Šéfem pražského dopravního podniku je Čechoameričan Lich

Úkolem krizového manažera bude stabilizace a zefektivnění městské firmy. Forenzní audity prověří systém přidělování veřejných zakázek.

Personálie
István Léko | 24.02.2012
Vladimír Lich pracoval před rokem 1989 v USA v poradenství a také podnikal.

Novým generálním ředitelem Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) se stal Vladimír Lich. Rozhodla o tom pražská koalice ODS a TOP 09. Poté, co se primátor Bohuslav Svoboda (ODS) zasadil o zrušení podivného tendru na personální agenturu, která měla vybrat kandidáty na šéfa DPP, se očekávalo, že o tomto postu rozhodnou politici.

V této souvislosti se spekuluje o tom, zda primátorovi Svobodovi nenavrhla Liche headhunterská společnost Bubenik Partners, která byla na užším seznamu nedávno zrušeného tendru na personální agenturu pro výběr kandidátů na generálního ředitele dopravního podniku. Jak již ČESKÁ POZICE informovala, Bubenik Partners, jejíž majitel, někdejší studentský vůdce Jan Bubenik, se s Lichem zná, byla favoritem primátora Svobody v tendru na personální agenturu.

ČESKÁ POZICE jako první kritizovala výběrové řízení na personální agenturu. Nyní se předpokládá, že opozice bude vedení magistrátu za způsob výběru nového šéfa DP kritizovat, neboť neuskutečnilo soutěž, jak dříve slibovalo. „K tomuto rychlému řešení jsme přistoupili proto, že do výběru generálního ředitele podniku začali silně mluvit kmotři,“ sdělil ČESKÉ POZICI vysoce postavený politik pražské TOP 09.

Lich působil od roku 1989 až do loňska v renomované poradenské společnosti A.T. Kearney a patřil mezi nejlépe placené manažery v České republice. Dopravní podnik má řídit jako krizový manažer dva roky. Radní zároveň jmenovali do výboru pro audit dopravního podniku ekonoma Miroslava Zámečníka, pod jehož vedením mají být prošetřeny všechny medializované kauzy a s tím související systém přidělování veřejných zakázek dopravního podniku.

Za Lichova působení by podle primátora Svobody měly být udělány potřebné forenzní audity a mělo by se zefektivnit fungování firmy„Jsem přesvědčen, že jmenování krizového manažera do funkce generálního ředitele – byť na dobu omezenou – situaci významně napomůže,“ uvedl primátor Svoboda. Dozorčí rada podniku příští týden zvolí Liche do představenstva. „Vladimír Lich je dle mého názoru nezpochybnitelnou autoritou v oblasti podnikového plánování, restrukturalizace a krizového managementu a má jak vzdělání, tak odborné zkušenosti, které jsou pro stabilizaci dopravního podniku zásadní,“ řekl primátor. Za Lichova působení by podle Svobody měly být udělány potřebné forenzní audity a mělo by se zefektivnit fungování společnosti. Město podle primátora bude mít mezi tím dostatek času na hledání nového generálního ředitele.

V režii Svobody

Liche po různých konzultacích vybral sám primátor Svoboda a na tuto volbu pak kývli radní za TOP 09. Podle prvního náměstka primátora Tomáše Hudečka TOP 09 krok primátora plně podporuje. „Jedná se o kandidáta, který má všechny předpoklady pro to, aby DPP zodpovědně vedl směrem k ekonomicky a racionálně fungujícímu subjektu, který bude fungovat ve prospěch Pražanů. Je to první reálný krok k německému modelu řízení městských firem. Ten spočítá v tom, že v představenstvu nejsou politici, ale management firmy, generální ředitel firmy je zároveň předsedou představenstva,“ řekl Hudeček.

Od Liche se očekává, že do představenstva přivede manažery, kteří budou za výsledky a hospodaření skutečně odpovědní a z DPP se stane standardní firma, kde je jasně definovaná odpovědnost, která bude také vymáhána. Hlavní město kromě DPP vlastní ze 100 procent Kolektory Praha, PVS, Obecní dům a Kongresové centrum. „V těchto firmách bude transformace na německý model nastartována v nejbližších týdnech. Primátor jako náš koaliční partner ukázal, že zde je  politická vůle k tomu, aby hlavní město Praha své firmy spravovalo dobře a ve prospěch občanů,“ dodal Hudeček.

Nebere politická zadání

Lich (64) je Čechoameričan, jeho jméno se vyslovuje „Lič“ (sám si tak říká). Do České republiky se vrátil v roce 1989 z USA, kam se jako dítě dostal s rodiči, kteří emigrovali. Lich v USA pracoval zhruba 25 let v poradenství a také podnikal. „Po roce 1989 s kolegy z Německa a z Československa rozjížděl poradenský byznys a záhy se stal šéfem společnosti A.T. Kearney,“ vzpomíná na něj jeho dlouholetý spolupracovník Karel Pleva, který nyní řídí státní exportní úvěrovou pojišťovnu EGAP. Lich se podle Plevy věnoval hlavně průmyslovému sektoru, který v sobě zahrnoval i dopravu. „V těchto odvětvích spočívá jeho silná kompetence,“ míní Pleva. Lich je podle něj rovný člověk, který nebere politická zadání.

