocnějších a všehoschopných, že? Sancta simplicitas!

:-)

Správně, nemohl. To většinou nemůžete o ničem .....

Informace

Kdy se veřejnost dozví od naší justice, tam případ patří vyšetřit, jak případ byl vyšetřen, a co se stalo s naší milou "spravedlností? zda není někde zase v ústraní zastrčená. Panu I.Léko patří dík za informci.

No

nepsal tady někdo náhodou nedávno, že by byl Němeček ideálním předsedou ERÚ?

A můžete mi říct, jak jsem

A můžete mi říct, jak jsem mohl to, o čem píšu dnes, vědět v polovině roku 2011?

Nic ve zlém, ale...

tahle informace bohatě stačí, ne?

"Blahoslav Němeček (37) byl místopředsedou ERÚ od roku 2001, předtím dva roky pracoval na ministerstvu průmyslu a obchodu na odboru regulace a finančních analýz.  ""

Bohužel je to produkt stejné blbosti/bláhovosti/záměru jako byla instalace MR do ČEZu a raketového vzestupu dalších "mlamodyjů" v tomto období. Kdo měl možnost je sledovat zblízka, ví o čem mluvím. Ale PR měli/mají zvládnuté hezky (za peníze podniků, kterým šéfovali) a "novináři" o nich pěli oslavné pajány dílem z blbosti a dílem za peníze.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah