Podnikání a trhy
Ondřej Koutník|01.04.2014

Camillus Braxator. Portrét muže ze stínu.

Stopy tajemného bankéře vedou do vysoké politiky a byznysu, ke kauze Mostecké uhelné, k Ivo Rittigovi či do Ruska.

Pan Camillus Braxator veřejně nevystupuje, jak se na diskrétního privátního bankéře a právníka sluší. Kdyby však promluvil, mohl by vnést něco světla do série podnikatelsko-politických příběhů, v nichž figuruje. Mezi nimi vyčnívá případ privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS), na níž český stát tratil miliardy korun. Není však jediný...

Podnikání a trhy
Lukáš Kříž|15.04.2014

Spritz aneb Co ještě lze považovat za čtení...

Nasoukat do hlavy román Harry Potter a Kámen mudrců do 90 minut? Jde to! Bostonská společnost Spritz totiž vyvíjí stejnojmennou technologii rychlého čtení, jejímž základem je odstranění všech zbytečných pohybů očí i rukou, které čtení jako činnost doprovázejí. Asi nejzajímavější se může stát kombinace technologie Spritz a čtečky elektronických knih, píše Lukáš Kříž.

Reakcí:1
Podnikání a trhy
Jan Macháček|12.04.2014

Magnesia Litera by ráda mluvila srozumitelně, ale motá se jí jazyk

Úterní udílení cen Magnesia Litera 2014 rozezvučelo otázku, zda mohou být vůbec literární vavříny vhodné pro televizi. Zdá se, že svůj obrazově nezajímavý hendikep nemohou statické knihy dohnat, ať se organizátoři cen snaží sebevíc.

Reakcí:0
Podnikání a trhy
Petr Pietraš|07.04.2014

Internet omezuje svobodu projevu

K rezignaci šéfa společnosti Mozilla Brendana Eicha paradoxně přispěl internet, na jehož vývoji se významně podílel. Každý, kdo nebude chtít ohrozit svůj budoucí profesní vývoj nebo postup, si rozmyslí, k čemu se vyjádří nebo co podpoří. A jelikož nikdo neví, co bude politicky a společensky korektní, nechá si osobní názory pro sebe, aby neohrozil svůj profesní postup nebo přijetí do státní služby. Internet totiž nezapomíná. Píše Petr Pietraš.

Reakcí:4
Podnikání a trhy
Petr Havel|03.04.2014

Zelená nafta rozděluje zemědělce i politiky

Vůbec největší problém takzvané zelené nafty, o jejímž znovuzavedení ve středu rozhodla vláda, spočívá v tom, že jde o podporu selektivní, která zdaleka nemíří na všechny zemědělce v naší zemi a ve své podstatě zemědělce dělí na vyvolené a nevyvolené. Selektivní podpory jsou nicméně žádoucí – jde ovšem o to, kdo a s jakými důsledky je selekcí zvýhodněn, píše Petr Havel.

Reakcí:12
Podnikání a trhy
Lukáš Kříž|03.04.2014

Bankomaty vábí Linux

Fakt, že od dubna Microsoft končí s podporou oblíbeného operačního systému Windows XP, je špatná zpráva zejména pro běžné uživatele. Nejen v tuzemských médiích se však v nedávné době objevila řada zpráv o bezpečnostním ohrožení bankomatů. Ty totiž z valné většiny využívají právě zmíněný operační systém. Základ této informace je v podstatě pravdivý, autorům však unikl významný detail, jenž zásadně mění její vyznění.

Reakcí:17
Podnikání a trhy
Vít Kučík|30.03.2014

Zemědělské půdy ubývá. Kolik jí vlastně potřebujeme?

Zemědělské půdy ve vyspělých zemích pozvolna ubývá, protože jí není již tolik třeba. Lze totiž jednak vypěstovat více plodin na menší ploše, jednak se produkce stěhuje do oblastí, kde je levnější. Tento úbytek je mimo jiné důsledkem změny lidských preferencí. A nevyplývá z něj nedostatek potravin, zvyšování jejich ceny ani jiná přímá nebezpečí. Ukazují to alespoň statistická data. Tento závěr není nijak špatný, píše Vít Kučík.

Reakcí:21
Podnikání a trhy|Hlas elity
Redakce ČESKÉ POZICE|21.03.2014

Případ XP: Zrada na uživatelích, nebo pokrok nezastavíš?

Fakt, že Microsoft 8. dubna ukončí po dvanácti letech podporu operačnímu systému Windows XP, způsobí dle výsledků ankety ČESKÉ POZICE problémy téměř třetině oslovených vrcholných manažerů a právníků. Dle jednoho z nich „je to nesolidní postup od firmy Microsoft, mají dost zisku i hotovosti, aby nekašlali na lidi, co si od nich něco koupili“. Žádnou tragédii v tom naopak nevidí tent respondent: „Člověk musí byt v moderní době kompatibilní s IT, ne naopak.“

Reakcí:11
Podnikání a trhy
Redakce ČESKÉ POZICE|19.03.2014

Končí podpora Windows XP. Co vy na to?

Společnost Microsoft ukončí 8. dubna podporu pro operační systém Windows XP. Způsobí vám tím problémy? Hlasujte v anketě čtenářů ČESKÉ POZICE.

Reakcí:9
Podnikání a trhy
István Léko|15.03.2014

Česká pozice v Lidových novinách

Když jsme zakládali internetový magazín ČESKÁ POZICE, do podtitulu jsme napsali: „Informace pro svobodné lidi“. Ta čtyři slova jsme ale nepovažovali v první řadě za slogan. Spíše slouží jako kompas, a to dvojznačně – svobodní autoři jsou zbyteční bez svobodných čtenářů. Od 15. března získává ČESKÁ POZICE dvě různé podoby: průběžně aktualizovaný internetový magazín a sobotní přílohu v tištěném vydání LN. Slogan jsme zachovali. Jako signál důvěry i jako společný kompas.

Reakcí:4