Plevu zpráva o jmenování Liche šéfem dopravního podniku trochu zaskočila, protože podle něj Lich v poslední době několikrát naznačil, že již chce s aktivní činností končit a věnovat se sportu, zejména golfu. „Pokud tuto manažerskou funkci vzal, tak to musí být na omezenou dobu,“ řekl Pleva.

Lich je podle obchodního rejstříku od listopadu 2002 dodnes předsedou dozorčí rady středoevropské butikové investiční banky Warren Partners, kterou v roce 1999 – ještě pod názvem Patria Management – zakládali dnes již zesnulý Čechoameričan Pedro Pick a finančník Zdeněk Bakala, který ve firmě zastával funkci místopředsedy představenstva. Bakala, který se mezitím stal miliardářem, z představenstva firmy Warren Partners v dubnu 2002 odešel. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:11

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Pane Léko ,

už delší dobu nepochybují o precíznosti vaších úvah ( zřejmě i informacích ) ; tento článek je trefou do černého , pokud se vám podaří doplnit informacemi , které nakonec ukáží tzv. " českou " morální čistotu konání . Nejvíce mě pobavil fakt , že je do toho zamíchán pan ing . Zámečník - který se velice podstatně podílel na ekonomickém zabezpečení podnikání pana Chrenka ve firmě Agel a jejího zprůchodnění v českém byznysu . Co všechno schopný ekonom stihne za svůj život - k neuvěření , že ?

A.T. Kearney - nebyla to

A.T. Kearney - nebyla to čirou náhodou ta proslulá firma, kterou si jako poradce při krizovém managementu přivedl pan Roman do Škodovky? A na základě jejich analázy pak Škodu Plzeň rozdělili na umrtvenou matku a na Škodu Holding, který v souladu s posudkem ATK (???) prodali sami sobě za 800M?!

 Holt slušnej oddíl, chtělo by se říct...

Zdá se, že jste hned první

Zdá se, že jste hned první ranou zasáhl cíl :-)

Analýza ATK

Ta analýza byla zveřejněna nebo jenom management ČEZu tvrdil, že je to výsledek té analýzy. Dovedu si představit tisíc scénářů, kde je v tom ATK nevinně. (Tím je nechci nějak obhajovat, jsou to k...y prodejné, jako každý druhý konzultant.) :-)

Mýlíte se. Já měl na mysli ne

Mýlíte se. Já měl na mysli ne audit v ČEZu po odchodu p. Romana, ale o dobu řádově o deset let dříve, kdy pan Roman přišel jako krizový manažer do Škody Plzeň poté, co se proti Soudkovi postavily úvěrující banky... a pan Roman zaštítěn analýzou ATK Škodu rozdělil a tu zdravou si tak nějak lidsky za pusinku s kamarády manažery koupili pro sebe:-) 

Chyba

Jasně, popletl jsem to, napsal jsem podvědomě ČEZ, myslel jsem tu Škodovku. Jde mi o to, že když se někdo jako Roman zaštítí analýzou ATK, tak to ještě neznamená, že ATK do té zprávy opravdu něco takového napsali. Proto se ptám, zda ta anaýza ATK byla veřejná, popřípadě se za ni společně s Romanem ATK tehdy postavili. (Ptám se upřímně, nechci je hájit, jenom vím i z vlastní zkušenosti, jak se nakládá s výstupy takových šetření, i když si auditor udrží svou morální integritu a neprodá se úplně.)

Upřímně - veřejně přístupná v

Upřímně - veřejně přístupná v té době byla, právě Roman ji dal do placu nejen akcionářům Škody Plzeň. Kdyby mi staré PC dávno nekleklo, měl jsem to určitě uložené:-)

  Pochopitelně je mi jasné, že poradenská firma nastaví šikovně analýzu dle požadavků zadavatele tak, aby byli všichni spokojení. Stejně jako soudní znalci placení majoritním akcionářem stanovovali ty ceny pro odkup akcií - vždy dokázali vybrat tu metodu výpočtu, která nejvěrněji odrážela hodnotu firmy pro akcionáře:-) Něco v duchu toho, co kdysi říkal Churchil o statistice...

RE:

...tím pádem asi přesně splnil zadání... :-)

Je to malá země a asi nejsou

Je to malá země a asi nejsou lidi :))) Díky za upozornění. Měl byste psát články. Čtenáři by vás rádi četli :)))

Hezký víkend.

:-)) Docela jste mě pobavil

:-)) Docela jste mě pobavil při pátečním večeru:-) Já nemám info přímo od zdroje, jako Vy novináři, já mám jen výhodu, že si některé věci lépe pamatuju:-)

 Taky hezký víkend!

Malá země, lidé se znají

http://ekonom.ihned.cz/c1-39876240-kde-se-schazeji-mocni

S pamětí novinářů se to má tak, že ji používají výhradně za úplatu. Bývalý novinář Vladimír Mlynář by mohl při vzpomínce na pokus o privatizaci Českého Telecomu (resp. EUROTELu) vyprávět ... Ale to je právě ono. Vzpomínka ...

http://www.rmsystem.cz/udalosti/811-cesky-telecom-vybral-poradce-pro-svuj-transformacni-program

http://www.corsum.cz/cs/tym 

http://www.euro.cz/detail.jsp?id=53553 

 

 

 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah