Odvolá ministryně kultury šéfku Národního památkového ústavu?

Akademici poslali ministryni kultury otevřený dopis proti odvolání šéfky památkářů Naděždy Goryczkové.

Personálie
Marie Reslová | 20.02.2013
Ředitelce Národního památkového úřadu Naděždě Goryczkové vyjadřuje podporu čtveřice akademických funkcionářů z Univerzity Karlovy, Akademie výtvarných umění a Akademie věd.

Ministryně kultury Alena Hanáková si asi neodpočine. Sotva odvrátila hrozbu vlastního odvolání a bouři „živého umění“, míří k ní otevřený dopis. Čtveřice akademických funkcionářů z Univerzity Karlovy, Akademie výtvarných umění a Akademie věd v něm (plné znění přikládáme v souboru PDF) vyjadřuje podporu ředitelce Národního památkového úřadu (NPÚ) Naděždě Goryczkové. Píše, že její odvolání, o němž se hovoří minimálně dva měsíce, by mohlo instituci ohrozit a vážně destabilizovat. Uvádí rovněž, že tlaky na personální výměnu jsou politické, a varuje před pozastavením nebo účelovými změnami právě probíhající restrukturalizace NPÚ.

Ředitelka Národního památkového ústavu připravila a spustila v největší příspěvkové organizaci ministerstva kultury, která zajišťuje odborné posuzování v oblasti památkové péče a zároveň spravuje více než stovku historických objektů a památek, zásadní reorganizaci. Část pracovníků NPÚ s ní od začátku nesouhlasí.

„Je to zralé na výměnu“

Reorganizace údajně nepřinesla vyšší standard služeb a servisu pro regiony ani nezlepšila financováníSituaci v NPÚ probíral 7. února parlamentní podvýbor pro kulturu. ČESKÁ POZICE se zeptala jeho předsedkyně Dany Filipi (ODS), proč a o čem konkrétně poslanci jednali. Bod s názvem Informace o průběhu restrukturalizace NPÚ prý zařadila do programu schůze podvýboru na základě informací z regionů. „Na zmiňovaném zasedání jsme dospěli k názoru, že reorganizace nepřinesla vyšší standard služeb a servisu pro regiony, a ke zlepšení financování taktéž nedochází. Z tohoto důvodu poslanci konstatovali, že probíhající restrukturalizaci provázejí zásadní nedostatky a vyzvali ministerstvo kultury, aby se touto závažnou situací zabývalo a vyvodilo z ní důsledky.“

Filipi zároveň dodala, že osobně považuje „za předčasné hovořit o setrvání či odvolání paní generální ředitelky. Pokud by ovšem problémy v NPÚ měly přetrvávat, pak by jistě bylo na místě, aby ministerstvo kultury zvážilo i personální změny.“ Místopředseda podvýboru pro kulturu Zdeněk Bezecný (TOP 09) komentář odmítl.

„Je to zralé na výměnu,“ netajil se naopak svým názorem na současnou ředitelku NPÚ a její práci stínový ministr kultury za ČSSD Vítězslav Jandák. Paní ředitelce má za zlé, že osobně nepřišla vysvětlit na jednání podvýboru situaci v instituci, kterou vede, ale omluvila se, že se o jednání dozvěděla pozdě. Podle jeho názoru je restrukturalizace NPÚ „administrativně rozmařilá“.

Špatně placení odborníci

Děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík ČESKÉ POZICI potvrdil, že s kolegy dopis ministryni zaslali. Jako důvod uvedl, že si nepřáli, aby případné personální změny „proběhly zase tichou cestou, jak má ministerstvo ve zvyku“. Domnívá se, že restrukturalizace instituce typu NPÚ je obtížná a výměna ředitelky v jejím průběhu nic neřeší. Spíš by očekával „věcnou debatu, že ministerstvo kultury sdělí paní Goryczkové konkrétní představy či výhrady“. Postup, že parlamentní podvýbor pro kulturu přijímá usnesení bez její účasti, pokládá za nestandardní.

Výhrady byly k funkčnosti nových Územních památkových správ i k tomu, že pracoviště pro Moravu není umístěno v BrněV rámci restrukturalizace NPÚ vznikly čtyři nové Územní památkové správy (ÚPS) v Praze, Českých Budějovicích, na Sychrově a v Kroměříži. Přímo jim podléhají kasteláni jednotlivých památek. Ti mají nyní získat větší pravomoci při správě. Každá ÚPS má kastelánům nabídnout kompletní servis: investiční techniky, experty na tvorbu nových expozic, odborníky na marketing. Výhrady byly k funkčnosti nových ÚPS i k tomu, že pracoviště pro Moravu není umístěno v Brně.

Změny v NPÚ začaly v září minulého roku na základě Statutu Národního památkového ústavu vydaného ministryní kultury a po více než rok trvajících přípravných pracích. Mají skončit v polovině tohoto roku. Zaměstnanci NPÚ patří dlouhodobě k nejhůře odměňovaným odborníkům. Průměrný plat v instituci je 19 tisíc korun. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:1

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Podobně jako zdravotnictví mediální marketing umí použít

i památky.  Nabořená nacionální identita se sápe po každé berličce, navíc 9O% je církevních a to slušný člověk do huby nevezme. Tak  se šaškuje na Karlštějně, ač byl vykraden už za toho vojenského prokurátora, poslal lidí na hák na Pankráci  jak hovězí snad desítku, zašili ho jako  kastelána, pouštěl psa na lidi, prý mu ohrožovali meruňky na hradbách.  Rusští vojáci škrábali nápisy do fresek na schodišti do mariánské kaple, i tyto škrábance zničeny, ač se mi zdá, že z hlediska kultury byly cennější, než ty fresky, jihž po evropě dostatek. Jinak exterier přestavěn Mockrem včetně hlouposti podsebití, jež si tam slovansky přibájil. Možná ten vodovod byl šťastný, když návštěvníci zahodí vajgla do dřevěných částí.

Zažil jsem památkářku, co na Jezeří vozila v aktovce tři tašky do střechy do nejhorší díry, aby nebyla vůbec bezmocná, o jejich obětavosti není pochyb. Kdo ale šíbruje miliardy bez přehledu o situaci, o prioritách,politicky, marketingově,  je mi raubíř. Stejně dotace, kdy na opravenou věc jen pro běžnou údržbu a samozřejmě efektní reflektory světelného smogu natečou miliony jen z nějakých prestižních důvodů nějakého prodejce stavebního materiálu alias  starosty, a vedle padá románské gotické nenávratně.

Památka stojí památkou a není jen kamenolomem také památečním  tedy legitimním vlastníkem, jeho kompetence, jeho motivace. Jinak jsou to spanile výpravy senátora Dienstbiera seniora tehdy svazáka v sobotu odpoledne  na českolipsko let padesátých, kde kraj očištěn od zpátečnické kultury. Tu jen krok k zničení sudetského, ergo nekonvenční válečné operaci, kdy protivník nejen potupen, ale i jeho národní kulturní dědictví zmařeno. Viz web ohrožené (spadlé) kostely a památky. Kdyby se chtěl němec cizozemec vrátit, ukázat potomstvu vlast, najde jen smetiště a náš vlastenecký triumf!

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah