HOT TOP|Podnikání a trhy
Petr Havel|24.04.2014

Ptáme se po roce znovu: Kdo se restauracím konečně podívá do hrnců?

V Česku se odhadem denně uvaří a prodá zhruba 200 tisíc jídel, ale nikdo neví, z čeho. Umožňuje to současná legislativa, píše Petr Havel.

V naší zemi reálně nevíme, co ve veřejných stravovacích zařízeních jíme. Nevíme, odkud pocházejí suroviny k přípravě jídel, jaké je jejich složení a zdali není strávník klamán. I proto je jednou z ambic novely zákona o potravinách nastavit režim, jaký platí pro výrobce a prodejce potravin, rovněž pro pokrmy vařené ve stravovacích zařízeních. Ministerstvo zdravotnictví, jež by přišlo o část kompetencí, se tomu vehementně brání. Píše Petr Havel.

HOT TOP|Podnikání a trhy
István Léko|22.04.2014

Fotbalové Euro 2020 v Praze nebude

Aktualizováno. Osmačtyřicet hodin před vypršením lhůty na dokončení přihlášek fotbalová asociace požádala ministra školství Marcela Chládka, aby vládě nepředkládal žádost o garance pro Euro 2020. Kolaps českého snažení o eurošampionát odstartovala pražská radnice. Odmítla podepsat smlouvu mezi hlavním městem, Fotbalovou asociací ČR a UEFA, která byla nutnou podmínkou kandidatury na spolupořádání mistrovství Evropy.

Reakcí:8
HOT TOP|Podnikání a trhy|Právo a bezpečnost
Ondřej Koutník|25.04.2014

Privatizační fantom Appian opět na scéně

Příběh skupiny Appian, která sehrála klíčovou roli v divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti a v roce 2003 od státu získala i plzeňskou Škodovku, neskončil před deseti lety. Privatizační fantom upoutává pozornost policie i nyní. Z účtů Appianu odtekly v letech 2009 až 2011 miliardy korun do nizozemské společnosti Fynerdale Holdings. Podle zjištění ČESKÉ POZICE tyto podezřelé transakce policie prošetřuje.

Reakcí:0
Podnikání a trhy
Lukáš Kříž|15.04.2014

Spritz aneb Co ještě lze považovat za čtení...

Nasoukat do hlavy román Harry Potter a Kámen mudrců do 90 minut? Jde to! Bostonská společnost Spritz totiž vyvíjí stejnojmennou technologii rychlého čtení, jejímž základem je odstranění všech zbytečných pohybů očí i rukou, které čtení jako činnost doprovázejí. Asi nejzajímavější se může stát kombinace technologie Spritz a čtečky elektronických knih, píše Lukáš Kříž.

Reakcí:1
Podnikání a trhy
Jan Macháček|12.04.2014

Magnesia Litera by ráda mluvila srozumitelně, ale motá se jí jazyk

Úterní udílení cen Magnesia Litera 2014 rozezvučelo otázku, zda mohou být vůbec literární vavříny vhodné pro televizi. Zdá se, že svůj obrazově nezajímavý hendikep nemohou statické knihy dohnat, ať se organizátoři cen snaží sebevíc.

Reakcí:0
Podnikání a trhy
Petr Pietraš|07.04.2014

Internet omezuje svobodu projevu

K rezignaci šéfa společnosti Mozilla Brendana Eicha paradoxně přispěl internet, na jehož vývoji se významně podílel. Každý, kdo nebude chtít ohrozit svůj budoucí profesní vývoj nebo postup, si rozmyslí, k čemu se vyjádří nebo co podpoří. A jelikož nikdo neví, co bude politicky a společensky korektní, nechá si osobní názory pro sebe, aby neohrozil svůj profesní postup nebo přijetí do státní služby. Internet totiž nezapomíná. Píše Petr Pietraš.

Reakcí:4
Podnikání a trhy
Petr Havel|03.04.2014

Zelená nafta rozděluje zemědělce i politiky

Vůbec největší problém takzvané zelené nafty, o jejímž znovuzavedení ve středu rozhodla vláda, spočívá v tom, že jde o podporu selektivní, která zdaleka nemíří na všechny zemědělce v naší zemi a ve své podstatě zemědělce dělí na vyvolené a nevyvolené. Selektivní podpory jsou nicméně žádoucí – jde ovšem o to, kdo a s jakými důsledky je selekcí zvýhodněn, píše Petr Havel.

Reakcí:12
Podnikání a trhy
Lukáš Kříž|03.04.2014

Bankomaty vábí Linux

Fakt, že od dubna Microsoft končí s podporou oblíbeného operačního systému Windows XP, je špatná zpráva zejména pro běžné uživatele. Nejen v tuzemských médiích se však v nedávné době objevila řada zpráv o bezpečnostním ohrožení bankomatů. Ty totiž z valné většiny využívají právě zmíněný operační systém. Základ této informace je v podstatě pravdivý, autorům však unikl významný detail, jenž zásadně mění její vyznění.

Reakcí:17
HOT TOP|Podnikání a trhy
Ondřej Koutník|01.04.2014

Camillus Braxator. Portrét muže ze stínu.

Pan Camillus Braxator veřejně nevystupuje, jak se na diskrétního privátního bankéře a právníka sluší. Kdyby však promluvil, mohl by vnést něco světla do série podnikatelsko-politických příběhů, v nichž figuruje. Mezi nimi vyčnívá případ privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS), na níž český stát tratil miliardy korun. Není však jediný...

Reakcí:12
Podnikání a trhy
Vít Kučík|30.03.2014

Zemědělské půdy ubývá. Kolik jí vlastně potřebujeme?

Zemědělské půdy ve vyspělých zemích pozvolna ubývá, protože jí není již tolik třeba. Lze totiž jednak vypěstovat více plodin na menší ploše, jednak se produkce stěhuje do oblastí, kde je levnější. Tento úbytek je mimo jiné důsledkem změny lidských preferencí. A nevyplývá z něj nedostatek potravin, zvyšování jejich ceny ani jiná přímá nebezpečí. Ukazují to alespoň statistická data. Tento závěr není nijak špatný, píše Vít Kučík.

Reakcí:21